Προς το περιεχόμενο

Speedport plus σε Passthrough mode ????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα εγινε η συνδεση VDSL 50 ISDN OTE μετατροπή της γραμμης σε VOIP

Όλα πηγαν μια χαρα κλειδωσα στα 50/5 με ping 7 ms

router speedport plus

εχω πρόβλημα με το να αφήσω το speedport μονο για τηλεφωνια και να εχω το παλιο draytek 2860ac να κανει όλα τα υπολοιπα

δεν μπορω να τα καταφερω ?

Επεξ/σία από nmamag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ερωτημα μου ειναι

Πως μπορω να κανω bridge to speedport plus  με το draytek 2860ac

Tο speedport plus μονο για τηλ

Tο draytek για Internet και routing

Σημείωση

Ο Οτε μου ζήτησε να πληρώσω για να με βοηθήσει να κανω αυτή την ρύθμιση

ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

 

Επεξ/σία από nmamag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για την ιστορια

Λοιπόν από πριζα τοιχου στο speedport με 192.168.1.254 με DHCP κλειστο + WIFI και με τα στοιχεια της συνδεσης μου (γιατι με [email protected]/otenet δεν ειχα τηλεφωνια πιθανον λογω WIND ΚΑΦΑΟ .

εδώ στην Νικαια οι συνδρομητες του Οτε περνουμε μεσω vdsl WIND Καφαο

Στο draytek 192.168.1.1 DHCP ON + WIFI και ολες οι συσκευες συνδεδεμενες πανω

 

Λειτουργει ετσι εδώ και 4 μερες χωρις αποσυνδεση και χωρις προβλημα

Επεξ/σία από nmamag
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2018 στις 10:30 ΜΜ, nmamag είπε

από πριζα τοιχου στο speedport με 192.168.1.254 με DHCP κλειστο + WIFI και με τα στοιχεια της συνδεσης μου (γιατι με [email protected]/otenet δεν ειχα τηλεφωνια πιθανον λογω WIND ΚΑΦΑΟ .

..................

Στο draytek 192.168.1.1 DHCP ON + WIFI και ολες οι συσκευες συνδεδεμενες πανω

Λειτουργει ετσι εδώ και 4 μερες χωρις αποσυνδεση και χωρις προβλημα

 

Άλλες ρυθμίσεiς δε χρειάζεται το speedport plus, για να μπει σε bridge mode?    Δεν έχω VOIP τηλεφωνία, έχω ακόμα το παλιό σύστημα.

Παλιά για το speedport plus είχα κάνει περισσότερα βήματα για να μπει σε bridge mode ( http://bbb-solutions.blogspot.com/2015/11/speedport-entry-2i-modem.html ). 

Εγώ για ρουτερ έχω αυτό:  TP-Link WDR3600.  Αξίζει λες το κόπο να ασχοληθώ, ή να κρατήσω το speedport plus για router?

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bobptz είπε

Άλλες ρυθμίσεiς δε χρειάζεται το speedport plus, για να μπει σε bridge mode?    Δεν έχω VOIP τηλεφωνία, έχω ακόμα το παλιό σύστημα.

Παλιά για το speedport plus είχα κάνει περισσότερα βήματα για να μπει σε bridge mode ( http://bbb-solutions.blogspot.com/2015/11/speedport-entry-2i-modem.html ). 

Εγώ για ρουτερ έχω αυτό:  TP-Link WDR3600.  Αξίζει λες το κόπο να ασχοληθώ, ή να κρατήσω το speedport plus για router?

με το speedport plus που το εχω μονο ωσ modem καθως και τηλ ειιμαι αρκετα ικανοποιημενος

Πανω από μια εβδομαδα χωρις αποσυνδεση

είναι και gigabite lan

Για το routing kai wifi εχω το draytek που πραγματικα είναι βραχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου nmamag

Εκτός από τις ρυθμίσεις που ανέφερες, υπάρχει κάτι άλλο που έκανες?

πχ για το spedport 2i κάπου χρειάστηκε να κάνω αυτά:

Στο μενου  Internet >> WAN >> DSL Connection >> Create New Connection:
Connection Name:  Bridge
DSL Transfer Mode:  PTM
Type:  Bridge Connection
VLAN: ON
VLAN ID: 835

 

Εσύ τέτοια δε χρειάστηκε να κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν εκανα τιποτα από αυτά

Το user kai pass μπηκαν αυτόματα από την γραμμη. Oταν εβαζα χειροκίνητα το [email protected]/otenet δεν ειχα τηλ ( είμαι βεβαια τωρα VOIP )

Το μονο που εκανα είναι να κλεισω το wifi+ DCHP και να βαλω στατικ ΙΡ στο speedport plus

Στην συνεχεια την LAN  του speedport με την wan του DRAYTEK

Δεν ξερω επειδή εσυ δεν εισαι σε VOIP τι παιζει ?

Επεξ/σία από nmamag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να έγινε τόσο απλό το setup του.

Πες μου σε παρακαλώ τι IP addreses έχεις βάλει στο speedport plus και στο DRAYTEK . 

EDIT:  Τώρα τα είδα, στο speedport 192.168.1.254 και στο draytek 192.168.1.1.

 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nmamag αυτό που έχεις κάνει είναι ότι ουσιαστικά έχεις βάλει το Draytek σαν access point. Και μάλλον με κακό configuration.

 

BTW, η voip της Cosmote δε δουλεύει όταν ο εξοπλισμός της είναι σε bridge και δεν έχεις ρυθμίσει την τηλεφωνία σε άλλο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, otm είπε

@nmamag αυτό που έχεις κάνει είναι ότι ουσιαστικά έχεις βάλει το Draytek σαν access point. Και μάλλον με κακό configuration.

BTW, η voip της Cosmote δε δουλεύει όταν ο εξοπλισμός της είναι σε bridge και δεν έχεις ρυθμίσει την τηλεφωνία σε άλλο μηχάνημα.

Γιατι είναι κακο configuration ? Που ειναι το λαθος ?

 

και στο DRAYTEK εχω βαλει τα στοιχεια της συνδεσης μου και παιρνει κανονικα ΙΡ διαφοrετικη από αυτην του speedport

Το ότι VOIP δεν δουλευει όταν είναι σε bridge το γνωριζω

Παντως ετσι όπως το εχω κανει δουλευει μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, otm είπε

@nmamag αυτό που έχεις κάνει είναι ότι ουσιαστικά έχεις βάλει το Draytek σαν access point. Και μάλλον με κακό configuration.

BTW, η voip της Cosmote δε δουλεύει όταν ο εξοπλισμός της είναι σε bridge και δεν έχεις ρυθμίσει την τηλεφωνία σε άλλο μηχάνημα.

Δε νομίζω ,ο @nmamag είπε ότι "Στο draytek 192.168.1.1 DHCP ON ".  Άρα δεν είναι access point.

Πάντως δεν έχουμε εδώ το bridge mode που ψάχνω.  Ο @nmamag το έβαλε ίσως σε Passthrough mode, το οποίο δε με ενδιαφέρει.

Θα κάνω καινούριο ερώτημα στο forum.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nmamag είπε

Γιατι είναι κακο configuration ? Που ειναι το λαθος ?

και στο DRAYTEK εχω βαλει τα στοιχεια της συνδεσης μου και παιρνει κανονικα ΙΡ διαφοrετικη από αυτην του speedport

Έχεις τα στοιχεία της σύνδεσης και στο Speedport και στο Draytek; Αν ναι, δεν έχει νόημα αυτό. Αφού το Speedport δεν είναι σε bridge, κάνει κανονικά αυτό την κλήση και ουσιαστικά αγνοεί το Draytek, το οποίο θα μπορούσε να μπει πολύ απλά να μπει σαν access point αφού ουσιαστικά αυτό κάνει και αυτό χρειάζεσαι. Γι' αυτό λέω για λάθος configuration. Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

1 ώρα πριν, bobptz είπε

Δε νομίζω ,ο @nmamag είπε ότι "Στο draytek 192.168.1.1 DHCP ON ".  Άρα δεν είναι access point.

Πάντως δεν έχουμε εδώ το bridge mode που ψάχνω.  Ο @nmamag το έβαλε ίσως σε Passthrough mode, το οποίο δε με ενδιαφέρει.

Θα κάνω καινούριο ερώτημα στο forum.

Ένα access point μπορεί να έχει dhcp. Στην περίπτωση μας θα μπορούσε να το κάνει και το Speedport μόνο.

Οδηγίες για το bridge μπορείς να βρεις εδώ. Είναι για το 724 αλλά είναι ακριβώς ίδιες και για το Plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, otm είπε

Έχεις τα στοιχεία της σύνδεσης και στο Speedport και στο Draytek; Αν ναι, δεν έχει νόημα αυτό. Αφού το Speedport δεν είναι σε bridge, κάνει κανονικά αυτό την κλήση και ουσιαστικά αγνοεί το Draytek, το οποίο θα μπορούσε να μπει πολύ απλά να μπει σαν access point αφού ουσιαστικά αυτό κάνει και αυτό χρειάζεσαι. Γι' αυτό λέω για λάθος configuration. Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Τα στοιχεια της συνδεσης μου τα εχω στο speedport γιατι αν δεν τα βαλω δεν εχω τηλ (πιθανα λογω του ότι παιρνω VDSL μεσω καφαο WIND και όχι απευθιας από ΟΤΕ) 

μολισ κανει κληση το speeport εχω και τηλ.

αν βαλω στο speedport τα [email protected]/otenet δεν εχω τηλ.

Τα εχω βαλει επίσης τα στοιχεια της συνδεσης και στο draytek το οποιο κανει και αυτό κληση PPPOE  ώστε να εχω routing +wifi 

Ετσι λειτουργει χωρις κανενα προβλημα

Ότι άλλο εχω δοκιμασει δεν λειτουργουσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, otm είπε

Οδηγίες για το bridge μπορείς να βρεις εδώ. Είναι για το 724 αλλά είναι ακριβώς ίδιες και για το Plus. 

 

Διάβασα εκεί:  "Εννοειτε ότι το speedport και το router θα πρέπει να ειναι στο ίδιο subnet."

Σίγουρα?  Εγώ με το speedport 2i που το είχα κάνει μου είχανε πει ότι οπωσδήποτε πρέπει να είναι σε διαφορετικό subnet.  Κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα, αλλά έτσι είχε δουλέψει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...