Προς το περιεχόμενο

Συνεχόμενο ανεβοκατέβασμα θερμοκρασίας επεξεργαστή{fx8350-970aud3p}Προστέθηκε βίντεο


chrisSerres

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα insomniacs. Αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα με το σύστημά μου.

Χαρακτηριστικά:

mobo gigabyte 970a-ud3p

επεξεργαστής amd fx 8350 4ghz

ψήκτρα επεξεργαστή coolermaster 212 evoX

μνήμες 1600mhz

ssd storage

r9 390 vga

coolermaster cosmos Case fulltower με 8x ανεμιστηρες 120mm

psu Corsair VS650, ξέρω θα κράξετε τροφοδοτικό αλλά δεν είμαι gamer...

 

Παρακολουθόντας τις θερμοκρασίες του συστήματως βλέπω ότι ο επεξεργαστής αυτή τη στιγμή έχει 21 βαθμούς ενώ οι 8 ανεμιστήρες του κουτιού λειτουργούν στο 40% , ξαφνικά σε 1 δευτερόλεπτο το 21 γίνεται 31 και ανα δευτερόλεπτο έπειτα υποχωρεί κατα 1 βαθμό φτάνοντας πίσω στους 21, μετά από 5 λεπτά η θερμοκρασία αλλάζει κάθε δευτερόλεπτο πραγματικά χωρίς να κάνω τίποτα, μετά για 1 λεπτό είναι σταθερή και παίζει +1 -1, άλλες φορές Κάθομαι και βλέπω να ξεκινάει από 19 να πετάγεται στους 25, μετά ξαφνικά να πέφτει στους 22 κι σε 1 δευτερόλεπτο να φτάνει τους 36.

 

Η πλάκα είναι ότι όταν χτυπήσει 30+ όντως βάζω το χέρι πίσω και βγάζει ζεστό αέρα!!! Είναι δυνατό να υπάρχουν τόσο μεγάλες διακυμάνσεις? Και για το αστείο της υπόθεσης, εκεί που έχω π.χ. 22 βαθμούς, πατάω new tab καθώς συγγράφω αυτό το θέμα, και η θερμοκρασία πετάγεται πάνω στους 30 κι επανέρχεται σταδιακά χαμηλά. Θα με τρελάνει ρε μάγκες χαχαχαχ

 

 

Επεξ/σία από chrisSerres
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτα λογικο ειναι. Που να δεις τον δικο μου τι κανει. Απο 95 παει 45 ;) 

Ετσι και αλλιως στους FX η θερμοκρασια που δινουν τα monitoring software ειναι λαθος, μετα τους 55-60 αρχιζει και προσεγγιζει την πραγματικη θερμοκρασια που εχει ο επεξεργαστης. Αυτος ακριβος ιεναι και ο λογος για τις διακυμανσεις που εχεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το AMD Overdrive και το HWinfo για να βλέπεις σωστές θερμοκρασίες στους FX.

Τα υπόλοιπα προγράμματα συνήθως (90%) δεν δείχνουν σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

Κατέβασε το AMD Overdrive και το HWinfo για να βλέπεις σωστές θερμοκρασίες στους FX.

Τα υπόλοιπα προγράμματα συνήθως (90%) δεν δείχνουν σωστά.

Ποιό να πιστέψω τώρα?

4l3eid.jpg

πφφφ παιδια πραγματικα το'χω λυσει και δεσει 3 φορες μεσα σε 2 μερες το μηχανημα για να ειμαι σιγουρος οτι ολα πατανε καλα..

24dr0bp.jpg

Δειτε και το βιντεακι μου

 

Επεξ/σία από chrisSerres
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το ρεύμα που είναι ψηλά χωρίς λόγο για την ταχύτητα που τρέχεις μια χαρά σε βλέπω από θερμοκρασίες. Που βλέπεις θέμα εσύ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ~Palpatin~ είπε

Εκτός από το ρεύμα που είναι ψηλά χωρίς λόγο για την ταχύτητα που τρέχεις μια χαρά σε βλέπω από θερμοκρασίες. Που βλέπεις θέμα εσύ;

το cpu temperature το ειδες? μεσα σε βιντεο 30sec ανεβηκε απ'το 17 στο 37 σε 2 δευτερολεπτα. Γινεται ενα υλικο να ανεβαζει σε τοσο χρονο 20 βαθμους πανω? πυρηνικη ενεργεια ειναι? χαχαχαχ... μου τραβηξε και 2 κλεισηματα στη σειρα μολις εβαλα παιχνιδι να παιξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, chrisSerres είπε

Καλησπέρα insomniacs. Αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα με το σύστημά μου.

Χαρακτηριστικά:

mobo gigabyte 970a-ud3p

επεξεργαστής amd fx 8350 4ghz

ψήκτρα επεξεργαστή coolermaster 212 evoX

μνήμες 1600mhz

ssd storage

r9 390 vga

coolermaster cosmos Case fulltower με 8x ανεμιστηρες 120mm

psu Corsair VS650, ξέρω θα κράξετε τροφοδοτικό αλλά δεν είμαι gamer...

Παρακολουθόντας τις θερμοκρασίες του συστήματως βλέπω ότι ο επεξεργαστής αυτή τη στιγμή έχει 21 βαθμούς ενώ οι 8 ανεμιστήρες του κουτιού λειτουργούν στο 40% , ξαφνικά σε 1 δευτερόλεπτο το 21 γίνεται 31 και ανα δευτερόλεπτο έπειτα υποχωρεί κατα 1 βαθμό φτάνοντας πίσω στους 21, μετά από 5 λεπτά η θερμοκρασία αλλάζει κάθε δευτερόλεπτο πραγματικά χωρίς να κάνω τίποτα, μετά για 1 λεπτό είναι σταθερή και παίζει +1 -1, άλλες φορές Κάθομαι και βλέπω να ξεκινάει από 19 να πετάγεται στους 25, μετά ξαφνικά να πέφτει στους 22 κι σε 1 δευτερόλεπτο να φτάνει τους 36.

Η πλάκα είναι ότι όταν χτυπήσει 30+ όντως βάζω το χέρι πίσω και βγάζει ζεστό αέρα!!! Είναι δυνατό να υπάρχουν τόσο μεγάλες διακυμάνσεις? Και για το αστείο της υπόθεσης, εκεί που έχω π.χ. 22 βαθμούς, πατάω new tab καθώς συγγράφω αυτό το θέμα, και η θερμοκρασία πετάγεται πάνω στους 30 κι επανέρχεται σταδιακά χαμηλά. Θα με τρελάνει ρε μάγκες χαχαχαχ

Συγνώμη για το άσχετο του θέματος αλλά επειδή τυχαίνει να έχουμε την ίδια μητρική και cpu θα ήθελα να ρωτήσω πια εκδοσή bios έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gordo1962 είπε

Συγνώμη για το άσχετο του θέματος αλλά επειδή τυχαίνει να έχουμε την ίδια μητρική και cpu θα ήθελα να ρωτήσω πια εκδοσή bios έχεις;

gordo από χθες το βράδυ πέρασα το beta bios, δεν υπάρχουν κι επιλογές, έχω την rev1... Αν είχα την rev2 απο'τι είδα στη σελίδα έχει 2 bios updates, οπότε πολεμάω με ότι έχω... Τώρα είμαι σε φάση να ψάχνω custom bios.

 

Paplatin αυτό που λες πράγματι μου φαίνεται απίστευτο για δεδομένα intel, ντάξει είμαι κι άσχετος από intel καθώς από έφηβος 10-12 χρόνια τώρα πηγαίνω από amd σε amd χαχαχ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!Έχεις 35C° μέχρι το thermal margin,ξεκάθαρα είσαι μια χαρά.οπως ειπώθηκε όμως 1.4v για stock είναι τζάμπα ρεύμα στο chip..θα μπορούσες 4.7Ghz με αυτή τη τάση.

Το ότι ανεβοκατεβαινει λογικό είναι γιατί όλο κάποιες διεργασίες τρέχουν και σταματουν,το ότι το θεωρείς idle επειδή δεν κάνεις κάτι δε παίζει σα σενάριο.

Μια χαρά είσαι,μη τρελαινεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά στο κουτί μέσα έχω φτιάξει χειροποίητες βάσεις και το'χω τιγκάρει στους ανεμιστήρες, επίσης αφτερμαρκετ ανεμιστήρα σε τροφοδοτικό, και αφτερμαρκετ σε cpu, το κουτί όντως είναι πιο δροσερό απ'τη θερμοκρασία του δωματίου μου σε ιντλ. Μη παρεξηγηθώ, μπύρα δεν ψύχει, αλλά αν βάλεις τα πόδια σου στη σίτα πάνω, μια χαρά είναι :P

 

nvnight τα'χω όλλα στο auto, αν κάποιος με αυτό το σύστημα μου έδινε ρυθμήσεις συγκεκριμένες, θα'ταν πολύ βολικό.. Θα ρωτήσω τον gordo πιο πανω που εχει το ιδιο σεταπ.

 

Παντως στο ιδιο συστημα με amd 1090t είχα 22 ιντλ μεχρι πριν 2 μερες.. παραθετω φωτος απ'το κουτάκι... συγνώμη για τα σκοτάδια, δεν ανοίγω στόρια για να μη μπει ζέστη χαχαχαχα

2w7g4ep.jpg v4w8kx.jpg

Επεξ/σία από chrisSerres
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αντε να εχει την ιδια θερμοκρασια ,πιο χαμηλη δεν γινεται ,τον αερα του δωματιου σου τραβαει ,αλλιως δεν θα αγοραζαμε κλιματιστικα θα βαζαμε δυο τρεις ανεμιστηρες. Χαμήλωσε την ταση του επεξεργαστη και θα εισαι μια χαρα. Τους 17 βαθμους ουτε για πλακα μην τους πιστευεις καλοκαιριατικα εκτος αν το τσιπ σου θρεφεται με ζεστη και παραγη ψυξη :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, chrisSerres said:

παιδιά στο κουτί μέσα έχω φτιάξει χειροποίητες βάσεις και το'χω τιγκάρει στους ανεμιστήρες, επίσης αφτερμαρκετ ανεμιστήρα σε τροφοδοτικό, και αφτερμαρκετ σε cpu, το κουτί όντως είναι πιο δροσερό απ'τη θερμοκρασία του δωματίου μου σε ιντλ.

Να τος και ο αλλος under ambient.  Πολλοι μαζευτηκατε τελευταια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...