Προς το περιεχόμενο

Αγορά Mirrorless για καταγραφή Video


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια Mirrorless για καταγραφή video ( δεν με πολενδιαφέρει η φωτογραφία). Έχω στο μυαλό μου  αυτη Panasonic Lumix G7  με φακό 14-42mm η 12-60mm.

Εδώ ειναι και η σελίδα που θέλω ν την αγοράσω https://www.ukdigital.co.uk/digital-cameras/compact-system-cameras/panasonic-lumix-g7-12-60mm-lens-kit                        

 Η την          EOS M50 Mirrorless Digital Camera with 15-45mm 

https://www.e-infin.com/uk/item/3558/canon_eos_m50_mirrorless_digital_camera_with_15-45mm_lens_(black)

Είναι σωστες οι επιλογές μου αυτές? Τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι MAX 700 ευρώ. 

Όποιος γνωρίζει και έχεi κάποια ιδέα παρακαλώ ας δώσει τα φώτα του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Επεξ/σία από piramidas!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2018 στις 12:48 ΠΜ, piramidas! είπε

Καλησπέρα 

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια Mirrorless για καταγραφή video ( δεν με πολενδιαφέρει η φωτογραφία). Έχω στο μυαλό μου  αυτη Panasonic Lumix G7  με φακό 14-42mm η 12-60mm.

Εδώ ειναι και η σελίδα που θέλω ν την αγοράσω https://www.ukdigital.co.uk/digital-cameras/compact-system-cameras/panasonic-lumix-g7-12-60mm-lens-kit                        

 Η την          EOS M50 Mirrorless Digital Camera with 15-45mm 

https://www.e-infin.com/uk/item/3558/canon_eos_m50_mirrorless_digital_camera_with_15-45mm_lens_(black)

Είναι σωστες οι επιλογές μου αυτές? Τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι MAX 700 ευρώ. 

Όποιος γνωρίζει και έχεi κάποια ιδέα παρακαλώ ας δώσει τα φώτα του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπερα φιλε μου.

Εγω προσωπικά εχω την a6000 και είμαι υπερευχαριστημένος. Ο κιτ φακός (16-50) είναι πολύ καλός για βίντεο και το AF του απίστευτο.

Στα μειονεκτήματα, τραβάει 1080p σε αντίθεση με το 4Κ της G7 και δεν έχει είσοδο για εξωτερικό μικρόφωνο αν και αυτό λύνεται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει παρόμοια αγορά και ψάχτηκα αρκετά με την sony που είναι πολύ προσιτή, φίλος που την είχε και ασχολείται με το βίντεο μου είπε πως η μηχανή έκαιγε υπερβολικά με την καταγραφή βίντεο και την πούλησε, και γενικά δεν ήταν ικανοποιημένος με το βίντεο της...

Επειδή είμαι κι εγώ στην αναζήτηση, κοίταξα έπειτα την α6300 και την M50 και τώρα τις συγκρίνω και με την X-T20 της Fujifilm που μου είπαν πως είναι από τις πιο αξιόπιστες εταιρίες σε mirrorless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Fuji για video απλα την ξεχνας. Τα προβληματα υπερθερμανσης της Sony δεν ξεπεραστηκαν ουτε στην Α6300 (αν και βελτιωθηκαν). Η Panasonic ειναι κορυφαια εταιρεια στο video ειδικα εαν δεις ολο το πακετο ρυθμισεσων σε τετοια χρηση προσφερει πιο ολοκληρωμενη λυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας (SeNNinhA ,Sofo007 ,Syl4r)

Ο λόγος που δεν πάω σε sony με αυτά τα λεφτά είναι ότι έχει πρόβλημα με την υπερθέρμανση ,ότι δεν έχει εξ. μικρόφωνο και το 4κ

Για fuji δεν γνωρίζω καθόλου , ότι διαβάζω από εδώ.

Οπότε καλοβλέπω για Panasonic απλα επειδή  m50 είναι καινούργιο μοντέλο τής canon έλεγα μπας και πάω προς τα εκεί .

Σε αυτές τις δύο που να πάω? Canon η Panosonic? Έως 700 E max

Αν έχετε προτάσεις παρακαλώ θα με βοηθούσατε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2018 στις 7:10 ΠΜ, SeNNinhA είπε

Την Fuji για video απλα την ξεχνας. Τα προβληματα υπερθερμανσης της Sony δεν ξεπεραστηκαν ουτε στην Α6300 (αν και βελτιωθηκαν). Η Panasonic ειναι κορυφαια εταιρεια στο video ειδικα εαν δεις ολο το πακετο ρυθμισεσων σε τετοια χρηση προσφερει πιο ολοκληρωμενη λυση.

Γιατί ξεχνάμε την fuji αν πάμε σε βίντεο????
Όσο για την υπερθέρμανση της sony... δε νομίζω κάποιος να την πάρει για να τραβάει βίντεο σε γάμους 2 ωρών... εγώ όπως και ο Piramidas πιστεύω πως η χρήση που θα κάνουμε θα είναι κάποιων δευτερολέπτων άντε και κάποιων λίγων λεπτών... οπότε δε ξέρω αν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα...

Η panasonic που βγάζει τόσο μικρούς σένσορες δεν έχει μειονέκτημα σε σχέση με τις παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sofo007 είπε

Γιατί ξεχνάμε την fuji αν πάμε σε βίντεο????
Όσο για την υπερθέρμανση της sony... δε νομίζω κάποιος να την πάρει για να τραβάει βίντεο σε γάμους 2 ωρών... εγώ όπως και ο Piramidas πιστεύω πως η χρήση που θα κάνουμε θα είναι κάποιων δευτερολέπτων άντε και κάποιων λίγων λεπτών... οπότε δε ξέρω αν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα...

Η panasonic που βγάζει τόσο μικρούς σένσορες δεν έχει μειονέκτημα σε σχέση με τις παραπάνω?

Απλα γιατι η Fuji δεν ειναι ;ήταν ποτε το δυνατό της σημείο το video (αν και η XT-20 ειναι μια καλή προσπαθεια). Για βεβαια φωτογραφία οι Fuji ειναι σε μια δική τους κατηγορία με μακραν τα καλύτερα JPG αρχεια.

Δεν χρειαζεται να τραβας επαγγελματικα γαμους 2 ωρων για να σε προβληματιζει η υπερθερμανση της Sony. Εαν τραβας μια παιδική παρασταση 40-45 λεπτων πχ το ιδιο προβλημα ειναι. Και δεν βελτιωνεται με το να σπας το βιντεο σε μικρότερα γιατι απλα πρεπει να την αφήσεις να κρυωσει ή να τραβας με εξωτερικη παροχη. Αλλα αυτο θα το αποφασισει ο ενδιαφερομενος.

Το βιντεο δεν απαιτει μεγαλους σενσορες οπως οι φωτογραφιες απαραιτητα. Το θεμα ειναι πόσο απο τον σενσορα χρησιμοποιει, το bitrate και η κωδικοποίηση. Ούτως ή αλλως λίγες κάμερες εχουν full sensor readout στο video.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Απλα γιατι η Fuji δεν ειναι ;ήταν ποτε το δυνατό της σημείο το video (αν και η XT-20 ειναι μια καλή προσπαθεια). Για βεβαια φωτογραφία οι Fuji ειναι σε μια δική τους κατηγορία με μακραν τα καλύτερα JPG αρχεια.

Δεν χρειαζεται να τραβας επαγγελματικα γαμους 2 ωρων για να σε προβληματιζει η υπερθερμανση της Sony. Εαν τραβας μια παιδική παρασταση 40-45 λεπτων πχ το ιδιο προβλημα ειναι. Και δεν βελτιωνεται με το να σπας το βιντεο σε μικρότερα γιατι απλα πρεπει να την αφήσεις να κρυωσει ή να τραβας με εξωτερικη παροχη. Αλλα αυτο θα το αποφασισει ο ενδιαφερομενος.

Το βιντεο δεν απαιτει μεγαλους σενσορες οπως οι φωτογραφιες απαραιτητα. Το θεμα ειναι πόσο απο τον σενσορα χρησιμοποιει, το bitrate και η κωδικοποίηση. Ούτως ή αλλως λίγες κάμερες εχουν full sensor readout στο video.

Επειδή δε θέλω καθαρά βίντεο προτιμώ να πάω σε APS-C σένσορα αφού θέλω αρκετά και τις φώτο, τα βίντεο που θέλω να τραβάω εγώ είναι λίγων λεπτών και αυτό για footage ή για real estate. Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενά σου νομίζω πως θα είμαι καλά... τι λες? Τώρα ξεφεύγω και πάω στο δικό μου θέμα αλλά νομίζω πως ενδιαφέρει εξίσου και τον pidamida η απάντησή σου...

Αν θες μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο δικό μου θέμα από κάτω στο φόρουμ, είναι πάνω πάνω... η συμβουλή σου είναι καλοδεχούμενη! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όταν ήρθαν οι ακαθρεφτες για βίντεο και άρχισαν να λανσάρουν 4k άρχισαν να κάνουν "ζημιά" στις dslr. Που όμως στην ουσία δεν έφεραν καμία πρωτοπορεία ή ευκολία στο βίντεο. Οι full frame mirrorless ναι.

Με αυτά τα λεφτά παίρνεις πολύ καλή full frame dslr (μεταχειρισμένη).

Αν το μέγεθος παίζει ρόλο στην επιλογή σου, τότε και τα τηλέφωνα κάνουν μια χαρά βίντεο (όχι πάνω από 400 iso). Είναι ελαφριά και πρακτικά. 

Οι mirrorless φακούς κτλπ πολλά ξοδέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Agraf είπε

Όταν ήρθαν οι ακαθρεφτες για βίντεο και άρχισαν να λανσάρουν 4k άρχισαν να κάνουν "ζημιά" στις dslr. Που όμως στην ουσία δεν έφεραν καμία πρωτοπορεία ή ευκολία στο βίντεο. Οι full frame mirrorless ναι.

Με αυτά τα λεφτά παίρνεις πολύ καλή full frame dslr (μεταχειρισμένη).

Αν το μέγεθος παίζει ρόλο στην επιλογή σου, τότε και τα τηλέφωνα κάνουν μια χαρά βίντεο (όχι πάνω από 400 iso). Είναι ελαφριά και πρακτικά. 

Οι mirrorless φακούς κτλπ πολλά ξοδέματα.

Για πες μου καμία ιδέα  για να ψάξω AgraF ειπαμε αν έχετε προτάσεις παρακαλώ θα με βοηθούσατε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξέρω τι χρήση θέλεις να κάνεις. Οι dslr (πχ Canon 5dII) και mirrorless (Sony A7..) έχουν υψηλότερες απαιτήσεις μονταζ/υπολογιστές. Αλλά πολλές επιλογές βίντεο τόσο για ερασιτεχνική χρήση όσο και για επαγγελματική. Το ίδιο και οι Handycams. Tα κινητά και οι Action cameras ευκολότερα.

Παίζει ρόλο η χρήση και οι επιλογές σου όπως για παράδειγμα πολλά fps (για slowmotion), 4κ κτλπ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...