Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερες

Στο συστημα μου εκτος του ssd που εχω το λειτουργικο κλπ, εχω χρονια εναν WD black 640gb και θελω να τον αλλαξω γιατι πλεον ειναι το μονο πραγμα που ακουω στον υπολογιστη μου και μου τη δινει.

Η χρηση που θα κανω ειναι να εχω καποια αρχεια απο downloads κλπ, ως κατι ενδιαμεσο δηλαδη μεχρι να τα στειλω στον εξωτερικο.

Να παω σε Toshiba p300 ή WD purple? 1 ή 2tb θα το σκεφτω 

Το μονο αρνητικο που σκεφτομαι για τον purple ειναι οτι επειδη ειναι 5400, αν χρειαστει να βαλω κανενα παχνιδακι μεσα σε περιπτωση που γεμισει ο ssd μου (500γβ) δεν θα μπορω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Papakitou είπε

Καλημερες

Στο συστημα μου εκτος του ssd που εχω το λειτουργικο κλπ, εχω χρονια εναν WD black 640gb και θελω να τον αλλαξω γιατι πλεον ειναι το μονο πραγμα που ακουω στον υπολογιστη μου και μου τη δινει.

Η χρηση που θα κανω ειναι να εχω καποια αρχεια απο downloads κλπ, ως κατι ενδιαμεσο δηλαδη μεχρι να τα στειλω στον εξωτερικο.

Να παω σε Toshiba p300 ή WD purple? 1 ή 2tb θα το σκεφτω 

Το μονο αρνητικο που σκεφτομαι για τον purple ειναι οτι επειδη ειναι 5400, αν χρειαστει να βαλω κανενα παχνιδακι μεσα σε περιπτωση που γεμισει ο ssd μου (500γβ) δεν θα μπορω

To ιδανικοτερο ειναι να πας σε wd gold ή seagate barracuda PRO με 5 χρονια εγγυηση.  https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=10505934,10410329,11205779

Η επομενη (πιο οικονομικη επιλογη) ειναι ο https://www.skroutz.gr/s/10100633/Seagate-Skyhawk-2TB.html  με τρια χρονια εγγυηση.

O p300 αξιζει στην τιμη του (απο τους καλυτερους για low budget) αλλα πλεον εχει μονο 2 χρονια εγγυηση.

Purple  δεν θα σου προτεινα για ευνοητους λογους σε τετοια χρηση.

Αnyway, σε καποιον απο τους παραπανω παντως κινεισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Papakitou είπε

Τον εχω δει και τον λιγουρευομαι τον Gold, αλλα πολλά τα φταλέ ειναι η αληθεια

Ειναι αθορυβος;

Απο wd black  σιγουρα διαφερει, οπως και ολοι οι προτινομενοι.

Ο barracuda pro  παντως, (ενω ολοι περιπου στον ιδιο θορυβο κυμαινονται σε idle) σε βαρβατη χρηση ειναι ο πιο αθορυβος.

Με τον gold κερδιζεις σε εγγυηση,αξιοπιστια,σταθερη αποδοση,ποιοτητα.

Απο εκει και περα υπαρχουν και οι πιο low budget  προτασεις που θα σε καλυψουν !

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να πάρω έναν σκληρό καθαρά για games έχω έναν kingston predator m.2 pcie 240gb για τα Windows και έχω εγκαταστήσει 3 παιχνίδια που παίζω. Επίσης έχω και έναν wd blue 1tb για αποθηκευτικό χώρο. Ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι 150 ευρώ. Θέλω την γνώμη σας γενικά με το setup τον σκληρών να πάω σε ssd η hdd. Επίσης τι διαφορά θα είχα με έναν nvnm m2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, gamerz είπε

Καλησπέρα θέλω να πάρω έναν σκληρό καθαρά για games έχω έναν kingston predator m.2 pcie 240gb για τα Windows και έχω εγκαταστήσει 3 παιχνίδια που παίζω. Επίσης έχω και έναν wd blue 1tb για αποθηκευτικό χώρο. Ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι 150 ευρώ. Θέλω την γνώμη σας γενικά με το setup τον σκληρών να πάω σε ssd η hdd. Επίσης τι διαφορά θα είχα με έναν nvnm m2. 

Kαλησπερα, ποια μητρικη εχεις??

Επισης, δεν σε ικανοποιει ο wd blue που εχεις για να περασεις τα  games??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Asus rampage v extreme. Σκεφτόμουν να πάρω ένα docking station και να βάλω πάνω τον wd blue 1tb διότι έχω κάνει κάποια mod στο κουτί και έχω αφαιρέσει τα Cage για τους σκληρούς. Επειδή έχω αρκετά δεδομένα στον wd αν βάλω και τα παιχνίδια θα γεμίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, gamerz είπε

Έχω την Asus rampage v extreme. Σκεφτόμουν να πάρω ένα docking station και να βάλω πάνω τον wd blue 1tb διότι έχω κάνει κάποια mod στο κουτί και έχω αφαιρέσει τα Cage για τους σκληρούς. Επειδή έχω αρκετά δεδομένα στον wd αν βάλω και τα παιχνίδια θα γεμίσει.

Απλα για παιχνιδια νομιζω δεν θα αξιζε να ξοδευτεις για nvme.

Με εναν p300 ας πουμε θα ησουν οκ.

Αν θες κατι πιο αξιολογο πας σε καποιον barracuda pro  η wd gold και αν θες να ξοδευτεις σε καποιον Crucial MX500 1TB  ή για 970evo + ψυξη για overkill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έίμαι μεταξύ των 2:

-Seagate 3TB IronWolf NAS

-WD Red 3TB NAS

Σύμφωνα με τα reviews ο WD είναι πιο αξιόπιστος. Έχω ωστόσο 2 baracuda πάνω από 3 χρόνια χωρίς προβλήματα. Θέλω έναν αξιόπιστο (για αυτό διάλεξα σειρά NAS) για απλό backup που θα μπει σε dock για sata.

Καμιά βοήθεια;

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kapodistrias είπε

Έίμαι μεταξύ των 2:

-Seagate 3TB IronWolf NAS

-WD Red 3TB NAS

Σύμφωνα με τα reviews ο WD είναι πιο αξιόπιστος. Έχω ωστόσο 2 baracuda πάνω από 3 χρόνια χωρίς προβλήματα. Θέλω έναν αξιόπιστο (για αυτό διάλεξα σειρά NAS) για απλό backup που θα μπει σε dock για sata.

Καμιά βοήθεια;

Αφού δεν σε νοιάζει ταχύτητα, πήγαινε σε ένα purple που έχει ακόμα καλύτερη αξιοπιστια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά διάβασα ένα post εδώ και με έπεισε:

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3653969/reliable-4tb-harddrive.html

Αναφορά σε κείμενο

Where you've run into trouble with data loss and seem concerned with reliability and data loss, the best option for you might be buying an internal drive as your main copy of your data and then also an external drive which you regularly back that data up to. This can be done manually, automatically through a script if you know that kind of stuff, or through a software which does backups automatically.

As far as internal drives go, 4TB is a point where there is actually a speed drop-off in our desktop-grade drives (BarraCuda). 3TB and smaller capacities are 7200 RPM (Revolutions Per Minute) which is what you generally want in a main internal drive. Starting at 4TB (and larger), the speed of the drives drops to 5900 RPM. So if this is the route you go, your options for 7200 RPM lie in one of 2 directions: 

1. Drop the capacity to something like 2 or 3 TB. 
2. There is a Pro version of the BarraCuda which comes with 5 year warranty, 2 free years of rescue services, more robust workload ratings, and all capacities are 7200 RPM.

We don't recommend NAS drives that aren't going to be used in RAID, as RAID is the intended use of these drives and there are certain features that, while ideal for NAS/RAID use, cause the drive to run into errors when used in a different manner. For example: A feature called error recovery control. A normal desktop hard drive encounters an error and it will aggressively try to correct that error. A NAS drive on the other hand, communicates with the controller, and if the drive starts spending a long time trying to correct an error, the controller says "Hey buddy, you're taking too long, I'm giving you the hook" and passes data to the next drive in the array. Great for NAS performance and longevity, but can cause errors to pile up on a drive when it isn't part of a NAS or RAID array. 

Which finally brings us to external drives for the purpose of backups. We offer 2 main lineups in this segment, one is called Backup Plus and the other is called Expansion. Both have portable versions which run off of USB only, these are convenient for moving around but can be a bit slower (If being used for backups, that isn't necessarily the worst thing in the world), and desktop or hub versions which generally have an AC adapter (plug into the wall). They can be a little faster, but the need for a plug and sometimes their size can make them a bit clunkier and less portable.

Here is a CNET review on the Backup Plus Hub which is useful because there is a chart with performance comparisons on different external drives, you may find it handy: 

https://www.cnet.com/products/seagate-backup-plus-hub/review/

Conclusion: a solid route for you to go here is an internal drive + an external to back it all up to. It may seem expensive at first, however the cost of professionally recovering data makes it seem a whole lot cheaper, as those services often run in the high 3 or 4 figures.

Regardless of which brand/route you decide to go in the end, thank you for considering Seagate.

Οπότε πλέον σκέφτομαι τελικά σε αυτούς:

Seagate 4 TB BarraCuda Pro

Toshiba X300 4TB 7200RPM 128MB

Toshiba επειδή ξέρω οτι όλοι σχεδόν οι φορητοί έχουν/είχαν έναν 2.5 toshiba. Και seagate λόγω εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kapodistrias είπε

Βασικά διάβασα ένα post εδώ και με έπεισε:

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3653969/reliable-4tb-harddrive.html

Οπότε πλέον σκέφτομαι τελικά σε αυτούς:

Seagate 4 TB BarraCuda Pro

Toshiba X300 4TB 7200RPM 128MB

Toshiba επειδή ξέρω οτι όλοι σχεδόν οι φορητοί έχουν/είχαν έναν 2.5 toshiba. Και seagate λόγω εγγύησης.

Nαι, θες οσο πιο αξιοπιστο γινεται, και με μεγαλη εγγυηση, και ολα τα συναφη καλουδια..

Τον x300 τον ξεχνας καλυτερα και επιλεγεις αναμεσα σε https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=10707017,9007383,14518588

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί απορρίπτεις τον Toshiba. Λέγεται ότι έχουν τα λιγότερα failures.

Τον red pro τον απορρίπτω επειδή δεν έχει καθόλου χαρακτηριστικά desktop.

Οπότε είμαι Barracuda pro vs WD Gold. Από ότι είδα τον gold δύσκολα τον βρίσκεις σε καλή τιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...