Προς το περιεχόμενο

Digoo Hosa alarm


crossmo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, likoyrgos είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση . Οπότε αν τελικά δεν βρω κάτι σε smart plug θα προσανατολιστώ προς τα εκεί.

Καλησπέρα φίλε,

 

Από ότι έχω δει δεν δουλεύει τίποτα σε smart plug για αυτό το συναγερμό.

2 ώρες πριν, nodas_21greek είπε

Περίεργο μου φαίνεται κι εμένα που είναι φθηνότερη η ευρωπαϊκή, εκτός αν παίζει στην κινέζικη κάνα κουπόνι και βγαίνει πιο κάτω

Ξέρω (γιατί την έχω)  ότι υπάρχει ασύρματη σειρήνα (πολύ πιο δυνατή από το ηχειακι που έχει έξτρα ο συναγερμός).

την συνδέεις σε μια πρίζα (έχει και μπαταρία) συγχρονίζεις με τον συναγερμό κι έτοιμος.

Σε panic tests που την έχω ακούσει είναι πολύ δυνατή

Αυτή είναι

https://banggood.app.link/g9wBlsHK82

Δεν παίζει κάτι σε κουπόνι. Θα το ρισκάρω και θάλασσα τσιμπήσω από EU αποθήκη μάλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 342
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, likoyrgos είπε

Έκανα ένα ψάξιμο στο Bangood και βρήκα δύο διαφορετικούς ανιχνευτές κίνησης. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω αν και οι 2 είναι συμβατές με το HAMA και αν ναι ποιες οι διαφορές? 

Από τους ανιχνευτες εγώ τον πρώτο εδώ και παίζει μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/1/2020 στις 3:32 ΜΜ, nodas_21greek είπε

εγώ τον έχω βάλει κάνα 3μηνο, μέχρι στιγμής μόνο 1 φορά μου βάρεσε λάθος συναγερμό (και είναι κάθε μέρα οπλισμένος όσο λείπω δουλειά), άρα στο κομμάτι των false alarms νομίζω είναι οκ.

Αναφορικά με falsh alarm, ρίξε μια ματιά στα σημεία που έχεις εγκαταστήσει τους ανιχνευτές κίνησης. Έχω τον HOSA εδώ και κανα 2 μήνες και μου έχει κάνει 2 falsh alarm σε ανιχνευτές κίνησης που ήταν τοποθετημένοι επάνω από σώματα καλοριφέρ. Όταν τους άλλαξα θέση σταμάτησαν και οι ψευτοσυναγερμοί.

 

Στις 10/1/2020 στις 7:28 ΜΜ, likoyrgos είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση . Οπότε αν τελικά δεν βρω κάτι σε smart plug θα προσανατολιστώ προς τα εκεί.

Έκανα ένα ψάξιμο στο Bangood και βρήκα δύο διαφορετικούς ανιχνευτές κίνησης. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω αν και οι 2 είναι συμβατές με το HAMA και αν ναι ποιες οι διαφορές? Το ίδιο και με μια εξωτερική camera . Επισυνάπτω photo 

Και οι 2 ανιχνευτές παίζουν με τον HAMA. Η διαφορά τους είναι ότι ο μεν πρώτος λειτουργεί με μπαταρία ενώ ο δεύτερος, έχει μεγαλύτερη γωνία ανίχνευσης κίνησης, αλλά η τροφοδοσία του γίνεται είτε με μπαταρία είτε ενσύρματα από πρίζα.

Επεξ/σία από stolis75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2020 στις 6:41 ΜΜ, stolis75 είπε

Και οι 2 ανιχνευτές παίζουν με τον HAMA. Η διαφορά τους είναι ότι ο μεν πρώτος λειτουργεί με μπαταρία ενώ ο δεύτερος, έχει μεγαλύτερη γωνία ανίχνευσης κίνησης, αλλά η τροφοδοσία του γίνεται είτε με μπαταρία είτε ενσύρματα από πρίζα.

Ευχαριστώ , ήσουν κατατοπιστικότατος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας παιδιά 

'εχω και εγω τον συναγερμο hosa γυρω στα δύο χρόνια. Λειτουργεί άψογα. 

Επειδή έφυγα από τη wind και πήγα στη vodafone (50 vdsl) χρειάστηκε να αλλάξω router. Το νέο ρούτερ δε βλέπει πλέον τον συναγερμό. 

Έχει κανεις ιδεα τι μπορω να κάνω, το ρούτερ είναι το default που δίνει συνήθως η vodafone.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, colibre είπε

Καλησπέρα σας παιδιά 

'εχω και εγω τον συναγερμο hosa γυρω στα δύο χρόνια. Λειτουργεί άψογα. 

Επειδή έφυγα από τη wind και πήγα στη vodafone (50 vdsl) χρειάστηκε να αλλάξω router. Το νέο ρούτερ δε βλέπει πλέον τον συναγερμό. 

Έχει κανεις ιδεα τι μπορω να κάνω, το ρούτερ είναι το default που δίνει συνήθως η vodafone.

ευχαριστώ

To router δεν βλέπει τον συναγερμό ή ο συναγερμός το router; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

To router δεν βλέπει τον συναγερμό ή ο συναγερμός το router; 

Δεν γίνεται πλέον το airlink μέσω της εφαρμογής, ενω το έχω κάνει hard reset τον συναγερμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μήπως έχει πάρει κάποιος τον ανιχνευτή κίνησης τον καινούργιο (digoo DG-ZXP21) να δούμε αν παίζει σωστά με τον hosa και αν βγάζει ειδοποίηση όταν η μπαταρία του φτάνει προς το τέλος όπως διαφημίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/1/2020 στις 1:56 ΜΜ, brandon είπε

Παιδιά μήπως έχει πάρει κάποιος τον ανιχνευτή κίνησης τον καινούργιο (digoo DG-ZXP21) να δούμε αν παίζει σωστά με τον hosa και αν βγάζει ειδοποίηση όταν η μπαταρία του φτάνει προς το τέλος όπως διαφημίζει?

Τον παρέλαβα χθες και τον τοποθέτησα το απόγευμα, οπότε η πρώτη φορά που λειτούργησε ήταν σήμερα το πρωί που έφυγα για τη δουλειά. Να σημειώσω ότι εγώ έχω τον Hama και όχι τον Hosa, αν και δεν παίζει κάποιον ρόλο.
Καταρχάς μου έκανε εντύπωση το πάρα πολύ μικρό μέγεθος που έχει. Ήξερα ότ ι είναι μικρότερος από αυτόν που έχει μέσα το πακέτα (που έτσι κι αλλιώς είναι αρκετά μαζεμένος συγκριτικά με άλλους) αλλά δεν περίμενα τόσο πολύ!

Σχετικά με τη λειτουργία του, συνδέθηκε αμέσως. Δεν έχει δυνατότητα να απενεργοποιήσεις το λαμπάκι του κάθε φορά που βλέπει κίνηση (όπως γίνεται με τον πιο μεγάλο). Αυτό που με ενόχλησε όμως, είναι ότι μου εμφάνιζε συχνά την ειδοποίηση  "ανοιχτό παράθυρο/πόρτα". Είναι η ειδοποίηση που έχεις ότι έχεις αφήσει κάποια πόρτα ανοιχτή όταν ενεργοποιείς το συναγερμό, χωρίς όμως να χτυπάει. Να επαναλάβω ότι τον χρησιμοποίησα σήμερα μόνο, οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα. Μπορεί να φταίω κι εγώ όταν ρύθμισα την παγίδα, καθώς την είχα ορίσει ώς "συναγερμός πόρτας/παράθυρου" και "όπλιση σε λειτουργία". Τον πιο μεγάλο pir που τον είχα ρυθμίσει σαν "συναγερμό σαλονιού" και "όπλιση σε λειτουργία" δε μου έκανε ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό, πάντως τώρα τον ρύθμισα κι αυτόν όπως τον μεγάλο και αύριο θα δω αν αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω τον HOSA εδώ και 1 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος, με μόνη εξαίρεση το γεγονός πως όταν τα PIR βρεθούν σε low battery κατάσταση τον ενεργοποιούν. (τα PIR που έχω είναι αυτά)

Είναι αυτή η συμπεριφορά θέμα καποιας ρύθμισης στα PIR (jumper) ή στο HOSA, ή θέμα δυνατοτήτων κάποιου απο τα δύο? (ή και των δύο)

Στο section ερωτήσεων/απάντησεων του Banggood για τον HOSA, καποιος απαντά σε παρόμοια ερώτηση (εδώ) πώς -για τα PIR- κάνει push "low battery notification"  στο app αλλα εγώ δεν βλέπω τέτοια συμπεριφορά.

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω τον digoo hosa εδώ και πολύ καιρό και όλα μια χαρά! Έχω την εφαρμογή smart security system και θέλω να τη βάλω και στο κινητό στης γυναίκας μου.Μπαινω στο playstore αλλά δε τη βρίσκω, αυτή με το πράσινο εικονίδιο και το σπιτάκι μέσα.. Τελικά την κατέβασα από το site τους αλλά μήπως βγάλανε κάποια άλλη εφαρμογή?Μου βγάζει ένδειξη ότι είναι για πιο παλιά συστήματα Android... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...