Προς το περιεχόμενο

Name that tune (αναζητήσεις τραγουδιών) Part IIΙ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, nickos vl. είπε

One more try!!

Ευχαριστώ, με σκλαβώνετε!

Λοιπόν, αυτό που παραθέτεις είναι πιο αργό από αυτό που ψάχνω. Και εάν αυτό που παραθέτεις δεν έχω καμία επιφύλαξη να το πω μπαλάντα, γι' αυτό που ψάχνω δεν είμαι βέβαιος ότι ο όρος "μπαλάντα" είναι ταιριαστός. Και εδώ ισχύει ότι τα synths αυτού που ψάχνω είναι πιο σύνθετα.

Πάντως το ρεφραίν πάει κάπως έτσι:

 

Refrain2.mp3

...και η εισαγωγή κάπως έτσι:

 

Intro2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πάντως το ρεφραίν πάει κάπως έτσι:

Refrain2.mp3 275 kB · 10 downloads

...και η εισαγωγή κάπως έτσι:

Intro2.mp3 290 kB · 3 downloads

Δε μπορώ ν΄ακούσω τα mp3.  Έχω εγώ πρόβλημα ή τα αρχεία; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, agrio.imeros είπε

Δε μπορώ ν΄ακούσω τα mp3.  Έχω εγώ πρόβλημα ή τα αρχεία; :unsure:

Τα αρχεία αναπαράγονται κανονικά στο σκληρό μου δίσκο αλλά φαίνεται ότι λείπει το κατάλληλο plugin για να αναπαράγονται στη σελίδα του insomnia. Επίσης, όταν πάω να τα κατεβάσω βλέπω ότι οδηγούμαι σε μια σελίδα με error message. Ίσως να τα έστελνα κάπου αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Cntrl+X said:

Τα αρχεία αναπαράγονται κανονικά στο σκληρό μου δίσκο αλλά φαίνεται ότι λείπει το κατάλληλο plugin για να αναπαράγονται στη σελίδα του insomnia. Επίσης, όταν πάω να τα κατεβάσω βλέπω ότι οδηγούμαι σε μια σελίδα με error message. Ίσως να τα έστελνα κάπου αλλού;

Ανέβασέ τα σε κάποιο free site με mp3 upload (υπάρχουν άπειρα)

Πολύ καλό αυτό που το ακούμε χωρίς να το κάνουμε download : https://vocaroo.com/?upload

Πατάς το upload, upload audio file, πας στο μερος που έχεις το mp3 στο pc και done!

Απλά, βάζεις μετά εδώ το link που σου βγάζει δεξιά από τα εικονίδια του facebook, twitter κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Coscas είπε

Ανέβασέ τα σε κάποιο free site με mp3 upload (υπάρχουν άπειρα)

Πολύ καλό αυτό που το ακούμε χωρίς να το κάνουμε download : https://vocaroo.com/?upload

Πατάς το upload, upload audio file, πας στο μερος που έχεις το mp3 στο pc και done!

Απλά, βάζεις μετά εδώ το link που σου βγάζει δεξιά από τα εικονίδια του facebook, twitter κλπ

Οκ!

Να, τα:

https://vocaroo.com/18rsKQPwWoB

και εδώ το ρεφραίν:

https://vocaroo.com/hSCpJSs1IYQ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

Ένα τραγούδι που άκουσα ξένο και το τραγουδάει γυναίκα και λέει στο ρεφρέν "our element" ψάχνω στο youtube αλλά δεν βρίσκω τίποτα.

μήπως αυτό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickos vl. είπε

Λέω μήπως..

Ευχαριστώ πολύ.

Είναι πάντως εντελώς διαφορετικά κομμάτια. Το ένα έχει μπάσα ανδρική φωνή, το άλλο (Send Me An Angel) όχι μπάσα. Το ένα έχει μεταβαλλόμενο ρυθμό με αργές εισαγωγές, το άλλο είναι εξαρχής γρήγορο και μονότονο. Το ένα έχει σχεδόν μελαγχολική διάθεση αν και δεν είναι μπαλάντα, ενώ το άλλο έχει μια διάθεση που θα έλεγα ότι θυμίζει "χοροπηδηχτό". Το ένα έχει περίπλοκα synths, το άλλο - συγκριτικά πάντα - όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/8/2020 στις 10:34 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Με αφορμή το άκουσμα ενός σύγχρονου τραγουδιού (Blinding Lights,  από Weeknd), θυμήθηκα ένα τραγούδι που το αναζητώ εδώ και 30 χρόνια και για το οποίο δεν ξέρω τα lyrics.

Το είχα ακούσει τέλη 10ετίας του 80'.

Αν και μουσικά είμαι ψιλοάσχετος, θα προσπαθήσω να το περιγράψω:

Το κοινό που έχει με το Blinding lights είναι κάποιες χαρακτηριστικές απότομες περίτεχνες αλλαγές στη μουσική καθώς και η χρήση heavy synths. Διαφέρει όμως στο ότι δεν είναι τόσο γρήγορο ενώ η φωνή είναι μπάσα. Βασικά, θα μπορούσα να πω ότι είναι ένα πιο αργό και μπάσο (όσον αφορά τη φωνή μόνο)  Blinding Lights αλλά η μουσική σε κάποια σημεία δεν υπολείπεται σε ταχύτητα.

Κατηγορία: Μάλλον synth pop / new wave με κάποια στοιχεία μπαλάντας.

Ρυθμός: μέτριας ταχύτητας αλλά με εναλλαγές.

Φωνή: Μπάσα ανδρική. Όχι απότομη, αφήνει μια ζεστή ηχητική σκιά σε κάθε τόνο. Η πλησιέστερη σε αυτό φωνή που μπορώ να αναγνωρίσω (αν και δεν ακούω πολύ καλά) είναι αυτή του Andrew Mann στο τραγούδι The Promise των When In Rome, ή του David Bowie όπως τραγουδά στο Cat People αλλά το genre της μουσικής είναι πολύ πιο κοντά στο The Promise. Άλλο τραγούδι με παρόμοιο genre είναι μάλλον το Always των Erasure (αν και αρκετά διαφορετικό, με υψίσυχνη φωνή). Γενικα όμως δε μοιάζει με τίποτα από όσα έχω ακούσει.

Mood: Ένα υβρίδιο επικού / απόκοσμου με ρομαντικό. Η εισαγωγή είναι πιο μπάσα και αφηγηματική ενώ το ρεφραίν είναι κάπως πιο σπαρακτικό, χωρίς όμως να ουρλιάζει ή να υπερ-δραματοποιεί.

Πριν την εισαγωγή στο ρεφραίν υπάρχει ένα μουσικό σκαλοπάτι 4 βημάτων (κάθε ένα από τα οποία μοιάζει να αναπαράγεται 2 φορές με ελάχιστο μεσοσδιάστημα μεταξύ των επαλαλήψεων, σα να χτυπάς δύο φορές το πλήκτρο) που ξεκινά από χαμηλή συχνότητα και καταλήγει σε υψηλή.

Αν μπορούσα να το παραστήσω γραφικά αυτή την άνοδο θα ήταν μάλλον έτσι:

                                    ___ ___

                        ___ ___

             ___ ___

 ___ ___

όλο αυτό το σκαλοπάτι (που ξεκινά από κάτω αριστερά και καταλήγει πάνω δεξιά) έχει διάρκεια περίπου 2 δευτερόπλευρα και ουσιαστικά σε προιδεάζει ότι το ρεφραίν είναι πιο έντονο.

Τη μουσική αυτή και τη φωνή θα μπορούσα να την αναγνωρίσω πολύ εύκολα αν την άκουγα γι' αυτό και άλλωστε μπορώ να την τραγουδήσω (χωρίς όμως να ξέρω τα λόγια). Αλλά κανένα από τα sites αναγνώρισης μουσικής "by humming" δε μου έδωσε αποτελέσματα που να πλησιάζουν έστω αυτό το τραγούδι.

Επίσης, καμιά από τις λίστες μουσικής στο youtube που άκουσα αναζητώντας με λέξεις κλειδιά (80's synth pop / new wave) κλπ δεν οδήγησαν στην εύρεσή του.

Δυστυχώς η ανύπαρκτη μουσική μου παιδεία δε μου επιτρέπει να δώσω στοιχεία που σε κάποιον γνώστη θα ήταν χρήσιμα.

Υποθέτω ότι είναι σπάνιο κομμάτι, γιατί εδώ και 30 χρόνια ποτέ δεν το έχω ακούσει πουθενά.

Ευχαριστώ για την όποια συνδρομή / βοήθεια / ιδέα στην προσπάθειά μου να το βρω.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το playlist του Youtube δίνοντας σημασία και στα διπλανά - προτεινόμενα. Ακόμα και το thumbnail ίσως να κάνει κάποιο 'κλικ' στη μνήμη. Με λίγη τύχη ίσως βρεθεί το κομμάτι.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, manos315 είπε

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το playlist του Youtube δίνοντας σημασία και στα διπλανά - προτεινόμενα. Ακόμα και το thumbnail ίσως να κάνει κάποιο 'κλικ' στη μνήμη. Με λίγη τύχη ίσως βρεθεί το κομμάτι.. 

Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Άκουσα χθες σε έναν σταθμό (ίσως στον Επικοινωνία FM-94.0, ίσως και όχι) το Man of the Silver Mountain από γυναικεία φωνή όπου κατά διαστήματα μπαίνει ένα δημοτικό τραγούδι (μάλλον ηπειρώτικο)

Ψάχνω λοιπόν την εκτέλεση αυτή και την αντίστοιχη μπάντα (μάλλον ελληνική δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, trelomhxmhx είπε

Άκουσα χθες σε έναν σταθμό (ίσως στον Επικοινωνία FM-94.0, ίσως και όχι) το Man of the Silver Mountain από γυναικεία φωνή όπου κατά διαστήματα μπαίνει ένα δημοτικό τραγούδι (μάλλον ηπειρώτικο)

Ψάχνω λοιπόν την εκτέλεση αυτή και την αντίστοιχη μπάντα (μάλλον ελληνική δηλαδή)

Αν είναι αυτό... είναι ισπανοί...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, agrio.imeros είπε

Αν είναι αυτό... είναι ισπανοί...

όχι φίλε μου, πολύ καλή εκτέλεση , την βρήκα και γω  στο ψάξιμο μου αλλά δεν είναι αυτό, όπως έγραψα έπαιζε παράλληλα και ένα ελληνικό δημοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...