Προς το περιεχόμενο

πρόσβαση σε Hard Disk σε δίκτυο


techkid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήθελα να με συμβουλέψετε για το εξής θέμα,

 

έχω ένα λαπτοπ στο οποίο έχω συνδέσει έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο με usb,

πως θα μπορούσε ένα άλλο tablet/λαπτοπ που είναι συνδεδεμένο στο ίδιο router που είναι και το λαπτοπ με τον σκληρό δισκο να έχει πρόσβαση στον σκληρό δίσκο ή ακόμα και στον δίσκο του λαπτοπ,

μπορεί να γίνει; 

είναι θέμα setup του router;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Share θα κάνεις δίσκο. Χρειάζονται μερικές ρυθμίσεις στα win. Τα ίδια win έχουν και τα δύο και ποια? Υπάρχουν πολλά βίντεο στο youtube. Δεν είναι κάτι το δύσκολο.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λαπτοπ με τον εξωτερικό δίσκο έχει win7

και το άλλο win 10

 

share από που θα κάνω;

μπορείς να με προϊδεάσεις λίγο που πρέπει να κάνω τις ρυθμίσεις;

από τα settings των windows;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Στα win 10 πας Control Panel--->Network and Sharing Center--->Change Advanced sharing settings
Εκεί έχει 3 profiles. Βάλε ότι έχω και εγώ. Βλέπε εικόνες.

Spoiler

share1.png.522a2f1fa9aff712d2a1a81a84e39007.png

 

Spoiler

share2.png.dba0b910b7fa125e903929066d0bc98b.png

Spoiler

share3.png.82787f11cf4e7df59842cf435c840aa8.png

2) Κάνεις τις 2-3 ρυθμισούλες όπως σου λέει στο παρακάτω λινκ. Σου δείχνει με αναλυτικότατες εικόνες. Θα τις κάνεις και στα δύο pc.
https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-networking/how-to-fix-missing-computer-icons-in-network/37140a9c-f47b-4d19-97e2-2710a7deab27

ΥΓ1: τα 1) και 2) τα κάνεις και στα 2 pc ή σε όσα pc έχεις ή επιθυμείς.

ΥΓ2: αφού έχεις κάνει τα 1) και 2) τότε κάνοντας 2πλό κλικ στο εικονίδιο Network(Δίκτυο)  στην επιφάνεια εργασίας θα πρέπει να έχεις την παρακάτω εικόνα και στα 2 pc

share5.png.b783712ca7ca3125eb722dd9e6f2c46c.png

Τα Desktop και Laptop είναι τυχαία ονόματα. Σε εσένα θα λέγονται διαφορετικά. Τα ονόματα αυτά φυσικά μπορείς να τα αλλάξεις. Μπες στα Desktop και Laptop. Αν έχεις κάνει σωστά όλα τα παραπάνω θα πρέπει να σε αφήνει να μπεις. Θα μπορείς να μπεις στα Desktop, Laptop και στον σταθερό υπολογιστή και στο λάπτοπ.

3) Τώρα πως κάνεις share(κοινόχρηστο) ένα φάκελο είναι ένα partition ή και ένα ολόκληρο δίσκο.
Ας το κάνουμε με έναν φάκελο. Δημιούργησε έναν φάκελο με το όνομα π.χ. Share_Folder10 στα win 10 και έναν φάκελο Share_Folder7 στα win 7. Τους φτιάχνεις όπου θέλεις. Στην επιφάνεια εργασίας, στο C κλπ. Έστω ότι τους έχεις φτιάξει στο C στο κάθε pc.
Στον φάκελο Share_Folder10 κάνεις δεξί κλικ και properties. Στην καρτέλα Sharing κάνε κλικ στο Advanced Sharing. Στο νέο παράθυρο(δεξιά εικόνα) που θα βγει τσεκάρεις το Share This Folder. Πατάς Apply και OK.

Spoiler

share4.png.3569233e602270e587c05e3ef3986866.png

Αν μπεις τώρα στο εικονίδιο Network και στο εικονίδιο Laptop (Δες την 4η εικόνα που έβαλα πιο πάνω) θα μπορείς να δεις τον φάκελο Share_Folder10 αλλά δεν θα μπορείς να μπεις σε αυτόν γιατί δεν έχεις άδεια-δικαιώματα(permitions). Πάμε να δώσουμε και άδεια.
Στην ακριβώς παραπάνω φωτό και στην αριστερή εικόνα κάνε κλικ στο Share... Θα σου εμφανίσει ένα νέο παράθυρο το εξής:

Spoiler

share6.png.ea424665bb2ca78d105e52a2e3af81e8.png

Το Win10 είναι το username μου στα win. Εσύ θα έχεις το δικό σου. Πάτα τώρα το βελάκι που είναι δίπλα στο Add. Θα σου εμφανίσει κάποια ονόματα όπως το username σου, το Guest, το Everyone κλπ. Επιλέγεις το Everyone και πατάς add για να το προσθέσεις και θα πρέπει να είσαι όπως στην παρακάτω εικόνα


share7.png.6bd00560d9c352ea1d72c886498b5c68.png

Πατάς τώρα Share και στην συνέχεια στην νέο παράθυρο πατάς Done.

Αυτό ήταν. Είσαι έτοιμος. Τώρα λογικά θα μπορείς να μπεις στο φάκελο Share_Folder10.

Αντίστοιχα θα κάνεις και στον φάκελο Share_Folder7 στο λαπτοπ που έχεις win 7. Εσύ όμως χρειάζεσαι να κάνεις το share μόνο στο λάπτοπ και όπου Share_Folder7 είναι ο εξωτερικός σου δίσκος. Και αυτό γιατί θέλεις να μπαίνεις από τον σταθερό σου υπολογιστή στο λάπτοπ όπου έχεις συνδεδεμένο τον εξωτερικό δίσκο. Έκανα παράδειγμα με με folder για κάθε pc για να έχεις υπόψιν σου και την αμφίδρομη επικοινωνία με share folders ή disks.

Όπου σκαλώσεις πες μου. 

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@BlueBlood7

 

τελικα τα κατάφερα και τα "βλέπω" όλα από παντού,

 

και πάλι χίλια ευχαριστώ για την  πολύτιμη βοήθεια σου.

 

ίσως καλό θα ήταν αυτό το τόπικ να γίνει sticky, λέω εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BlueBlood7, @ZELOMOTH

ευχαριστώ και τους δύο,

 

 

 

ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι, ναι μεν βλέπω τα folders σε κάθε drive αλλά δεν μπορώ να δω τα files που είναι αποθηκευμένα στο root,  πχ. τα files που είναι αποθηκευμένα στο c:/ directory δεν μπορώ να τα δω,

υπάρχει κάποια λύση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 λεπτά πριν, techkid είπε

@BlueBlood7, @ZELOMOTH

ευχαριστώ και τους δύο,

ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι, ναι μεν βλέπω τα folders σε κάθε drive αλλά δεν μπορώ να δω τα files που είναι αποθηκευμένα στο root,  πχ. τα files που είναι αποθηκευμένα στο c:/ directory δεν μπορώ να τα δω,

υπάρχει κάποια λύση;;

Να βάζεις τα αναγκαία αρχεία σε υποφακέλους.

Είναι κομμένη η προσβαση για λογους ασφαλείας. Αν τώρα επιμενεις να το θες σαν feature διαβασε στο παρακατω πως γινεται

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-networking/how-do-i-share-the-root-of-a-hardrive-in-win7/2cc58f0d-fcf6-4f81-be00-01215d8fbb33

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μελλοντικά προβλήματα προς τον ts : Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο youtube για το πρόβλημα που έχεις πχ όπως το παραπάνω και να σου βγάλει σχετικά βιντεάκια που σου δείχνουν βήμα βήμα τι πρέπει να κάνεις.Εαν δεν βγάζεις άκρη τότε ζητάς και μια επιπλέον βοήθεια πχ εδώ.Εγώ συνήθως έτσι κάνω με οτι πρόβλημα μου παρουσιάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BlueBlood7 @ZELOMOTH @isay @tarantules 

 

δυστυχώς δεν χάρηκα πολύ,

εδώ και μερικές μέρες δεν μπορώ να μπω από το Desktop (Win7) στο Laptop (Win 10).

Από το "Network" και των δύο υπολογιστών βλέπω και τους δύο υποπλογιστές 

από το Laptop μπορώ να μπαίνω κανονικά στο Desktop

αλλά όταν από το "Network" του Desktop κάνω κλικ στο εικονίδιο του Laptop μου βγάζει αυτό το διαγνωστικό, το όνομα DESKTOP-1RB7UIV είναι το laptop και το όνομα είναι σωστό.

τι μπορεί να χάλασε, επίσης έκανα ένα τσέκ στα settings του laptop και είδα ότι το SSDP Discovery είχε επεναργοποιηθεί, περίεργο γιατί δεν το πείραξα.

 

επίσης το SMB 1.0 κλπ από τα Windows Features δεν μπορώ να τα βρώ στο Desktop (Win7).

 

πάντως στην αρχή δούλεψε καλά και έβλεπα τα πάντα από παντού,

τώρα είμαι sad.

 

 

 

 

Isomnia 1.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, techkid είπε

@BlueBlood7 @ZELOMOTH @isay @tarantules 

δυστυχώς δεν χάρηκα πολύ,

εδώ και μερικές μέρες δεν μπορώ να μπω από το Desktop (Win7) στο Laptop (Win 10).

Από το "Network" και των δύο υπολογιστών βλέπω και τους δύο υποπλογιστές 

από το Laptop μπορώ να μπαίνω κανονικά στο Desktop

αλλά όταν από το "Network" του Desktop κάνω κλικ στο εικονίδιο του Laptop μου βγάζει αυτό το διαγνωστικό, το όνομα DESKTOP-1RB7UIV είναι το laptop και το όνομα είναι σωστό.

τι μπορεί να χάλασε, επίσης έκανα ένα τσέκ στα settings του laptop και είδα ότι το SSDP Discovery είχε επεναργοποιηθεί, περίεργο γιατί δεν το πείραξα.

επίσης το SMB 1.0 κλπ από τα Windows Features δεν μπορώ να τα βρώ στο Desktop (Win7).

πάντως στην αρχή δούλεψε καλά και έβλεπα τα πάντα από παντού,

τώρα είμαι sad.

Isomnia 1.PNG

Ξανά κοίτα πάλι όλες τις ρυθμίσεις μία μία προσεχτικά. Είναι πιθανόν από κάποιο update των windows να έχει απενεργοποιηθεί κάποια ρύθμιση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BlueBlood7 

 

το SMB 1.0 κλπ από τα Windows Features δεν μπορώ να τα βρώ στο Desktop (Win7),

ξέρεις πως μπορώ να βρώ αυτές τις ρυθμίσεις στα Win7;;;

τα υπόλοιπα τα τσεκάρισα, και είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η ρύθμιση είναι μόνον για τα win 10. Δεν χρειάζεται στα 7.

Θα δω πάλι αργότερα τις ρυθμίσεις και θα επανέλθω.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...