Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάρω έναν εξωτερικό για το MacBook και σκέφτομαι κάτι τέτοιο σε συνδυασμό με έναν ssd για να μπορώ να αλλάξω τον ssd αν χρειαστεί. Υπάρχει κάποιο προτέρημα να πάρω έτοιμο εξωτερικό ssd η έναν m2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, genious1 είπε

Θέλω να πάρω έναν εξωτερικό για το MacBook και σκέφτομαι κάτι τέτοιο σε συνδυασμό με έναν ssd για να μπορώ να αλλάξω τον ssd αν χρειαστεί. Υπάρχει κάποιο προτέρημα να πάρω έτοιμο εξωτερικό ssd η έναν m2?

μια χαρα ειναι αλλα γιατι δεν παίρνεις απο το skroutz καποια υλοποιήση ωστε να χεις και την εγγύηση

οι m.2 nvme για εξωτερικοι ψιλοκαιγονται 56+ σε idle και σε load μεχρι να καει ή να κλεισει, ενώ υπαρχουν και πολλά προβληματα ασυμβατοτητας με αποσυνδεσεις κλπ. Οχι με τους δισκους που βαζεις μεσα αλλα σε ποια θυρα usb το συνδεεις. Αν ειναι στο chipset ή κατευθειαν στον επεξεργαστη, αν ειναι amd ή ιντελ κλπ. Και οι 4 κοντρολλερς που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμή εχουν αυτα τα προβληματα

m.2 sata δεν εχω δοκιμασει για να σου πω θερμοκρασιες, αλλα απο σταθεροτητα ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EddieObscurant είπε

μια χαρα ειναι αλλα γιατι δεν παίρνεις απο το skroutz καποια υλοποιήση ωστε να χεις και την εγγύηση

οι m.2 nvme για εξωτερικοι ψιλοκαιγονται 56+ σε idle και σε load μεχρι να καει ή να κλεισει, ενώ υπαρχουν και πολλά προβληματα ασυμβατοτητας με αποσυνδεσεις κλπ. Οχι με τους δισκους που βαζεις μεσα αλλα σε ποια θυρα usb το συνδεεις. Αν ειναι στο chipset ή κατευθειαν στον επεξεργαστη, αν ειναι amd ή ιντελ κλπ. Και οι 4 κοντρολλερς που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμή εχουν αυτα τα προβληματα

m.2 sata δεν εχω δοκιμασει για να σου πω θερμοκρασιες, αλλα απο σταθεροτητα ειναι οκ

Για να μπορώ να τον αλλάξω στο μέλλον αν χρειαστεί, και νομίζω ότι μου βγαίνει και φθηνότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2020 στις 1:34 ΜΜ, FallenGod είπε

Καλησπέρα.Έχει η σύντροφος μου ένα λάπτοπ hp envy touchsmart ultrabook 4-1103ea και θέλουμε να αναβαθμίσουμε τον σκληρό σε ssd.Ψάχνουμε κάτι σε χωρητικότητα 500giga και vfm.Το λάπτοπ χρησιμοποιείται για τα βασικά (Browsing και βασικά προγράμματα office), όχι κάτι βαρύ γενικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο και τις προτάσεις σας.

Up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, FallenGod είπε

Up

Καλησπέρα.

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά στην ίδια σελίδα (την 111 - μπορεί και λίγο στην 110), μιλάμε για το ακριβώς ίδιο πράγμα. Κάνε τον κόπο να κάνεις scroll για 1 λεπτό μήπως βρεις αυτό που ψάχνεις. Πιθανολογώ ότι αυτός είναι και ο λόγος που δεν έλαβες απάντηση. 

 

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Καλησπέρα.

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά στην ίδια σελίδα (την 111 - μπορεί και λίγο στην 110), μιλάμε για το ακριβώς ίδιο πράγμα. Κάνε τον κόπο να κάνεις scroll για 1 λεπτό μήπως βρεις αυτό που ψάχνεις. Πιθανολογώ ότι αυτός είναι και ο λόγος που δεν έλαβες απάντηση. 

Σε ευχαριστώ πολύ.Από ότι βλέπω προτείνεις τον Intenso SSD SATA III High 480GB σωστά;Παρόλα αυτά δεν είναι διαθέσιμος άμεσα σε κάποιο κατάστημα.Υπάρχει εναλλακτική ή έχουνε θέμα με το απόθεμα;

Επεξ/σία από FallenGod
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους

θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και δεν ειμαι ο πιο ειδικος και γνώστης σε θέμα hardware.

Θέλω να πάρω ενα μέσο αποθήκευσης 256 gb με 512gb περιπου

Εχω αυτη την μητρικη: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-B250M-DS3H-rev-10#kf

κοιταω για M2 αλλα διαβαζω οτι σε αλλους η θυρα ειναι σαν να τρεχεις απλο SSD και δεν θα πιασει το μεγιστο... η αυτος ο Μ2 δεν ειναι Nvme

 

επειδη δεν καταλαβαινω και πολλα... αξιζει στην μητρικη μου να μπει Μ2 αντι για SSD?

αν ναι τι ειδους να διαλεξω?

σας ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@InsertCoinToJoi

Μία χαρά είναι η μητρική σου, για m.2 θα κοιτάξεις να είναι τύπου  nvme ώστε να πιάσει μέγιστες ταχύτητες, θα πρότεινα 500gb  τα 250gb θα γεμίσουν γρήγορα.

Αυτό με την θήρα ισχύει για θύρες sata γενιάς 1 2 3. ΠΧ αν έχεις παλιά μητρική με sata 1 και αγοράσεις ssd με sata 3 θα στον διαβάζει άλλα με χαμηλότερες ταχύτητες εγγραφής ανάγνωσης, η μητρική σου έχει την τελευταία γενιά sata 3 και m.2 γενιά.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, maarinos είπε

@InsertCoinToJoi

Μία χαρά είναι η μητρική σου, για m.2 θα κοιτάξεις να είναι τύπου  nvme ώστε να πιάσει μέγιστες ταχύτητες, θα πρότεινα 500gb  τα 250gb θα γεμίσουν γρήγορα.

Αυτό με την θήρα ισχύει για θύρες sata γενιάς 1 2 3. ΠΧ αν έχεις παλιά μητρική με sata 1 και αγοράσεις ssd με sata 3 θα στον διαβάζει άλλα με χαμηλότερες ταχύτητες εγγραφής ανάγνωσης, η μητρική σου έχει την τελευταία γενιά sata 3 και m.2 γενιά.

σε ευχαριστω πολυ φιλε για την αμεση απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2020 στις 11:04 ΜΜ, FallenGod είπε

Σε ευχαριστώ πολύ.Από ότι βλέπω προτείνεις τον Intenso SSD SATA III High 480GB σωστά;Παρόλα αυτά δεν είναι διαθέσιμος άμεσα σε κάποιο κατάστημα.Υπάρχει εναλλακτική ή έχουνε θέμα με το απόθεμα;

Ναι, δες και τον Crucial BX500. Καλή σχέση τιμή/ποιότητα :) 

Δεν προτείνω ακριβότερους, δεν νομίζω να έχει νόημα. Τους προτείνω τους παραπάνω, επειδή τους χρησιμοποιώ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Τον Crucial φίλος που δεν έχει απαιτήσεις. Νομίζω πως το λάπτοπ θα απογειωθεί, εδώ απογειώθηκε ένα sony του 2013 και ένα acer της ίδιας χρονιάς με τον Intenso να φανταστείς. Ο Crucial είναι και καλύτερος. Θαρρώ πως ο 500ρης (στο πρώτο άμεσα διαθέσιμο κοστίζει 62.55) είναι μια χαρά. 

Τους λοιπούς, αν θες μπορείς να τους δεις εδώ ανά τιμή και φυσικά να ελέγξεις διαθεσιμότητες, απλά δεν μπορώ να προτείνω κάτι που δεν χρησιμοποιώ :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Ναι, δες και τον Crucial BX500. Καλή σχέση τιμή/ποιότητα :) 

Δεν προτείνω ακριβότερους, δεν νομίζω να έχει νόημα. Τους προτείνω τους παραπάνω, επειδή τους χρησιμοποιώ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Τον Crucial φίλος που δεν έχει απαιτήσεις. Νομίζω πως το λάπτοπ θα απογειωθεί, εδώ απογειώθηκε ένα sony του 2013 και ένα acer της ίδιας χρονιάς με τον Intenso να φανταστείς. Ο Crucial είναι και καλύτερος. Θαρρώ πως ο 500ρης (στο πρώτο άμεσα διαθέσιμο κοστίζει 62.55) είναι μια χαρά. 

Τους λοιπούς, αν θες μπορείς να τους δεις εδώ ανά τιμή και φυσικά να ελέγξεις διαθεσιμότητες, απλά δεν μπορώ να προτείνω κάτι που δεν χρησιμοποιώ :) 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και τις προτάσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ALFR3D είπε

παιδια γνωμη για nvme 1Tb μεταξυ των δυο αυτων ? ADATA XPG SX8200 Pro 1TB vs WD_Black SN750 1TB

Eκτος αν σε ενδιαφερουν server workloads με πολλους workers και sustained performance, σε ολες τις αλλες περιπτωσεις ο adata 8200 pro ειναι πολύ καλύτερη επιλογή. Δες και review link

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Ήθελα και εγώ την γνώμη σας για ένα καινούργιο pc που έστησα  έβαλα αυτόν τον σκληρό για κύριο και windows λειτουργικό  SSD SAMSUNG MZ-N6E500BW 860 EVO SERIES 500GB M.2 2280 SATA3 και θέλω έναν δεύτερο για να βάλω κάποια παιχνίδια και γενικά να έχω χώρο. Επίσης να πάω για τον δευτερο σε ssd η να βάλω έναν hdd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα!! Να κάνω μια ερώτηση γιατί απέχω πλέον πολύ καιρό από το άθλημα!!

Πρόσφατα πήρα εσωτερικό δίσκο για back up, στο pc έχω τον ssd που έχει λειτουργικό & προγράμματα και είχαν ένα κανονικό sata 2 δίσκο με τα αρχεία μου, λοιπόν πρόσφατα άκουσα το δίσκο λίγο να χτυπάει και αγόρασα νέο sata 3

Οπότε η ερώτηση είναι μιας και είναι περίπου 500GB τα αρχεία μου για να τα μεταφέρω στο νέο δίσκο ξέρουμε πως πρέπει να το κάνω σωστά;

Γιατί με δεξί κλικ αντιγραφή λογικά κάτι μπορεί να κολλήσει φαντάζομαι κτλ, θυμάμαι το clonezilla αλλά αυτό είναι για να κάνεις clone το δίσκο που έχει λειτουργικό και προγράμματα άρα νομίζω δε μου κάνει σωστά;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...