Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια, υπαρχει κανας 2,5αρης δισκος 4-5tb με χαμηλο προφιλ 7-9.5mm?

Εχω εναν εξωτερικο seagate expansion 4tb τον οποιο ξεκουμπωσα και βγηκε ενα τερας 15mm σαν τρισιμιση δισκος ειναι!!

Δε χωραει σε καμια απο τις αλλες εξωτερικες θηκες που χω, καλυτερα να τον αφηνα στην δικια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβαμαι πως οχι δεν θα βρεις.Σε αυτες τις χωρητικοτητες που ψαχνεις εχουν μεγαλο προφιλ.

Να ρωτησω κατι και εγω.Δισκοι με τεχνολογια SMR τους αποφευγουμε γενικα? Δεν κανουν ουτε για αποθηκη? Διαβαζω διαφορα στο ιντερνετ και εχω μπερδευτει.Αγορασα προσφατα εναν τετοιο δισκο, οκ δεν ειναι ο  Γιουσέιν Μπολτ των δισκων, αλλα την δουλεια του την κανει για αποθηκη που τον θελω.Ταινιες κλπ. Θερμοκρασιες πολυ καλες και ησυχος δεν ακουγεται.Τελικα τι ισχυει για τους SMR δισκους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι πλεον να παρω εναν WD Red μεγαλης χωρητικοτητας και να μαζευω εκει ολα τα backup απο αλλους δισκους και να νεταρω. Στα 300-400 βρισκω σκρουτα τα εξης και θελω γνωμη τι αξιζει μιας και θα αγοραστει μια φορα και θελω να μου μεινει

WD Red Plus 14TB 310E

WD Red Pro 14TB 340E

WD Red Pro 16TB 385E

Ειδα ενα βιντεακι, και δεν ξερω αν για την απλη προσωπικη μου αναγκη δικαιολογηται η αυξηση τιμης για προ, αλλα ας ακουσω και απο δω μεσα μια γνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, therock είπε

Σκεφτομαι πλεον να παρω εναν WD Red μεγαλης χωρητικοτητας και να μαζευω εκει ολα τα backup απο αλλους δισκους και να νεταρω. Στα 300-400 βρισκω σκρουτα τα εξης και θελω γνωμη τι αξιζει μιας και θα αγοραστει μια φορα και θελω να μου μεινει

WD Red Plus 14TB 310E

WD Red Pro 14TB 340E

WD Red Pro 16TB 385E

Ειδα ενα βιντεακι, και δεν ξερω αν για την απλη προσωπικη μου αναγκη δικαιολογηται η αυξηση τιμης για προ, αλλα ας ακουσω και απο δω μεσα μια γνωμη

Αν θέλεις να μαζεύεις εκεί όλα τα backup από άλλους δίσκους, εγώ θα σου πρότεινα για peace of mind, να πάρεις ένα backup πακέτο της BackBlaze. Ουσιαστικά με 60 ευρώ το χρόνο (άρα για τα επόμενα 5 χρονια+ σε σχέση με τις τιμές που γράφεις) μπορείς να κάνεις συνεχές backup τα πάντα και να είσαι ήσυχος. Εγώ τουλάχιστον αυτή τη λύση θα εφαρμόσω και θα αρχίσω να πουλάω τους εξωτερικούς μου δίσκους γιατί είχα φτάσει να φρικάρω με το όλο θέμα backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο δισκος ομως σου μενει. Και εχεις και τα δεδομενα offline και ανευ ιντερνετ και ταχυτητας. Δε νομιζω να μπλεκα ποτε με cloud. Εκτος αν ειχαμε gigabit internet που δεν επεφτε ποτε

Απο οτι διαβαζω καλυτερα συμφερουν οι Exos και τελικα αυτον με βλεπω να παιρνω

 

Επεξ/σία από therock
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, therock είπε

Ο δισκος ομως σου μενει. Και εχεις και τα δεδομενα offline και ανευ ιντερνετ και ταχυτητας. Δε νομιζω να μπλεκα ποτε με cloud. Εκτος αν ειχαμε gigabit internet που δεν επεφτε ποτε

Απο οτι διαβαζω καλυτερα συμφερουν οι Exos και τελικα αυτον με βλεπω να παιρνω

 

Παρότι αφορά backup είναι προτιμότερο να έχεις 2-3 δίσκους παρά έναν που αν σου βαρέσει χάνεις όλα τα BACKUP και άντε να τα κάνεις από την ππου θα σου πάρει χρόνο και θα σου σπάσει και τα νεύρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/12/2021 στις 7:26 ΜΜ, stylianosst είπε

Για ssd nvme ειναι μονοδρομος Samsung 970 Evo Plus SSD M.2 NVMe ; μιλαω για 500gb-1tb θελω να παρω οτι πιο value for money υπαρχει

ή Kingston kc2500, ότι βρεις εκεί γύρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μια προταση για nvme σε συστημα με 11700k με μητρικη asus rog strix z590 e gaming wifi , το συστημα το εχω κυριως για κανενα παιχνιδι και χαλαρες δουλειες γραφειου ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Runner25 είπε

μια προταση για nvme σε συστημα με 11700k με μητρικη asus rog strix z590 e gaming wifi , το συστημα το εχω κυριως για κανενα παιχνιδι και χαλαρες δουλειες γραφειου ??

Western Digital SN850

Πολύ γρήγορος και αξιόπιστος, δεν μασάει ότι και να του βάλεις κι αν δεν τον γεμίσεις πολύ θα σε βγάλει
πάρα πολλά χρόνια. Διαθέτει εκδόσεις 500gb, 1tb, 2tb, αν και νομίζω ότι πάνω από 500gb δεν θα χρειαστείς
για αυτές τις δουλειές που επιθυμείς να τον αξιοποιήσεις. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Runner25 είπε

μια προταση για nvme σε συστημα με 11700k με μητρικη asus rog strix z590 e gaming wifi , το συστημα το εχω κυριως για κανενα παιχνιδι και χαλαρες δουλειες γραφειου ??

Crucial P1 ή Kingston KC2500. Στην συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω διότι το όφελος είναι ελάχιστο.

Τον KC2500 τον είχα πάρει πολύ ακριβότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις λέω να πάω για τον crusial p1 γιατί μου άρεσε η τιμή του και η χωρητικότητα του
νομίζω σε απλές καθημερινές δουλειές δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω δε θα δω διάφορες με κάτι ποιο ακριβό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους. Έχω σύστημα με την Gigabyte Z77X-D3H και λέω να πάρω έναν mSATA δίσκο για να φορτώσω κάποια/-ες linux distros εκεί και να παίζω dual boot. Δε θέλω να κάνω partition σε κάποιον από τους υπάρχοντες δίσκους του συστήματος μήπως κάτι πάει στραβά. 

Στην αγορά βλέπω δίσκους SATA3 (mSATA μεγέθους) αλλά αν καταλαβαίνω καλά (θα ήθελα μια επιβεβαίωση σε αυτό), η θύρα mSATA της μητρικής μου υποστηρίζει SATA2 ταχύτητες. Πιστεύετε θα είναι αρκετά μεγάλη η "χασούρα" σε αυτή την περίπτωση; Αν δηλαδή τρέχω το λειτουργικό μέσω SATA2; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρε ένα κανονικα 2.5" sata ssd, για να μπορεις να τον χρησιμοποιησεις και σε μελλοντικη αναβαθμιση

επισης φαντάζομαι είδες ότι:
* The SATA2 5 connector will become unavailable when the mSATA connector is installed with a solid state drive.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, duffyduck είπε

παρε ένα κανονικα 2.5" sata ssd, για να μπορεις να τον χρησιμοποιησεις και σε μελλοντικη αναβαθμιση

επισης φαντάζομαι είδες ότι:
* The SATA2 5 connector will become unavailable when the mSATA connector is installed with a solid state drive.

Το είδα αυτό και είμαι ΟΚ από αυτή την άποψη. Δε θέλω 2.5" γιατί είναι ξανά μανά καλώδια κλπ. Έχω ήδη 3 δίσκους στο σύστημα. Έλεγα τον mSATA για την ευκολία αυτή. Φαντάζομαι μπορεί να μπει μετά σε κάποιο enclosure για να λειτουργήσει σαν εξωτερικός ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...