Προς το περιεχόμενο

τι γινετε αν δεν πάω στο δικαστήριο?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν θα αντιδικήσουμε και δεν γράφω ότι μου κατέβει.

Δυστυχώς πιτσιρικάδες όταν τους σταματάει η τροχαία για πολλούς λόγους και νομίζοντας ότι αν δώσουν λάθος διεύθυνση δεν θα τους βρει η αστυνομία το κάνουν.Η κλήση όμως θυροκολείται στη διεύθυνση που έδωσαν ή επιδίδεται ως αγνώστου διαμονής δικάζονται ερήμην και τότε το μπλέξιμο είναι χειρότερο.

Είμαι μεγαλύτερος επειδή το ξέρω το γράφω,δεν γράφω ότι μου κατέβει και το γράφω για να προστατέψω κάποιους που μπορεί να; σκεφτούν με αυτό τον τρόπο.Και εγώ πιτσιρικάς με αυτό τον τρόπο σκεφτόμουν.Όπως είπες κάνε την έφεση μόνος,αν πας στη γραμματεία του δικαστηρίου και πεις ότι δεν έχει χρήματα κάποιος θα σε εξυπηρετήσει και θα πληρώσεις μόνο κάποιο χαρτόσημο.Στη δίκη όπως είπες να πάτε με το δίπλωμα του άλλου και να πεις ότι δεν ήξερες ότι ο άλλος δεν έχει δίπλωμα,νόμιζες ότι είχε ,φίλος ήταν το πήρε χωρίς να σε ρωτήσει και χωρίς να το καταλάβεις ,έκανε μία βόλτα και το άφησε και πάλι στη θέση του.Πες και σε αυτόν να πει το ίδιο και ότι ήταν μεγάλο λάθος του να το πάρει χωρίς να σε ρωτήσει..

Εάν πέσεις σε κάποια καλή σύνθεση ενδεχομένως να απαλλαγείς ή στη χειρότερη περίπτωση να σε δικάσουν με τριετή αναστολή αν δεν έχεις δικαστεί για κάτι άλλο, χωρίς να πληρώσεις τίποτε.

Ωραια χρήσιμες οι πληροφορίες,Δεν ηξερα τι να πώ γενικά εκει πέρα.

Η γραμματεας εκει πέρα ηταν πραγματικά πολύ ευγενική δέν το περίμενα και πολύ πρόθυμη να με βοηθίσει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
5 λεπτά πριν, Lonelywolf46 είπε

Θέλω να ρωτήσω αν δεν παρουσιαστώ σε εισαγγελεία πλημμελειοδικών τι γίνεται?

 

Τα προβλεπόμενα απο τον νόμο ,δεν σου γράφει κάτι το χαρτί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα δικαστών ερημην

Ότι θα δικαστών ερημην. Για κάτι που δεν έχω κάνει. Βρίσκεται σε άλλο νομό και δεν έχω την δυνατότητα ούτε να βάλω δικηγόρο ούτε να παρουσιαστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Lonelywolf46 είπε

Ότι θα δικαστών ερημην

Ότι θα δικαστών ερημην. Για κάτι που δεν έχω κάνει. Βρίσκεται σε άλλο νομό και δεν έχω την δυνατότητα ούτε να βάλω δικηγόρο ούτε να παρουσιαστω

Για δικαστήριο, ΕΠΙΤΡΈΠΕΤΑΙ η μεταβίβαση σε άλλο νομό και μπορείς να το εκμεταλλευτεις και να πας και καμιά βόλτα.

Γιατί δεν μπορεις να βάλεις δικηγόρο ? Τηλέφωνο θα τον πάρεις.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για δικαστήριο, ΕΠΙΤΡΈΠΕΤΑΙ η μεταβίβαση σε άλλο νομό και μπορείς να το εκμεταλλευτεις και να πας και καμιά βόλτα.

Γιατί δεν μπορεις να βάλεις δικηγόρο ? Τηλέφωνο θα τον πάρεις.

No money no funny..

Απλά θέλω να ξέρω τι σημαίνει ότι θα δικαστών ερημην αν δεν πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lonelywolf46 είπε

Απλά θέλω να ξέρω τι σημαίνει ότι θα δικαστών ερημην αν δεν πάω.

Ότι θα γίνει η δίκη χωρίς να ακουστεί η δική σου θέση και κατ΄επέκταση η δική σου υπερασπιστική γραμμή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εισαγγελεια δε κανει δικες

προφανως για απολογια σε εχουν καλεσει. Αναλογα με το αδικημα μπορει να φτασει μεχρι ενταλμα συλληψης, προφυλακιση κοκ αν δεν παρουσιαστεις

Στα δικαστηρια κοβουμε τον ποπο μας και παμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η εισαγγελεια δε κανει δικες

προφανως για απολογια σε εχουν καλεσει.

Το χαρτί για κλήση σε δίκη γράφει ότι ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών σε καλεί να παρουσιαστείς στο 1μελές η 3μελές δικαστήριο πλημμελειοδικών κλπ κλπ

το θέμα είναι ότι λόγω covid οι μετακινήσεις από νομό σε νομό απαγορεύονται οπότε και η δίκη θα αναβληθεί επ' αόριστον ή σε ορισμένη ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Lonelywolf46 είπε

No money no funny..

Απλά θέλω να ξέρω τι σημαίνει ότι θα δικαστών ερημην αν δεν πάω.

Μα αυτό ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ από το κατηγορητήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Lonelywolf46 είπε

No money no funny..

Απλά θέλω να ξέρω τι σημαίνει ότι θα δικαστών ερημην αν δεν πάω.

Με λιγα λογια το πιο πιθανο ειναι να καταδικαστεις αφου εσυ δεν θα εισαι εκει. Τωρα το γιατι και το τι προβλεπεται απο τον νομο ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο νοσοκομείο την προηγούμενη μέρα του δικαστηρίου πάρε ένα χαρτί που να λέει κλινηρεις, βρες το φαξ του δικαστηρίου που είναι να πας στειλτο και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Πήγαινε στο νοσοκομείο την προηγούμενη μέρα του δικαστηρίου πάρε ένα χαρτί που να λέει κλινηρεις, βρες το φαξ του δικαστηρίου που είναι να πας στειλτο και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Και τι είναι το νοσοκομείο να δίνει τετοια χαρτιά;

Σοβαρότης μηδεν

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι κακη ιδεα να αγνοειτε τις αρχες,συνηθως οδηγει στο να σας αντιμετωπιζουν με το χειροτερο σεναριο.

Σε καθε περιπτωση χρειαζεστε συμβουλες απο δικηγορο, εφοσον δεν εχετε λεφτα, επικοινωνηστε με δικηγορικο συλλογο της περιοχης και ζητηστε να σας καθοδηγησουν για το αν και πως θα μπορουσατε να εχετε δωρεαν παροχης νομικης συμβουλης.

Ειναι πολυ πιθανο να σας ζητησουν να αποδειξετε οτι δεν εχετε λεφτα,με εκκαθαριστικο εφοριας,με καρτα ανεργιας κτλ 

 

Επεξ/σία από vagos789
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...