Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.skroutz.gr/s/13867020/Samsung-860-Evo-500GB.html

2 λεπτά πριν, gfdimopo είπε

Καλησπέρα, 

Προτάσεις για τίμιο σκληρό δισκο SSD3 σε 512Gb Sata 3. Για επαγγελματική χρήση τον θέλω όχι για games. Οποτε δεν εχω τρελη ανάγκη για extreme specs. Ιδανικά κάτω απο 80 Ευρώ θα ήθελα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rocket Q 1TB NVMe PCIe M.2 2280 VS 1TB ROCKET NVMe PCIe M.2 2280

Ο πρώτος έχει 3000/2000 ενώ ο δεύτερος 3400/3000 Με κόστος 90€ VS 103€

Η χρήση είναι εφαρμογές γραφείου και gaming (όχι πάρα πολύ). Αξίζει η χρηματική διαφορά να πάρω τον δεύτερο;

Επεξ/σία από FiKiFiKi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, FiKiFiKi είπε

Rocket Q 1TB NVMe PCIe M.2 2280 VS 1TB ROCKET NVMe PCIe M.2 2280

Ο πρώτος έχει 3000/2000 ενώ ο δεύτερος 3400/3000 Με κόστος 90€ VS 103€

Η χρήση είναι εφαρμογές γραφείου και gaming (όχι πάρα πολύ). Αξίζει η χρηματική διαφορά να πάρω τον δεύτερο;

Πιστεύω ότι αξίζει τη διαφορά... Ο δεύτερος είναι TLC ενώ ο πρώτος QLC. Άρα ο δεύτερος έχει μεγαλύτερη μακροζωία..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα. Θέλω να πάρω έναν μεγάλο ssd για αποθήκευση, οπότε με εδνιαφέρει κυρίως η αξιοπιστία και λιγότερο οι ταχυτητες. Βλέπω τον mx500 2TB γνωρίζετε αν έχουν παρουσιάσει θέματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Παίδες καλησπέρα. Θέλω να πάρω έναν μεγάλο ssd για αποθήκευση, οπότε με εδνιαφέρει κυρίως η αξιοπιστία και λιγότερο οι ταχυτητες. Βλέπω τον mx500 2TB γνωρίζετε αν έχουν παρουσιάσει θέματα? 

https://www.skroutz.gr/s/13453910/Western-Digital-Blue-3D-2TB.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostas.karras είπε

Eυχαριστώ για την πρόταση. Είδα ότι υπάρχει και σε m2, και το σκέφτομαι αν δεν υπάρχει θέμα αξιοπιστίας, διάρκειας ζωής κτλπ. Λιγότερα καλώδια στο κουτί είναι πάντα κάτι καλό. Αν αλλάζει κάτι δεν θα πάω σε M2 ή θα πάω σε κάτι άλλο φαντάζομαι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Eυχαριστώ για την πρόταση. Είδα ότι υπάρχει και σε m2, και το σκέφτομαι αν δεν υπάρχει θέμα αξιοπιστίας, διάρκειας ζωής κτλπ. Λιγότερα καλώδια στο κουτί είναι πάντα κάτι καλό. Αν αλλάζει κάτι δεν θα πάω σε M2 ή θα πάω σε κάτι άλλο φαντάζομαι.  

Oxι, μια χαρα το ιδιο πραγμα σε m2 .

Βαλε και μια ψυχτρα (οικονομικη) και κρατα τον οσο πιο καλη θερμοκρασια μπορεις και εισαι ΟΚ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ψάχνω ssd για να βελτιώσω ένα παλιό desktop με fx6300.

Θα κρατήσω τον hdd για τα αρχεία και θα χρησιμοποιήσω αυτόν τον ssd για λειτουργικό και μερικά προγράμματα

Κανονικά νομίζω τα ~120 GB είναι αρκετά. Στον δικό μου δηλαδή με πιο πολλά πράγματα είμαι στα 90. Παρολαυτά λέω να πάω στα ~240 GB ώστε να παραμείνει πιο υγιής, να έχω την δυνατότητα να βάλω dual boot και γενικά να μου φανεί χρήσιμος και μελλοντικά.

Αξίζει κάτι σαν και αυτόν ή να περιμένω την Black Friday και την υποτιθέμενη πτώση τιμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2020 στις 10:46 ΠΜ, ms13 είπε

Γεια σας ψάχνω ssd για να βελτιώσω ένα παλιό desktop με fx6300.

Θα κρατήσω τον hdd για τα αρχεία και θα χρησιμοποιήσω αυτόν τον ssd για λειτουργικό και μερικά προγράμματα

Κανονικά νομίζω τα ~120 GB είναι αρκετά. Στον δικό μου δηλαδή με πιο πολλά πράγματα είμαι στα 90. Παρολαυτά λέω να πάω στα ~240 GB ώστε να παραμείνει πιο υγιής, να έχω την δυνατότητα να βάλω dual boot και γενικά να μου φανεί χρήσιμος και μελλοντικά.

Αξίζει κάτι σαν και αυτόν ή να περιμένω την Black Friday και την υποτιθέμενη πτώση τιμών

Ο συγκεκριμένος είναι πολυ-δοκιμασμενος αρκετά τίμιος για τα λεφτά του, με dram κ είναι σε crazy sunday προσφορά, άντε να είναι 5€ φθηνότερος σε black friday στην καλύτερη των περιπτώσεων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, badasszoro είπε

Ο συγκεκριμένος είναι πολυ-δοκιμασμενος αρκετά τίμιος για τα λεφτά του, με dram κ είναι σε crazy sunday προσφορά, άντε να είναι 5€ φθηνότερος σε black friday στην καλύτερη των περιπτώσεων

Ναι δεν περιμένω να πέσει στα μισά. Απλώς ρωτάω αν πιστεύετε ότι είναι πιθανό βρεθεί κάποιος καλύτερος σε παρόμοια τιμή ή δευτερευόντως μήπως πλησιάσει κάποιος αντίστοιχος με μεγαλύτερη χωρητικότητα, που ξαναλέω δεν νομίζω να αξίζει για την περίπτωσή μου, πιο πολύ μελλoντικά μπας και.

Στο e-shop είδα πολύ καλές κριτικές, στο σκρουτζ από την άλλη κάπως mixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ms13 είπε

Ναι δεν περιμένω να πέσει στα μισά. Απλώς ρωτάω αν πιστεύετε ότι είναι πιθανό βρεθεί κάποιος καλύτερος σε παρόμοια τιμή ή δευτερευόντως μήπως πλησιάσει κάποιος αντίστοιχος με μεγαλύτερη χωρητικότητα, που ξαναλέω δεν νομίζω να αξίζει για την περίπτωσή μου, πιο πολύ μελλoντικά μπας και.

Στο e-shop είδα πολύ καλές κριτικές, στο σκρουτζ από την άλλη κάπως mixed.

Είναι ανάλογα αν θα τυχεις σε ελάττωματικο, πρόσφατα αυτόν τον συγκεκριμένο τον πρότεινα σε φίλο που ήθελε να αναστήσει λάπτοπ , τον πήρε τον πήγε σε ένα τεχνικό να του κάνει migrate windows και να του κάνει τον προηγούμενο δίσκο που είχε μέσα εξωτερικό και δεν δούλευε ο patriot..τον είχε αγοράσει από eshop, τον γύρισε πίσω του δώσανε άλλον και έγινε η δουλειά με θα χαρά κ έμεινε ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, badasszoro είπε

Είναι ανάλογα αν θα τυχεις σε ελάττωματικο, πρόσφατα αυτόν τον συγκεκριμένο τον πρότεινα σε φίλο που ήθελε να αναστήσει λάπτοπ , τον πήρε τον πήγε σε ένα τεχνικό να του κάνει migrate windows και να του κάνει τον προηγούμενο δίσκο που είχε μέσα εξωτερικό και δεν δούλευε ο patriot..τον είχε αγοράσει από eshop, τον γύρισε πίσω του δώσανε άλλον και έγινε η δουλειά με θα χαρά κ έμεινε ευχαριστημένος.

Στους περισσότερους είναι κομπλέ. Το θέμα είναι ότι βλέπω πολλές περιπτώσεις με προβλήματα. Ακόμα και αν γίνει η αντικατάσταση, θεωρώ ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία να τον επιστρέψεις, ίσως να ξαναπάς για να πάρεις καινούριο αν δεν στον δώσουν επιτόπου και να ξαναπερνάς λειτουργικό και προγράμματα, που ίσως να μην αξίζει το ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, ms13 είπε

Στους περισσότερους είναι κομπλέ. Το θέμα είναι ότι βλέπω πολλές περιπτώσεις με προβλήματα. Ακόμα και αν γίνει η αντικατάσταση, θεωρώ ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία να τον επιστρέψεις, ίσως να ξαναπάς για να πάρεις καινούριο αν δεν στον δώσουν επιτόπου και να ξαναπερνάς λειτουργικό και προγράμματα, που ίσως να μην αξίζει το ρίσκο.

Η γνώμη μου είναι ότι αφού είναι για παλιό μηχάνημα όπως λες την δουλειά σου την κάνεις μια χαρά,ίσως είναι καλύτερο από eshop μιας και εφόσον είναι ελαττωματικός θα τον πας θα στον αντικαταστήσουν και θα πας να παραλάβεις, ούτε θα μπλέξεις με κούριερ και τέτοια αν τον πάρεις από άλλο σκρουτζομαγαζο..διάφορες με έναν πιο high end ssd δεν θα δεις, τώρα αν τον θες για βασικό υπολογιστή, τι να σου πω, πάντα θα υπάρχουν καλύτερες επιλογές, εγώ τον έχω σε λάπτοπ δύο χρόνια τώρα έχει φάει τρελή κακομεταχείριση και είναι ακόμα σκυλί.

Επεξ/σία από badasszoro
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...