Προς το περιεχόμενο

Κατασκευαστές κινητών και αυτοκινήτων εργάζονται πάνω σε ένα νέο πρότυπο NFC για να ξεκλειδώνετε το αυτοκίνητο σας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.... Τα nfc tag δεν χρειάζονται μπαταρία. Τα χρησιμοποιούν ήδη σε πολλά σπίτια-διαμερισματα για να ανοίξουν κεντρικές είσοδοι τουλάχιστον (τα έχω χρησιμοποιήσει κ εγώ κατά την διαμονή μου εκτός Ελλάδας) 

 

Λογικά το κονσιούμερ προϊόν, θα προβλέπει κ το ενδεχόμενο να μείνει το κινητό σου απο μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, christospvl είπε

Καλο αυτο αν και ειναι λιγο ρισκο γιατι αμα πεσεις θυμα hacker ή καποιος σου κλεψει το κινητο εχει παρει και το αμαξι και εχει φυγει..Καλυτερο θα ηταν να ερευνησουν και αλλους τομεις στα αμαξια οπως πηγες ενεργειας διαφορετικες απο τον ηλεκτρισμο ή τη βενζινη μιας και τα καυσιμα εχουν παει στο Θεο.. ή καλυτερα λαδια ωστε να μη δινουν πνευμα στα 15.000 χλμ , καλύτερες καυσεις και γενικως να γινει η οδηγηση πιο οικονομικη και φιλικη στο περιβαλλον..οταν δινω πχ 200 ευρω σεβρις για ενα απλο αμαξι να το βρασω αν θα χω τα κλειδια ή οχι..ας ειχα τα κανονικα κλειδια και ας εδινα λιγοτερα για σερβις ή εστω οχι συνεχεια.. ή να ερευνησουν κατι πανω στα πλαστικα του αυτοκινητου για να μη σπανε ετσι ευκολα..πχ Nissan στουκαρα ενα με 10-20 χλμ πανω σε κολωνακι και εσπασε σαν να μην ηταν τιποτα.. ισως με νανοτεχνολογια κατι ανακαλυφθει σε αυτο..γενικως πιστευω οτι στα αμαξια θα υπαρξει μεγαλη εξελιξη καποια μερα..

Επίσης αν σου κλέψουν τα κλειδιά έχουν πάρει το αμάξι και έχουν φύγει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημερινή λειτουργία των σύγχρονων κλειδιών δεν είναι καθόλου ασφαλείς. Ουσιαστικά το αυτοκίνητο είναι ξεφραγο αμπέλι.

 

Δεν το βλέπω καθόλου κακό να κάτσουν οι κατασκευαστές όλοι μαζί να βρουν μια universal λυση( σχεδόν απίθανο) η κάποιος ανεξάρτητος φορεας να φέρει ενα ασφαλές πρότυπο στην αγορα το οποίο θα υιοθετηθεί σιγά σιγά. Φυσικά το ξεκλειδωμα με NFC κτλ ,είναι μια έξτρα ευκολία που θα κανει την υιοθέτηση πιο εύκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο την κινηση του να βαζεις το κλειδι  και να το γυρνας για να ξεκινησει το αυτοκινητο ή ακομη καλυτερα η μηχανη  σου !!

Πειτε με παλιομοδιτη , αλλα μιλαω για την αισθηση που σου-μου δινει αυτη η κινηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bugsbunnie είπε

Όπως και να έχει για μένα είναι επικίνδυνα αυτά, αν είσαι στη μέση του πουθενά και πάθεις λάστιχο και το αλλάζεις την ώρα που βρέχει και σου πέσει κινητό κάτω, σπάσει βραχεί κάτι τελοσπάντων τότε πως φεύγεις απ κει?

Το πιστεύεις αυτό που λες; Αλήθεια τώρα; Δηλαδή το ενδεχόμενο να κρατήσεις το κινητό στο αμάξι ακριβώς για τον λόγο που λες δεν παίζει; Πραγμστικα γελάω με μερικά σχόλια!!! Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά σκέψου πρώτα και μετά γράψε

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μη χάσεις ή τα κινητά ή τα κλειδιά... θα βάλουμε το τσιπάκι nfc μέσα στο σώμα μας σαν πιστωτική κάρτα και θα ανοίγει το αυτοκίνητό μας, το σπίτι μας, αλλά θα μας πληρώνει και στο super market τα ψώνια! Προσεχώς έρχεται ....

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, chakotay7 είπε

Πολύ...λεπτολογία και τεχνολογία, κάπου καταντά κουραστικό και μην με πει κανείς τεχνοφοβικό.

Ξεκάθαρα τεχνοφοβικός, ειδικά σε φόρουμ τεχνολογίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mistac75 είπε

Το πιστεύεις αυτό που λες; Αλήθεια τώρα; Δηλαδή το ενδεχόμενο να κρατήσεις το κινητό στο αμάξι ακριβώς για τον λόγο που λες δεν παίζει; Πραγμστικα γελάω με μερικά σχόλια!!! Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά σκέψου πρώτα και μετά γράψε

Μου θυμίζεις την έκφραση της Apple οτι το κρατάτε λάθος, ότι δεν στραβώνει αν το βάλεις στην τσέπη σου κτλπ

Αλήθεια το πιστεύεις αυτο που λές; Αλήθεια τώρα; Δηλαδη το ενδεχόμενο να το έχεις στη τσέπη σου δεν παίζει έ; Μήπως δουλευείς στο τμήμα marketing της Apple και σας διδάσκουν πως να πείτε στους άλλους οτι αυτο που κάνουν 6 δις κόσμος είναι λάθος και το σωστό ειναι αυτό που λένε 5 άτομα? Πραγματικά γελάω με μερικά σχόλια!!! Και θέλω να σε προσβάλω με αυτά που έγραψες και για αυτό σκέψου πρώτα και μετα γράψε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά αυτοκίνητα χρησιμοποιούν εδώ και καιρό κάρτες nfc ενώ απ'ότι ξέρω το tesla model 3 χρησιμοποιεί εκτός από κάρτα nfc και το bluetooth για να ξεκλειδώσει το αυτοκίνητο, υπάρχουν βέβαια πολλές διαμαρτυρίες ότι το bluetooth τρώει όλο κολλήματα! Προσωπικά πιστεύω πως το nfc είναι η λιγότερο ασφαλής μέθοδος προστασίας. Υπάρχουν δεκάδες βίντεο ακόμα και από την αστυνομία που δείχνουν πόσο εύκολα υποκλεπτονται και κλέβουν από πανάκριβα αυτοκίνητα μέχρι στοιχεία ανέπαφων πιστωτικών καρτών.  Ας ελπίσουμε με τη συνεργασία τους να γίνει πιο ασφαλής και ποιο χρηστική η τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mistac75 είπε

Το πιστεύεις αυτό που λες; Αλήθεια τώρα; Δηλαδή το ενδεχόμενο να κρατήσεις το κινητό στο αμάξι ακριβώς για τον λόγο που λες δεν παίζει; Πραγμστικα γελάω με μερικά σχόλια!!! Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά σκέψου πρώτα και μετά γράψε

Προφανώς σε ένα κινητό είναι παρα πολλά τα πράγματα που μπορούν να πάνε στραβά και να μη λειτουργεί, όπως να σπάσει, να μείνει απο μπαταρία, να βραχεί τα οποία είναι πολύ πιό δύσκολο να γίνουν σε ένα παραδοσιακό κλειδί.

Το άλλο ζήτημα είναι οτι μπορεί το ίδιο το αυτοκίνητο να μείνει απο μπαταρία.

Γι αυτό και στα αυτοκίνητα με ασύρματο fob, υπάρχει συνήθως κρυμμένο μεταλλικό κλειδί μεσα για backup.

Προβλέπω οτι πολύς κόσμος θα κλειδωθεί έξω απο το αυτοκίνητο του αν βασίζεται αποκλειστικά στο κινητό και αφήνει το κλειδί στο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2018 στις 9:13 ΜΜ, bugsbunnie είπε

Δεν θα αλλάξει και ιδιαίτερα κάτι, ηλεκτρομαγνητικές θα υπάρχουν και θα χαλάνε, μπαταρία το ίδιο, πλαστικά και αυτά... η μόνη διευκόλυνση είναι δεν θα κουβαλάς κλειδιά μαζί σου! Γιατί με τη σημερινή τεχνολογία πρέπει να τα έχεις μαζί σου για να ξεκλειδώσει το αμάξι όταν το πλησιάζεις και να παίρνει μπρος!

Όπως και να έχει για μένα είναι επικίνδυνα αυτά, αν είσαι στη μέση του πουθενά και πάθεις λάστιχο και το αλλάζεις την ώρα που βρέχει και σου πέσει κινητό κάτω, σπάσει βραχεί κάτι τελοσπάντων τότε πως φεύγεις απ κει?

Στατιστικα ποσο πιθανο ειναι να σου συμβει κατι τετοιο; Την ιδια πιθανοτητα δεν εχει να χασεις τα κλειδια (που ειναι και πιο μικρα και δεν τα χαζευεις συνεχεια κανωντας συνεχως like, ωστε να ξερεις που ειναι).
Νομιζω οτι το κινητο ειναι το πιο ασφαλες πραγμα που κουβαλαμε μαζι μας, γιατι ασχολιομαστε συνεχεια μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, orck είπε

Στατιστικα ποσο πιθανο ειναι να σου συμβει κατι τετοιο; Την ιδια πιθανοτητα δεν εχει να χασεις τα κλειδια (που ειναι και πιο μικρα και δεν τα χαζευεις συνεχεια κανωντας συνεχως like, ωστε να ξερεις που ειναι).
Νομιζω οτι το κινητο ειναι το πιο ασφαλες πραγμα που κουβαλαμε μαζι μας, γιατι ασχολιομαστε συνεχεια μαζι του.

Η λέξη κλειδί που ανέφερες!!! Κουβαλάμε μαζί μας...

Πάντως το θέμα κλειδιού λόγω της δουλειάς μου είναι κάτι εξωπραγματικό το πως τα χάνουν όλη την ώρα! Στα 15 χρόνια που δουλεύω BMW πρέπει να έχω πουλήσει πάνω απο 3000 κλειδιά, μπορεί να είναι και λίγα αν σκεφτείς ότι κάθε μέρα έριχνα παραγγελία!

Στατιστικά είναι απίθανο να συμβεί αλλά για αυτό υπάρχουν και οι παροιμίες... να σπάσει ο διαολος το ποδάρι του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2018 στις 7:59 ΜΜ, bugsbunnie είπε

Μου θυμίζεις την έκφραση της Apple οτι το κρατάτε λάθος, ότι δεν στραβώνει αν το βάλεις στην τσέπη σου κτλπ

Αλήθεια το πιστεύεις αυτο που λές; Αλήθεια τώρα; Δηλαδη το ενδεχόμενο να το έχεις στη τσέπη σου δεν παίζει έ; Μήπως δουλευείς στο τμήμα marketing της Apple και σας διδάσκουν πως να πείτε στους άλλους οτι αυτο που κάνουν 6 δις κόσμος είναι λάθος και το σωστό ειναι αυτό που λένε 5 άτομα? Πραγματικά γελάω με μερικά σχόλια!!! Και θέλω να σε προσβάλω με αυτά που έγραψες και για αυτό σκέψου πρώτα και μετα γράψε!!!!!

Απάντησα στο ενδεχόμενο που είπες ότι αν βρέχει και πέσει τι γίνεται. Οπότε για να μην γίνει αυτό το αφήνεις μέσα στο αμάξι. Όχι γενικότερα αν δεν βρέχει. Οπότε σκέψου 2 φορές πρώτα και μετά γράψε. Και δεν με προσβάλεις. Απλά με κάνεις να γελάω

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mistac75 είπε

Απάντησα στο ενδεχόμενο που είπες ότι αν βρέχει και πέσει τι γίνεται. Οπότε για να μην γίνει αυτό το αφήνεις μέσα στο αμάξι. Όχι γενικότερα αν δεν βρέχει. Οπότε σκέψου 2 φορές πρώτα και μετά γράψε. Και δεν με προσβάλεις. Απλά με κάνεις να γελάω

Το τραβήξαμε λίγο από τα αυτιά την περίπτωση αλλά θα σου πώ κάτι άλλο, θα άφηνες το κινητό σου μέσα στο αμάξι, και πες ότι κλείνει για χ ψ λόγους και κλειδώνει το αυτοκίνητο και είσαι έξω με το.... γρύλλο στο χέρι, τότε τι κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...