Προς το περιεχόμενο

Φωτια στην κουζινα και πυροσβεστηρας


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 23/06/2018 at 17:26, NikosKallithea said:

Ασε που μέχρι να βρεις την κουβέρτα να την ξεδιπλώσεις και να την ρίξεις στην φωτιά θα έχει έρθει η πυροσβεστική.

Η αντίδραση στην φωτιά είναι θέμα δευτερόλεπτων, για αυτο και ο πυροσβεστήρας πρέπει να είναι εύκολος σε πρόσβαση και σε απόσταση από τα σημεία που ενδεχομένως να εκδηλωθεί φωτιά

Οπως φαινεται και στην φωτογραφια που παρεθεσε ο deathlord, τραβας τα χερουλια του fire blanket και η κουβερτα ξεδιπλωνεται μονη της. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πιασεις ξανα τα χερουλια και να σκεπασεις την εστια της φωτιας η να τυλιξεις τον ανθρωπο που φλεγεται.

Μην την υποτιμας, ειναι εξισου αποτελεσματικη με τον πυροσβεστηρα απλως στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο δημοφιλης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για κουζίνα και για σπίτι γενικά, θα πρότεινα έναν 6kg σκόνης.
Τώρα για την κουζίνα ειδικά όπως ειπώθηκε, η σωστή αντίδραση είναι αν μπορούμε να πλησιάσουμε φυσικά, να τοποθετήσουμε πάνω από το φλεγόμενο σκεύος κάτι να του κόψουμε το οξυγόνο, ένα ταψί ή κουβέρτα πάνω από ένα φλεγόμενο τηγάνι ή το καπάκι πάνω από μια φλεγόμενη κατσαρόλα θα είναι πολύ αποτελεσματικότερα από άγαρμπο ψεκασμό με σκόνη, που μπορεί κατά λάθος να τινάξει φλεγόμενα λάδια σε γύρω κουρτίνες - χαλιά και θα χειροτερεύσει τα πράγματα.

Λίγη θεωρία: Για να έχουμε φωτιά χρειαζόμαστε 3 συστατικά:

1. καύσιμη ύλη
2. υψηλή θερμοκρασία 
3. οξυγόνο

Οπότε για την κατάσβεση προσπαθούμε να αποκόψουμε οποιοδήποτε από αυτά τα 3 (πχ η κατάσβεση με νερό ρίχνει την θερμοκρασία, οι πυροσβεστήρες κόβουν το οξυγόνο είτε με ρίψη σκόνης/αφρού που φράζει την εστία να μην τραβάει αέρα, είτε με διοξείδιο του άνθρακα, που εκτοπίζει το οξυγόνο - επίσης λόγω πολύ υψηλής πίεσης βρίσκεται σε χαμηλή θερμοκρασία και κρυώνει και την εστία φωτιάς!). Μιας και το θυμήθηκα, να πούμε ότι του διοξειδίου είναι επικίνδυνοι και θέλουν μια εκπαίδευση να ξέρει ο χειριστής να τους πιάσει από την ειδική λαβή του στομίου, αλλιώς η πολύ χαμηλή θερμοκρασία μπορεί να του παγώσει τα δάκτυλα προκαλώντας μεγάλη ζημιά.

Και γενικά ό,τι μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας πρέπει να το κάνουμε στα πρώτα 2 λεπτά, μετά είναι πολύ αργά.

Τέλος, πάντα λέμε σε κάποιον να ειδοποιήσει την πυροσβεστική εγκαίρως, έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτό, και δεν κάνουμε τους ήρωες, φροντίζουμε να απομακρύνουμε τους οικείους μας και τον εαυτό μας εγκαίρως και με ασφάλεια από τον χώρο και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνουν αυτοί που έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό και εκπαίδευση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω χρειάζεται και πυροσβεστήρας εκτός από την κουβέρτα. Από προσωπική εμπειρία αν πάρει φωτιά το τηγάνι, ακόμα και αν το σκεπάσεις άμεσα, μπορεί να ανάψει και το φίλτρο του απορροφητήρα. Αυτό πως θα το σβήσεις με την κουβέρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cb_papi είπε

Εγώ νομίζω χρειάζεται και πυροσβεστήρας εκτός από την κουβέρτα. Από προσωπική εμπειρία αν πάρει φωτιά το τηγάνι, ακόμα και αν το σκεπάσεις άμεσα, μπορεί να ανάψει και το φίλτρο του απορροφητήρα. Αυτό πως θα το σβήσεις με την κουβέρτα; 

Σωστά, ο πυρσοσβεστήρας πρέπει να υπάρχει έτσι κι αλλιώς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στο σπίτι μου έχω έναν αυτοματο πυροσβεστηεα πάνω απο τον λέβιτα και ανοίγει με την θερμοκρασία.

Έναν  διοξειδιου του ανθρακα για το σπίτι.

Και τώρα είμαι σε αναζήτηση πυροσβεστήρα για λάδι. 

Ρώτησα και μου πρότειναν αυτόν αλλά δεν ξέρω αν θα το πάρω..Θα ρωτήσω και αλλού.

Πυροσβεστήρας 2Lt ABF - WET CHEMICAL

 

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα πηρε φωτια αποροφητήρας παλιού τυπου με ένα περίεργο υλικό μέσα (όχι απο τηγάνι με λάδια, είχα μια ψησταριά έψηνα κατι μπουτακια κοτοπουλο μαλλον πέταξε καμια σπιθα) μόνο με μπουρνούζι κατάφερα και την εσβησα μόνος, με νερό όυτε για πλάκα.

μετά ηρθε η πυροσβεστική φυσικά.

 

μην σας τύχει μέσα στον πανικο (πρωτη φορά φοβήθηκα οτι εδώ θα παρουμε φωτιά) δεν μου ρχοτανε το τηλέφωνο της πυροσβεστικής.

τα τσακάλια απόρησαν που την εσβησα μόνος..

Επεξ/σία από γροσερισοπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, orck said:

Αυτη η κουβερτα τι υλικο ειναι;

γράψε λάθος μπουρνούζι ήταν.

 

το θεμα ειναι να το κουκουλώσεις να μην παιρνει οξυγώνο. 

Επεξ/σία από γροσερισοπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυροσβεστήρας ξηράς κόνεως πρέπει να υπάρχει σε κάθε σπίτι,υπάρχουν και άλλα πιθανά σημεία εκτός της κουζίνας που μπορεί να αρπάξουν φωτιά.

Δε ρίχνουμε ποτέ νερό σε καυτό λάδι.

Πάντα καλούμε το 199 ή λέμε σε άλλον να πάρει ενώ κάνουμε ενέργειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πυροσβέστης σου λέω τα εξής: Το ενδεικνυόμενο μέσο για κατάσβεση σε μαγειρικά λίπη- έλαια (και υποχρεωτικό για τις επιχειρήσεις) είναι ο πυροσβεστήρας με σήμανση F (ή ABF-έχει αναφερθεί κάποιος σε προηγούμενο σχόλιο). Η λειτουργία του συνίσταται στην ανάμιξη του λαδιού με το ποτάσσιο του πυροσβεστήρα ώστε να σχηματιστεί μια επιφάνεια σαν γαλάκτωμα που κόβει τη φωτιά. Σαν 2ος προτιμώμενος, ο κοινός πυροσβεστήρας ξηράς κόνεως με σήμανση ABC (το Β αφορά τις πυρκαγιές σε όλα τα υπόλοιπα εύφλεκτα υγρά πλην μαγειρικών), που λειτουργεί με την επικάλυψη της φλόγας με σκόνη. Ο κίνδυνος με αυτόν είναι ο άπειρος χρήστης να διασκορπίσει με τη βολή το λάδι και σε άλλα μέρη της κουζίνας και, επομένως, και τις φλόγες. Άλλο μείον, με τη χρήση του σκορπίζεται σκόνη σε όλο το χώρο. Για τα αρχικά στάδια της πυρκαγιάς, που η φωτιά δεν έχει επεκταθεί εκτός μαγειρικού σκεύους, αρκεί η επικάλυψη με κάποιο χοντρό ύφασμα, το καπάκι ή, ακόμα καλύτερα, με αντιπυρική κουβέρτα, που επίσης αναφέρθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apostolispd είπε

Σαν πυροσβέστης σου λέω τα εξής: Το ενδεικνυόμενο μέσο για κατάσβεση σε μαγειρικά λίπη- έλαια (και υποχρεωτικό για τις επιχειρήσεις) είναι ο πυροσβεστήρας με σήμανση F (ή ABF-έχει αναφερθεί κάποιος σε προηγούμενο σχόλιο). Η λειτουργία του συνίσταται στην ανάμιξη του λαδιού με το ποτάσσιο του πυροσβεστήρα ώστε να σχηματιστεί μια επιφάνεια σαν γαλάκτωμα που κόβει τη φωτιά. Σαν 2ος προτιμώμενος, ο κοινός πυροσβεστήρας ξηράς κόνεως με σήμανση ABC (το Β αφορά τις πυρκαγιές σε όλα τα υπόλοιπα εύφλεκτα υγρά πλην μαγειρικών), που λειτουργεί με την επικάλυψη της φλόγας με σκόνη. Ο κίνδυνος με αυτόν είναι ο άπειρος χρήστης να διασκορπίσει με τη βολή το λάδι και σε άλλα μέρη της κουζίνας και, επομένως, και τις φλόγες. Άλλο μείον, με τη χρήση του σκορπίζεται σκόνη σε όλο το χώρο. Για τα αρχικά στάδια της πυρκαγιάς, που η φωτιά δεν έχει επεκταθεί εκτός μαγειρικού σκεύους, αρκεί η επικάλυψη με κάποιο χοντρό ύφασμα, το καπάκι ή, ακόμα καλύτερα, με αντιπυρική κουβέρτα, που επίσης αναφέρθηκε.

Εγώ ανέφερα το πυροσβεστήρα

ABF Wet chemical.

Αυτός ο πυροσβεστήρας υπάρχει κίνδυνος να διασκορπίσει το λάδι όπως είπες για τον ξηράς κόνεως? 

Επίσης αν για το χψ λόγο έτσι οπως προσπαθούμε να σβήσουμε το λάδι ψεκάσουμε καποιο ηλεκτρικό μέρος υπάρχει κίνδυνος? 

Επίσης ο ABF αφαιρήτε εύκολα απο τα σημεία που έχει καλύψει? 

Εγώ ξηρας κόνεως δεν έχω αγοράσει για τον λόγο που ανέφερες. Η σκόνη πάει παντού και άντε να φύγει μετά.

Έχω πάρει διοξειδίου του άνθρακα για μεσα στο σπίτι. 

Θα κάνω δουλειά με αυτόν ή μπα?

Για ηλεκτρολογικό πίνακα τι είναι πιο καλό να έχουμε? 

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετες σωστες πληροφοριες εχουν ηδη ειπωθει,

εγω θα προσθεσω οτι οταν εξοπλιστεις στο σπιτι με ολα τα υλικα να κανεις και μια προπονηση....

Οταν εισαι πχ στο χωριο σου, σε ανοικτο χωρο βαλε ενα τηγανι με λαδια, βενζινες οτι αλλο θες και βαλτου φωτια.

Σκεψου οτι εισαι στη κουζινα και εχεις φωτια οποτε πρεπει να την σβησεις.

Για πυροσβεστηρα θα εχεις ενα παλιο απο το αυτοκινητο σου - πολυ πιθανον να δουλεψει. Αν εχεις και κουβερτα βαλτη και αυτη στη μαχη.

Για να σβησεις μια φωτια μαζι με τα εργαλεια κατασβεσης παιζει σημαντικο ρολο η εμπειρια και η εξοικείωση.

Φαντασου να πιασεις φωτια και να μην εχει ασχοληθει καθολου και να πας να την σβησεις με οσα εχεις διαβασει εδω μεσα η και ισως απο το youtube.

Ο πανικος μονο θα σε κανει να την κοιτας χωρις να ξερεις τι να κανεις.

Οπως ειπαν και πιο πριν την φωτια αν την προλαβεις στα πρωτα δευτερολεπτα, ισως καταφερεις να μειωσεις την ζημια στο ελαχιστο, αλλα πρεπει να ξερεις τι να κανεις με συντονισμενες σωστες κινησεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο πυροσβεστήρας υπάρχει κίνδυνος να διασκορπίσει το λάδι όπως είπες για τον ξηράς κόνεως? 

Πολύ μικρότερος. Με σωστή χρήση μηδενικός. Γενικά οι πυροσβεστήρες απευθύνονται (και) σε χρήστες με ελάχιστη εμπειρία, οπότε και η χρήση τους είναι απλούστατη. Μια αναζήτηση στο youtube για σχετικά βίντεο πιστεύω ότι αρκεί για να έχεις μια επαρκή γνώση της χρήσης του. Αν χρησιμοποιήσεις κιόλας κάποιον σαν προσομοίωση, όταν χρειαστεί σε πραγματικές συνθήκες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. 

Επίσης αν για το χψ λόγο έτσι οπως προσπαθούμε να σβήσουμε το λάδι ψεκάσουμε καποιο ηλεκτρικό μέρος υπάρχει κίνδυνος? 

Κάθε πυροσβεστήρας γράφει στην ετικέτα μια τάση μέχρι την οποία δεν θα έχεις πρόβλημα. Στο εμπόριο η πιο συνηθισμένη (και πιθανόν η ελάχιστη, δεν έχω δει μικρότερο νούμερο) είναι 1.000 Volt, πολύ μεγαλύτερη της οικιακής. Σε παλιότερους πυροσβεστήρες υπάρχει η σήμανση Ε - πχ ABCE- η οποία υποδηλώνει καταλληλότητα για κατάσβεση παρουσία ηλ. ρεύματος και πλέον έχει καταργηθεί.

Επίσης ο ABF αφαιρήτε εύκολα απο τα σημεία που έχει καλύψει? 

Δεν ξέρω, δεν έχω κάτσει ποτέ να κάνω και το συμμάζεμα μετά 😂 . Υποθέτω ότι με τις συνηθισμένες επιφάνειες στην κουζίνα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Εγώ ξηρας κόνεως δεν έχω αγοράσει για τον λόγο που ανέφερες. Η σκόνη πάει παντού και άντε να φύγει μετά.

Έχω πάρει διοξειδίου του άνθρακα για μεσα στο σπίτι. 

Θα κάνω δουλειά με αυτόν ή μπα?

Από το τίποτα που έχουν οι περισσότεροι, σίγουρα είναι καλύτερος. Σε σχέση με τους ξηράς κόνεως τους θεωρώ παραπλήσιους, με το πλεονέκτημα που είπες και το μειονέκτημα ότι πρέπει να προσέχεις γιατί το CO2 τη στιγμή της αποσυμπίεσης (όταν βγαίνει από τον πυροσβεστήρα δλδ) είναι στους -70C περίπου, οπότε σε επαφή με γυμνό δέρμα θα σου προκαλέσει κρυοπάγημα. Επομένως απαιτείται προστασία του χεριού κατά την χρήση του. Οι συγκεκριμένοι βέβαια έχουν στην άκρη χειρολαβή για χρήση του πυροσβεστήρα με ασφάλεια και με γυμνό χέρι, αλλά φαντάσου ότι μπορεί να έχει ένα τυχαίο σπάσιμο ο σωλήνας οπότε...

Για ηλεκτρολογικό πίνακα τι είναι πιο καλό να έχουμε?

Αν την ώρα που εκδηλωθεί η φωτιά έχεις τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ Ξ.Κ. και CO2, προτίμησε τον 2ο, ώστε να μην πάει  η σκόνη και στα μέρη του πίνακα που δεν έχουν επηρεαστεί από τη φωτιά, το βραχυκύκλωμα κλπ. Το CO2 δεν θα αφήσει κανένα υπόλειμμα στο σημείο. Αν δεν καταφέρεις να τη σβήσεις έτσι, εννοείται χρησιμοποίησε και τον Ξ.Κ. Εννοείται τον έχεις εκ των προτέρων τσεκάρει ότι είναι κατάλληλος για χρήση παρουσία ηλεκτρικού ρεύματος. Το CO2 εξ ορισμού είναι κατάλληλο.

Γενικά, οι σωστές ενέργειες σε περίπτωση φωτιάς είναι: απομάκρυνση όποιου κινδυνεύει, ειδοποίηση του 199, διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος (είτε από τον πίνακα του σπιτιού είτε από το μετρητή της ΔΕΗ εξωτερικά) και χρήση των δικών σας κατασβεστικών μέσων μέχρι να φτάσει η Π.Υ. Το τελευταίο μόνο στην περίπτωση που είστε σίγουροι για την ασφάλειά σας. Ακόμα καλύτερα, μοιράστε τις ώστε να εξοικονομηθεί χρόνος, πχ " Γυναίκα, κόψε το ρεύμα, πάρε το παιδί και βγείτε έξω. Γείτονα Α, πάρε την πυροσβεστική. Γείτονα Β, φέρε μου τους πυροσβεστήρες στο διάδρομο." Στο παραπάνω παράδειγμα εννοείται ότι είστε σίγουροι ότι η γυναίκα ξέρει πώς κατεβαίνει ο γενικός ή ποιός είναι ο δικός σας μετρητής, ότι οι πυροσβεστήρες είναι ΟΚ κι ότι εσείς ξέρετε να τους χρησιμοποιήσετε, με τον πανικό εκείνης της στιγμής δεν θα είναι τίποτα αυτονόητο.

 

Αυτά τα ολίγα κι αν χρειαστεί συμπληρώνουμε...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2018 στις 4:05 ΜΜ, apostolispd είπε

Αυτός ο πυροσβεστήρας υπάρχει κίνδυνος να διασκορπίσει το λάδι όπως είπες για τον ξηράς κόνεως? 

Πολύ μικρότερος. Με σωστή χρήση μηδενικός. Γενικά οι πυροσβεστήρες απευθύνονται (και) σε χρήστες με ελάχιστη εμπειρία, οπότε και η χρήση τους είναι απλούστατη. Μια αναζήτηση στο youtube για σχετικά βίντεο πιστεύω ότι αρκεί για να έχεις μια επαρκή γνώση της χρήσης του. Αν χρησιμοποιήσεις κιόλας κάποιον σαν προσομοίωση, όταν χρειαστεί σε πραγματικές συνθήκες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. 

Επίσης αν για το χψ λόγο έτσι οπως προσπαθούμε να σβήσουμε το λάδι ψεκάσουμε καποιο ηλεκτρικό μέρος υπάρχει κίνδυνος? 

Κάθε πυροσβεστήρας γράφει στην ετικέτα μια τάση μέχρι την οποία δεν θα έχεις πρόβλημα. Στο εμπόριο η πιο συνηθισμένη (και πιθανόν η ελάχιστη, δεν έχω δει μικρότερο νούμερο) είναι 1.000 Volt, πολύ μεγαλύτερη της οικιακής. Σε παλιότερους πυροσβεστήρες υπάρχει η σήμανση Ε - πχ ABCE- η οποία υποδηλώνει καταλληλότητα για κατάσβεση παρουσία ηλ. ρεύματος και πλέον έχει καταργηθεί.

Επίσης ο ABF αφαιρήτε εύκολα απο τα σημεία που έχει καλύψει? 

Δεν ξέρω, δεν έχω κάτσει ποτέ να κάνω και το συμμάζεμα μετά 😂 . Υποθέτω ότι με τις συνηθισμένες επιφάνειες στην κουζίνα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Εγώ ξηρας κόνεως δεν έχω αγοράσει για τον λόγο που ανέφερες. Η σκόνη πάει παντού και άντε να φύγει μετά.

Έχω πάρει διοξειδίου του άνθρακα για μεσα στο σπίτι. 

Θα κάνω δουλειά με αυτόν ή μπα?

Από το τίποτα που έχουν οι περισσότεροι, σίγουρα είναι καλύτερος. Σε σχέση με τους ξηράς κόνεως τους θεωρώ παραπλήσιους, με το πλεονέκτημα που είπες και το μειονέκτημα ότι πρέπει να προσέχεις γιατί το CO2 τη στιγμή της αποσυμπίεσης (όταν βγαίνει από τον πυροσβεστήρα δλδ) είναι στους -70C περίπου, οπότε σε επαφή με γυμνό δέρμα θα σου προκαλέσει κρυοπάγημα. Επομένως απαιτείται προστασία του χεριού κατά την χρήση του. Οι συγκεκριμένοι βέβαια έχουν στην άκρη χειρολαβή για χρήση του πυροσβεστήρα με ασφάλεια και με γυμνό χέρι, αλλά φαντάσου ότι μπορεί να έχει ένα τυχαίο σπάσιμο ο σωλήνας οπότε...

Για ηλεκτρολογικό πίνακα τι είναι πιο καλό να έχουμε?

Αν την ώρα που εκδηλωθεί η φωτιά έχεις τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ Ξ.Κ. και CO2, προτίμησε τον 2ο, ώστε να μην πάει  η σκόνη και στα μέρη του πίνακα που δεν έχουν επηρεαστεί από τη φωτιά, το βραχυκύκλωμα κλπ. Το CO2 δεν θα αφήσει κανένα υπόλειμμα στο σημείο. Αν δεν καταφέρεις να τη σβήσεις έτσι, εννοείται χρησιμοποίησε και τον Ξ.Κ. Εννοείται τον έχεις εκ των προτέρων τσεκάρει ότι είναι κατάλληλος για χρήση παρουσία ηλεκτρικού ρεύματος. Το CO2 εξ ορισμού είναι κατάλληλο.

Γενικά, οι σωστές ενέργειες σε περίπτωση φωτιάς είναι: απομάκρυνση όποιου κινδυνεύει, ειδοποίηση του 199, διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος (είτε από τον πίνακα του σπιτιού είτε από το μετρητή της ΔΕΗ εξωτερικά) και χρήση των δικών σας κατασβεστικών μέσων μέχρι να φτάσει η Π.Υ. Το τελευταίο μόνο στην περίπτωση που είστε σίγουροι για την ασφάλειά σας. Ακόμα καλύτερα, μοιράστε τις ώστε να εξοικονομηθεί χρόνος, πχ " Γυναίκα, κόψε το ρεύμα, πάρε το παιδί και βγείτε έξω. Γείτονα Α, πάρε την πυροσβεστική. Γείτονα Β, φέρε μου τους πυροσβεστήρες στο διάδρομο." Στο παραπάνω παράδειγμα εννοείται ότι είστε σίγουροι ότι η γυναίκα ξέρει πώς κατεβαίνει ο γενικός ή ποιός είναι ο δικός σας μετρητής, ότι οι πυροσβεστήρες είναι ΟΚ κι ότι εσείς ξέρετε να τους χρησιμοποιήσετε, με τον πανικό εκείνης της στιγμής δεν θα είναι τίποτα αυτονόητο.

Αυτά τα ολίγα κι αν χρειαστεί συμπληρώνουμε...

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ... Μου έλυσες όλες τις απορίες.

Ο διοξειδίου το άνθρακα εμένα έχει χοάνη πλαστική απο που πρέπει να το πιάσω όταν θα ξεκινήσω να ψεκάζω?

Τον CO2 τον έχω στην αποθήκη τώρα σκέφτομαι να πάρω έναν ακόμη CO2 για το σπίτι και έναν wet chemical.

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pavloa είπε

Ο διοξειδίου το άνθρακα εμένα έχει χοάνη πλαστική απο που πρέπει να το πιάσω όταν θα ξεκινήσω να ψεκάζω?

Αν δεν έχει κάποια λαβή που δεν φαίνεται στη φωτογραφία, από το πίσω μέρος της χοάνης.

Σαν μέσα πυρόσβεσης τα θεωρώ επαρκέστατα για σπίτι, σε συνδυασμό με απλά μέτρα πρόληψης. Πχ να μην καλύπτεις ηλεκτρικές συσκευές με υφάσματα, να κρατάς τα θερμαντικά σώματα μακριά από σκεπάσματα, καναπέδες κλπ και προπαντός να μην αφήνεις γυμνή φλόγα ανεπιτήρητη (πχ ένα τζάκι που θα πετάξει ένα καρβουνάκι, μια εστία υγραερίου που ένα αεράκι θα σπρώξει πάνω της μια κουρτίνα κλπ). Αν αυτά προληφθούν, με τους CO2  και τον F μπορείς να προλάβεις μόνος σου ένα βραχυκύκλωμα ή ένα τηγάνι και να μας χρειαστείς μόνο για  επιβεβαίωση ότι όλα είναι οκ.

 

Παρεμπιπτόντως, συγχαρητήρια για τον τρόπο σκέψης, ο μέσος Έλληνας νομίζει ότι αυτά είναι για τους άλλους μόνο κι ότι αυτός δε θα το πάθει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...