Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα η μοναδική ευρωπαϊκή χώρα όπου τα social media ξεπερνούν την TV σαν πηγή ειδησεογραφικής ενημέρωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, dolph είπε

Τα βιβλία θα σου δώσουν την γνώση να γελάς και να προσπερνάς τις χαζομάρες της τηλεόρασης και του διαδικτύου.

Θα χτίσουν την κριτική σου ικανότητα, ώστε να μην σε κοροϊδεύουν οι διάφοροι τυχάρπαστοι της τηλεόρασης, του διαδικτύου και της πολιτικής.

Αλλά επειδή μπαίνουμε σε δύσκολα νερά τώρα και θα στεναχωρηθεί κόσμος αν μιλήσουμε σοβαρά, το αφήνω.

Καλό μεσημέρι!

Μα αυτο ακριβως λενε και οι περισσοτεροι εδω. Οτι δεν βλεπουν τηλεοραση (ειδησεις) αλλα ταυτοχρονα χλευαζουν και τα διαδικτιακα μεσα που ειναι ξοφθαλμα κατευθηναομενα. Πως εβγαλες αυθαιρετα το συμπερασμα οτι ο κοσμος που σχολιασε το θεμα της ποιοτητας της δημοσιογραφιας εδω μεσα δεν διαβαζει?

Δεν αναφερθηκε κανενας στην αναγνωση βιβλιων που ακομα και αυτη αν δεν γινεται σφαιρικα δεν εχει σχεση. Αν καποιος διαβαζει μανιωδως βιβλια ρομαντικα ή επιστημονικης φαντασιας δεν τον κανει ικανοτερο να κρινει τα τρεχοντα γεγονοτα και τον τροπο παρουσιασης τους. Ενας αλλος ομως που διαβαζει βιβλια με ιστορικα (προσφατη κυριως ιστορια ) αλλα και πολιτικα θεματα απο ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ πηγες σιγουρα διαμορφωνει μια καλυτερη και σφαιρικοτερη αποψη για το τι του πλασαρεται απο τα ΜΜΑ (μεσα μαζικης αποχαυνωσης).

Η κριτικη ικανοτητα εχει αμμεση σχεση με το εκαστωτε θεμα καθε φορα. Οσο διαβασμενος και αν εισαι, αν ενα θεμα δεν το γνωριζεις δεν μπορεις να κρινεις σε επαρκη βαθμο.  Πχ. Οσα βιβλια λογοτεχνικα και να εχω διαβασει, ακομα και ολοκληρη την δανειστικη βιβλιοθηκη, δεν με κανει ικανο να κρινω ενα επιστημονικο θεμα περα των γενικων γνωσεων μου ενω αντιθετα αν ειχα διαβασει τα αντιστοιχα επιστημονικα βιβλια, ενω δεν θα με εκαναν επιστημονα, σιγουρα θα μπορουσα να εχω μια επαρκη γνωση να κρινω αν αυτα που διαβαζω κινουνται στα πλαισια του εφικτου ή της αρλουμπας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που υπάρχει και το Facebook και ενημερωνομαστε από έγκυρες πηγές. 

Τον τελευταίο χρόνο καμια 50αρια φορές έχει γίνει παγκόσμιος πόλεμος, πόλεμος με την Τουρκία έχει πέσει η κυβέρνηση, έχουν πεθάνει ένα σωρό ζωντανοί κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, alexis67676767 είπε

Κανένας δεν έχει δικαίωμα να αποκαλεί τον άλλο σκουπίδι. Οταν κάποιος επιλέγει τα καναλια για ενημέρωση, μπορεί να κάνει λάθος επιλογή, αλλα δεν τον κάνει κατώτερο άνθρωπο. Θα σου άρεσε να ακούς κάποιους να σε αποκαλούν πίθηκο και γελοίο γιατί απλά συμμετέχεις σε αυτό που λέγεται insomnia? Είναι παράλογο να μιλάμε ετσι για άτομα που απλά βλέπουν κανάλια! Αν εχω καταλάβει κάτι λάθος μπορείς να μου το πείς

τι στοιχημα πας οτι καταλαβες τι ειπε και χαλας τσαμπα σαλιο. Και βλεπεις σου το λενε κι αλλοι κι εσυ εκει. Σκουπιδι και τετοια. Μεινε εκει αγορινα μου και καλη συνεχεια.

Επεξ/σία από babality
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babality είπε

τι στοιχημα πας οτι καταλαβες τι ειπε και χαλας τσαμπα σαλιο. Και βλεπεις σου το λενε κι αλλοι κι εσυ εκει. Σκουπιδι και τετοια. Μεινε εκει αγορινα μου και καλη συνεχεια.

Σε ποιους αναφέρεσαι συγκεκριμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, alexis67676767 είπε

Σε ποιους αναφέρεσαι συγκεκριμενα;

στα καναλια και τις κατευθυνομενες ειδησεις που θελουν να πασαρουν στον παππου πανω στο βουνο και οχι μονο οπως βλεπω εδω. αχαχαχαχα

Επεξ/σία από babality
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babality είπε

στα καναλια και τις κατευθηνομενες ειδησεις που θελουν να πασαρουν στον παππου πανω στο βουνο και οχι μονο οπως βλεπω εδω. αχαχαχαχα

Εγώ λέω ποιοι χρήστες συγκεκριμένα μου έχουν μιλήσει για τα 'σκουπίδια'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Alphaleader είπε

Οχι πλεον. Εχω 3 χρόνια που πλέον δεν παρακολουθώ (περα απο καμια ταινια στο Star-ΑΝΤ1 αν και οταν...), και πριν δλδ δεν την ειχα σε εκτιμηση απλα πλεον μαχαιρι κοπηκε. Δεν εχει τιποτα να μου προσφέρει. Ειδησιογραφικά ειναι πολωμενη και κατευθυνομενη ενημέρωση σε σημεία εξόφθαλμα και προσβλητικα για την νοημοσυνη μου. Ψυχαγωγικά, πρωι-μεσημερι-απογευμα ξεκατινιασματα ή ενασχοληση με τα αστυνομικα συμβάντα απο Ζήνες και Τατιανες (τα εχει παρει το μάτι μου επειδη δυστηχως καποιοι αλλοι στο σπιτι τα βλεπουνε). Δεν ξέρω πλεον αν παιζουν ακομα βραζιλιάνικα και τουρκικα σίριαλ... αλλα θα ειναι πολυ κριμα αν συνεχιζεται αυτη η πτώση.

Στην εποχη του Ιντερνετ η τηλεοραση πεθαινει. Μπορω να εχω περισσοτερες πηγες, να διαβάσω πιο ψυχραιμες αποψεις χωρις κραυγες και φανατισμούς και μπορω να ψυχαγωγηθώ οπως ακριβώς θέλω και οχι με την επαναληψη της επαναληψης.

Συμφωνούμε απόλυτα. Επίσης μου φαίνεται πολύ παράξενο αν κάποιος διαβάζει εφημερίδα στις μέρες μας.

Δεν παρακολουθώ τηλεόραση εδώ και 15 χρόνια.  Πέρα από αυτά που έγραψες, δε μπορώ να διανοηθώ ότι βλέπω κάτι και ξαφνικά κόβεται για διαφημίσεις. Τρελαίνομαι.

Άντε να πεθάνει, να φύγουν και οι καταραμένες κεραίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, LibertaGR είπε

Πολλοί βοθροκαναλάδες (λολ) έχουν μπουκάρει στα social. Γι αυτό βλέπεις τις ίδιες ειδήσεις να ανακυκλώνονται σε πολλά site. Προσπαθούν να ελέγξουν και το διαδίκτυο πλέον. Στα πρώτα χρόνια έβλεπες μόνο ειδήσεις "εκτός γραμμής". Πλέον έχει χαθεί αυτό. Να σημειώσουμε βέβαια ότι παίζουν τοπικά κανάλια που είναι έτη φωτός μπροστά.

Αυτό ήθελα να αναφέρω και γω φιλτατε. Πλέον τα πολύ γνωστά site ν παρατηρήσει κανείς έχουν αλλάξει το λόγο τους...

Καμιά σχέση με πριν 5 χρόνια .....

Απλά κάποιοι πρέπει να επιβιώσουν. 

Από την άλλη στο χέρι μας είναι

Είπαμε είδηση είναι απλή αναφορά γεγονότων χωρίς γνώμες δημοσιογράφων κτλ

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Oulianov είπε

Παντού και πάντα τα κανάλια προωθούν πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα απλά αν αλλού γίνεται 1 φορά στην Ελλάδα γίνεται 20 σε σημείο ξεφτίλας, ούτε τα προσχήματα δεν κρατούν εδώ.

Αυτο ακριβως, παντου γινεται και γινοταν και παλιοτερα απλα τα τελευταια χρονια και ειδικα εδω στην Ελλαδα το εχουν ξευτιλισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι τηλεοπτικοί και ραδιοφωνικοί δίαυλοι που ασχολούνται με ειδήσεις είναι ελεγχόμενοι και εξαρτημένοι από τις κυβερνήσεις και τους διαπλεκόμενους με αυτές μεγαλοεπιχειρηματίες. Ελάχιστες είναι οι εξαιρέσεις στα αστικά κέντρα και λίγο περισσότερες από τους περιφερειακούς διαύλους που δεν ελέγχονται σε μεγάλο βαθμό και μερικοί είναι εντελώς ανεξάρτητοι. Σε κάποιους περιφερειακούς εργάζονται  δημοσιογράφοι που υπηρετούν την αλήθεια. Αλλά το μεγαλύτερο κομμάτι πληθυσμού δεν έχει πρόσβαση σε αυτές τις μεταδόσεις μέσα από την χρήση τηλεόρασης και ραδιοφώνου. Ή δεν θέλει να τις αναζητήσει παρά το ότι μερικές φορές έχει την δυνατότητα.
  Εκτός από ανθρώπους που έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο και με δεδομένα ότι θέλουν να ενημερώνονται σωστά και ότι μερικοί δίαυλοι έχουν ιστοσελίδες και παρέχουν ζωντανές μεταδόσεις μέσω του διαδικτύου. Υπάρχουν και μερικές άλλες σελίδες όπου γράφουν άξιοι δημοσιογράφοι, αλλά απαιτείται προσεκτική αναζήτηση για όποιον θέλει να τις βρει. Όσο αφορά την έντυπη δημοσιογραφία, τα τελευταία χρόνια έκαναν την εμφάνισή τους μερικές εφημερίδες (κατά την γνώμη μου όχι περισσότερες από τέσσερις) που ενημερώνουν με γνώμονα την αλήθεια και δεν είναι προσκείμενες σε κανένα άνθρωπο ή πολιτικό κόμμα. Δεν είναι μεγάλης κυκλοφορίας έντυπα διότι διαφημίζονται λίγο και πολλοί άνθρωποι δυστυχώς προτιμούν ακόμη την χρήση συσκευής τηλεόρασης με περιορισμένη λήψη (συνήθης κεραία λήψης στα αστικά κέντρα). Σε κάθε περίπτωση, αυτό που έχει μεγάλη σημασία για όποιον θέλει να ενημερώνεται σωστά, είναι η κριτική ικανότητα!
  Αφορά την χρήση ή μη, οποιουδήποτε μέσου και αναφέρομαι μόνο σε ό,τι αφορά την ενημέρωση. Πρέπει να ακούμε τι είναι αυτά που μας λένε, να βλέπουμε τι μας δείχνουν ή διαβάζουμε. Αλλά να σκεπτόμαστε αν υπάρχει κάτι που δεν μας λένε ή δεν μας δείχνουν. Το μυαλό δεν πρέπει να επαναπαύεται και οι ενδιαφερόμενοι για αληθείς ειδήσεις -είτε είναι ακροατές, είτε τηλεθεατές, είτε αναγνώστες- να χρησιμοποιούν την λογική και την κριτική σκέψη!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Akanthos! είπε

Όσο αφορά την έντυπη δημοσιογραφία, τα τελευταία χρόνια έκαναν την εμφάνισή τους μερικές εφημερίδες (κατά την γνώμη μου όχι περισσότερες από τέσσερις) που ενημερώνουν με γνώμονα την αλήθεια και δεν είναι προσκείμενες σε κανένα άνθρωπο ή πολιτικό κόμμα. Δεν είναι μεγάλης κυκλοφορίας έντυπα διότι διαφημίζονται λίγο και πολλοί άνθρωποι δυστυχώς προτιμούν ακόμη την χρήση συσκευής τηλεόρασης με περιορισμένη λήψη (συνήθης κεραία λήψης στα αστικά κέντρα).

Πραγματικά είμαι περίεργος ποιες εφημερίδες μπορείς να εννοείς, διαβάζω από μικρός εφημερίδες αν και πλέον δεν το κάνω τακτικά. Έχω αγοράσει κατά διαστήματα τις περισσότερες για να δω τι παίζει και ακόμα ψάχνω να βρω μια αντικειμενική.  Ίσως η "Εφημερίδα των Συντακτών"  που έχει μεν συγκεκριμένη ιδεολογική αντίληψη αλλά κατευθυνόμενη δύσκολα θα την πεις, Από κει και πέρα το χάος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, adi32 είπε

Ευτυχώς που υπάρχει και το Facebook και ενημερωνομαστε από έγκυρες πηγές. 

Τον τελευταίο χρόνο καμια 50αρια φορές έχει γίνει παγκόσμιος πόλεμος, πόλεμος με την Τουρκία έχει πέσει η κυβέρνηση, έχουν πεθάνει ένα σωρό ζωντανοί κλπ

Βασικά δίκιο έχουν, και αν υπήρχε αξιοπρέπεια θα γινόταν πόλεμος. Βέβαια, προτιμάνε να μας απαγάγουν τους στρατιωτικούς η να δίνουμε ονοματολογία της Μακεδονίας και να κάνουν ότι δεν τρέχει τίποτα, οπότε λογικό είναι να μην γίνει ποτέ πόλεμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Janoss είπε

Βασικά δίκιο έχουν, και αν υπήρχε αξιοπρέπεια θα γινόταν πόλεμος. Βέβαια, προτιμάνε να μας απαγάγουν τους στρατιωτικούς η να δίνουμε ονοματολογία της Μακεδονίας και να κάνουν ότι δεν τρέχει τίποτα, οπότε λογικό είναι να μην γίνει ποτέ πόλεμος.

Πολεμος θα γινει γιατι η αλλη πλευρα τα θελει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, silverado είπε

Πολεμος θα γινει γιατι η αλλη πλευρα τα θελει ολα.

Αν υποθέσουμε ότι έχεις αποφασίσει να σε σφαλιαρίζει κάποιος χωρίς να αντιδράς, τότε αυτός δεν αξίζει να κάνει πόλεμο. Σε θεωρεί αξιολύπητο και ξεφτίλα. Το β' πρόσωπο δεν πάει σε σένα, αλληγορικά μιλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...