Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλημέρα,

ψάχνω έναν καλό εξωτερικό σκληρό 2 TB για μακροχρόνιο backup. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας κάποιον από τον οποίο να έμεινε πολύ ευχαριστημένος και θα θεωρεί ότι αξίζει και δεν θα κλαίω τα λεφτά και τα αρχεία μου?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα Toshiba 1 gb εδώ και χρόνια για backup χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, και πρόσφατα αγόρασα ένα δεύτερο 2gb, για την ίδια δουλειά, ελπίζω να μου βγει και αυτός καλός όπως και ο πρώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 2:14 ΜΜ, HisAwfulness είπε

Παιδιά καλημέρα,

ψάχνω έναν καλό εξωτερικό σκληρό 2 TB για μακροχρόνιο backup. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας κάποιον από τον οποίο να έμεινε πολύ ευχαριστημένος και θα θεωρεί ότι αξίζει και δεν θα κλαίω τα λεφτά και τα αρχεία μου?

Ευχαριστώ!

Ναι. τους toshiba stor.e  (πλέον Canvio Basics)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ασφαλές, μακροχρόνιο backup αγοράζεις δυο ίδιους δίσκους, και με αντοχή σε πτώσεις.
Π.χ., η trancend έχει κάτι μοντέλα "απέθαντα" :

https://www.youtube.com/watch?v=Gx6w48GXhf8
https://www.youtube.com/watch?v=CoaQWqNbYf0

Έχω αυτόν που φαίνεται στο 2o video, από το 2013, και πρόσφατα πήρα κι άλλον έναν.
Είναι ακριβοί αλλά δεν φοβάμαι να μου πέσουν απ' τα χέρια...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω τον φθηνοτερο αξιοπιστο δισκο 2,5" απο 4tb ακι ανω σε συμφερουσα τιμη. Επειση οι εσωτερικοι ειναι εμφανως πιο ακριβη σκεφτομαι να παρω εναν εξωτερικο και να τον ξηλωσω. Ειτε θα ξαναπαρω τον seagte backup 4tb που παιζει στα 80 ειτε αλλες 2 προτασεις που βλεπω καλες

https://www.skroutz.gr/s/17083784/Toshiba-Canvio-Basics-2018-4TB-Μαύρο.html

https://www.skroutz.gr/s/25128846/Intenso-Memory-Case-5TB.html

Για Toshiba δε βλεπω κααποιο εμπεριστατωμενο σχολιο να δω τι δισκο φοραει και αν ειναι shuckable αλλα για 8 ευρω ξαναπερνω τον seagate backup Που ειχα παρει. Για Intenso, ενας κατοχος του δισκου 5tb γραφει πως ξηλωνει ευκολα και μεσα ειχε wd. και πιθανα προβληματα που αναφερουν αλλοι ειναι απο τον controller της θηκης.

Να παρω intenso εν τελει με 97 5tb η να παρω Seagate 4tb με 80 τι λετε? Για archive backup ειναι η χρηση, θα κραταω και αλλου τα αρχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω υπολογιστή αγορασμένο το 2013 με μητρική z87-k. Αν αγοράσω έναν δίσκο PCI-e θα κάνει στην μητρική μου ή να μην ασχοληθώ; Αυτοί οι δίσκοι μπαίνουν σε οποιαδήποτε μητρική έχει PCI-e, ακόμη και σε παλιές, ή πρέπει οι μητρικές να έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές;

Να σημειώσω ότι ο υπολογιστής έχει Windows 10 με όλες τις τελευταίες ενημερώσεις και Fedora 33 σε 2ο δίσκο, UEFI ενεργοποιημένο, και θα χρησιμοποιηθεί σαν 3ος δίσκος (δηλαδή όχι για το λειτουργικό σύστημα, τα οποία έχουν εγκατασταθεί σε κανονικούς SSD με καλώδιο sata, αλλά για γρήγορη επεξεργασία δεδομένων/αρχείων).

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελουμε δισκο 4-5 ΤΒ εξωτερικο 2.5" .. οσο γινεται αξιοπιστο
Τι εχουμε καλες προτασεις αυτη την εποχη;
Προσανατολιζομαι σε WD Passport ή Elements.. ποιον απο τους 2 λετε; ο Passport δειχνει λιγο πιο καλος και ακριβος..

Μεταξυ 4 και 5 ΤΒ τι παιζει; ο 5 ειναι μηπως λιγοτερο αξιοπιστος λογω περισσοτερου στριμογματος εσωτερικα η δεν υπαρχει διαφορα;;;

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο 1ΤΒ basic (stor.e όταν τον είχα πάρει), είναι online εδώ και... 8 χρόνια! 

Στην κατοχή μου έχω και έναν 3 και 4ΤΒ από την σειρά canvio basics. 4.5 και 2.5 χρόνια αντίστοιχα. 

Μου έχουν βγει καλοί. Τους προτείνω αλλά είναι λοτταρία με τους εξωτερικούς αυτούς.

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω έναν Δίσκο 1TB αξιόπιστο για εγγραφές για  καθημερινή συνεχωμενη χρήση PVR σε έναν εξωτερικό Αποκωδικοποιητή Mpeg-4 η USB port του δέκτη είναι 2.0 αλλά εγώ θέλω ο δίσκος να είναι USB 3.0 αν δεν υπάρχει πρόβλημα για να μεταφέρονται γρήγορα η εγγραφές στον υπολογιστή μετά μην περιμένω πολύ ώρα να τελειώσει η διαδικασία μεταφοράς μιας έγραφης στον υπολογιστή. τεσπα των θέλω κυρίως για να κάνει απροβλημάτιστα να μην κολλάνε η εγγραφές  εγγραφή τηλεοπτικόυ προγράμματος από τα ψηφιακά HD κανάλια της digea από την κεραία πάνω στην ταράτσα γράφω πολλές ώρες και συνεχωμενα....

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...