Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτήσω εγώ κάτι που δεν κατάλαβα, τι τεστ και διαγνωστικά πρέπει κάποιος να "τρέξει" στον νέο εξωτερικό hdd του όταν τον πάρει? Και γιατί? Επίσης, σαν εξωτερικός είναι πολύ σημαντικός να είναι CMR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα κλειδώσει να πάρω έναν Adata XPG SX8200 Pro 1TB για χρήση δίσκου συστήματος αλλά με το downgrade που έφαγαν πρόσφατα οι controllers τους το σκέφτομαι πάρα πολύ. Η επόμενη λογική επιλογή ποια είναι οι samsung 970 evo? 

H μητρική υποστηρίζει και gen 4 αλλά βλέπω το VFM να πάει περίπατο και έχω χαλαρό ταβάνι τα 200 Ευρώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Είχα κλειδώσει να πάρω έναν Adata XPG SX8200 Pro 1TB για χρήση δίσκου συστήματος αλλά με το downgrade που έφαγαν πρόσφατα οι controllers τους το σκέφτομαι πάρα πολύ. Η επόμενη λογική επιλογή ποια είναι οι samsung 970 evo? 

H μητρική υποστηρίζει και gen 4 αλλά βλέπω το VFM να πάει περίπατο και έχω χαλαρό ταβάνι τα 200 Ευρώ.  

Δες αυτόν που είναι κ σε προσφορά στο eshop adata xpg gammix s11 pro, όσοι πήραν πρόσφατα έχει τον καλό controller

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ. Θέλω να επεξεργάζομαι αρκετά γρήγορα κάποια δεδομένα. Αυτή τη στιγμή είμαι με 32GB Ram και χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα ramdisk το οποίο το έχω αγοράσει νόμιμα κιόλας παρακαλώ. Ταχύτητες σχεδόν οριακά 3.000MB read/write στην μνήμη RAM. Δυστηχώς όμως τα 32GB δεν επαρκούν σαν χωρητικότητα και είναι ήδη το μέγιστο που δέχεται η μητρική μου. Να σημειώσω ότι έχω ήδη SSD sata 3 ο οποίος συνδέεται με καλώδιο στη μητρική, και με ταχύτητες 500MB read/write (Samsung Evo 860). Και θα ηθελα να ρωτήσω, οι SSD PCI-E και NVMe τι ρόλο βαράνε; Βλέπω ότι έχουν πολλαπλάσιες ταχύτητες των κλασικών 2.5άριδων SSD. Αυτοί μπορούν να συνδεθούν στην θύρα PCI-Express της μητρικής; Πρέπει να το υποστηρίζει και η μητρική ή μπαίνουν σε οποιαδήποτε μητρική έχει PCI-E; Να σημειώσω ότι έχω λίγο παλιό υπολογιστή με μητρική την Z87-K. Έχω ελπίδες να είναι συμβατοί με την μητρική μου ή να μην το σκέφτομαι καν; Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει να είναι bootable καθώς δεν θα φορτώσω λειτουργικό σύστημα στο συγκεκριμένο αποθηκευτικό μέσο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα,

ψάχνω ένα SSD στα 250GB για να αναστήσω ένα λάπτοπ που σέρνεται (HP 15-d050sv). Θα μπουν μόνο λειτουργικό και προγράμματα, ενώ εικόνες και λοιπά στον HDD που θα μπει με caddy στο λάπτοπ.

Έχω κλειδώσει στον MX500 αλλά βλέπω ότι προτείνετε και άλλους SSD.

Αξίζει να του βάλω δυνατό SSD ή να πάω σε κάτι πιο οικονομικό;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JSOW είπε

Παίδες καλησπέρα,

ψάχνω ένα SSD στα 250GB για να αναστήσω ένα λάπτοπ που σέρνεται (HP 15-d050sv). Θα μπουν μόνο λειτουργικό και προγράμματα, ενώ εικόνες και λοιπά στον HDD που θα μπει με caddy στο λάπτοπ.

Έχω κλειδώσει στον MX500 αλλά βλέπω ότι προτείνετε και άλλους SSD.

Αξίζει να του βάλω δυνατό SSD ή να πάω σε κάτι πιο οικονομικό;

Ευχαριστώ πολύ!

Καλά δεν είναι τεράστια διαφορά τιμής με τους άλλους, αλλά τα 5χρονια εγγύηση τα αξίζει,,

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JSOW είπε

Παίδες καλησπέρα,

ψάχνω ένα SSD στα 250GB για να αναστήσω ένα λάπτοπ που σέρνεται (HP 15-d050sv). Θα μπουν μόνο λειτουργικό και προγράμματα, ενώ εικόνες και λοιπά στον HDD που θα μπει με caddy στο λάπτοπ.

Έχω κλειδώσει στον MX500 αλλά βλέπω ότι προτείνετε και άλλους SSD.

Αξίζει να του βάλω δυνατό SSD ή να πάω σε κάτι πιο οικονομικό;

Ευχαριστώ πολύ!

Ποιον επεξεργαστή έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, JSOW είπε

AMD E1-2100 (1.0 GHz, 1 MB cache, 9W)

Ισως καποιος να σου πει και δευτερη και τριτη γνωμη, αλλα εγω πριν 2-3 χρόνια ειχα δει το ΗΡ λαπτοπ μια φιλης με αυτον το επεξεργαστη....απλά απογοητευση.Και με ssd δεν ξερω αν θα δεις μεγαλη βελτιωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Crybal είπε

Ισως καποιος να σου πει και δευτερη και τριτη γνωμη, αλλα εγω πριν 2-3 χρόνια ειχα δει το ΗΡ λαπτοπ μια φιλης με αυτον το επεξεργαστη....απλά απογοητευση.Και με ssd δεν ξερω αν θα δεις μεγαλη βελτιωση.

Και σε μένα το ίδιο! Είναι ενός φίλου το λάπτοπ και πραγματικά σέρνεται και είπα μήπως βοηθήσει ο SSD....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, JSOW είπε

(1.0 GHz, 1 MB cache, 9W)

Κάπως θα την παλέψει με τον ssd. Ναι μεν έχει χαμηλότερα ρολόγια από τους αντίστοιχους core duo σειράς Τ της εποχής εκείνης αλλά ο amd είναι 64-bit cpu σε σχέση με τους Τ-series που ήταν 32-bit.

Αν τους αλλάξεις επεξεργαστή (ελπίζω να αλλάζει και να μην είναι ενσωματωμένος) θα την παλέψει ακόμα περισσότερο.

Σίγουρα τον βοηθά και η DDR3 ram που δέχεται και ειδικά αν έχει 2 dimmάκια. Δέχεται και DDR3 και DDR3L. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Κάπως θα την παλέψει με τον ssd. Ναι μεν έχει χαμηλότερα ρολόγια από τους αντίστοιχους core duo σειράς Τ της εποχής εκείνης αλλά ο amd είναι 64-bit cpu σε σχέση με τους Τ-series που ήταν 32-bit.

Αν τους αλλάξεις επεξεργαστή (ελπίζω να αλλάζει και να μην είναι ενσωματωμένος) θα την παλέψει ακόμα περισσότερο.

Σίγουρα τον βοηθά και η DDR3 ram που δέχεται και ειδικά αν έχει 2 dimmάκια. Δέχεται και DDR3 και DDR3L. 

AMD επεξεργαστής δεν μου βρίσκεται spare για να τον άλλαζα και ούτε το έχω ξανακάνει σε λάπτοπ!

Αυτό με την RAM πολύ ενδιαφέρον και δεν το ήξερα, βέβαια φοράει εξαρχής 4GB DDR3L όποτε θα (πρέπει;;) να συμπληρώσω με DDR3L

Πάντως όπως φαίνεται για ΜΧ500 πάω και θα σας πω κατά πόσο βελτιώθηκε!

P.S. Συγγνώμη που ξέφυγα λίγο off topic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, JSOW είπε

Και σε μένα το ίδιο! Είναι ενός φίλου το λάπτοπ και πραγματικά σέρνεται και είπα μήπως βοηθήσει ο SSD....!

Φίλε ήταν πιο αργό και απο slow motion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να δεις αν αυτά τα 4GB είναι 1x4 or 2x2. Αν είναι το πρώτο τότε δέχεται σίγουρα συνολικά 8 αρκεί να έχει δύο θέσεις σλοτ. Και αυτό θα πρέπει να δεις. Αν έχει 2x2 τότε καλύτερα να μείνει εκεί.

Καλό θα ήταν να έβαζες δοκιμαστικά έναν ssd να δεις πως πάει. Αν φυσικά σου βρίσκεται κάποιος. Γιατί άλλο να λέω εγώ ότι κάπως τσουλάει και άλλο εν τέλει πως φαίνεται στον άλλο.

Από λειτουργικό Win 8.1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Θα πρέπει να δεις αν αυτά τα 4GB είναι 1x4 or 2x2. Αν είναι το πρώτο τότε δέχεται σίγουρα συνολικά 8 αρκεί να έχει δύο θέσεις σλοτ. Και αυτό θα πρέπει να δεις. Αν έχει 2x2 τότε καλύτερα να μείνει εκεί.

Καλό θα ήταν να έβαζες δοκιμαστικά έναν ssd να δεις πως πάει. Αν φυσικά σου βρίσκεται κάποιος. Γιατί άλλο να λέω εγώ ότι κάπως τσουλάει και άλλο εν τέλει πως φαίνεται στον άλλο.

Από λειτουργικό Win 8.1. 

Και έγω έτσι έλεγα, πρώτα SSD και σε δεύτερο χρόνο ram. Ναι είναι 1x4, οπότε όταν το ανοίξω θα σιγουρευτώ ότι έχει δεύτερο σλοτ.

Από λειτουργικό έλεγα να βάλω win10 LTSC

Επεξ/σία από JSOW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...