Προς το περιεχόμενο

Πώληση macbook pro 13,3 2017


Romanzo Criminale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

θέλω να δώσω το macbook pro 13,3 8/256 (2017) χωρίς touchbar (αγορά 9/2017)

Το έχω σε άψογη κατάσταση χωρίς χτυπήματα και πλήρως λειτουργικό.

Έχω αρχική συσκευασία + απόδειξη αγοράς από Πλαίσιο με εγγύηση 2 χρόνια.

Μαζί θα δώσω και θήκη διάφανη hard shell, καθώς και επέκταση καλωδίου τροφοδοσίας 1,8μ.

 

Σε τι τιμή θα μπορούσα να το δώσω; Ο λόγος είναι ότι έχω εταιρικό, οπότε δεν ανοίγω συχνά το macbook και κάθεται άσκοπα.

Το είχα 1250 αλλά λίγα μνματα έλαβα και πολλά παζάρια τύπου 1000 ευρώ που το θεωρώ σκότωμα. Ούτε νέο μοντέλο υπάρχει, ούτε τόσο κάτω βγαίνει σε κάποιον, ακόμα και με τιμολόγιο,

Επεξ/σία από Romanzo Criminale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου καλησπέρα,

Εξαρτάται από ποια οπτική γωνία βλέπεις το θέμα. Για παράδειγμα, εσύ προφανώς λαμβάνεις υπ'όψιν σου την τιμή 'πλαισίου'. Στο skroutz όμως καινούριο έχει 1550E. Με τιμολόγιο λοιπόν έρχεται πολύ κοντά στην τιμή του δικού σου μεταχειρισμένου (μιας κι αναφέρεις το τιμολόγιο). Ακόμα όμως και χωρίς τιμολόγιο, προσωπικά θα έδινα τα 250Ε παραπάνω για να το πάρω 'σφραγισμένο'. Κάτι άλλο επίσης, όσοι πωλούν apple products έχουν κατά κάποιο τρόπο τη λανθασμένη (για εμένα) εντύπωση πως είναι apple, άρα το πουλάω και σε υψηλή τιμή. Για εμένα όμως παραμένει ένα ηλεκτρονικό προϊόν με ό,τι αυτό συνεπάγεται. 

Προφανώς δεν σου λέω πως εγώ είμαι ο σωστός κι εσύ ο λάθος. Κι εμένα όμως τα 1250Ε μου χτυπάνε κάπως, ακριβώς επειδή δεν είναι καθόλου μεγάλη η χρηματική διαφορά ώστε να το πάρω καινούριο. Συνεπώς, αν δεν σε νοιάζει να το 'σπρώξεις' κράτησέ το στα 1250Ε μέχρι να βρεθεί αυτός που θα του κάνουν διαφορά τα 250-300Ε ή έστω αυτός ο οποίος θεωρεί πως το plaisio έχει τα αυθεντικά προϊόντα ενώ το skroutz τα "μαϊμού" (υπάρχουν αρκετοί). Συνεπώς, θα κάνει την σύγκριση με τιμή πλαισίου. Ειδάλλως, θα πρέπει να κατέβεις (1000Ε-1100Ε για παράδειγμα). Τέλος, keep in mind ότι Σεπτέμβρη 'λογικά' θα δούμε κάποια updated μοντέλα οπότε το δικό σου αυτόματα θα χάσει κι αξία. 

Φιλικά,

 

Επεξ/σία από mistr4l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις όμως. Αυτό που έχω εγώ είναι ελληνικής αντιπροσωπίας, άρα έχει 2 χρόνια εγγύηση (έχω μιλήσει με infoquest και αναγνωρίζουν δεύτερο χρόνο για όσα εισάγονται από αυτούς, μιας και είναι ο επίσημος εισαγωγέας).

Keep in mind ότι στο σκρουτζ, όσοι τα δίνουν 1550, με τιμολόγιο πχ, δεν κατεβάζουν τόσο την τιμή χωρίς ΦΠΑ και παίζουν στο ίδιο στυλ όπως με τα κινητά. Επίσης συνήθως έχει φορτιστή UK ή και πληκτρολογιο με διαφορετικό layout.

Δε γνωρίζουμε πότε θα βγουν τα καινούρια μιας και δεν έκαναν refresh τίποτα. Επίσης η ιντέλ τα έχει κάνει μπάχαλο με τις cpu και μάλλον αυτός είναι και ο λόγος της καθυστέρησης. Ίσως βάλουν τους redesigned intel cpu.

 

Ναι, σίγουρα τα 250-300 δεν κάνουν διαφορά όταν το παίρνεις κούτα, αλλά και όταν έχεις δώσει 1700, ε δεν είναι πολλά μέσα σε ούτε ένα χρόνο να έχει χάσει 600-700 από την τιμή;

Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου και θα το σκεφτώ να το κατεβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην με παρεξηγήσεις (με την καλή έννοια) δεν σου λέω να το κατεβάσεις. Να αποσαφηνίσουμε όμως λίγα πράγματα.

1. Κι από skroutz θα έχεις 2 χρόνια εγγύηση. Επιπλέον, πολλά από skroutz δεν είναι uk αλλά EU. Επίσης, δύσκολα θα βρεις με διαφορετικό layout πλέον (θα το αναφέρει ο πωλητής). Όσο για τον φορτιστή, πολλοί δίνουν κι αντάπτορα. 

2. Αν πάρει κάποιος το δικό σου με 2 χρόνια εγγύηση, ουσιαστικά του απομένει ο ένας χρόνος και 3 μήνες (το αγόρασες 9 / 2017). Αν το πάρει από skroutz / ebay (με ένα χρόνο εγγύηση) τότε θα έχει απλά ένα χρόνο. Και πάλι λοιπόν, η εγγύηση δεν κάνει διαφορά σαν επιχείρημα σε σχέση με το δικό σου.

3. Με τιμολόγιο δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλά και πάλι θα είναι ακόμα πιο χαμηλά από τα 1550Ε. Επομένως, μικραίνει η διαφορά από την τιμή πώλησης του δικού σου.

3. Ναι δεν γνωρίζουμε πότε θα βγουν τα καινούρια. Επειδή όμως έχουν υπάρξει πολλά θέματα με το πληκτρολόγιο των 2016-2017 μοντέλων, εικάζω πως κάποια ανανέωση θα γίνει. Φυσικά είναι εικασίες αυτά, απλά το αναφέρω καθώς αν υπάρξει ανανέωση τότε αν ήμουν στην θέση σου θα ήθελα να το είχα 'σπρώξει' .

Τονίζω πάλι, σε καταλαβαίνω απόλυτα όταν έχεις δώσει 1700Ε. Το πουλάς σε λογική τιμή. Απλά σου προτάσω τα επιχειρήματα και τον τρόπο σκέψης που έχω εγώ (και πολλοί άλλοι) για να σε βοηθήσω να καταλάβεις γιατί στο ζητάνε 1000Ε. Εσύ προφανώς θα κάνεις ό,τι σου λέει το δικό σου ένστικτο. Τέλος, κάνε και λίγη υπομονή πριν κατεβάσεις την τιμή (αν το κάνεις). 

Να είσαι καλά,

Φιλικά,

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι όντως άριστο και με λίγους κύκλους μπαταρίας, εγώ 1200+ θα το έδινα. Όπως και να το κάνουμε τα μήλα έχουν μεταπωλητική αξία και είναι σοβαρό πλεονέκτημα στην μεταπώληση τους. Πέρνα μια βόλτα απο τις αγγελίες να παρεις μια ιδέα.

Από κει και πέρα εξαρτάται πόσο βιάζεσαι να το δώσεις...

Υ.Γ έχω πουλήσει συνολικά 2 macbook pro σε πάρα πολύ καλές τιμές σε κατάσταση σφραγισμένου όμως. Και τυγχάνει τώρα να έχω το ίδιο με το δικό σου. Κόσμημα.

Επεξ/σία από dimitris_sg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πούλαγα στα 1150 ευρώ που κρίνω ότι είναι μια πολύ καλή τιμή εφόσον είναι σαν καινούργιο, άλλωστε τόσο θα το πλήρωνα και εγώ αν το αγόραζα. Λιγότερο θα το έδινα μόνο αν είχα ανάγκη να πουληθεί άμεσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_sg είπε

Αν είναι όντως άριστο και με λίγους κύκλους μπαταρίας, εγώ 1200+ θα το έδινα. Όπως και να το κάνουμε τα μήλα έχουν μεταπωλητική αξία και είναι σοβαρό πλεονέκτημα στην μεταπώληση τους. Πέρνα μια βόλτα απο τις αγγελίες να παρεις μια ιδέα.

Από κει και πέρα εξαρτάται πόσο βιάζεσαι να το δώσεις...

Υ.Γ έχω πουλήσει συνολικά 2 macbook pro σε πάρα πολύ καλές τιμές σε κατάσταση σφραγισμένου όμως. Και τυγχάνει τώρα να έχω το ίδιο με το δικό σου. Κόσμημα.

Ειναι φοβερό, αλλά έχω και thinkpad από τη δουλειά και δε μπορώ να έχω 2 τώρα. Κυρίως δεν θέλω να το παρατάω και σπίτι κτλ. Οπότε αναγκάζομαι να το δώσω.

Ναι είναι σε πολύ καλή κατάσταση με 124 κύκλους φόρτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που ανάφερες τους κύκλους, έλεγξε με το σειριακό σου αν ανήκει στο πρόγραμμα αντικατάστασης της μπαταρίας που έχει βγάλει η Apple και μετά θα μπορείς να το δώσεις με 0 κύκλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αγορα βρισκει το σημείο ισορροπίας της. εσυ θες 1250  και δεν στα δινει κανείς. Οι υποψήφιοι αγοραστές δινουν 1000 αλλα δεν θες εσυ..Δοκιμασε καπου ενδιαμεσα, εκει είναι η χρυσή τομή.

Επισηςην ξεχνάς πως το λαπτοπ εχει κατι παραπάνω απο 1 χρόνο εγγύησης ακομα κι οχι 2. Μόλις περάσει ο χρόνος κι ο άλλος δεν θα μπορεί να περάσει  apple care η τιμη θα πέσει κι άλλο. επισης λογικά θα βγάλει νεα μοντέλα "φθηνα"  μεχρι το τέλος του χρόνου,οπότε τώρα είναι καλή στιγμή να το διώξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ε τοτε το πηρε ακομα λιγοτερο.. ειδικα αν εμπιπτει στον νομο 39 Α... και ειδικα αν ειναι αγορασμενο απτο πλαισιο που με το καλημερα σας κανει 150ευρα εκπτωση απο μονο του.. εχω μεγαλη περιεργεια να δω την τιμη του τιμολογιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αξία ενός προϊόντος δεν είναι πόσο το πουλάμε, αλλά πόσο το αγοράζουν

(και πάντα εξαρτάται, πόσο μπορεί να περιμένει κανείς)

-

αν υπάρχουν αγοραστές που θα δώσουν 1200, τότε κάνει τόσο,

αν αγοραστής θα βρεθεί στα 1000, τότε αξίζει 1000

κοκ

-

υπόψην ότι όσο περνάνε οι μήνες, η αξία πέφτει και άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...