Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα η μοναδική ευρωπαϊκή χώρα όπου τα social media ξεπερνούν την TV σαν πηγή ειδησεογραφικής ενημέρωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, babality είπε

ελα μαν αφου καταλαβες τι λεει. τσαμπα σαλιο

Κανένας δεν έχει δικαίωμα να αποκαλεί τον άλλο σκουπίδι. Οταν κάποιος επιλέγει τα καναλια για ενημέρωση, μπορεί να κάνει λάθος επιλογή, αλλα δεν τον κάνει κατώτερο άνθρωπο. Θα σου άρεσε να ακούς κάποιους να σε αποκαλούν πίθηκο και γελοίο γιατί απλά συμμετέχεις σε αυτό που λέγεται insomnia? Είναι παράλογο να μιλάμε ετσι για άτομα που απλά βλέπουν κανάλια! Αν εχω καταλάβει κάτι λάθος μπορείς να μου το πείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τόσο εξοφθαλμο  fake news που βλέπω να κοινοποιείται στο Facebook με πιάνει απογοήτευση. έχω κάνει μπλοκ συγκεκριμένες πηγές και όλο και ξεπετάγονται νέες. Δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, infested said:

Σωστή η έρευνα και ο βασικός λόγος που πήρε το πούλο το mega. Άντε με το καλό να ακολουθήσει και το επόμενο μεγάλο κανάλι προπαγάνδας το Σκάι.

Πιο πιθανό να ακολουθήσει πρώτα η ΥΕΝΕΔ. 😛

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Dreamstorm είπε

Ειλικρινά τώρα, υπάρχει κανείς που βλέπει τηλεόραση πέρα από κανένα ματσάκι; Βγάζουμε εκτός τρίτη ηλικία, δύσκολο να αλλάξουν συνήθειες.

Οχι πλεον. Εχω 3 χρόνια που πλέον δεν παρακολουθώ (περα απο καμια ταινια στο Star-ΑΝΤ1 αν και οταν...), και πριν δλδ δεν την ειχα σε εκτιμηση απλα πλεον μαχαιρι κοπηκε. Δεν εχει τιποτα να μου προσφέρει. Ειδησιογραφικά ειναι πολωμενη και κατευθυνομενη ενημέρωση σε σημεία εξόφθαλμα και προσβλητικα για την νοημοσυνη μου. Ψυχαγωγικά, πρωι-μεσημερι-απογευμα ξεκατινιασματα ή ενασχοληση με τα αστυνομικα συμβάντα απο Ζήνες και Τατιανες (τα εχει παρει το μάτι μου επειδη δυστηχως καποιοι αλλοι στο σπιτι τα βλεπουνε). Δεν ξέρω πλεον αν παιζουν ακομα βραζιλιάνικα και τουρκικα σίριαλ... αλλα θα ειναι πολυ κριμα αν συνεχιζεται αυτη η πτώση.

 

Στην εποχη του Ιντερνετ η τηλεοραση πεθαινει. Μπορω να εχω περισσοτερες πηγες, να διαβάσω πιο ψυχραιμες αποψεις χωρις κραυγες και φανατισμούς και μπορω να ψυχαγωγηθώ οπως ακριβώς θέλω και οχι με την επαναληψη της επαναληψης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babality είπε

ελα μαν αφου καταλαβες τι λεει. τσαμπα σαλιο

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και θέμα της Ελληνικής ειδησιογραφίας και δημοσιογραφίας. Η ενημέρωση στην Ελλάδα είναι 1000% κατευθυνόμενη για να εξηπερετεί συμφέροντα προσωπικά η και επιχειρηματικά.

Νομίζω η Ελλάδα είναι η μόνη ευρωπαική χώρα που οι ειδήσεις θάβονται στην κυριολεξία όταν δεν συμφέρουν στο πολιτικό αφήγημα που υποστηρίζουν τα μέσα και όταν μείζονος σημασίας θέματα γίνονται πρωτοσέλιδα.

Είναι και συχνό το φαινόμενο κυρίως στον έντυπο τύπο  να βγάζουν ένα fake news και μετά από δύο με τρεις βδομάδες να ζητάνε συγνώμη με νέο τους άρθρο.

Πείτε μου έναν λόγο που ένας πολίτης θα προτιμήσει να ενημερωθεί από αυτά τα μέσα και να μην ενημερωθεί μόνος του από το διαδίκτυο που τουλάχιστον μπορεί να σχηματίσει και μια ποιο ολοκληρωμένη άποψη επί του θέματος που τον ενδιαφέρει και σίγουρα στο internet δεν μπορεί κανείς να θάψει ειδήσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας ότι στα πιο δημοφιλή μέσα ενημέρωσης είναι το defencenet.gr, το liako.gr και συναφή, δεν είναι άξιο απορίας η έρευνα. 

Δώσε σανο στο λαό, χιαλαρμενα, Ελ, ξανθό γένος. Όλα καλά 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mjaros είπε

Και πάλι νιώθω ότι διαβάζω μπούρδες στον ιστό. 

Ξερετε κανένα σοβαρό ελληνικό  σάιτ για ειδήσεις;

 

ένα από τα σοβαρά site για ενημέρωση είναι η Ναυτεμπορική. Αν και πολιτικά κινούνται παραδοσιακά στον χώρο της δεξιάς τουλάχιστον σέβονται τον ρόλο τους ως δημοσιογράφοι και τις ειδήσεις της παρουσιάζουν έτσι όπως είναι. Ως είδηση αφήνοντας τους αναγνώστες τους να την κρίνουν.

Και όχι να κρύβουν τύπου Οργουελ τις ειδήσεις επειδή δεν τους αρέσουν . Θυμόμαστε την πρόσφατη περίπτωση με την ποινική δίωξη του Μαρινάκι που σχεδόν κανένα μέσο της Ελληνικής τηλεόρασης, κανένα site δεν την επαιξε. Λες και το να κατηγορείσαι για διακίνηση ενός τόνου ηρωίνης είναι καθημερινότητα :P

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε καν τα social media απο site ενημέρωσης "news" ενημερώνομαι , σιγά μην δω και τηλεόραση με την επανάληψη απο το καφέ της χαράς, τα ισλαμοτουρκικα τους, τα survivor της κακιάς ώρας και τις ειδήσεις που δεν είναι ειδήσεις αλλά ο σχολιασμός των δημοσιογράφων για τις ειδήσεις.

μάθετε κύριοι πως ειδήσεις δεν σημαίνει ούτε πλύση εγκεφάλου ούτε η γνώμη του κάθε παπάρα δημοσιογράφου αλλά η αναφορά των γεγονότων όπως είναι χωρίς σάλτσες και κατεύθυνση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά διαβάζω κ ενημερώνομαι από εφημερίδες. Τις βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσες κ με πολύ πλούσιο περιεχόμενο. Με 8€ ανά εβδομάδα θεωρώ πως έχω σφαιρική ενημέρωση - άποψη για το τι συμβαίνει σε Ελλάδα κ Κόσμο. Και βλέπω πως και σαν άτομο πως αποκτώ πολυποίκιλες γνώσεις. 

 

Την τηλεόραση την έχω κόψει εδώ και καιρό, το δε Internet το θεωρώ αρκούντως αναξιόπιστο. Τα social media για τα πανηγύρια. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kamarianakis.a είπε

Φίλε εγω κατάλαβα τι λέει και εσυ σε αυτό που λέει σχολίασες ότι η Έλληνες είναι πρώτοι στην μαλακια .

μαλλον είσαι Αλβανός 

Δεν το ειπε αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...