Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Gillera Runner 200


ReZnik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, όντας καινούργιος σχετικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο, αν όχι παρακαλώ να διαγραφεί.

Λοιπόν, όπως λέει και ο τίτλος έχω ένα runner 200 το οποίο μου καίει ασφάλεια πίσω στην μπαταρία κάθε 2-3 λεπτά οδήγησης. Πρόσφατα έμαθα ότι το βεντιλατέρ που έχει είναι χειροκίνητο και ανοίγει από ενα διακόπτη που έχει στο τιμόνι... εγώ δεν το είχα ανοίξει ποτέ γιατι δεν το ήξερα. Και φτάνω τελικά στην ερώτηση, είναι δυνατόν να καίει την ασφάλεια λόγω υψηλής θερμοκρασίας; Παρακαλώ σε όποιον απαντήσει να ξέρει όντως αυτό που θα πεί γιατί τα λόγια του καθένα από εδώ και εκεί μου δημιούργησαν μεγαλύτερο πρόβλημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μτχ το πηρες? Ειναι καποιο καλωδιο (εκτος των στανταρτ) συνδεδεμενο πανω στην μπαταρια? Συναγερμου?

Χλωμο να υπαρχει μηχανακι που να περιμενει να ανοιξει χειροκινητα...θα ναι αυτοματο με βαλβιδα θερμοκρασιας.αν το κουμπι δεν ειναι εργοστασιακο κατι αλλο παιζει

Ρωτα σε κανα gileraforum,scooterclubhellas,moto

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, λόγο υψηλής θερμοκρασίας δεν μπορεί να σου κάψει την ασφάλεια γιατί το βεντιλατερ λειτουργεί χειροκίνητα-αν και δεν θα έπρεπε. Ποια ασφάλεια σου καίει; Δεν είδες στο βιβλίο-google; Τσεκαρε ποια ασφάλεια είναι και πόσα αμπέρ πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κυκλωμένη ασφάλεια μου καίει. Δυστυχώς δεν ξέρω ποιά ασφάλεια είναι και τι κάνει. Αν ξέρεις εσύ θα βοηθήσεις και εμένα και τους μηχανικούς που ξέρουν ελάχιστα από τα συγκεκριμένα μηχανάκια το μέρος μου.

36524840_2566432223374354_213069878695821312_n.jpg.be210edfd11be48ba9f735148f61a18d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω πως ολες αυτες οι ασφαλειοθηκες δεν ειναι μαμα η τουλαχιστον δεν δειχνουν μαμα.. αν θυμαμαι καλα απο φιλου ειχε σαν μικρη ασφαλειοθηκη.. Θα προτεινα ηλεκτρολογο μπας και βγαλει ακρη τι παιζει με ολες αυτες.. Επισης αυτη που σου καιει.. κιτρινο = 20Α δεν ειναι και "μικρο" ρευματακι αυτο.. 

Επεξ/σία από nick#18
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μπορεί και να λύθηκε πήγα και το έκανα μια πολύ ζόρικη βόλτα μετά από κάτι μπαλώματα που έκανε ο ηλεκτρολόγος και δεν έκαψε την ασφάλεια. Ελπίζω να λύθηκε το πρόβλημα αν και βαθιά μέσα μου πιστεύω ότι θα γίνει πάλι μέσα σε 2-3 μέρες.. Ευχαριστώ όλους για το χρόνο που αφιερώσατε :)

Στις 2/7/2018 στις 4:35 ΜΜ, nick#18 είπε

Νομιζω πως ολες αυτες οι ασφαλειοθηκες δεν ειναι μαμα η τουλαχιστον δεν δειχνουν μαμα.. αν θυμαμαι καλα απο φιλου ειχε σαν μικρη ασφαλειοθηκη.. Θα προτεινα ηλεκτρολογο μπας και βγαλει ακρη τι παιζει με ολες αυτες.. Επισης αυτη που σου καιει.. κιτρινο = 20Α δεν ειναι και "μικρο" ρευματακι αυτο.. 

Ναι αφού προχτές φαντάσου πήρε φωτιά το καλώδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...