Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο Trust Madell Vintage 21672 3.5 mm 6.49 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, BalthazarX είπε

Αν έχεις το κλασικό γκρι λοτζιτεκ με την τετράγωνη βάση, δεν νομίζω να δεις διαφορά. Ίσα ίσα επειδή το trust είναι με 3,5άρι jack αντι για usb, ίσως να έχεις και χειρότερα αποτελέσματα. Ας πουν όμως καλύτερα όσοι το δοκιμάσουν.

Aυτο εχω ναι που ειναι λιγο κοιλο το μικροφωνο πανω σε τετραγωνη γκρι βαση.... μαλλον πρεπει να δωσω αρκετα περισσοτερα για να παρω κατι καλο για την χρηση που το θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Πόσο κοντά πιστεύετε ότι πρέπει να μιλάει κανείς για να ακούγεται σε φυσιολογική ένταση η φωνή του με ένα τέτοιο όφωνο; Πρέπει να το βάλεις μπροστά σου λες και ρουφάς από το καλαμάκι τον καφέ ή μπορείς να το έχεις και στη γωνία στο γραφείο στο ένα μέτρο πχ;

Μπορω να σου απαντησω [με 99% σιγουρια], πως τα σοβαροτερα - επαγγελματικα μικροφωνα,
"τα παιρνεις αγκαλια!" -οπως ελεγε χαρακτηριστικα, φιλος αριστος ηχοληπτης. Απο κει και περα,
με τα τοσο φθηνοτερα: δοκιμαζεις - trial & error και βλεπεις, παντως η προταση καταρχην κοντα!
🎙️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dchatz είπε

Μόλις παρήγγειλα ένα και καπάκι έβγαλε "εξαντλήθηκε". Μαλλον το τελευταίο πήρα.

Και πολύ κράτησε, μπορεί όμως να ξαναστοκάρουν όπως το είχαν κάνει και παλιότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Μπορω να σου απαντησω [με 99% σιγουρια], πως τα σοβαροτερα - επαγγελματικα μικροφωνα,
"τα παιρνεις αγκαλια!" -οπως ελεγε χαρακτηριστικα, φιλος αριστος ηχοληπτης. Απο κει και περα,
με τα τοσο φθηνοτερα: δοκιμαζεις - trial & error και βλεπεις, παντως η προταση καταρχην κοντα!
🎙️

ακριβώς αυτός ήταν και ο λόγος που πήγα σε επαγγελματία ηχολήπτη πριν ξεκινήσω οτιδήποτε, και πήρα επαγγελματικό mic, όχι USB ούτε PC mic, κατευθείαν ξεκίνησα με XLR + firewire κάρτα ήχου και μέχρι σήμερα αυτό δουλεύω για πρόβες και φωνητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια αγκαλιά ακριβώς; Απ' ό,τι βλέπω το μικρόφωνο αυτό είναι omni-directional, οπότε και το φίλτρο πιο πολύ για το αισθητικό αποτέλεσμα το έχει πιστεύω.

Για την τιμή του πάντως, φαίνεται τίμιο.

Επεξ/σία από jimmy213
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου στειλανε email πριν λιγο οτι ακυρωσαν την παραγγελια. Εχω παραγγειλει απο χθες κατα τις 6 το απογευμα.

Απατη.

Δυστυχώς το τελευταίο τεμάχιο της αποθήκης μας βρέθηκε σε κακή κατάσταση προς πώληση και ως εκ τούτου δεν δυνάμεθα να εκτελέσουμε την παραγγελία σας. Σας ζητούμε συγγνώμη για το γεγονός και παραμένουμε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε.
Επεξ/σία από Antonis3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το "αγκαλια", εννοουμε οτι μιλας στο μικροφωνο κοντα: σαν να το εχεις παρει αγκαλια!
🎙️
Για το ραδιοφωνο τουλαχιστον, καλυτερο ειναι σιγουρα αυτο! [καθως οσο απομακρυνεσαι,
προκυπτουν αλλα ηχοφαινομενα ακουστικης + θα παλευεις να διορθωθουν στην κονσολα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάλαβα, γι' αυτό είπα ότι το συγκεκριμένο είναι omni-directional και άρα δεν χρειάζεται αγκάλιασμα. Δεν έχεις ουσιαστική διαφορά δηλαδή (κατ' εμέ τουλάχιστον).

Στο ραδιόφωνο χρησιμοποιούν δυναμικά (dynamic) μικρόφωνα (πχ Shure SM7b) και είναι απαραίτητο να μιλούν σε πολύ κοντινή απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα καλά πυκνωτικά μικρόφωνα (εγώ έχω ένα μέσο, ένα behringer B1 μεγάλου διαφράγματος καρδιοειδές) συνήθως (ανάλογα το διάφραγμα και το διάγραμμα πάντα) τα παίρνεις αγκαλιά (κάποια μεγάλου διαφράγματος που είναι πιο "omni" όχι και τόσο αγκαλιά αλλά και πάλι...) αλλά υπάρχουν και άλλα είδη πχ τα δυναμικά όπου θα βρει κάποιος καλά μικρόφωνα (πχ shure sm58) που σίγουρα δεν χρειάζεται να είσαι αγκαλιά. 

ΌΛΑ είναι θέμα χρήσης. Αν θες ένα μικρόφωνο που να "ρουφάει" δυνατό ήχο από φωνές κιθάρες χωρίς να σε νοιάζει τίποτα ούτε να φοβάσαι μην πάθει τίποτα τότε μια χαρά είναι ένα δυναμικό. Αν σε νοιάζει καθαρά η φωνή τότε και εκεί είναι ανάλογα για τι φωνή.. για live? για studio? για ραδιόφωνο? για streaming? δυναμικό, πυκνωτικό, καρδιοειδές ή omni, μικρού, μεσαίου ή μεγάλου διαφράγματος.. ΧΑΜΟΣ.

Εξειδικευμένα για τα πάντα υπάρχει το κατάλληλο μικρόφωνο ανάλογα αν θες να πιάνει μόνο εσένα, αν είσαι σε ένα live και δεν θες να περνάνε πχ τα drums ή η κιθάρα απο μέσα, αν κάνεις ραδιοφωνική εκπομπή, αν παίζεις ακουστική ή ηλεκτρική κιθάρα (διαφορετικό μικρόφωνο) κτλ κτλ κτλ 

Επειδή όμως όποιον έρθει η ώρα να τον ενδιαφέρουν αυτά θα ψαχτεί ενώ τώρα οι περισσότεροι απο εσας ψάχνετε κάτι για εντελώς ερασιτεχνική χρήση, όπως και κάνουμε οι περισσότεροι άλλωστε, μην κουράζετε πολύ το μυαλό σας.. ξεκινήστε με ένα καλό δυναμικό πχ αν το θέλετε για γενική χρήση ή ένα μεγάλου διαφράγματος πάλι για σχετικά γενική χρήση με έμφαση στην φωνή και βλέπετε στο μέλλον αν έχετε την όρεξη να μπλέξετε :)

23 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Στο ραδιόφωνο χρησιμοποιούν δυναμικά (dynamic) μικρόφωνα (πχ Shure SM7b) και είναι απαραίτητο να μιλούν σε πολύ κοντινή απόσταση.

Αν και όντως χρησιμοποιείται ιδιαίτερα το Shure SM7B στο ραδιόφωνο και είναι απ τα πιο γνωστά, δεν ισχύει ότι χρησιμοποιούνται γενικά δυναμικά.. Στο ραδιόφωνο τα δυναμικά είναι εξίσου δημοφιλή με τα πυκνωτικά. Έρχεται καθαρά το θέμα στις προσωπικές προτιμήσεις στο πως θέλει να ακούγεται ο παραγωγός. Αν θέλει πιο δυναμικό, πιο "ραδιοφωνικό" ήχο, πιο μπάσο, πιο ζεστό κτλ... αν δεις τα δημοφιλή μοντέλα θα δεις ότι είναι πραγματικά μοιρασμένα τα πράγματα..

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Antonis3d είπε

Μου στειλανε email πριν λιγο οτι ακυρωσαν την παραγγελια. Εχω παραγγειλει απο χθες κατα τις 6 το απογευμα.

Απατη.

Δυστυχώς το τελευταίο τεμάχιο της αποθήκης μας βρέθηκε σε κακή κατάσταση προς πώληση και ως εκ τούτου δεν δυνάμεθα να εκτελέσουμε την παραγγελία σας. Σας ζητούμε συγγνώμη για το γεγονός και παραμένουμε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε.

Μια απο τα ιδια και εδω.

Ηδη εκανα την αρνητικη στο Σκρουτζ ,γιατι ειναι η δευτερη φορα που κανει νερα το συγκεκριμενο e shop.

Επεξ/σία από takinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για τα offtopic,

Σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάρω αυτό https://www.amazon.co.uk/Blue-Snowball-iCE-USB-Microphone/dp/B006DIA77E/ref=sr_1_3 μαζί με κάτι τέτοιο https://www.amazon.co.uk/Microphone-MAONO-Suspension-Recording-Broadcasting/dp/B06XW53WP7/ref=sr_1_16.

Σε αυτή την κατηγορία τιμής παίζει κάτι καλύτερο απο το snowball?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κάτι παραπάνω πας στο μεγάλο αδελφό του

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0722VZSRW

Είναι σε προσφορά και το σκέφτομαι αν και έχω μικρόφωνο XLR  δυναμικό καρδιοειδές.

Αν σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις σε μίκτη/κονσόλα, τότε πας σε αυτή την έκδοση

https://www.thomann.de/gb/blue_yeti_pro_studio.htm

Έχει σύνδεση USB και XLR (για κονσόλα)

Υ.Γ. Μου ακύρωσαν την παραγγελία και έστειλαν refund στο PayPal. Το πρωί μου είχαν πει μέσω email ότι όλα καλά και θα με ενημερώσουν για την αποστολή.

Μάλλον θα στείλω αρνητική κριτική στο Skroutz αν δεν απαντήσουν στο email που έστειλα πριν για να δικαιολογήσουν την ακύρωση.

Επεξ/σία από vagdesign
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@lionheart75 Για την κατηγορία τιμής που λες (και για usb mic), θεωρώ ότι το Samson Go είναι καλύτερη επιλογή (ακόμα κι απ' το κανονικό Snowball). Είχα δει αρκετά reviews πριν καταλήξω να πάρω το Samson και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.

EDIT: Λάθος άτομο έκανα tag...

Επεξ/σία από jimmy213
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...