Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2.5 or 3.5 HDD για χρήση σε εξωτερικό αποκωδικοποιητη mpeg-4 για συνεχόμενη αδιάκοπη και απροβλημάτιστη  εγγραφή τηλεοπτικών προγραμμάτων υψηλής ευκρίνειας όσο πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 07/01/2022 at 23:43, BlueBlood7 said:

Crucial P1 ή Kingston KC2500. Στην συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω διότι το όφελος είναι ελάχιστο.

Τον KC2500 τον είχα πάρει πολύ ακριβότερα.

είμαι έτοιμος να παραγγείλω τον crucial εχω ομως μια απορια ως προς την τοποθετηση
η μητρική μου έχει μια θύρα pci gn4 για nvme και αλλες 3 ,gen 3
λέω να τον βάλω σε μια από τις gen 3 για να μην δεσμευσω την 4 υπαρχει κανενα θεμα με αυτο? επισης πρεπει να προσεξω κατι σχετικα με τα pci lanes?
ο 11700κ που εχω νομιζω εχει 20, αν τον βαλω σε μια απο τις 3 ελπιζω να δουλεψει φουλ ταχυτητα και να μην χασω απο κατι αλλο, σωστά η λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Runner25 είπε

είμαι έτοιμος να παραγγείλω τον crucial εχω ομως μια απορια ως προς την τοποθετηση
η μητρική μου έχει μια θύρα pci gn4 για nvme και αλλες 3 ,gen 3
λέω να τον βάλω σε μια από τις gen 3 για να μην δεσμευσω την 4 υπαρχει κανενα θεμα με αυτο? επισης πρεπει να προσεξω κατι σχετικα με τα pci lanes?
ο 11700κ που εχω νομιζω εχει 20, αν τον βαλω σε μια απο τις 3 ελπιζω να δουλεψει φουλ ταχυτητα και να μην χασω απο κατι αλλο, σωστά η λάθος?

Η μητρική σου έχει 4 Μ.2 Αν βάλεις τον ssd στην 4η θύρα δεν θα είναι διαθέσιμη η 2η θύρα sata 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, BlueBlood7 said:

Η μητρική σου έχει 4 Μ.2 Αν βάλεις τον ssd στην 4η θύρα δεν θα είναι διαθέσιμη η 2η θύρα sata 

εχω ιδια μητρικη με του βιντεο και θελω να βαλω τον δισκο στη θυρα που το βαζει ακριβως

INSTALLING NVMe2.0 SSD ON A ASUS ROG STRIX Z590-F GAMING MOTHERBOARD - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

ειχα απο το 2010 εναν εξωτερικο hdd 1 tera western digital με ρευμα. Ειχε φαει πολλες διακοπες ρευματος ανα τα χρονια ( κ εν ωρα λειτουργιας ) ολα καλα μεχρι που πριν 2 μηνες τα φτησε απο μια διακοπη τελικα.. 
Εχασα καποια προγραμματα, τραγουδια κλπ στεναχωρηθηκα ευτυχως οχι τις φωτο μου.


Θελω να τον αντικαταστησω λοιπον 
Τι προτεινετε να παρω καλύτερα πλεον ssd πχ ?

Θελω να τον εχω ολη την ωρα συνδεδεμενο με το πσ για να αποθηκευω εκει οτι θελω..
Μεγεθος και με 1 τερα κομπλε ειμαι .. 1-2 τερα λοιπον . 
Φραγκα 100-250€ max 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. Θα ήθελα την γνώμη σας γι`αυτόν τον εξωτερικό δίσκο αξίζει;

https://www.cosmodata.gr/product/361035/ipologistes-laptops/apothikefsi/exoteriki-diski/exoterikos-skliros-diskos-hdd-seagate-basic-5tb-grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/1/2022 στις 1:00 ΠΜ, chkontog είπε

Εξαρτάται για τι τους θες. Laptop ή desktop?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2022 στις 7:53 ΜΜ, BlueBlood7 είπε

Το έχω γράψει 10000000 φορές. Πάρτε έναν κανονικό δίσκο και μια θήκη.

Για ποιο λόγο;

Έχεις να προτείνεις τέτοιο συνδυασμό αντί του Seagate backup plus hub 6tb, που σκέφτομαι να πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Για ποιο λόγο;

Έχεις να προτείνεις τέτοιο συνδυασμό αντί του Seagate backup plus hub 6tb, που σκέφτομαι να πάρω;

Κάποιοι εξωτερικοί δίσκοι είναι fix. Δηλαδή αν πάθει βλάβη η θήκη δεν μπορείς να να συνδέσεις μόνο τον δίσκο σε κάποια μητρική. Άρα πρέπει να μάθεις ότι ο εξωτερικός δεν είναι τέτοιος.

2ος λόγος ότι μπορείς βγάζεις-βάζεις όποιον δίσκο θες.

Κάποιον συνδυασμό δεν έχω. Οι δίσκοι είναι λίγο περίεργοι. Έχει να κάνει με τι κομμάτι θα σου κάτσει.

Από θήκη να είναι από αλουμίνιο για όσο το δυνατόν μικρότερες θερμοκρασίες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...