Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Balrog είπε

Άσ' τον, το 'χει πάρει προσωπικά που του κλείδωσαν το θέμα που άνοιξε 😛

Για το Patriot, από ταχύτητες πρέπει να είναι καλός ειδικά σε αυτή την χωρητικότητα, αλλά αξιοπιστία δεν έχει καλή και έχει 32MB DRAM. Κ εγώ θα έπαιρνα MX500 με 20€ παραπάνω.

Στο μυαλό μου είσαι, εγώ ακριβώς αυτόν τσίμπησα (mx500 500gb με 512mb dram) πριν καμιά ώρα από skroutz για δεύτερο ssd στο desktop, μαζί και με έναν ίδιο στα 250gb για ένα laptop... Νομίζω στις υπάρχουσες τιμές είναι οι πιο vfm σε σχέση και με την απόδοσή τους ssd της αγοράς... Πολύ θα ήθελα sammy 860 evo αλλά είναι αδικαιολόγητα πιο ακριβοί ειδικά οι μεγάλες χωρητικότητες...(μην ανοίξουμε vs ε, την γνώμη μου λέω για τους κατά τα άλλα υπέροχους sammy)...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Balrog είπε

Άσ' τον, το 'χει πάρει προσωπικά που του κλείδωσαν το θέμα που άνοιξε 😛

Για το Patriot, από ταχύτητες πρέπει να είναι καλός ειδικά σε αυτή την χωρητικότητα, αλλά αξιοπιστία δεν έχει καλή και έχει 32MB DRAM. Κ εγώ θα έπαιρνα MX500 με 20€ παραπάνω.

Ας φτιάξουν τον τίτλο ρε κακομοιρη και να δίνονται σωστές ερωτήσεις και απαντηματα. 

Είναι λάθος σε τεχνολογικό φόρουμ  να έχουν αλλο θεμα  και να γίνονται λάθος ερωτήσεις και εμείς να το δεχόμαστε και να απαντάμε σαν να μην τρέχει τίποτα. 

Η ο τίτλος του θέματος πρέπει να αλλάξει ή να στέλνουμε τους ερωτηθεντες σε σωστό θέμα. 

Έλεος, μας διαβάζουν και από το εξωτερικό! 

Και για να ξέρεις, το θέμα μου άνοιξε ώρες πριν το τωρινο... Αν επικροτείς αυτον τον λάθος τρόπο των mods οκ.. 

Και όσο για τον mx500 ΔΕΝ τον ψηφίζω σε σχέση με τον 860.

Υπάρχει μια διαφορά των 7 ευρώ παραπάνω που σίγουρα την αξίζει, αλλά δεν θα σου την απαντήσω εδώ και βγαίνουνε εκτός θέματος............ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορίνα μου επί 3,5 χρόνια και 396 σελίδες το παλιό θέμα - στο οποίο παρεμπιπτόντως έχεις γράψει 4000 μηνύματα - τιτλοφορείται ακριβώς όπως αυτό και τώρα ξαφνικά αποφάσισες να μη συμμετέχεις και αντ' αυτού να σχολιάζεις απαξιωτικά τα μηνύματα των υπολοίπων μελών;
Ένας είναι ο διαχειριστής της ενότητας, γιατί δεν τον ρωτάς ποιος ήταν ο λόγος που προτιμήθηκε ο ίδιος τίτλος, αφού αδυνατείς να  κατανοήσεις ότι έγινε για να διατηρηθεί η συνέχεια στην αναζήτηση κλπ και να αφήσεις τους χαρακτηρισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Έτοιμος για (μπαν)άκια είσαι και εσύ. Ποια παραλία προτιμάς?

😎

Νο way,  ήδη είμαι έκτος και τα μπανακια μου τα κάνω,  τώρα μια βουτιά παραπάνω δεν χάθηκε ο κόσμος, θα το αντέξω 😛

9 ώρες πριν, Balrog είπε

Αγορίνα μου επί 3,5 χρόνια και 396 σελίδες το παλιό θέμα - στο οποίο παρεμπιπτόντως έχεις γράψει 4000 μηνύματα - τιτλοφορείται ακριβώς όπως αυτό και τώρα ξαφνικά αποφάσισες να μη συμμετέχεις και αντ' αυτού να σχολιάζεις απαξιωτικά τα μηνύματα των υπολοίπων μελών;
Ένας είναι ο διαχειριστής της ενότητας, γιατί δεν τον ρωτάς ποιος ήταν ο λόγος που προτιμήθηκε ο ίδιος τίτλος, αφού αδυνατείς να  κατανοήσεις ότι έγινε για να διατηρηθεί η συνέχεια στην αναζήτηση κλπ και να αφήσεις τους χαρακτηρισμούς.

Δεν έχεις άδικο φίλε μου, κι εγώ λάθος ήμουν. 

Καιρός να αλλάξει αυτό όμως. 

Ετσι μας το πασαραν και το φάγαμε.. 

Από την μία πίστευα πως για καλό έκλεισε το θέμα, και να ξεκινήσει πιο σωστά. 

Τωρα που είναι η αρχή ας προσπαθήσουμε.. 

Αν ήταν προσωπικό όπως είπες, δεν θα έμπαινα στον κόπο να τονίσω ότι είναι λάθος το θέμα και θα το άφηνα να αιωρείται. 

Διαφωνείς;; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jigsaw99 είπε

Το μέλλον θα πάει όλο σε nand

https://gr.pcmag.com/hardware/30191/news/e-western-digital-kleinei-ergostasio-kataskeues-skleron-disk?amp=1

Να δω σε πόσα χρόνια θα δούμε 8tb ssd στα 100 ευρώ. 

Δεν τα λένε καλα που πήγαν οι crucial 

https://techmaniacs.gr/oi-kalyteroi-ssds-gia-windows-10-pcs-gia-na-agoraseis/amp/

Όλο όχι για λόγους ασφαλείας. Το ότι θα περιοριστούν οι δίσκοι ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ssd samsung 850 pro 256gb με windows 10 με κάποια παιχνίδια και προγράμματα στον υπολογιστή μου το οποίο έχει γεμίσει κάπως. Παιδιά δεν ξέρω ποιο θα πάρω για δεύτερη συσκευή για να βάλω πολλά παιχνίδια και προγράμματα μέσα. 1tb ssd ή 2 με 4tb hdd? Με ssd αλλάζει λίγο gaming? Αξίζει παραπάνω χρήματα? Νομίζω θα πάρω hdd για πολύ μεγαλύτερο χώρο, ναι όπως βλέπεις στην υπογραφή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους ψάχνω ένα σκληρό δίσκο εξωτερικό όχι για back up ούτε λόγω φορητότητας αλλά για λόγους ασφάλειας και για Fcpx. O υπολογιστής μου είναι hackintosh και υποστηρίζει θύρες μέχρι USB 3.0. Τον χρειάζομαι μόνο για project files (media, renderings και cache). To λειτουργικό σύστημα μαζί με apps τρέχει σε evo850 των 250gb και λόγω χωρητικότητας θα θελα έναν 500 - 1Τ για την χρήση που λέω από πάνω. Είτε εσωτερικό Sata3 είτε εξωτερικό USB3.0. ποια επιλογή είναι πιο ουσιαστική και γρήγορη; 

Ερώτηση νούμερο 2: 

Έχω πολλά βίντεο στο κινητό και θέλω να του αδειάσω χώρο. Και όλα τα αρχεία. Music, word, pdf κτλπ. Σε έναν WD elements USB3.0. το τηλέφωνο μου υποστηρίζει OTG οπότε να αγοράσω ένα καλώδιο; Τι μήκος και τι ποιότητα; Πώς το λένε; Θα τον σηκώσει; Ο δίσκος δεν έχει δική του τροφοδοσία.

Ευχαριστώ

Έχω ένα mini usb σε θηλυκό usb τον βλέπει αλλά δε τον σηκώνει : )

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και ο πιο γρήγορος για κατηγορία hdd όπως wd black δεν κάνει για gaming? Θέλω να βάλω πολλά παιχνίδια, προγράμματα, ταινίες κτλ και 1tb ssd μου φαίνεται λίγο. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Agraf είπε

Καλησπέρα σε όλους ψάχνω ένα σκληρό δίσκο εξωτερικό όχι για back up ούτε λόγω φορητότητας αλλά για λόγους ασφάλειας και για Fcpx. O υπολογιστής μου είναι hackintosh και υποστηρίζει θύρες μέχρι USB 3.0. Τον χρειάζομαι μόνο για project files (media, renderings και cache). To λειτουργικό σύστημα μαζί με apps τρέχει σε evo850 των 250gb και λόγω χωρητικότητας θα θελα έναν 500 - 1Τ για την χρήση που λέω από πάνω. Είτε εσωτερικό Sata3 είτε εξωτερικό USB3.0. ποια επιλογή είναι πιο ουσιαστική και γρήγορη; 

Ερώτηση νούμερο 2: 

Έχω πολλά βίντεο στο κινητό και θέλω να του αδειάσω χώρο. Και όλα τα αρχεία. Music, word, pdf κτλπ. Σε έναν WD elements USB3.0. το τηλέφωνο μου υποστηρίζει OTG οπότε να αγοράσω ένα καλώδιο; Τι μήκος και τι ποιότητα; Πώς το λένε; Θα τον σηκώσει; Ο δίσκος δεν έχει δική του τροφοδοσία.

Ευχαριστώ

Έχω ένα mini usb σε θηλυκό usb τον βλέπει αλλά δε τον σηκώνει : )

 

1 ώρα πριν, grgamer345 είπε

Ακόμα και ο πιο γρήγορος για κατηγορία hdd όπως wd black δεν κάνει για gaming? Θέλω να βάλω πολλά παιχνίδια, προγράμματα, ταινίες κτλ και 1tb ssd μου φαίνεται λίγο. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο θα πάρω.

https://www.thelab.gr/forums/topic/179844-βοήθεια-προτάσεις-αγοράς-μονάδων-αποθήκευσηs/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostas.karras είπε

Τι νά κάνω φίλε μου;;  Ψιλοξενερωσα 😥

Τι να πω. Πάντως κάποιοι εκτιμούν τη γνώμη σου εδώ πέρα, είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν μαζί σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fujitsuA530 είπε

Κώστα πού πας; Κώστα, μια ψυχή θα σε γυρεύει ...

Δεν είμαι ενα σώμα με ψυχη, είμαι μια ψυχή, που το αόρατο της κομμάτι λέγεται σωμα  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2018 στις 2:34 ΜΜ, Kostas.karras είπε

Δεν είμαι ενα σώμα με ψυχη, είμαι μια ψυχή, που το αόρατο της κομμάτι λέγεται σωμα  😛

Ψάχνω 2,5 HDD sata 3 2tb ποιον μπορώ να κοιτάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...