Προς το περιεχόμενο

Φωτια στην κουζινα και πυροσβεστηρας


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, apostolispd είπε

Αν δεν έχει κάποια λαβή που δεν φαίνεται στη φωτογραφία, από το πίσω μέρος της χοάνης.

Σαν μέσα πυρόσβεσης τα θεωρώ επαρκέστατα για σπίτι, σε συνδυασμό με απλά μέτρα πρόληψης. Πχ να μην καλύπτεις ηλεκτρικές συσκευές με υφάσματα, να κρατάς τα θερμαντικά σώματα μακριά από σκεπάσματα, καναπέδες κλπ και προπαντός να μην αφήνεις γυμνή φλόγα ανεπιτήρητη (πχ ένα τζάκι που θα πετάξει ένα καρβουνάκι, μια εστία υγραερίου που ένα αεράκι θα σπρώξει πάνω της μια κουρτίνα κλπ). Αν αυτά προληφθούν, με τους CO2  και τον F μπορείς να προλάβεις μόνος σου ένα βραχυκύκλωμα ή ένα τηγάνι και να μας χρειαστείς μόνο για  επιβεβαίωση ότι όλα είναι οκ.

Παρεμπιπτόντως, συγχαρητήρια για τον τρόπο σκέψης, ο μέσος Έλληνας νομίζει ότι αυτά είναι για τους άλλους μόνο κι ότι αυτός δε θα το πάθει ποτέ.

Δεν έχει καμιά λαβή.. Οπότε απο εκεί που λες δεν θα πάθει τίποτα το χέρι μου.

Ναι προσέχουμε όσο μπορούμε εκτος απο μερικές 1-2  φορές που ξεχάσαμε το μάτι τις κουζίνας αναμένω..Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα.

Ε και εγώ αυτό έλεγα σιγα μην συμβεί σε μένα αλλά μια μέρα λέω δεν τα αγοράζω να τα έχω αχρείαστα να είναι. 

Στην αποθήκη έχω βάλει ανιχνευτή καπνού και αν γίνει κάτι με ειδοποιεί  ο συναγερμός.

Τώρα θέλω να βάλω μεσα στο σπίτι αλλά σκέφτομαι πως να περάσω τα καλώδια για να μην φαίνονται.

Είναι και το οικονομικό στην μέση, 4 ανιχνευτές και άλλοι 2 πυροσβεστήρες έχουν κόστος..

Αλλα απο το να γίνει κάτι και να τα χάσουμε όλα.. 

Εχω εναν γείτονα που έχει ξυλολέβητα δίπλα σε αρκετούς τόνους ξύλα.

Του λέω πάρε πυροσβεστήρες μην γίνει τίποτα.

Και μάντεψε ποια ήταν η απάντηση..      Σιγα μην δίνω κάθε χρόνο λεφτά για αναγόμωση. Τίποτα δεν θα πάθω λέει..

Αυτου του ανθρώπου τι του λες τώρα.

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις μου έλυσες αρκετές απορίες.

Α στα αυτοκίνητα τη είναι καλυτερο να έχουμε, πυροσβεστήρα Ξ.Κ ή με υγρό? Όταν το πήγα για αναγόμωση μου είπαν οτι θα βάλουν υγρό και δεν χρειάζεται αναγόμωση κάθε χρόνο..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pavloa είπε

Α στα αυτοκίνητα τη είναι καλυτερο να έχουμε, πυροσβεστήρα Ξ.Κ ή με υγρό? Όταν το πήγα για αναγόμωση μου είπαν οτι θα βάλουν υγρό και δεν χρειάζεται αναγόμωση κάθε χρόνο..

Για το bonpet που παρέθεσε ο φίλος δεν έχω ιδία άποψη, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δείχνει πάντως καλή περίπτωση και θα το σκεφτώ μελλοντικά. Στο δικό μου έχω τη δοκιμασμένη επιλογή, έναν 3κιλο Ξ.Κ. Σίγουρα πάντως μην πάρεις τους μικρούς που πωλούνται σαν αυτοκινήτου, θα την προλάβεις μόνο σε πολύ αρχικό στάδιο. Η μεγαλύτερη χρησιμότητά τους είναι να μη φας γράψιμο. Προτιμότερος ένας κανονικός μεγαλύτερος και σε χώρο εύκολα προσβάσιμο που να μη δημιουργεί και πρόβλημα στην καθημερινότητα (εγώ τον έχω κάτω από το κάθισμα του οδηγού).

Σαν μέτρο σύγκρισης για κάθε πυροσβεστήρα μπορείς να έχεις τις κατασβεστικές ικανότητες: Κάπου στην ετικέτα θα σου γράφει ένα νούμερο για τις κατηγορίες Α (στερεά καύσιμα) και Β (υγρά καύσιμα). Πχ 21Α, 113Β. Όσο μεγαλύτερα είναι αυτά τα νούμερα, τόσο αποδοτικότερος είναι ο πυροσβεστήρας για τη συγκεκριμένη κατηγορία πυρκαγιάς βάσει της πιστοποίησής του. Πχ ο δικός μου, αν θυμάμαι καλά, είναι 21Α, 144Β. Ένας από σετ αυτοκινήτου (ξέρεις, τρίγωνο, φαρμακείο, πυροσβεστήρας) που κοιτάω τώρα στη σελίδα καταστήματος είναι 3Α, 8Β. Δεν υφίσταται καν σύγκριση...

Για τη νοοτροπία του Έλληνα δες το βίντεο: Έχει πάρει φωτιά εξ ολοκλήρου ξύλινο σπίτι με λέβητα πέλετ στο υπόγειο και αποθηκευμένη ποσότητα πέλετ. Στην κοπέλα της φταίει ότι η Πυροσβεστική έκανε ένα τέταρτο να φτάσει, με μικρά οχήματα που δεν είχαν πίεση (αυτό δεν είναι θέμα μεγέθους του οχήματος, συνήθως τα μικρότερα έχουν δυνατότερες αντλίες ακριβώς επειδή θα φτάσουν πρώτα και θα κάνουν την κατάσβεση, ενώ τα επόμενα θα τροφοδοτούν τα πρώτα). Μετά δείχνει βέβαια ότι και πάλι τα οχήματα δεν μπορούν να πλησιάσουν το σπίτι λόγω των υλικών που είναι διάσπαρτα, οπότε οι εγκαταστάσεις ξεκινάνε από τα 100 μέτρα από τη φωτιά κι έτσι εξηγείται και η απώλεια πίεσης. Υποθέτω ότι από μέτρα πυρασφάλειας δεν είχαν τίποτα, ακριβώς γιατί "εμείς" δεν παίρνουμε φωτιά, οι "άλλοι" μόνο. Οκ, φταίει η Πυροσβεστική...

http://www.irafina.gr/vinteo-apo-ti-megali-fotia-se-monokatikia-stin-pallini/

Επεξ/σία από apostolispd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει να μας πει πόσα δευτερόλεπτα (ανά κιλό) χρειάζονται για την εκκένωση ενός πυροσβεστήρα; Ας είναι και στο περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσει του προτύπου της πιστοποίησής τους ο χρόνος λειτουργίας πάει ανάλογα με την κατασβεστική ικανότητα από 6 ως 15 δευτερόλεπτα. Δλδ, για να πιστοποιηθεί ότι έχει μια κατασβεστική ικανότητα, δεν αρκεί να σβήσει την αντίστοιχη φωτιά, πρέπει να έχει και τον αντίστοιχο χρόνο λειτουργίας, με μια μικρή απόκλιση επιτρεπόμενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/7/2018 στις 8:11 ΜΜ, apostolispd είπε

Για το bonpet που παρέθεσε ο φίλος δεν έχω ιδία άποψη, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δείχνει πάντως καλή περίπτωση και θα το σκεφτώ μελλοντικά. Στο δικό μου έχω τη δοκιμασμένη επιλογή, έναν 3κιλο Ξ.Κ. Σίγουρα πάντως μην πάρεις τους μικρούς που πωλούνται σαν αυτοκινήτου, θα την προλάβεις μόνο σε πολύ αρχικό στάδιο. Η μεγαλύτερη χρησιμότητά τους είναι να μη φας γράψιμο. Προτιμότερος ένας κανονικός μεγαλύτερος και σε χώρο εύκολα προσβάσιμο που να μη δημιουργεί και πρόβλημα στην καθημερινότητα (εγώ τον έχω κάτω από το κάθισμα του οδηγού).

Σαν μέτρο σύγκρισης για κάθε πυροσβεστήρα μπορείς να έχεις τις κατασβεστικές ικανότητες: Κάπου στην ετικέτα θα σου γράφει ένα νούμερο για τις κατηγορίες Α (στερεά καύσιμα) και Β (υγρά καύσιμα). Πχ 21Α, 113Β. Όσο μεγαλύτερα είναι αυτά τα νούμερα, τόσο αποδοτικότερος είναι ο πυροσβεστήρας για τη συγκεκριμένη κατηγορία πυρκαγιάς βάσει της πιστοποίησής του. Πχ ο δικός μου, αν θυμάμαι καλά, είναι 21Α, 144Β. Ένας από σετ αυτοκινήτου (ξέρεις, τρίγωνο, φαρμακείο, πυροσβεστήρας) που κοιτάω τώρα στη σελίδα καταστήματος είναι 3Α, 8Β. Δεν υφίσταται καν σύγκριση...

Για τη νοοτροπία του Έλληνα δες το βίντεο: Έχει πάρει φωτιά εξ ολοκλήρου ξύλινο σπίτι με λέβητα πέλετ στο υπόγειο και αποθηκευμένη ποσότητα πέλετ. Στην κοπέλα της φταίει ότι η Πυροσβεστική έκανε ένα τέταρτο να φτάσει, με μικρά οχήματα που δεν είχαν πίεση (αυτό δεν είναι θέμα μεγέθους του οχήματος, συνήθως τα μικρότερα έχουν δυνατότερες αντλίες ακριβώς επειδή θα φτάσουν πρώτα και θα κάνουν την κατάσβεση, ενώ τα επόμενα θα τροφοδοτούν τα πρώτα). Μετά δείχνει βέβαια ότι και πάλι τα οχήματα δεν μπορούν να πλησιάσουν το σπίτι λόγω των υλικών που είναι διάσπαρτα, οπότε οι εγκαταστάσεις ξεκινάνε από τα 100 μέτρα από τη φωτιά κι έτσι εξηγείται και η απώλεια πίεσης. Υποθέτω ότι από μέτρα πυρασφάλειας δεν είχαν τίποτα, ακριβώς γιατί "εμείς" δεν παίρνουμε φωτιά, οι "άλλοι" μόνο. Οκ, φταίει η Πυροσβεστική...

http://www.irafina.gr/vinteo-apo-ti-megali-fotia-se-monokatikia-stin-pallini/

Καλή φάση αυτό το bonpet αλλά παρατήρησα οτι αργεί να σκάσει.

Θα το κοιτάξω αυτό με το νούμερο που λες.

Καλά γενικά οι Ελληνες το έχουμε αυτό...Εμείς δεν φταίμε ποτέ, πάντα οι άλλοι.

Αντί να πει οτι δεν είχα κάποιο μέτρο προστασίας άρχισε να κατηγορεί την πυροσβεστική..

Δεν ξερω αν υπάρχει, αλλά πρέπει να βγει ένας νόμος που να σε υποχρεώνει να έχεις πυροσβεστήρες στο σπίτι, πόσο μάλλον οταν έχει πελλετ ή ξυλολέβιτα. όποιος δεν έχει πρόστιμο με την μια.

Πως υποχρεώνουν τα καταστήματα έτσι να ειναι και για τα σπίτια.

Ξέρω γνωστό που άρπαξε το τζάκι φωτιά και πάλι μυαλό δεν έβαλε.. δεν έβαλε πυροσβεστήρες.

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2018 στις 7:37 ΠΜ, pavloa είπε

 

Ο διοξειδίου το άνθρακα εμένα έχει χοάνη πλαστική απο που πρέπει να το πιάσω όταν θα ξεκινήσω να ψεκάζω?

 

καλυτερα να δεις βιντεο γιατι δεν ξερω με την περιγραφη αν θα καταλαβεις,

 

υποθετουμε οτι εισαι δεξιοχειρας,

με το αριστερο πιανεις τον πυροσβεστηρα απο την σκανδαλη.

με το δεξι την χοανη, με τροπο αναποδο, δηλαδη η παλαμη σου θα κοιταει προς την γη

πλησιαζεις την φωτια, στοχευεις στην βαση της φωτιας και οχι την φωτια γενικα και πατας την σκανδαλη "ξυριζοντας" την φωτια.

Δεν αδειαζεις ολο τον πυροσβεστηρα, κανεις δυο - τρεις περιστροφες και βλεπεις αν την εσβησες και αν χρειαστει συνεχιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση αυτό το bonpet αλλά παρατήρησα οτι αργεί να σκάσει.

Για να φτάσει στη θερμοκρασία που σπάει η αμπούλα σίγουρα η φωτιά θα έχει φτάσει και σε θερμοσίφωνα-ντουλάπια. Από την άλλη, αν καίει τόση ώρα το τηγάνι, σημαίνει ότι η φωτιά είναι ανεπιτήρητη (το έχεις ξεχάσει κι έφυγες) οπότε θα αποφύγεις την περαιτέρω επέκταση. Αν θες άμεση ενεργοποίηση θα πρέπει να καταφύγεις σε πολυπλοκότερες και ακριβότερες λύσεις.

Δεν ξερω αν υπάρχει, αλλά πρέπει να βγει ένας νόμος που να σε υποχρεώνει να έχεις πυροσβεστήρες στο σπίτι, πόσο μάλλον οταν έχει πελλετ ή ξυλολέβιτα. όποιος δεν έχει πρόστιμο με την μια.

Το πρόστιμο πώς θα επιβάλλεται; Θα κάνω έκτακτο έλεγχο στο σπίτι σου, όπως στα καταστήματα; Δλδ θα χτυπάω το κουδούνι στα καλά καθούμενα και θα μπαίνω μέσα στο σπίτι (άσυλο κατοικίας) να δω τι μέτρα έχεις; Πρακτικά ανεφάρμοστο. Άλλο ο δημόσιος χώρος που είναι το κατάστημα.

Στο εξωτερικό έχουν άλλες διαδικασίες, π.χ. υποχρεωτική ασφάλεια πυρός που δεν αποζημιώνεται αν το πόρισμα καταλήξει ότι η έναρξη της πυρκαγιάς οφείλεται σε αμέλειά σου. Θες να βάλεις μια σόμπα πέλετ; Θα προσκομίσεις πιστοποιήσεις κλπ και θα πάρεις βεβαίωση ότι τηρεί τα στάνταρ ασφάλειας, αλλιώς σε περίπτωση φωτιάς που ξεκίνησε από αυτή θα μείνεις ξεκρέμαστος. Όλα αυτά εκ των υστέρων, δε μπορείς προληπτικά να κοιτάς τον καθένα τι έχει στο σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...