Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Intel CPU (Core2) σε μητρική LGA775


spdrosin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Τι περιμένεις να σου πουν, ότι μπαίνει απο άλλο socket με πατέντα; Επισήμως δεν μπορούν να το πουν.

Ένα μέλος εδώ, φέρνει επεξεργαστές. Τίμιος, γρήγορος, και με καλή υποστήριξη. Στην τελική, πες ότι σε έστειλα εγώ.

Δε μιλάμε για τους Xenon με το support. Το μήνυμα της Asus αναφέρεται στο τι σημαίνει "beta support" στους 1333MHz Core2Quad.

Κατάλαβα. Σ' ευχαριστώ πολύ, θα τον ψάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, greg4 είπε

Πάρε έναν ssd πρώτα... Και 8700k-2700x να βάλεις πάνω με HDD δεν πας πουθενά σήμερα

Ναι, ακριβώς.

Έχω αποδεχτεί/καταλήξει σε αυτό.  Μετά RAM και μετά CPU.

SSD ακούω για τους EVΟ αναφορές, είναι όντως τόσο καλοί;

Δε θέλω πολύ χώρο, κυρίως για τα OS να μπουτάρω γρήγορα και να έχω γρήγορη απόκριση στο σύστημα γενικά.

Δεν κατεβάζω και δεν ασχολούμαι με αρχεία οποιουδήποτε είδους πλην office και pdf άντε καμιά φωτό/βίντεο (από κινητό/εξωτερικό σκληρό όμως).

 

ΥΓ: Τον Raptor μετά τί τον κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτόν εδώ θα είσαι μια χαρά: https://www.skroutz.gr/s/13867031/Samsung-860-Evo-250GB.html Βασικά με οποιοδήποτε ssd η διαφορά στην ταχύτητα σε σχέση με τους HDD είναι χαώδης.

Τον raptor εγώ θα τον πούλαγα ή θα τον κρατούσα για 2ο λειτουργικό, επειδή κάπου είδα ότι εχεις και linux και windows. Βασικά θα τους έδινα, είναι αρχαϊκό υλικό πλέον :) Και θα πήγαινα με 2χSSD. Υπάρχουν και πιο φτηνές προτάσεις από τον evo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, greg4 είπε

Με αυτόν εδώ θα είσαι μια χαρά: https://www.skroutz.gr/s/13867031/Samsung-860-Evo-250GB.html Βασικά με οποιοδήποτε ssd η διαφορά στην ταχύτητα σε σχέση με τους HDD είναι χαώδης.

Τον raptor εγώ θα τον πούλαγα ή θα τον κρατούσα για 2ο λειτουργικό, επειδή κάπου είδα ότι εχεις και linux και windows. Βασικά θα τους έδινα, είναι αρχαϊκό υλικό πλέον :) Και θα πήγαινα με 2χSSD. Υπάρχουν και πιο φτηνές προτάσεις από τον evo.

Κι εσύ Samsung EVO. Ξαναρωτάω, τόσο καλοί είναι οι συγκεκριμένοι; 😁

Ναι, χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο Linux και εξαιρετικά σπάνια τα Windows.

Kαλά σιγά μην πάρω και 3 SSD. 😋

Μια μικρή value4money αναβάθμιση ήθελα να κάνω. Υπολόγιζα σκέψου αρχικά 30-40 ευρώ για έναν CPU. Κι έχω καταλήξει ήδη με ~60 ευρώ SSD, μετά κανένα 20-30 ευρώ μνήμες και στο τέλος άλλα 30-40 ευρω για CPU. Σύνολο 120 ευρώ. Αν είχα τόσα χρήματα να ξοδέψω (για δεύτερο SSD), άλλαζα και mobo για να είναι έχω sata3 (και μετά μνήμες DDR4, και πάει λέγοντας). Όπως είπες κι εσύ είναι απαρχαιωμένη τεχνολογία, ποιός θα πάρει Raptor 74GB; 

Anyway, ευτυχώς άνοιξα το νήμα εδώ, να δω τι χρειάζεται όντως το εν λόγω σύστημα για να αναβαθμιστεί (SSD > RAM > CPU) και αναλόγως να πράξω.

Σε κάθε περίπτωση όταν/οταν προβώ σε οποιαδήποτε σχετική αγορά/τοποθέτηση θα επανέλθω με feedback.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο και τις απόψεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, spdrosin είπε

 

😋

και στο τέλος άλλα 30-40 ευρω για CPU.

Σου προτεινα Xeon μονο στο 10ευρω = 3-4 καφεδες(!),
ενω το αξιζει 100% καθε ευρωπουλακι που ζηταει 😋😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spdrosin είπε

Κι εσύ Samsung EVO. Ξαναρωτάω, τόσο καλοί είναι οι συγκεκριμένοι; 😁

Ναι, χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο Linux και εξαιρετικά σπάνια τα Windows.

Πάρε τον SSD και βάλε το κυρίως σου λειτουργικό. Αν είσαι γνώστης των dual boot στον ίδιο δίσκο, δώσε και στα windows κάποια gb και βάλε και αυτά..

Θα δεις τεράστια διαφορά στο pc σου και αναλόγως κρίνεις αν θες κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/6/2018 στις 5:56 ΜΜ, greg4 είπε

Πάρε τον SSD και βάλε το κυρίως σου λειτουργικό. Αν είσαι γνώστης των dual boot στον ίδιο δίσκο, δώσε και στα windows κάποια gb και βάλε και αυτά..

Θα δεις τεράστια διαφορά στο pc σου και αναλόγως κρίνεις αν θες κάτι άλλο.

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Dual boot παίζω πάνω από 10ετία.

SSD και βλέπουμε λοιπόν.

 

Στο μεταξύ η Asus απάντησ ως εξής:
Σχετικά με τη παρακάτω μητρική κάρτα Asus COMMANDO, θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σύμφωνα με τα επίσημα χαρακτηριστικά, η μητρική δεν υποστηρίζει 1333FSB. 

1066/800/533 MHz
https://www.asus.com/us/ROG-Republic-Of-Gamers/Commando/specifications/

Όπως θα δείτε στο παρακάτω link, όλοι οι επεξεργαστές στα 1333FSB, υποστηρίζονται beta:
https://www.asus.com/us/ROG-Republic-Of-Gamers/Commando/HelpDesk_CPU/

Άρα out-of-the-box ας πούμε πως δεν θα παίξουν σε 1333FSB οι Q8xxx/Q9xxx. Με πείραγμα φαντάζομαι σχετικά εύκολα.

Θα συνεχίσω βέβαια κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο μια αναζήτηση στο ίντερνετ μήπως βρω κάποιο forum/site που να αναφέρεται σχετικά.

Επεξ/σία από spdrosin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέω σε ίδιο chipset, P965DS4, παίζουν μια χαρα.

99% θα παίζει και σε σενα. Και αν δεν, τον ξανά πουλάς, δεν χανεις κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα παιζει η μητρικη με ολους τους xeon 775

πρωτα βαλε bios https://mega.c'o.nz/#!m8Yy1ICB!dse_K9fWuTSSMqIdbXET-aVcoeCODMjTfjwKtOlIALg

και παρε εναν ετοιμο "σκαμμενο" κατα προτιμηση e5450 με κανα 30ευρο  κ εισαι κομπλε

εδω  τον εχει φτασει στο τερμα

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2018 στις 8:07 ΜΜ, Sheogorath είπε

Σου λέω σε ίδιο chipset, P965DS4, παίζουν μια χαρα.

99% θα παίζει και σε σενα. Και αν δεν, τον ξανά πουλάς, δεν χανεις κάτι.

Εσύ τώρα γιατί επιμένεις? Αφού δεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τλκ πάρεις xeon (που και γω πιστεύω είναι μονόδρομος) πρόσεξε να ναι έτοιμος δηλ κομμένος και ραμμένος για 775 μην χαλάσεις την μητρική κόβοντάς την

intel-xeon-e5450-3-0ghz-12m-1333-process

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...