Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, atrwtos είπε

Όχι και τόσο αλλά θα προτιμούσα ένα που να μην έχει

https://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/m/202/Toshiba/f/660212/4TB.html?keyphrase=Canvio+Premium&o=Toshiba+Canvio+Premium

1 ώρα πριν, nikos360 είπε

καλησπερα ψαχνω και εγω εναν εξωτερικο σκληρο τον οποιο θα εχω συνδεδεμενο με το pc και θελω να παζει ταινιες στην tv χωρις να χρειαζεται να ανοιξω το pc,αν γινεται μεσω του δικτυου μου η αναγκαστικα θα τον βγαζω και θα τον μεταφερω στην τηλεοραση.(ταινιες 4κ οποτε παμε απο 1tb και πανω )κατι καλο γιατι θα ειναι σε συνεχη λειτουργεια για up k down (μαξ 120)

Ποσα διαθετεις?θες να πας σε nas συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikos360 είπε

καλησπερα ψαχνω και εγω εναν εξωτερικο σκληρο τον οποιο θα εχω συνδεδεμενο με το pc και θελω να παζει ταινιες στην tv χωρις να χρειαζεται να ανοιξω το pc,αν γινεται μεσω του δικτυου μου η αναγκαστικα θα τον βγαζω και θα τον μεταφερω στην τηλεοραση.(ταινιες 4κ οποτε παμε απο 1tb και πανω )κατι καλο γιατι θα ειναι σε συνεχη λειτουργεια για up k down (μαξ 120)

Αν έχεις router που δεν είναι του ISP μπορείς να συνδέσεις ένα ή δύο εξωτερικούς 2.5inch σε αυτό και να βλέπεις ταινίες στην τηλεόραση. Αλλιώς μπορείς να πάρεις ένα 3.5inch εξωτερικό και με ανοιχτό pc συν ένα πρόγραμμα σαν το UMS να βλέπεις στην τηλεόραση. Η τρίτη λύση ένας 2.5inch και τον μεταφέρεις. Εγώ επέλεξα για τις ταινίες τους WD My Book (3.5inch) / WD Passport (2.5 inch) / Seagate Backup Storage Plus (2.5inch) σε μεγαλες χωρητικότητες μετά από μία μικρή έρευνα χωρίς να είμαι σίγουρος ότι είναι best value for money.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αν έχεις router που δεν είναι του ISP μπορείς να συνδέσεις ένα ή δύο εξωτερικούς 2.5inch σε αυτό και να βλέπεις ταινίες στην τηλεόραση. Αλλιώς μπορείς να πάρεις ένα 3.5inch εξωτερικό και με ανοιχτό pc συν ένα πρόγραμμα σαν το UMS να βλέπεις στην τηλεόραση. Η τρίτη λύση ένας 2.5inch και τον μεταφέρεις. Εγώ επέλεξα για τις ταινίες τους WD My Book (3.5inch) / WD Passport (2.5 inch) / Seagate Backup Storage Plus (2.5inch) σε μεγαλες χωρητικότητες μετά από μία μικρή έρευνα χωρίς να είμαι σίγουρος ότι είναι best value for money.

vdsl 50 της vodafone το ρουτερ εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αν έχεις router που δεν είναι του ISP μπορείς να συνδέσεις ένα ή δύο εξωτερικούς 2.5inch σε αυτό και να βλέπεις ταινίες στην τηλεόραση. Αλλιώς μπορείς να πάρεις ένα 3.5inch εξωτερικό και με ανοιχτό pc συν ένα πρόγραμμα σαν το UMS να βλέπεις στην τηλεόραση.

Δεν την ηξερα αυτη τη λυση με τα router.

Φανταζομαι δεν επιρεαζονται οι ταχυτητες δικτυου ή  η αναγνωση του δισκου να εχει απωλειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Δεν την ηξερα αυτη τη λυση με τα router.

Φανταζομαι δεν επιρεαζονται οι ταχυτητες δικτυου ή  η αναγνωση του δισκου να εχει απωλειες?

Η ανάγνωση του δίσκου δεν είναι optimal, στο δικό μου router (ax88) είναι στα 45-50ΜΒ/s στον WD Passport / Seagate 2.5inch, όμως είναι υπεραρκετή ακόμα και bluray remux με peaks 250Mbit/s. Στα πιο φτηνα router με USB 2 είναι ανάμεσα στα 15-25ΜΒ/s, αρκετή για το 99.9% από τις ταινίες. Στο smallnetbuilder έχει τέτοια test για πολλά router.

Αν η τηλεόραση έχει 802.11n στα 5ghz τότε είναι μια χαρά για ταινίες μέχρι 150Mbit (τουλάχιστον η Samsung και η LG που χρησιμοποιώ), με 802.11ac ή Gbit ethernet δεν υπάρχει περιορισμός. Η σύνδεση με USB κατευθείαν στην τηλεόραση είναι πιο αργή από τις παραπάνω λύσεις (στις δικές μου δοκιμές) αλλά λίγο πιο γρήγορη από 100Mbit ethernet. Σε κάθε περίπτωση αν η ταινία δεν είναι 4Κ HDR bluray remux όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία, κάθε σύνδεση είναι υπεραρκετή.

Η ταχύτητα του router δεν πρόκειται να επηρεαστεί αν γίνεται μία ταινία stream και άλλοι client είναι στο internet αλλά αν κάνεις πολύ υπερβολικά πράγματα ( χρήση NAS + VPN + QOS + stream + torrent download) τότε θέλεις καλό router, το bottleneck είναι συνήθως η RAM του router, ακόμα και τα καλά δεν έχουν πάνω από 1Gb και τα περισσότερα σε λογική τιμή έχουν μόνο 256Mb/512Mb.

Γενικά τα router δεν διαφέρουν πολύ από τα NAS πέρα από το ότι η σύνδεση είναι USB και όχι SATA. Και τα δύο έχουν ARM επεξεργαστές και τρέχουν κάποιο linux. Τα router τρέχουν tomato και ότι προέρχεται από αυτό όπως OpenWrt/LEDE, DD-WRT. Tο stock firmware της Netgear είναι σχεδόν ίδιο με το OpenWrt και της Asus αρκετά παρόμοιο. Υπάρχει το opoware και το πιο καινούργιο entware που τρέχουν πάνω σε αυτά τα linux και έχουν χιλιάδες εφαρμογές για αυτά ( σε περιορισμένη γκάμα όπως και στα NAS όμως έχουν extra asterix, adblock apps και downloaders). Είναι και σχετικά εύκολο να κάνεις compile την δική σου εφαρμογή για αυτά αν είσαι προγραμματιστής. Μία μεγάλη διαφορά είναι ότι δεν πρέπει να υπάρχει για router DLNA server που να κάνει transcode αλλά δεν πιστεύω ότι χρειάζεται πλέον κάτι τέτοιο με τις τηλεοράσεις της τελευταίας 4ετίας.

Τα ποιο popular router για αυτή τη δουλειά είναι το Asus DSL-AC88U και το Asus DSL-AC68U με asuswrt-merlin firmware, όμως και με το stock firmware έχεις DLNA/Samba/Torrent dl/VPN. Τα νέα AX router είναι ακόμα καλύτερα αν και δεν έχουν καλό value for money γιατί είναι ακόμα ακριβά.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

https://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/m/202/Toshiba/f/660212/4TB.html?keyphrase=Canvio+Premium&o=Toshiba+Canvio+Premium

Ποσα διαθετεις?θες να πας σε

14 ώρες πριν, elpenor είπε

Αν η τηλεόραση έχει 802.11n στα 5ghz τότε είναι μια χαρά για ταινίες μέχρι 150Mbit (τουλάχιστον η Samsung και η LG που χρησιμοποιώ), με 802.11ac ή Gbit ethernet δεν υπάρχει περιορισμός. Η σύνδεση με USB κατευθείαν στην τηλεόραση είναι πιο αργή από τις παραπάνω λύσεις (στις δικές μου δοκιμές) αλλά λίγο πιο γρήγορη από 100Mbit ethernet. Σε κάθε περίπτωση αν η ταινία δεν είναι 4Κ HDR bluray remux όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία, κάθε σύνδεση είναι υπεραρκετή.

Η ταχύτητα του router δεν πρόκειται να επηρεαστεί αν γίνεται μία ταινία stream και άλλοι client είναι στο internet αλλά αν κάνεις πολύ υπερβολικά πράγματα ( χρήση NAS + VPN + QOS + stream + torrent download) τότε θέλεις καλό router, το bottleneck είναι συνήθως η RAM του router, ακόμα και τα καλά δεν έχουν πάνω από 1Gb και τα περισσότερα σε λογική τιμή έχουν μόνο 256Mb/512Mb.

Τα ποιο popular router για αυτή τη δουλειά είναι το Asus DSL-AC88U και το Asus DSL-AC68U με asuswrt-merlin firmware, όμως και με το stock firmware έχεις DLNA/Samba/Torrent dl/VPN. Τα νέα AX router είναι ακόμα καλύτερα αν και δεν έχουν καλό value for money γιατί είναι ακόμα ακριβά.

 

150 ευρω...Δεν το ήξερα αυτό μάλιστα..δηλαδη το σύστημα Nas το συνδέεις στο ρουτερ και απο κει έχουν προσβαση οι πάντες(ή όση έχουν πρόσβαση) ανεξαρτήτος λειτουργικού...καλη φαση..θα το ψάξω..και μέσω wifi όταν συνδέεσαι σε αυτό πως μπορείς να δεις τις ταινίες;;; κατεβάζεις κάποια εφαρμογη στο ταμπλετ για παραδειγμα και έχεις πρόσβαση μέσα από κει;;; και μπορείς δεν ξέρω λέω να βάλεις τους σκληρους και σε διαταξη RAID;...γιατι λες δεν επηρεάζετε η ταχύτητα του router οπότε ειδικά για να δεις μια ταινία 4κ χωρίς κοληματα κτλ. κατι τέτοιο πρέπει να έχεις όταν ειδικά αυτό γίνετε ασύρματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, atrwtos είπε

150 ευρω...Δεν το ήξερα αυτό μάλιστα..δηλαδη το σύστημα Nas το συνδέεις στο ρουτερ και απο κει έχουν προσβαση οι πάντες(ή όση έχουν πρόσβαση) ανεξαρτήτος λειτουργικού...καλη φαση..θα το ψάξω..και μέσω wifi όταν συνδέεσαι σε αυτό πως μπορείς να δεις τις ταινίες;;; κατεβάζεις κάποια εφαρμογη στο ταμπλετ για παραδειγμα και έχεις πρόσβαση μέσα από κει;;;

Αν έχεις NAS και το συνδέσεις με ethernet σε οποιοδήποτε router (ακόμα και του ISP) τότε όλες οι συσκευές που συνδέονται μέσω ethernet ή wifi μπορούν να παίξουν τις ταινίες που έχει μέσα το NAS μέσω ενός προγράμματος που έχουν τα περισσότερα NAS και το ονομάζουν συνήθως Media Server.

Αν δεν έχεις NAS αλλά έχεις ένα καλό router και βάλεις πάνω του ένα εξωτερικό USB δίσκο τότε ισχύει ότι και με το NAS, τα περισσότερα router έχουν και αυτά Media Server.

Αν δεν έχεις ούτε NAS ούτε καλό Router τότε μπορείς να βάλεις στο PC σου ένα πρόγραμμα όπως το UMS (υπάρχουν πάρα πολλά και το Kodi το κάνει, η λειτουργία λέγεται DLNA Server) και να ισχύει ότι και παραπάνω.

Οι smart τηλεοράσεις / Windows / Android / Linux και σχεδόν τα πάντα έχουν την επιλογή να γίνουν DLNA Clients και να παίζουν περιεχόμενο που τους δίνει ο DLNA Server μέσω ethernet ή wifi.

51 λεπτά πριν, atrwtos είπε

και μπορείς δεν ξέρω λέω να βάλεις τους σκληρους και σε διαταξη RAID;

Όχι δεν μπορείς στο router να κάνεις RAID με τους εξωτερικούς USB δίσκους**, πέρα από αυτό τα περισσότερα router έχουν μόνο μία υποδοχή USB.

51 λεπτά πριν, atrwtos είπε

γιατι λες δεν επηρεάζετε η ταχύτητα του router οπότε ειδικά για να δεις μια ταινία 4κ χωρίς κοληματα κτλ. κατι τέτοιο πρέπει να έχεις όταν ειδικά αυτό γίνετε ασύρματα

Μάλλον δεν ήμουν ξεκάθαρος, σίγουρα όταν μία συσκευή είναι συνδεδεμένη μέσω WIFI με το router αυτό επηρεάζει την ταχύτητα των υπόλοιπων συσκευών που είναι συνδεδεμένες πάνω στο ίδιο router στην ίδια συχνότητα  wifi. Αν το router είναι 4Χ4 MIMO η επίδραση αυτή είναι μικρότερη. Αν η συσκευή είναι συνδεδεμένη στα 5ghz και οι υπόλοιπες στα 2.4Ghz τότε δεν τις επηρεάζει καθόλου* όπως φυσικά και αν είναι μέσω ethernet. Ταινία 4Κ βλέπεις χωρίς κολλήματα μέσω wifi με οποιοδήπoτε router (αρκεί να είναι κοντά), για να δεις 4Κ Bluray Remux (60-100GB ταινία) θέλεις router που να υποστηρίζει 5Ghz (ακόμα και αν είναι μόνο 802.11n).

*στο 99% των router, το 1% που έχει κάποιο SOC όπως της Qualcomm και έχει κοινό κύκλωμα και για τις δύο συχνότητες υπάρχει επίδραση.

** Θεωρητικά μπορείς με custom firmware να φτιάξεις software raid αλλά κατά την γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά υπαρχει εδω και 5 χρονια και το ανακαλύπτω τώρα χαχαα..τι να πω..Λοιπόν επειδή μου άρεσε και κάτι τέτοιο θα το κάνω στο μέλλον προς το παρόν..Θα πάρω έναν εξωτερικό για να κάνω την δουλεία μου...αλλά να σου πω elpenor υπάρχει δυνατότητα διάταξης RAID δες εδώ...και μπορείς και εκτός δικτυου μεσω ιντερνετ να συνδεθεις στο δικο σου σύστημα Nas και να δεις τις ταινίες τα αρχεια σου κτλ. 

Για οποιο θέλει να μάθει τι είναι το Nas βρηκά εδώ πληροφορίες.Και στο youtube μέχρι και το Raspberry Pi 4 μπορείς να δημιουργησεις ένα τέτοιο συστημα..αυτο για το kodi θα το δω γιατι με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, atrwtos είπε

αλλά να σου πω elpenor υπάρχει δυνατότητα διάταξης RAID δες εδώ...και μπορείς και εκτός δικτυου μεσω ιντερνετ να συνδεθεις στο δικο σου σύστημα Nas και να δεις τις ταινίες τα αρχεια σου κτλ.

Φυσικά με τα NAS μπορείς να κάνεις raid, με τα router δεν μπορείς. Αν συνδεθείς εκτός local lan (δηλαδή δώσεις πρόσβαση στα αρχεία σου στο WAN) τότε έχεις μεγάλο ρίσκο από άποψη ασφάλειας και δεν θα μπορείς να δεις τις περισσότερες ταινίες αφού η σύνδεση σου στο internet έχει συνήθως μέχρι 5Mbit upload που δεν είναι αρκετό (οι 24άρες έχουν 1Mbit). Αν έχεις 100/10 και δεν σε ενδιαφέρει το θέμα της ασφάλειας είναι και αυτό μία επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα,αναζητω εναν αξιοπιστο SSD χωρητικοτητας 480-500GB αποκλειστικα για αποθηκη steam(υπαρχει m2 για λειτουργικο προγραμματα κλπ)

Διαθετω μεχρι 50-60 ευρω και αναζητω μια αξιοπιστη λυση αλλα και VFM αν ειναι δυνατον

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια σκεφτομουν να παω σε nvme αφου εχω εναν απλο ssd 128. To Mother μου ειναι to asus maximus hero vii με haswell cpu.Θα ειναι ταχυς ο nvme μεσω της θυρας που εχει το Mοther η να μεινω οπως ειμαι γιατι δεν θα δω διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, darkheretic είπε

Kαλημερα,αναζητω εναν αξιοπιστο SSD χωρητικοτητας 480-500GB αποκλειστικα για αποθηκη steam(υπαρχει m2 για λειτουργικο προγραμματα κλπ)

Διαθετω μεχρι 50-60 ευρω και αναζητω μια αξιοπιστη λυση αλλα και VFM αν ειναι δυνατον

Ευχαριστω

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=13867020%2C20661422

5 ώρες πριν, Tronis20 είπε

Καλησπερα παιδια σκεφτομουν να παω σε nvme αφου εχω εναν απλο ssd 128. To Mother μου ειναι to asus maximus hero vii με haswell cpu.Θα ειναι ταχυς ο nvme μεσω της θυρας που εχει το Mοther η να μεινω οπως ειμαι γιατι δεν θα δω διαφορα.

Αναλογως,  για την χρηση που τον θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απλό 250άρι ssd και τοποθέτηση σε laptop  ποιον να επιλέξω?

Χρήση λειτουργικό και λίγα αρχεία. 

 

 

https://www.e-shop.gr/ssd-toshiba-tr200-240gb-25-sata3-p-PER.333822

https://www.e-shop.gr/ssd-kingston-sa400s37-240g-ssdnow-a400-240gb-25-sata3-p-PER.346079

https://www.e-shop.gr/ssd-adata-ultimate-su650-240gb-25-sata-30-p-PER.331283

κάποιον άλλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ronnie79 είπε

Για απλό 250άρι ssd και τοποθέτηση σε laptop  ποιον να επιλέξω?

Χρήση λειτουργικό και λίγα αρχεία. 

https://www.e-shop.gr/ssd-toshiba-tr200-240gb-25-sata3-p-PER.333822

https://www.e-shop.gr/ssd-kingston-sa400s37-240g-ssdnow-a400-240gb-25-sata3-p-PER.346079

https://www.e-shop.gr/ssd-adata-ultimate-su650-240gb-25-sata-30-p-PER.331283

κάποιον άλλο?

Aπο αυτους τον toshiba.

Αλλες καλες επιλογες 

https://www.e-shop.gr/ssd-patriot-p200s256g25-p200-256gb-25-sata-3-p-PER.323235

https://www.e-shop.gr/ssd-pny-cs900-240gb-25-sata-3-p-PER.302900

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι μεταξύ αυτών των 2 εξωτερικών δίσκων:

https://www.public.gr/product/perifereiaka/external-hdd/eks-skliros-diskos-toshiba-basics-1tb-hdtp210ek3aa-25-usb-30-mayro/prod9222294pp/

https://www.public.gr/product/perifereiaka/external-hdd/eksoterikos-skliros-diskos-silicon-power-anti-s-a30-1tb-25-usb-30-sp010tbphda30s3w-leyko/prod9111277pp/

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας. Έχει κάποιος εμπειρία, καλή ή κακή από κάποιον από τους παραπάνω δίσκους;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...