Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kapodistrias είπε

Δεν ξέρω γιατί απορρίπτεις τον Toshiba. Λέγεται ότι έχουν τα λιγότερα failures.

Τον red pro τον απορρίπτω επειδή δεν έχει καθόλου χαρακτηριστικά desktop.

Οπότε είμαι Barracuda pro vs WD Gold. Από ότι είδα τον gold δύσκολα τον βρίσκεις σε καλή τιμή.

Aπο τα λιγοτερα failures εχουν οι hitachi  αλλα anyway..

Θα δωσεις αρκετα για να παρεις κατι με λιγη εγγυηση? Νο way..

Ουτε ο gold αναφερεται ως desktop.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις σκοπο να κανεις καποιο raid , ουτε καποια εξιδικευμενη χρηση θα κανεις, για backup προοριζεται.

Αρα ολοι σε καλυπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε αναζήτηση ενός hdd ,1 η 2tb. Η χρήση θα είναι αποκλειστικά για παιχνίδια και αποθήκη για λίγα αρχεία. Υπάρχει κάποια οικονομική πρόταση για αθόρυβο δίσκο? Εχω δύο παλιούς wd 640, από χώρο Είμαι οκ αλλά, ακούγονται υπερβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikpoth είπε

Είμαι σε αναζήτηση ενός hdd ,1 η 2tb. Η χρήση θα είναι αποκλειστικά για παιχνίδια και αποθήκη για λίγα αρχεία. Υπάρχει κάποια οικονομική πρόταση για αθόρυβο δίσκο? Εχω δύο παλιούς wd 640, από χώρο Είμαι οκ αλλά, ακούγονται υπερβολικά. 

Κοίτα τον p300 από Toshiba, αυτόν ψάχνεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ,

Έχω ένα  Lenovo IdeaPad U510 . Προχθές μου χάλασε ο σκληρός δίσκος που έχω ( Χωρητικότητα 1ΤΒ HHD ). Και θα ήθελα να ρωτήσω άμα μπορώ να τοποθετήσω στην θέση του HHD έναν SSD δίσκο .
Και εάν γίνεται να μου προτείνετε εναν SSD δίσκο. 
Ψάχνω έναν SSD δίσκο με χωρητικότητα 128 GB γύρω στα 80 με 100 ευρώ.

Ευχαριστώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, iliaspap2 είπε

Καλησπέρα σας ,

Έχω ένα  Lenovo IdeaPad U510 . Προχθές μου χάλασε ο σκληρός δίσκος που έχω ( Χωρητικότητα 1ΤΒ HHD ). Και θα ήθελα να ρωτήσω άμα μπορώ να τοποθετήσω στην θέση του HHD έναν SSD δίσκο .
Και εάν γίνεται να μου προτείνετε εναν SSD δίσκο. 
Ψάχνω έναν SSD δίσκο με χωρητικότητα 128 GB γύρω στα 80 με 100 ευρώ.

Ευχαριστώ.
 

Mε αυτα τα λεφτα βρισκεις και με παραπανω χωρητικοτητα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=13250836%2C13867031

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, navger είπε

Καλησπερα, να ρωτησω και εγω για εσωτερικο δισκο 2.5", 1Τ,  για laptop, 7ετιας dell xps i5, 8 gb ram

για primary δισκο περιπου στα 50-60 τι προτεινετε?

ευχαριστω!

Γιατί δε σκέφτεσαι να βάλεις ένα SSD; Με 50-60€ βρίσκεις στα 256GB και με 75-80 στα 500. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε τον παραπάνω χώρο;  Αν ναι, βάλε τουλάχιστον έναν υβριδικό όπως αυτός: https://www.skroutz.gr/s/10218932/Seagate-Firecuda-1TB-2-5.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fujitsuA530 είπε

Γιατί δε σκέφτεσαι να βάλεις ένα SSD; Με 50-60€ βρίσκεις στα 256GB και με 75-80 στα 500. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε τον παραπάνω χώρο;  Αν ναι, βάλε τουλάχιστον έναν υβριδικό όπως αυτός: https://www.skroutz.gr/s/10218932/Seagate-Firecuda-1TB-2-5.html

Συμφωνω απολυτα!'

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενα Savage 240GB και ψάχνω δεύτερο SSD για OS και είμαι ανάμεσα σε : Kingston A400  και Intenso High Performance

Με ενδιαφέρει περισσότερο η αξιοπιστία και να εχει αξιοπρεπείς επιδόσεις, αξίζουν ή να κοιτάξω αλλού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VaggD είπε

Έχω ενα Savage 240GB και ψάχνω δεύτερο SSD για OS και είμαι ανάμεσα σε : Kingston A400  και Intenso High Performance

Με ενδιαφέρει περισσότερο η αξιοπιστία και να εχει αξιοπρεπείς επιδόσεις, αξίζουν ή να κοιτάξω αλλού?

Oxι οχι, κανεις απο τους δυο.

Βασικα δεν πολυκαταλαβα, αφου εχεις εναν, γιατι δεν περνας εκει το Os?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Kostas.karras said:

Oxι οχι, κανεις απο τους δυο.

Βασικα δεν πολυκαταλαβα, αφου εχεις εναν, γιατι δεν περνας εκει το Os?

Σε savage θα κάνω reinstall Ubuntu και στον δεύτερο θέλω να βάλω windows να αξιοποιήσω την igpu του 2400G..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VaggD είπε

Σε savage θα κάνω reinstall Ubuntu και στον δεύτερο θέλω να βάλω windows να αξιοποιήσω την igpu του 2400G..

Αν σε καλυπτει χρηματικα, προτείνω su800   αλλιώς δήλωσε ακριβές ποσό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Kostas.karras said:

Αν σε καλυπτει χρηματικα, προτείνω su800   αλλιώς δήλωσε ακριβές ποσό 

Έναν απλό ssd χρειάζομαι, +-20 ειναι καλα αντε να φτάσω τα 35 για 240gb. Ο SU650-3D ειναι οκ?   Κάτι ακόμα 3d ειναι νεα γενιά ssd του 2018 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, VaggD είπε

Έναν απλό ssd χρειάζομαι, +-20 ειναι καλα αντε να φτάσω τα 35 για 240gb. Ο SU650-3D ειναι οκ?   Κάτι ακόμα 3d ειναι νεα γενιά ssd του 2018 ?

3d V-nand είναι η τελευταία τεχνολογία μνήμης flash. 

Οι μνήμες στοιβάζονται κάθετα, εξου το «V» στη  τοποθέτηση των κυψελίδων, αυτές οι μονάδες SSD έχουν καλύτερες χωρητικότητες σε χαμηλότερο κόστος παραγωγής, μισές απαιτήσεις ισχύος, διπλάσια ταχύτητα και δέκα φορές τη μακροζωία του επίπεδου NAND. 

Αν πας σε 120αρη πάρε αυτον  https://www.skroutz.gr/s/10922787/Adata-Ultimate-SU800-M-2-128GB.html

Ποιοτικοτερος από τον 650.

Σε 240αρη μέχρι 35  βρίσκεις πιο απλούς, αλλά με κάτι παραπάνω παίρνεις πάλι κάτι ποιοτικότερο όπως αυτόν https://www.skroutz.gr/s/12780330/Intel-545s-Series-256GB.html  ή https://www.skroutz.gr/s/14727126/Crucial-MX500-M-2-250GB.html που έχει και 5 χρόνια εγγύηση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Ψάχνω δίσκο με τις εξής απαιτήσεις:

1.Διαθέσιμο ποσό : <100 ευρώ

2. Επιθυμητή χωρητικότητα 3ΤΒ

3. Eίδος χρήσης Αρχειοθέτηση μουσικής-ταινιών

4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης 1 SSD,1HDD 3TB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...