Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1.Διαθέσιμο ποσό Βία μεχρι 60ε

2. Επιθυμητή χωρητικότητα 1-2ΤΒ

3. Eίδος χρήσης  (Αποθήκευση/Αναπαραγωγή μουσική/βίντεο)

4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης SSD Samsung 860EVO 500GB

 

Ο εξωτερικός μου δίσκος (Toshiba canvio 1TB) με χαιρετάει σιγά σιγά και πρέπει να βρώ τον αντικαταστάτη του σύντομα. Δυστυχώς το budget είναι πολύ περιορισμένο και είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2

Seagate Eξωτερικός Σκληρός Δίσκος 2.5" Expansion Portable 1TB Μαύρο

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/eks-skliroi-diskoi/seagate-eksoterikos-skliros-diskos-2-5-expansion-portable-1tb-mauro_2344238

Αν αξίζει το μικρό άλμα στην τιμή για το +1ΤΒ

INTENSO Memory Case Portable HDD 2TB USB 3.0 Black

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/apothikeusi-dedomenon/diskoi-eksoterikoi-25/intenso-memory-case-portable-hdd-2tb-usb-30-black/1254746
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Billkap95 είπε

1.Διαθέσιμο ποσό Βία μεχρι 60ε

2. Επιθυμητή χωρητικότητα 1-2ΤΒ

3. Eίδος χρήσης  (Αποθήκευση/Αναπαραγωγή μουσική/βίντεο)

4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης SSD Samsung 860EVO 500GB

Ο εξωτερικός μου δίσκος (Toshiba canvio 1TB) με χαιρετάει σιγά σιγά και πρέπει να βρώ τον αντικαταστάτη του σύντομα. Δυστυχώς το budget είναι πολύ περιορισμένο και είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2

Seagate Eξωτερικός Σκληρός Δίσκος 2.5" Expansion Portable 1TB Μαύρο

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/eks-skliroi-diskoi/seagate-eksoterikos-skliros-diskos-2-5-expansion-portable-1tb-mauro_2344238

Αν αξίζει το μικρό άλμα στην τιμή για το +1ΤΒ

INTENSO Memory Case Portable HDD 2TB USB 3.0 Black

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/apothikeusi-dedomenon/diskoi-eksoterikoi-25/intenso-memory-case-portable-hdd-2tb-usb-30-black/1254746
 

Ποσα χρονια τον ειχες τον canvio?

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Billkap95 είπε

2 παρα  κάτι (απο 1/2019)

Aρα πας με εγγυηση και αλλαγη προιοντος, σωστα?? απο πιο καταστημα?

Αυτον συγκεκριμενα εχεις?

Toshiba Canvio Basics (2018) 1TB (HDTB410EK3AA)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Aρα πας με εγγυηση και αλλαγη προιοντος, σωστα?? απο πιο καταστημα?

Αυτον συγκεκριμενα εχεις?

Toshiba Canvio Basics (2018) 1TB (HDTB410EK3AA)

Αυτον έχω. Θα πάρω νέο δίσκο και σκοπεύω να αντικαταστήσω/επισκευάσω αυτόν για να έχω τα σημαντικά αρχεία 2 φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Billkap95 είπε

Αυτον έχω. Θα πάρω νέο δίσκο και σκοπεύω να αντικαταστήσω/επισκευάσω αυτόν για να έχω τα σημαντικά αρχεία 2 φορές

Θα σου προτεινα να παρεις εναν ιδιο ακομα.

Οι αλλοι, δεν ειναι σε καλυτερη μοιρα, δεν θα κερδισεις κατι.

Aλλιως δες και αυτον https://www.skroutz.gr/s/10259504/Western-Digital-My-Passport-1TB-2016-Black.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες μια γρηγορη ερωτηση μπορω να τοποθετησω εναν εξωτερικο σκληρο πανω σε ενα αλλο? εχω ενα wd my passport και θελω λογω χωρου να το βαλω πανω σε ενα WD P10 Game Drive

Επεξ/σία από lak10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lak10 είπε

παιδες μια γρηγορη ερωτηση μπορω να τοποθετησω εναν εξωτερικο σκληρο πανω σε ενα αλλο? εχω ενα wd my passport και θελω λογω χωρου να το βαλω πανω σε ενα WD P10 Game Drive

όπως το λες δεν γίνεται ή θα βάλεις σε άλλη θύρα usb ή αν δεν έχεις διαθέσιμη θα αγοράσεις usb hub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελω  απλα να ειναι στο ραφι ο ενας επανω στον αλλο ο ενας θα ειναι κουμπωμενος στο PS5 και ο αλλος στο Xbox Series X

Επεξ/σία από lak10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lak10 είπε

θελω  απλα να ειναι στο ραφι ο ενας επανω στον αλλο ο ενας θα ειναι κουμπωμενος στο PS5 και ο αλλος στο Xbox Series X

δεν θα έχεις πρόβλημα , αν πιάσει καύσωνας με 30+ μέσα στο δωμάτιο ρίξε μια ματιά με το χέρι σου να δεις αν ζεσταίνονται υπερβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.
Εχω έναν HDD: WD -blue 1TB, o οποίος έχει  power on time: 1794days.
Σύμφωνα με HD sentinel είναι 100% σε health , αλλά λέει εκτιμόμενος χρόνος ζωής 100days+.

Ερώτηση: Εχει έρθει η ώρα να τον αλλάζω σιγά σιγά?

Αυτή την στιγμή η χρήση του είναι storage για pictures/music και για games που έχω τερματίσει και θέλω που και πού να τα ανοίγω.
Αν τον αλλάξω έχει νόημα πλέον ο HDD? Η απλα να πάρω 1TB SSD (τύπου crucialMX ή κάτι αλλο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Εχω έναν HDD: WD -blue 1TB, o οποίος έχει  power on time: 1794days.
Ερώτηση: Εχει έρθει η ώρα να τον αλλάζω σιγά σιγά?

Εκλαψα λίγο 😋 Ο πιο παλιός μου εν ενεργεία, 100% health εννοειται. Θεωρητικά στο SMART / Power On Time Count δεν πρέπει να κατέβει κάτω απο 60%, άλλοι λένε για 55%. Κάτω απο εκεί παίζεις στα μηχανικά όρια νομίζω.

image.png.91681223c2665cd511ecc0d6783408d8.png

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όρια είναι τυπικά. Ένας δίσκος μπορεί να κλατάρει ανά πάσα στιγμή. Κάποιες φορές προειδοποεί και κάποιες όχι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pigeon είπε

Εκλαψα λίγο 😋 Ο πιο παλιός μου εν ενεργεία, 100% health εννοειται. Θεωρητικά στο SMART / Power On Time Count δεν πρέπει να κατέβει κάτω απο 60%, άλλοι λένε για 55%. Κάτω απο εκεί παίζεις στα μηχανικά όρια νομίζω.

image.png.91681223c2665cd511ecc0d6783408d8.png

Αναφορικά με αυτό που λές (power on time count) λεει 42 :D

Αρα είμαι σιγά σιγά για δίσκο, απλά δεν ξέρω αν αξίζει πλέον HDD..
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Καλησπέρα παιδιά.
Εχω έναν HDD: WD -blue 1TB, o οποίος έχει  power on time: 1794days.
Σύμφωνα με HD sentinel είναι 100% σε health , αλλά λέει εκτιμόμενος χρόνος ζωής 100days+.

Ερώτηση: Εχει έρθει η ώρα να τον αλλάζω σιγά σιγά?

Αυτή την στιγμή η χρήση του είναι storage για pictures/music και για games που έχω τερματίσει και θέλω που και πού να τα ανοίγω.
Αν τον αλλάξω έχει νόημα πλέον ο HDD? Η απλα να πάρω 1TB SSD (τύπου crucialMX ή κάτι αλλο?)

Δεν εχει προβλημα απλώς το sentinel εχει ορισει αυθαίρετα σαν οριο ζωής τα 5 χρονια 365χ5=1825 μερες. Ηδη απο τις 825 μέρες το more than 1000 days remaining αρχιζει να μειώνεται και θα μεινει σταθερο στα 100 αν δεν εχει κάποιο άλλο προβλημα ο δισκος, το λεει στις οδηγιες χρήσης

Αν σε καλύπτει κράτα τον. Τα μοτερ πλεον ειναι με μαγνητες , οποτε δεν εχουν ιδιαιτερη φθορα λογω χρονου οπως τις προηγουμενες δεκαετιες. Πιο πιθανον ειναι να σου βγαλει ο καινουριος δισκος προβλημα λογω  αστοχίας παρά αυτος.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...