Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O δίσκος που είχα πάρει εγώ για αποθήκευση είναι ένα μοντέλο της Transced. "απέθαντο"
Στο παρακάτω video φαίνεται να αντέχει ακόμη και σε φωτιά.
https://www.youtube.com/watch?v=Gx6w48GXhf8
Κοιμάμαι ήσυχος 6 χρόνια τώρα, και δεν φοβάμαι μην μου πέσει απ' το χέρι...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Καλησπερα ομαδα, ψαχνω σκληρο 4tb 3,5 για να μπει μεσα στο μηχανημα. Θα παρει backup απο 3 δισκους του ενος tb ο καθενας, ωστε να τους αδειασω και να τους χρησιμοποιησω αλλιως. Οποτε θελω να ειναι πολυ αξιοπιστος με οτι αυτο συνεπαγεται και οσο γινεται φυσικα. Θα αποθηκευτουν αρχεια και οχι προγραμματα ή windows, θα ειναι καθαρα για αποθηκευση και με τα backup σιγουρα θα γεμισουν τα 2 tb. Περιμενω προτασεις σας! Ευχαριστω πολυ!

Από την στιγμή που black και gold έχουν την ίδια περίπου τιμή, θα πήγαινα σε gold

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

O δίσκος που είχα πάρει εγώ για αποθήκευση είναι ένα μοντέλο της Transced. "απέθαντο"
Στο παρακάτω video φαίνεται να αντέχει ακόμη και σε φωτιά.
https://www.youtube.com/watch?v=Gx6w48GXhf8
Κοιμάμαι ήσυχος 6 χρόνια τώρα, και δεν φοβάμαι μην μου πέσει απ' το χέρι...

-

Καλος ,αλλα θελει εσωτερικο

 

38 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Καλησπερα ομαδα, ψαχνω σκληρο 4tb 3,5 για να μπει μεσα στο μηχανημα. 

 

3 λεπτά πριν, badasszoro είπε

Από την στιγμή που black και gold έχουν την ίδια περίπου τιμή, θα πήγαινα σε gold

Καλα, εννοειται αυτο αλλα δεν χρειαζεται να ξοδευτει τοσο, ο purple is just ok

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Καλος ,αλλα θελει εσωτερικο

 

 

Καλα, εννοειται αυτο αλλα δεν χρειαζεται να ξοδευτει τοσο, ο purple is just ok

WD40PURZ

Και μιλαμε γιαυτον εδω ετσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλωντας για αξιοπιστια και για home use ο πιο "σωστος" ειναι ο black.

Ο purple εχει 3 χρονια εγγυηση εαν δεν κανω λαθος o black/gold 5 χρονια.

Ο gold ειναι για nas/server.

Επισπροσθετα μιλω και απο προσωπικη εμπειρια εχοντας αρκετα pc.Εχουνε περασει green,blue,purple,barracuda,toshiba και ολων των ειδων 3.5 αρηδες οι περισσοτεροι εχουν παραδωσει πνευμα.

Οι πιο αξιοπιστοι/γρηγοροι (κατα τη δικη μου εμπειρια) ειναι οι black τους οποιους και δουλευω τα τελευταια 14-15 χρονια χωρις καμια αστοχια μεχρι στιγμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Mιλωντας για αξιοπιστια και για home use ο πιο "σωστος" ειναι ο black.

Ο purple εχει 3 χρονια εγγυηση εαν δεν κανω λαθος o black/gold 5 χρονια.

Ο gold ειναι για nas/server.

Επισπροσθετα μιλω και απο προσωπικη εμπειρια εχοντας αρκετα pc.Εχουνε περασει green,blue,purple,barracuda,toshiba και ολων των ειδων 3.5 αρηδες οι περισσοτεροι εχουν παραδωσει πνευμα.

Οι πιο αξιοπιστοι/γρηγοροι (κατα τη δικη μου εμπειρια) ειναι οι black τους οποιους και δουλευω τα τελευταια 14-15 χρονια χωρις καμια αστοχια μεχρι στιγμης.

Συμφωνώ απλά αν θες τον Top πας όπως είπες σε ότι έχουν και οι servers. Αρα gold. Με 550tb/year 2.000.000 mtbf  και 0.44% afr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxι, οι black δεν ειναι γνωστοι για την αξιοπιστια τους, αλλα για τις πολυστροφες επιδοσεις τους. Για αποθηκευση δεν εχει νοημα.

Και για να επαληθευσουμε καποια πραγματα, dvr γενικα για αποθηκευση σημαντικων αρχειων μας.

ΔΕΝ υπαρχει αξιοπιστος δισκος, υπαρχει στατιστικα  ,δισκοι με τις λιγοτερες αστοχιες και ολο αυτο διαφοροποιειται αναλογα την χρηση.

Και μην πει κανεις , "μα μιλησα με την wd και δεν τον προτεινει γι αυτη την χρηση"

Τα εχουμε πει σε προηγουμενα posts αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Είμαι σε αναζήτηση νέου σκληρού δίσκου.

Τι έχω :
1) 500gb NVME: windows + main programms+ το main μου game                                        (adata S11 pro)

2) 256gb SSD: Games                                                                                                                       (samsung 850 evo)
3) 1 TB HDD (1900days on power): Backup αρχεια και διάφορα πράγματα που θέλω.      (WD blue )

Εχω 2 προβλήματα προς το παρόν.
1) Δεν έχω κάτι consistent να κάνει backup τα αρχεία μου , (ειδικά τα σημαντικά, σχολή/κώδικες κτλ)
2) Δεν φτάνουν οι SSD μου να κρατάω installed τα games μου, οπότε όταν τερματίζω κάτι το στέλνω HDD ή σβου.

Με βάση τα παραπάνω τι θα προτείνατε σαν αναβάθμιση αποθ. χώρου? 
1 TB SSD εσωτερικό?
Μεγάλο εξωτερικό HDD ?
Η κάποια άλλη ιδέα? 

Βudget: 100€ τα έδινα για αναβάθμιση χώρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και τοσο off, αλλα θα ρωτήσω εδω τους έμπειρους, μην ανοίγω αλλο θέμα

Ενας μηχανικός δίσκος οταν λειτουργεί σε υπολογιστή βρίσκεται τοποθετημένος σε οριζόντια θέση (σωστό κατα την γνώμη μου), οταν εινα σε ενα ΝΑΣ ειναι τοποθετημένος κάθετα.

Πιστεύετε οτι η κάθετη τοποθέτηση μπορεί να επιφέρει προβλήματα στον μηχανισμό των βελόνων του δίσκου μιας και ασκείται περισσότερη "δύναμη" κατα την κίνηση- αναζήτηση περιεχομένου.

Με λίγα λόγια εχουν μικρότερη διάρκεια οι δίσκοι ανάλογα με την τοποθέτηση τους.

Και μιλάω για ενα ιδιο δίσκο τοποθετημένο οριζόντια και τον ιδιο δίσκο κάθετα.

Υπάρχει κάτι τέτοιο ή είναι ιδέα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2021 στις 4:07 ΜΜ, silenoz66 είπε

Με βάση τα παραπάνω τι θα προτείνατε σαν αναβάθμιση αποθ. χώρου? 
1 TB SSD εσωτερικό?

Αυτο θα προτεινα εγω. Εναν 860 evo 1TB για παραδειγμα , ειναι αρκετα προσιτος πλεον.
 

Στις 16/2/2021 στις 4:11 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Υπάρχει κάτι τέτοιο ή είναι ιδέα μου;

Το ειχα σκεφτει παλια και εγω αυτο. Δεν νομιζω να "καταπονειται" η κεφαλη ή το μοτερ που την κινει. Δεν νομιζω δηλ οτι η βαρυτητα ειναι τοσο μεγαλη για να βαραινει την κεφαλη τοσο που το μοτερ να μην μπορει να την κουνησει με την ιδια δυναμη που την κινει οταν ειναι οριζοντια τοποθετημενος ο δισκος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2021 στις 4:11 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Δεν ειναι και τοσο off, αλλα θα ρωτήσω εδω τους έμπειρους, μην ανοίγω αλλο θέμα

Ενας μηχανικός δίσκος οταν λειτουργεί σε υπολογιστή βρίσκεται τοποθετημένος σε οριζόντια θέση (σωστό κατα την γνώμη μου), οταν εινα σε ενα ΝΑΣ ειναι τοποθετημένος κάθετα.

Πιστεύετε οτι η κάθετη τοποθέτηση μπορεί να επιφέρει προβλήματα στον μηχανισμό των βελόνων του δίσκου μιας και ασκείται περισσότερη "δύναμη" κατα την κίνηση- αναζήτηση περιεχομένου.

Με λίγα λόγια εχουν μικρότερη διάρκεια οι δίσκοι ανάλογα με την τοποθέτηση τους.

Και μιλάω για ενα ιδιο δίσκο τοποθετημένο οριζόντια και τον ιδιο δίσκο κάθετα.

Υπάρχει κάτι τέτοιο ή είναι ιδέα μου;

Πιστεύω οτι αν ίσχυε κάτι τέτοιο, μεγάλες εταιρείες που φτιάχνουν nas, qnap - synology, θα τα έβγαζαν να παίρνουν τους δίσκους ξάπλα.

Βλέπουμε να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν μπορώ να πιστέψω οτι αν συνέβαινε δεν θα το λάμβαναν υπ'οψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα, ψάχνω για ssd εσωτερικό 1tb. Ποια η καλυτερη επιλογή για games και παραλληλα αξιόπιστος. Τιμή γυρω στα 85-90  ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, ψαχνω 2 ssd για αναβαθμιση σε 2 λαπτοπ. Ο ενας θελε να ειναι 120gb και ο αλλος 240gb. Το ενα λαπτοπ εχει core2duo και το αλλο i7 2000(series, δεν θυμαιμαι ακριβως)qm. Σκεφτομαι για τους πιο οικονομικους της αγορας intenso ή patriot. Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας, ψαχνω 2 ssd για αναβαθμιση σε 2 λαπτοπ. Ο ενας θελε να ειναι 120gb και ο αλλος 240gb. Το ενα λαπτοπ εχει core2duo και το αλλο i7 2000(series, δεν θυμαιμαι ακριβως)qm. Σκεφτομαι για τους πιο οικονομικους της αγορας intenso ή patriot. Τι λετε;

 

 

Θεωρητικα (αφου δεν γνωριζουμε μητρικες) ο core duo δεν νομιζω οτι θα υποστηριζει καν sata 3.

Οποτε ο intenso μια χαρα ειναι δεν χρειαζεται να ψαχνεις κατι αλλο.

Τωρα για τον i7 δες chipset εαν υποστηριζει sata 3 και θελεις κατι καλυτερο να βαλεις.

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...