Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, drg1974 είπε

οκ ευχαριστώ. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε macbook?

Ναι, κανονικά, εδώ περισσότερες πληροφορίες 

https://support.wdc.com/knowledgebase/answer.aspx?h=p1&ID=3865&lang=en&p=240

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για δεύτερο ssd ή hdd, δυνατό για gaming.

1. Κόστος: max ~ 180 ευρώ

2. Χωρητικότητα: 1-4 TB

3. Για αποθήκευση εφαρμογές, παιχνίδια, ταινίες κτλ

4. Έχω ssd Samsung 850 Pro 256 GB με windows 10 με κάποια παιχνίδια και εφαρμογές

Αξίζει παραπάνω χρήματα με ssd?  Ή hdd για πολύ περισσότερο χώρο αλλά επηρεάζει κάτι gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής μου φυσικά και έχει θύρες m.2, αλλά στην ίδια τιμή samsung 850/860 evo 1tb είναι καλή επιλογή? Ακόμα και πολύ γρήγορο hdd wd black 4tb δεν είναι για gaming? 1tb ssd μου φαίνεται κάπως λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 860 στο 1tb είναι περίπου 40 ευρώ πιο ακριβός από τον crucial που σε ελάχιστες περιπτώσεις χρήσης θα μπορούσε να δικαιολογηθεί τέτοια διαφορά τιμής... Σε απόδοση δεν θα δεις καμιά διαφορά στους δύο δίσκους... Οπότε σαφώς crucial... Το 1tb σου φαίνεται λίγο;;; Εγώ μόλις χτες έβαλα εναν 500gb crucial για games και μια χαρά είναι... Πόσα παιχνίδια ταυτόχρονα παίζεις; Ταινίες έναν εξωτερικό και είσαι άρχοντας.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό crucial αλλά θα προτιμούσα samsung λόγω αξιοπιστία, εγγύηση κτλ, οπότε θα περιμένω λίγο να πέσει λίγο τιμή του καινούριου δίσκου να ωριμάσει λίγο.

Αυτή τη στιγμή έχω λίγα παιχνίδια λόγο χώρου και θέλω να βάλω πολλά παιχνίδια ΑΑΑ και indie κτλ, και αυτή την εποχή μας τα περισσότερα παιχνίδια είναι ~70-100gb το καθένα οπότε φοβάμαι ότι ο δίσκος 1tb μαζί με καμία ταινιουλα θα έχει γεμίσει.

Όπως είπα ακόμα και ο γρήγορος hdd wd black 4tb δεν κάνει για gaming?

Γιατί εξωτερικό δίσκο και όχι εσωτερικό? Το κουτί μου είναι μεγάλο και χωράει ~10 δίσκους. 😀

Παιδιά δες υπογραφή να μάθετε λίγο ο υπολογιστής μου. 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά μην είναι 200gb το κάθε παιχνίδι! Σε βλέπω αποφασισμένο για hdd οπότε ότι και να λέμε τζάμπα θα πάει. Περίπου 50gb (και παρά πολλά λέω) αν υπολογίσεις μέσο ορο το κάθε παιχνίδι (τα indie πολύ λιγότερο), ένας 1tb δίσκος παίρνει 20 σχεδόν μεγάλα παιχνίδια...ε μην μου πεις ότι παίζεις ταυτόχρονα 20 παιχνίδια! Εγώ πια το πολύ 3-4 παιχνίδια έχω εγκατεστημένα ταυτόχρονα στο steam και στο origins μαζί... Δεν έχει κανένα νόημα να έχεις εγκατεστημένα παιχνίδια αν δεν τα παίζεις.

Όσο για την εγγύηση της crucial και της samsung στους mx500 και evo850/860 σε χρόνια είναι ίδιες (5). Σε εγγραφές πάει κάπως έτσι 860>mx500>850... Να φανταστείς τις λιγότερες που έχει ο 850, είναι περίπου 150tb, σε έναν σχεδόν χρόνο που έχω έναν ssd για κύριο έχω κάνει 2tb εγγραφές... Μέχρι να φτάσεις το όριο θα έχεις αλλάξει δίσκο είτε λόγω τεχνολογίας είτε λόγο χωρητικότητας. Γλιτώνεις θόρυβο, χώρο, βάρος με τους ssd και κερδίζεις ταχύτητα... Πάρε και έναν hdd για ταινίες, βαλτον και εσωτερικό αν θες και είσαι άρχοντας (εγώ προτιμώ εξωτερικό για να τον βγάζω όποτε δεν τον χρησιμοποιώ μην μου πρίζει τα συκωτια με τον θόρυβο του).

Τέλος γνώμη μου σε καμία περίπτωση μην πάρεις black ή γενικά 7200 δίσκο... Σαν αεροπλάνα κάνουν τα ρημάδια σε σχέση με ssd σε θόρυβο, σαν χελώνες σε ταχύτητα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, grgamer345 είπε

Ο υπολογιστής μου φυσικά και έχει θύρες m.2, αλλά στην ίδια τιμή samsung 850/860 evo 1tb είναι καλή επιλογή? Ακόμα και πολύ γρήγορο hdd wd black 4tb δεν είναι για gaming? 1tb ssd μου φαίνεται κάπως λίγο.

Καλησπέρα φίλε. 

Αν διαθέτεις 180 και σου αρκεί το 1 tb 

Πάρε ssd, και πας στον crucial, είναι πολύ καλή η τιμή του και δεν αξίζει τα 40 ευρώ διαφορά για ένα ssd που θα έχεις για αποθήκευση παιχνιδιων. 

Αν θες να δώσεις λιγότερα και σου χρειάζεται περισσότερη χωρητικότητα, πολύ απλά πας σε hdd. 

Εγώ δεν θέλω σε προσωπικό μου σύστημα να εχω πλέον hdd και προσπαθώ να τους αποφευγω. 

Από την στιγμή που έχεις ένα ssd για το λειτουργικό σου και τα πρόγραμματα σου, δεν έχεις θέμα με ένα hdd για τα games. 

Για ένα loading  μόνο (και τι εγινε) δεν πιστεύω πως δεν αξίζει,δεν θα δεις κάποια άλλη ιδιαίτερη διαφορά. 

Άρα, η πας στον crucial ή σε κάποιον hdd, αποφάσισε να γίνει μια πρόταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, τελικά πηγαίνω στο ssd samsung evo / crucial λόγω ταχύτητα, θόρυβο κτλ.

Το hdd κάνει πολύ θόρυβο σαν αεροπλάνο μέσα στον υπολογιστή? Με τίποτα ούτε καν δεν θέλω να ακούω κάτι τέτοιο, προτιμώ ήσυχο υπολογιστή deadly silent παρά αεροπλάνο μέσα στο σπίτι. 😂 Οπότε πάω ssd λόγω νεότερης τεχνολογίας και οι τιμές σιγά σιγά πέφτουν. 😀

Το 1tb ssd που θα πάρω για παιχνίδια, προγράμματα, ταινίες κτλ μου φαίνεται μια χαρά... Αν κάποια μέρα γεμίσει κιόλας θα πάρω κι άλλο ssd στον κοντινό μέλλον 1tb ή 2tb, 3tb+ με χαμηλές τιμές, για να βάλω περισσότερα παιχνίδια. 😜

Παιδιά να ρωτήσω κάτι λίγο, το ssd που έχω το samsung 850 pro 256gb και αν βάλω νεότερο 860 evo 1tb / crucial mx500 1tb (ξέρω ότι 850 pro καλύτερο από 850 evo) δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι καλύτερο σε θέμα ταχύτητα, αξιοπιστία κτλ ίσως ώστε να βάλω windows εκεί ή μπα δεν νομίζω...

Και κάτι άλλο, όταν βάλω δεύτερο δίσκο θέλει κάποιες ρυθμίσεις ή είναι αμέσως έτοιμο μόλις βάλω μέσα στον υπολογιστή? Επειδή δεν έχω ξανά φτιάξει υπολογιστή με πολλαπλους σκληρούς ssd. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,να ρωτήσω εδώ κάποια πράγματα. Πήρα χθες έναν 970 evo για να βάλω στο σύστημα της υπογραφής. 

1.Δεν βρήκα ένα μαμημενο βιδακι που να ταιριάζει για να τον βιδωσω. Και έχω αρκετά από δαύτα .Δεν πετάω γενικά - Άκυρο. Στο manual της μητρικής δείχνει πως εχει. Θα κοιταξω μπας και εχει μεινει στο κουτι.

2.Στο magician δείχνει μια θερμοκρασία που πάει μέχρι 60-65. Στο hwinfo δείχνει drive temperature 1 ,που είναι ίδια με του magician και έχει και drive temperature 2 που βαράει κάτι 80-85 σε load. Τι ακριβώς γίνεται;

3.Άσχετα από τα προηγούμενα, αξίζει να βάλω heatsink ,και αν ναι πρέπει να βγει το αυτοκόλλητο; Θα χάσω την εγγύηση;

Ευχαριστώ  

Επεξ/σία από mcrae13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα. Προσφατα πηρα εναν 960 evo αλλα δεν προσεξα οτι η μητρικη (Ζ97) υποστηριζει μεχρι 10Gbps και το οριο νομιζω ειναι τα 800 περιπου οπως μετρησα κιολας. Αξιζει να παρω κατι τετοιο για sata express x16? Τι ταχυτητα θα πιανει? Καπου διαβασα οτι θα ριχνει τη ταχυτητα της gpu στο x8 (αν και μια gt1030 εχω οποτε δε νομιζω να εχει διαφορα). Mηπως ειναι καλυτερα να συνδεθει στο Χ4 με κατι τετοιο? Η αλλη λυση ειναι ειτε να δωσω τον 960 ειτε να αλλαξω board

Επεξ/σία από giokspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Καλημέρα!

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,να ρωτήσω εδώ κάποια πράγματα. Πήρα χθες έναν 970 evo για να βάλω στο σύστημα της υπογραφής. 

1.Δεν βρήκα ένα μαμημενο βιδακι που να ταιριάζει για να τον βιδωσω. Και έχω αρκετά από δαύτα .Δεν πετάω γενικά - Άκυρο. Στο manual της μητρικής δείχνει πως εχει. Θα κοιταξω μπας και εχει μεινει στο κουτι.

2.Στο magician δείχνει μια θερμοκρασία που πάει μέχρι 60-65. Στο hwinfo δείχνει drive temperature 1 ,που είναι ίδια με του magician και έχει και drive temperature 2 που βαράει κάτι 80-85 σε load. Τι ακριβώς γίνεται;

3.Άσχετα από τα προηγούμενα, αξίζει να βάλω heatsink ,και αν ναι πρέπει να βγει το αυτοκόλλητο; Θα χάσω την εγγύηση;

Ευχαριστώ  

Αυτοκόλλητο δεν βγάζεις σε καμία περίπτωση. Heatsink εφόσον δεν έχει η μητρική είναι must οι nvme ανεβάζουν παράλογες θερμοκρασίες ειδικά αν τρώνε τη θερμότητα της gpu συνέχεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gaius germanicus είπε

Κάνεις δεν ξέρει.. 

Αν τον έχεις ανάγκη, και 150 να είχε θα τον έπαιρνες.. 

4 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Καλημέρα!

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,να ρωτήσω εδώ κάποια πράγματα. Πήρα χθες έναν 970 evo για να βάλω στο σύστημα της υπογραφής. 

1.Δεν βρήκα ένα μαμημενο βιδακι που να ταιριάζει για να τον βιδωσω. Και έχω αρκετά από δαύτα .Δεν πετάω γενικά - Άκυρο. Στο manual της μητρικής δείχνει πως εχει. Θα κοιταξω μπας και εχει μεινει στο κουτι.

2.Στο magician δείχνει μια θερμοκρασία που πάει μέχρι 60-65. Στο hwinfo δείχνει drive temperature 1 ,που είναι ίδια με του magician και έχει και drive temperature 2 που βαράει κάτι 80-85 σε load. Τι ακριβώς γίνεται;

3.Άσχετα από τα προηγούμενα, αξίζει να βάλω heatsink ,και αν ναι πρέπει να βγει το αυτοκόλλητο; Θα χάσω την εγγύηση;

Ευχαριστώ  

Το βιδακι ναι, μέσα στην μητρική θα το εχει.. 

Εγώ στον 970 είχα παρόμοιες θερμοκρασίες. 

Έβαλα Heatsink με cooler (αν δεις έχω και σε αγγελία μου) και τώρα είμαι στους 43 βαθμούς μέσο όρο. 

Αυτοκόλλητο δεν βγάζεις! 

Εγώ έβαλα το pad πάνω από το αυτοκόλλητο και μετά το Heatsink και όλα καλα! 

3 ώρες πριν, giokspy είπε

Καλημερα. Προσφατα πηρα εναν 960 evo αλλα δεν προσεξα οτι η μητρικη (Ζ97) υποστηριζει μεχρι 10Gbps και το οριο νομιζω ειναι τα 800 περιπου οπως μετρησα κιολας. Αξιζει να παρω κατι τετοιο για sata express x16? Τι ταχυτητα θα πιανει? Καπου διαβασα οτι θα ριχνει τη ταχυτητα της gpu στο x8 (αν και μια gt1030 εχω οποτε δε νομιζω να εχει διαφορα). Mηπως ειναι καλυτερα να συνδεθει στο Χ4 με κατι τετοιο? Η αλλη λυση ειναι ειτε να δωσω τον 960 ειτε να αλλαξω board

Δεν σε ικανοποιεί στα 800?

Για τι χρήση προοριζεται; 

Πόσα x16 έχει η μητρική σου;; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω δε βρηκα κατι στις πληροφοριες. Αν ηταν παντως να φτανει τα 800 εχω και τους 850 k 840 evo που σε rapid τον περνανε οποτε δε μου χρειαζεται( κραταω και τον samdiak x400).

Για να πιασει full speed  λογικα χρειαζεται 50gbps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...