Προς το περιεχόμενο

Digoo Hosa alarm


crossmo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, 111111 είπε

όλα πρέπει να συνδεθούν στην κεντρική μονάδα για να γίνεται αυτό

Συνδέω τη rosa στην κεντρική μονάδα και τους αισθητήρες με την κεντρική μονάδα αλλά δεν γίνεται τίποτα.

 

Γενικά εγώ απ' όσο το έψαξα κατάλαβα ότι η rosa λειτουργεί είτε σαν ασύρματη σειρήνα είτε σαν αυτόνομος συναγερμός. Σαν επέκταση μέχρι στιγμής δεν έχω βρει πως γίνεται.

 

Αν κάποιος το δουλεύει και σαν extender για τους αισθητήρες ας μας πει.

 

Έχω βάλει όλους τους αισθητήρες στα παντζούρια (το θεωρώ πιο σωστό) και επειδή είναι έξω από το σπίτι (όπως είναι φυσικό) κάποιοι αισθητήρες που απ' έχουν 3 τοίχους από την κεντρική μονάδα ζορίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 342
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/12/2020 στις 11:51 ΠΜ, nikos_m2002 είπε

Δοκίμασε να γυρίσεις ένα μικρό μαύρο διακοπτακι που βρίσκεται αριστερά της θύρας φορτισης

χρόνια πολλά και καλή χρονιά!! Είχες απολυτα δίκαιο!! γύρισα το διακόπτη και έπαιξε! και είχα φάει τον κόσμο...   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα σας επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά συναγερμού προσανατολίζομαι σε digoo μιας και είναι plug n play λύση! Θα ήθελα μόνο να με βοηθήσετε σχετικά με την επιλογή του μοντέλου. Ποιο από τα 3 διαφορετικά μοντέλα (hosa,  hama, hamb) να επιλέξω;; Η απλή λογική "λέει" το πιο πρόσφατο μοντέλο (hamb) απλά σκέφτομαι και τον hama μιας και είναι πιο δοκιμασμένη λύση αφού κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό και έχει δοκιμαστεί περισσότερο στην πράξη. Θα ήθελα την βοήθεια σας πάντως γιατί ψήνομαι να αγοράσω τον digoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2021 στις 1:17 ΜΜ, marsele είπε

καλησπέρα σας επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά συναγερμού προσανατολίζομαι σε digoo μιας και είναι plug n play λύση! Θα ήθελα μόνο να με βοηθήσετε σχετικά με την επιλογή του μοντέλου. Ποιο από τα 3 διαφορετικά μοντέλα (hosa,  hama, hamb) να επιλέξω;; Η απλή λογική "λέει" το πιο πρόσφατο μοντέλο (hamb) απλά σκέφτομαι και τον hama μιας και είναι πιο δοκιμασμένη λύση αφού κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό και έχει δοκιμαστεί περισσότερο στην πράξη. Θα ήθελα την βοήθεια σας πάντως γιατί ψήνομαι να αγοράσω τον digoo.

Θα πάρεις τον hamb που ειναι και το πιο πρόσφατο μοντέλο απο αυτά που αναφέρεις και έχει περισσότερες λειτουργίες. Μην το σκέφτεσαι καν. (ήμουν κάτοχος του hosa και έχω πλέον τον hamb).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρελαβα κι εγω χτες τον HamB, εξτρα 8 παγιδες και μια Rosa. Ολα συνδεθηκαν στο μπαμ. Αλλα δυστυχως στο σημειο που ηθελα την μοναδα να μπει δεν φτανει το σημα απο ολες τις παγιδες. Ακομα και μια (αυτο μου εκανε εντυπωση) που ειναι στα 10-12 μετρα ευθεια χωρις εμποδια δεν την βλεπει. Βρηκα ενα σημειο στο κεντρο του σπιτιου (90τμ) που τα βλεπει ολα αλλα δεν ειναι και το καλυτερο.

Εχει βρει κανεις λυση τυπου extender η αν μπορει να μπει κεραια επιπλεον στην μοναδα που να ενισχυει το σημα ? Λύσεις τυπου Sonoff RF Bridge δεν τις πολυθελω ρε γμτ, πολυ μπλεξιμο.

Ανοιξα λιγο την μοναδα . Οι κεραιες ας πουμε δεν αλλαζονται με ποιο ισχυρες λετε ? Εχει κανεις ιδεα ?

HamB.jpg

Επεξ/σία από fotis3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotis3d είπε

Παρελαβα κι εγω χτες τον HamB, εξτρα 8 παγιδες και μια Rosa. Ολα συνδεθηκαν στο μπαμ. Αλλα δυστυχως στο σημειο που ηθελα την μοναδα να μπει δεν φτανει το σημα απο ολες τις παγιδες. Ακομα και μια (αυτο μου εκανε εντυπωση) που ειναι στα 10-12 μετρα ευθεια χωρις εμποδια δεν την βλεπει. Βρηκα ενα σημειο στο κεντρο του σπιτιου (90τμ) που τα βλεπει ολα αλλα δεν ειναι και το καλυτερο.

Εχει βρει κανεις λυση τυπου extender η αν μπορει να μπει κεραια επιπλεον στην μοναδα που να ενισχυει το σημα ? Λύσεις τυπου Sonoff RF Bridge δεν τις πολυθελω ρε γμτ, πολυ μπλεξιμο.

Ανοιξα λιγο την μοναδα . Οι κεραιες ας πουμε δεν αλλαζονται με ποιο ισχυρες λετε ? Εχει κανεις ιδεα ?

HamB.jpg

Που έχεις τοποθετήσει τις παγίδες στα παντζούρια ή στα παράθυρα εσωτερικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Πολύ κατατοπιστικό το threat, μπράβο!!!

Σκέφτομαι να αγοράσω ή μάλλον θα αγοράσω και εγώ τον συναγερμό της digoo και είδα τον DIGOO DG-ZXG30 Tuya 4G&GSM. Είναι νεότερο μοντέλο;

Για παγίδες βλέπω αυτές GUUDGO Wireless Door Windows Detector      και για εξωτερική σειρήνα την EARYKONG 433MHz Wireless

Επίσης και την Digoo Rosa.

Ποιά η γνώμη σας για το εν λόγω σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μου ήρθε και εμένα ο συναγερμός αυτός γιατί οι καινούργιοι είχαν εξαντληθεί, λοιπόν συνδέθηκε κανονικά με 3 παγίδες και 1 αισθητήρα κίνησης και πήρα έξτρα πάλι της digoo (ΣΥΡΙΝΑ-ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ) για ποιο δυνατό ήχο

2 ΘΕΜΑΤΑ

1) Η συρινα - αισθητήρας όταν με ανιχνεύει βαράει προειδοποίηση πως το απενεργοποιο (δλδ όταν είμαι σε home να είναι κλειδωμένα το περιφερικά και αυτό απλά να ανιχνεύει την κίνηση και να μην βαράει προειδοποιητικό ηχο, να λειτουργεί μόνο στην όπλιση δλδ) πείτε μου αναλυτικά, σας παρακαλώ αν ξέρετε που θα το βρω.

2) Άλλο ένα θέμα που παρατήρησα όταν παίρνανε 3 με 4 ώρες ο συναγερμός αφοπλίζει δλδ ( εχθές τον έβαλα όταν πήγα για ύπνο στο home alarm και όταν ξύπνησα το πρωί ήταν ξεκλειδωμενος) και επίσης σήμερα τον ξαναεβαλα για να το τεσταρο που ήμουν ξύπνιος δλδ και όντως το ίδιο έκανε, τι παίζει;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 10:43 ΜΜ, margiekam είπε

Που έχεις τοποθετήσει τις παγίδες στα παντζούρια ή στα παράθυρα εσωτερικά;

στα εσωτερικα τζαμια. Τελικα βρήκα ένα σημειο και τοποθετησα. Παρατηρησα γενικά ότι κατι παιζει με τον ηλ.πινακα του σπιτιου. Προσπαθησα να τον βαλω απο κατω και δεν επιανε. Διπλα του ομως επιανε κανονικα. Πιθανοτατα καπως το ρευμα να δημιουργει τπτ πεδια και να εμποδιζει το σημα ? Μπορει να λεω και χαζομαρες βεβαια και ειδικος δεν ειμαι. :)

 

Στις 17/1/2021 στις 1:55 ΠΜ, GianXanth είπε

Καλησπέρα, μου ήρθε και εμένα ο συναγερμός αυτός γιατί οι καινούργιοι είχαν εξαντληθεί, λοιπόν συνδέθηκε κανονικά με 3 παγίδες και 1 αισθητήρα κίνησης και πήρα έξτρα πάλι της digoo (ΣΥΡΙΝΑ-ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ) για ποιο δυνατό ήχο

2 ΘΕΜΑΤΑ

1) Η συρινα - αισθητήρας όταν με ανιχνεύει βαράει προειδοποίηση πως το απενεργοποιο (δλδ όταν είμαι σε home να είναι κλειδωμένα το περιφερικά και αυτό απλά να ανιχνεύει την κίνηση και να μην βαράει προειδοποιητικό ηχο, να λειτουργεί μόνο στην όπλιση δλδ) πείτε μου αναλυτικά, σας παρακαλώ αν ξέρετε που θα το βρω.

2) Άλλο ένα θέμα που παρατήρησα όταν παίρνανε 3 με 4 ώρες ο συναγερμός αφοπλίζει δλδ ( εχθές τον έβαλα όταν πήγα για ύπνο στο home alarm και όταν ξύπνησα το πρωί ήταν ξεκλειδωμενος) και επίσης σήμερα τον ξαναεβαλα για να το τεσταρο που ήμουν ξύπνιος δλδ και όντως το ίδιο έκανε, τι παίζει;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Το φωτοκυτταρο μεσα στο application βαλτο σε zone Out Arm Active. Για το σβησιμο μηπως εχεις κανενα timer ενεργο ? Για τσεκαρε και στο application που καποια πραγματα ειναι ποιο ευκολα εκει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα παιδιά μου ήρθε σήμερα ενα hamb μαζί με 7 αισθητήρες και 1 rosa. επειδή το σπίτι είναι μονοκατοικία πάνω κάτω έβαλα τον συναγερμό στο ισόγειο αλλά στο ημιυπόγειο οι 2 αισθητήρες που έβαλα δεν τους πιάνει. η rosa δεν δουλεύει σαν extender? κάτι άλλο σαν ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου, εμένα σε μεζονέτα πιάνει κανονικά σε όλους τους χώρους χωρίς τον rosa. 

Μήπως έχεις βάλει την κεντρική μονάδα κοντά στον ηλεκτρολογικό πίνακα?

Από άλλα παιδιά που διαβάζω τους έχει δημιουργήσει παρόμοια προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Αγόρασα τον Digoo Hama και δεν μπορώ να συνδεθώ στην εφαρμογή  easy security. Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή ή κάποιος τρόπος για να γίνει η σύνδεση? Διάβασα στα σχόλια στο play store οτι εχει θέμα η εφαρμογή όπως αναφέρετε και σε παλιότερα post εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια σας. Διαθέτω τον Digoo Hama και ενώ λειτουργούσε με την εφαρμογή Easy Security, πλέον χάθηκε από τα devices και όσο και αν προσπάθησα δεν συνδέεται με τίποτα. Γνωρίζει κανείς κάποια άλλη εφαρμογή να δοκιμάσω ή έχει κάποια λύση να μου προτείνει; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, OTIS88 είπε

Γεια σας. Διαθέτω τον Digoo Hama και ενώ λειτουργούσε με την εφαρμογή Easy Security, πλέον χάθηκε από τα devices και όσο και αν προσπάθησα δεν συνδέεται με τίποτα. Γνωρίζει κανείς κάποια άλλη εφαρμογή να δοκιμάσω ή έχει κάποια λύση να μου προτείνει; Ευχαριστώ.

tuya , digoo life 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Στην εφαρμογή (Easy Security) έχω 2 κινητά και εδώ και κάμποσο διάστημα, στέλνει μήνυμα μόνο στο πρώτο. Το έχει αντιμετωπίσει άλλος? Εννοείται έχω κάνει τράμπα τα νούμερα, έχω βάλει άλλα κλπ κλπ. Πάντα στέλνει στο πρώτο κατά σειρά νούμερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...