Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Αυτοκόλλητο δεν βγάζεις σε καμία περίπτωση. Heatsink εφόσον δεν έχει η μητρική είναι must οι nvme ανεβάζουν παράλογες θερμοκρασίες ειδικά αν τρώνε τη θερμότητα της gpu συνέχεια. 

 

1 ώρα πριν, Kostas.karras είπε

 

Το βιδακι ναι, μέσα στην μητρική θα το εχει.. 

Εγώ στον 970 είχα παρόμοιες θερμοκρασίες. 

Έβαλα Heatsink με cooler (αν δεις έχω και σε αγγελία μου) και τώρα είμαι στους 43 βαθμούς μέσο όρο. 

Αυτοκόλλητο δεν βγάζεις! 

Εγώ έβαλα το pad πάνω από το αυτοκόλλητο και μετά το Heatsink και όλα καλα! 

 

Thanks. 

Παρήγγειλα ήδη το heatsink της EK.

ευτυχώς στην μητρική μου είναι σε πολύ καλή θέση για να αεριζεται και όχι στην κλασσική ανάμεσα στις pcie.

Οπότε λογικά θα δω διαφορά. Το βράδυ θα ξέρω  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Thanks. 

Παρήγγειλα ήδη το heatsink της EK.

ευτυχώς στην μητρική μου είναι σε πολύ καλή θέση για να αεριζεται και όχι στην κλασσική ανάμεσα στις pcie.

Οπότε λογικά θα δω διαφορά. Το βράδυ θα ξέρω  ;)

Αυτή πήρες έτσι? 

Screenshot_20180802-140027.png

 

 

Από τις καλύτερες είναι. Εγώ σκέφτομαι για την παρακάτω έχει και rgb. 

 

Screenshot_20180802-140045.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αυτή πήρες έτσι? 

Screenshot_20180802-140027.png

Από τις καλύτερες είναι. Εγώ σκέφτομαι για την παρακάτω έχει και rgb. 

Screenshot_20180802-140045.png

Αυτό πήρα ναι.Απο το κιτρινομαγαζο που το έχει παραδόξως φτηνά. Κάτι θα κάνει.Του κυρ πουστη..

Το άλλο είναι λίγο καγκουρ για τα γούστα μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mcrae13 είπε

Αυτό πήρα ναι.Απο το κιτρινομαγαζο που το έχει παραδόξως φτηνά. Κάτι θα κάνει.Του κυρ πουστη..

Το άλλο είναι λίγο καγκουρ για τα γούστα μου 

Πολύ δουλειά κάνουν μην ανησυχείς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Αυτό πήρα ναι.Απο το κιτρινομαγαζο που το έχει παραδόξως φτηνά. Κάτι θα κάνει.Του κυρ πουστη..

Το άλλο είναι λίγο καγκουρ για τα γούστα μου 

Ναι, ειναι καλο και το συγκεκριμενο που πηρες, Θα κανει δουλεια!

Αναμενω νεα σου για τις θερμοκρασιες..

Εμενα επειδη το κουτι μου ειναι ηδη cougarικο, εχω και αυτη την rgb ψυχτρουλα 😛

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Ναι, ειναι καλο και το συγκεκριμενο που πηρες, Θα κανει δουλεια!

Αναμενω νεα σου για τις θερμοκρασιες..

Εμενα επειδη το κουτι μου ειναι ηδη cougarικο, εχω και αυτη την rgb ψυχτρουλα 😛

Χεχε ωραίος! Να σου πω την αλήθεια, μου κρυφοαρέσουν τα cougar :P  

Στο θέμα μας : Αυτό το διαόλι το heatsink έριξε κατακόρυφα τις θερμοκρασίες.Σε βαθμό που ντρέπομαι να το πω..σαν ψέμα. Η πρώτη θερμοκρασία από 65 μαξ,κατέβηκε στους 50 βαθμούς,και η δεύτερη που ήταν και ο λόγος που κοίταξα αυθημερόν για heatsink, κατέβηκε από 85 στους 62 η μέγιστη. Αντε να βάλουμε και ένα περιθώριο "λάθους" λόγω όποιας διαφοράς στην θερμοκρασία χώρου 2-4 βαθμούς,και πάλι είναι εντυπωσιακή η διαφορά. 

Από την άλλη μου θυμίζει τους intel με την οδοντόπαστα που πρέπει να δώσεις και ένα σωρό λεφτά για τοπ ψύκτρα και να κάνεις και delid.Τα ίδια και εδώ.Επιδόσεις με τίμημα και καπέλο στο καπέλο για να δουλέψει όπως πρέπει.Τεσπά...

By the way,στο θέμα με τη βίδα. Δεν την βρήκα,αν και στα specs της μητρικής αναφέρει οτι έχει 1x M.2 screw package. Λίγο απίθανο να το πέταξα αλλά μιας που έχει περάσει καιρός λέω ίσως να χάθηκε.

Κολλητός που πήρε πρόσφατα z370 asus prime,και δεν έχει βάλει m.2,ψάξαμε και δεν βρήκαμε.Εκείνος πιο "ψείρας" από εμένα ,αποκλειεται να το πέταξε.Απλά δεν υπήρχε αν και γράφει το ίδιο στα specs. Σε ξένα φόρουμ διαβάζω για πολλές ίδιες περιπτώσεις,και σε επικοινωνία κάποιων με asus,η εταιρεία τους απάντησε να πάνε να βρούνε στο εμπόριο. Τι παιζει και λείπουν από το κουτί αναρωτιέμαι...

Επισκέφτηκα το πλαίσιο σήμερα που βρίσκεται και 2 στενά από το σπίτι μου.Τους ζήτησα ευγενικά μπας και είχαν να με εξυπηρετήσουν.Η απάντηση ήταν με σιγουριά πως δεν έχουν και μάλιστα μου τόνισε οτι και άλλοι ζητάνε συχνά. 

Στο κιτρινο που πήγα να πάρω το heatsink,στα κεντρικά,είπα στον υπάλληλο το προβλημα μπας και μιλήσει με τους τύπους στο service να μας δώσουν καμία,ο υπάλληλος ήταν εντελώς αρνητικός.Δεν δίνουν τίποτα λέει από τέτοια.

Στην Ελλάδα φαίνεται δεν υπάρχει να αγοράσει κανείς άμεσα αν ψάχνει.

Τεσπά τον έβαλα πρόχειρα με διπλής (μια χαρά θα είναι και για μόνιμα) μέχρι να προμηθευτώ το βιδάκι με το stand off. ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Χεχε ωραίος! Να σου πω την αλήθεια, μου κρυφοαρέσουν τα cougar :P  

Στο θέμα μας : Αυτό το διαόλι το heatsink έριξε κατακόρυφα τις θερμοκρασίες.Σε βαθμό που ντρέπομαι να το πω..σαν ψέμα. Η πρώτη θερμοκρασία από 65 μαξ,κατέβηκε στους 50 βαθμούς,και η δεύτερη που ήταν και ο λόγος που κοίταξα αυθημερόν για heatsink, κατέβηκε από 85 στους 62 η μέγιστη. Αντε να βάλουμε και ένα περιθώριο "λάθους" λόγω όποιας διαφοράς στην θερμοκρασία χώρου 2-4 βαθμούς,και πάλι είναι εντυπωσιακή η διαφορά. 

Από την άλλη μου θυμίζει τους intel με την οδοντόπαστα που πρέπει να δώσεις και ένα σωρό λεφτά για τοπ ψύκτρα και να κάνεις και delid.Τα ίδια και εδώ.Επιδόσεις με τίμημα και καπέλο στο καπέλο για να δουλέψει όπως πρέπει.Τεσπά...

By the way,στο θέμα με τη βίδα. Δεν την βρήκα,αν και στα specs της μητρικής αναφέρει οτι έχει 1x M.2 screw package. Λίγο απίθανο να το πέταξα αλλά μιας που έχει περάσει καιρός λέω ίσως να χάθηκε.

Κολλητός που πήρε πρόσφατα z370 asus prime,και δεν έχει βάλει m.2,ψάξαμε και δεν βρήκαμε.Εκείνος πιο "ψείρας" από εμένα ,αποκλειεται να το πέταξε.Απλά δεν υπήρχε αν και γράφει το ίδιο στα specs. Σε ξένα φόρουμ διαβάζω για πολλές ίδιες περιπτώσεις,και σε επικοινωνία κάποιων με asus,η εταιρεία τους απάντησε να πάνε να βρούνε στο εμπόριο. Τι παιζει και λείπουν από το κουτί αναρωτιέμαι...

Επισκέφτηκα το πλαίσιο σήμερα που βρίσκεται και 2 στενά από το σπίτι μου.Τους ζήτησα ευγενικά μπας και είχαν να με εξυπηρετήσουν.Η απάντηση ήταν με σιγουριά πως δεν έχουν και μάλιστα μου τόνισε οτι και άλλοι ζητάνε συχνά. 

Στο κιτρινο που πήγα να πάρω το heatsink,στα κεντρικά,είπα στον υπάλληλο το προβλημα μπας και μιλήσει με τους τύπους στο service να μας δώσουν καμία,ο υπάλληλος ήταν εντελώς αρνητικός.Δεν δίνουν τίποτα λέει από τέτοια.

Στην Ελλάδα φαίνεται δεν υπάρχει να αγοράσει κανείς άμεσα αν ψάχνει.

Τεσπά τον έβαλα πρόχειρα με διπλής (μια χαρά θα είναι και για μόνιμα) μέχρι να προμηθευτώ το βιδάκι με το stand off. ;) 

Και παλι λιγο υψηλα ειναι με το heatsink,εγω οπως σου ειπα ειμαι στους 43,τεσπα...και παλι δεν εχεις τις προηγουμενες τις ακατανομαστες... 😎

Στην μητρικη μου παντως ειχα βιδακια...Αν θες να δω μηπως εχω εγω να σου δωσω..

(Στα ποσα hz παιζει ο delidαρισμενος σου;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Και παλι λιγο υψηλα ειναι με το heatsink,εγω οπως σου ειπα ειμαι στους 43,τεσπα...και παλι δεν εχεις τις προηγουμενες τις ακατανομαστες... 😎

Στην μητρικη μου παντως ειχα βιδακια...Αν θες να δω μηπως εχω εγω να σου δωσω..

(Στα ποσα hz παιζει ο delidαρισμενος σου;)

Σε ευχαριστώ !!  Θα το αφήσω προς το παρών έτσι και βλέπω, γιατί με κούρασε σήμερα :D 

Κοίτα για τις θερμοκρασίες,έχει λίγο ζέστη αυτές τις μέρες και μπροστά έχω 280 AIO με 2 push 140mm .Λογικά χωρίς ψυγείο θα ήταν καλύτερα αλλά και πάλι μου φαίνονται μια χαρά.

( O cpu παίζει daily στα 5.0ghz - 1.28v .Έπεσα σε καλό κομμάτι εντελώς στην τύχη :P ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Σε ευχαριστώ !!  Θα το αφήσω προς το παρών έτσι και βλέπω, γιατί με κούρασε σήμερα :D 

Κοίτα για τις θερμοκρασίες,έχει λίγο ζέστη αυτές τις μέρες και μπροστά έχω 280 AIO με 2 push 140mm .Λογικά χωρίς ψυγείο θα ήταν καλύτερα αλλά και πάλι μου φαίνονται μια χαρά.

( O cpu παίζει daily στα 5.0ghz - 1.28v .Έπεσα σε καλό κομμάτι εντελώς στην τύχη :P ) 

👽 luck, out of space  😃  , ανεβασε αν θες καμα pic με το tower..εκτος αν το εχεις αναρτησει καπου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

👽 luck, out of space  😃  , ανεβασε αν θες καμα pic με το tower..εκτος αν το εχεις αναρτησει καπου..

Εδώ είναι ,πρόσφατη ;) 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Εδώ είναι ,πρόσφατη ;) 

Η gpu So close.. δικαιολογημενα η θερμοκρασια..Με γειες παντως mcrae..

Λιωστο να το χαρεις!😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Η gpu So close.. δικαιολογημενα η θερμοκρασια..Με γειες παντως mcrae..

Λιωστο να το χαρεις!😉

Σε ευχαριστώ αδερφέ !!   :D :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με γεια φίλε η ψύκτρα του δίσκου!

Δεν ξέρω αν πρόκειται για λάθος μέτρηση, αλλά ο δικός μου NVMe είναι πολύ χαμηλά.

O NVMe φυσιέται συνεχώς από τους μπροστινούς του κουτιού και ίσως ο 140άρης της ψύκτρας του CPU να κάνει κάποιον στροβιλισμό και να τον χτυπάει. 

Γενικά οι ψύκτρες που παίρνουν 120άρη ανεμιστήρα, αλλά δέχονται και 140άρη ο οποίος όπως είναι λογικό εξέχει λίγο, δεν είναι τυχαίο. Με το να εξέχει ο ανεμιστήρας, φυσάει εκτός από τα Fins της ψύκτρας τα Heatpipes της, αλλά και τα VRMs και οποιοδήποτε άλλο Component βρίσκεται εκεί κάτω.

Εδώ σε IDLE.
449066699_StorageTemp.PNG.e67306e8c9ba4b785551961d1eeb0a68.PNG

 

Εδώ με Stress.
1540692259_StorageTempstress.PNG.f9b193dec9410574bcb58585047e6ecf.PNG

 

39C και 41C αντίστοιχα.

 

Ο δίσκος βρίσκεται ανάμεσα στην ψύκτρα του επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών. Μπροστά υπάρχουν 3x120mm (οι προεγκατεστημένοι του κουτιού).

232254586_DSC_7745(Large)(Small).jpeg.c01fe319399ca89d3d09dc0dd3912ef5.jpeg

650232875_DSC_9037(Small).jpeg.e98b6eab73de5f9fa5d8f665eaeafb6d.jpeg

 

Οι βίδες τέλος σε εμένα είχαν έρθει με την μητρική, σ' ένα ξεχωριστό μικρό σακουλάκι και ήταν δύο. Είναι πάρα πολύ μικρές και εύκολο να χαθούν ωστόσο.

Edit:
Στο HardwareInfo η δεύτερη θερμοκρασία είναι 67 σε IDLE και 75-80 σε Load (Crystal Disk Mark).

 

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Με γεια φίλε η ψύκτρα του δίσκου!

Δεν ξέρω αν πρόκειται για λάθος μέτρηση, αλλά ο δικός μου NVMe είναι πολύ χαμηλά.

O NVMe φυσιέται συνεχώς από τους μπροστινούς του κουτιού και ίσως ο 140άρης της ψύκτρας του CPU να κάνει κάποιον στροβιλισμό και να τον χτυπάει. 

Γενικά οι ψύκτρες που παίρνουν 120άρη ανεμιστήρα, αλλά δέχονται και 140άρη ο οποίος όπως είναι λογικό εξέχει λίγο, δεν είναι τυχαίο. Με το να εξέχει ο ανεμιστήρας, φυσάει εκτός από τα Fins της ψύκτρας τα Heatpipes της, αλλά και τα VRMs και οποιοδήποτε άλλο Component βρίσκεται εκεί κάτω.

Εδώ σε IDLE.
449066699_StorageTemp.PNG.e67306e8c9ba4b785551961d1eeb0a68.PNG

Εδώ με Stress.
1540692259_StorageTempstress.PNG.f9b193dec9410574bcb58585047e6ecf.PNG

39C και 41C αντίστοιχα.

Ο δίσκος βρίσκεται ανάμεσα στην ψύκτρα του επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών. Μπροστά υπάρχουν 3x120mm (οι προεγκατεστημένοι του κουτιού).

232254586_DSC_7745(Large)(Small).jpeg.c01fe319399ca89d3d09dc0dd3912ef5.jpeg

650232875_DSC_9037(Small).jpeg.e98b6eab73de5f9fa5d8f665eaeafb6d.jpeg

Οι βίδες τέλος σε εμένα είχαν έρθει με την μητρική, σ' ένα ξεχωριστό μικρό σακουλάκι και ήταν δύο. Είναι πάρα πολύ μικρές και εύκολο να χαθούν ωστόσο.

Edit:
Στο HardwareInfo η δεύτερη θερμοκρασία είναι 67 σε IDLE και 75-80 σε Load (Crystal Disk Mark).

 

To sentinel στις default ρυθμίσεις μετράει τη θερμοκρασία κάθε 5 λέπτα το οποιο για τους hdd δεν εχει ιδιαιτερη διαφορά, για τους ssds ομως σε αυτο το χρονικο διαστημα προλαβαινουν να ζεσταθούν και να κρυώσουν.

Πήγαινε configuration->advanced options και αλλαξε το detection frequency απο τα 5 λεπτα στα 5-10 δευτερολεπτα και θα δεις τις αλλαγες στις θερμοκρασίες οταν τρεχεις κάποιο benchmark. Μην το αφήσεις πάντως μόνιμα σε τοσο χαμηλο detection frequency γιατι λογικα θα χει κάποιο overhead και ισως οι επιδοσεις πέσουν λιγο. Στα 1-2 λεπτα θεωρω οτι ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...