Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στους αναγνώστες, απ όσο έψαξα δεν είδα Ενότητα, συναγερμοί κατοικιών, κ γι αυτό αποφάσισα να φτιάξω εδώ την Ενότητα αυτή, μιας και τον τελευταίο καιρό, παρά πολύ κόσμο, έχει προβληματίσει το θέμα (Συναγερμός κατοικίας). Πολλοί δεν έχουν τα λεφτά, άλλοι διαθέτουν κάποια χρήματα, όχι όσα χρειάζονται, κ κάποιοι άλλοι, διαθέτουν οσα Πρέπει, αλλά δεν εισπράττουν τις υπηρεσίες όπως πρέπει.    Η αλήθεια είναι, ότι ένας συναγερμός (σημερα) μπορεί να μας σώσει τη ζωή. Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που έχει αυτό το θέμα, που σκεπτόμενος πολύ βαθειά μπορεί να το θεωρήσεις Αχανές !!! Ανοίγω αυτήν την Ενότητα για να συζητάμε τα περί των συναγερμών μας, Όσον αφορά . . Τα προβλήματά τους, Τις Τιμές, Τις Προτάσεις, Τις προσωπικές εμπειρίες του καθ Ένα, και πολλά πολλά άλλα, που έχουν προκύψει, κ προκύπτουν καθημερινά, κ είναι δύσκολες οι λύσεις. Μόνοι μας, απ τον έναν στον άλλον, μπορεί να υπάρξει αλληλοβοήθεια, κ να βοηθηθούν όσοι θέλουν (Αν μπορούμε). Όσοι θέλετε.... Γράψτε !!!!! Ευχαριστώ !!!!!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειμαι και εγω σε φαση αναζητησης , αλλα πιο πολυ εχω μπερδευτει παρα εχω καταληξει καπου. Μαλλν για ασυρματο , σειρηνα και πινακας ενσυρματοι ομως , μαρκα δεν εχω καταληξει αλλα θα ηθελα επωνυμο (απο θεμα εγγυησης και υποστηριξης) και σιγουρα με τοποθετηση. Οσο και να πιανουν τα χερια μου δεν προκειται να κανω τον μαστορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο digoo θεωρω ότι είναι ασύρματος φθηνός συναγερμός,με άπειρα αξεσουάρ και εύκολη εγκατάσταση που την κανετε και μόνοι σας.

Τον έχω 7 μήνες και είναι άψογος 

 

Όλα μαζί με την μονάδα,και τα αξεσουάρ μου πήγαν 110€

 (Αγορά από banggood)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο θέμα γιατί και εγώ ψάχνομαι για συναγερμό. Έχω δει και εγώ πολλους φτηνους στο internet αλλά όμως αξίζουν σε σχέση με άλλους πιο ακριβους. Γιατί μην ξεχνάμε τους βάζουμε για να μας προστατεύσει την περιουσία και ίσως στη ζωή μας. Είναι αξιόπιστο να πάρεις κάτι με 200 €; Βασικά και εγώ ανυπομονώ να δω απαντήσεις από πιο έμπειρους σχετικά με το τι πρέπει να προσέξουμε στην αγορά ενος συναγερμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να λεμε και δυο πραγματα παραπανω (οποιος ξερει) , πχ ο προηγουμενος φιλος ας μας πει τι εχει βαλει απο digoo καιλινκ αν θελει και ο επομενος γιατι δεν ειναι αξιοπιστος ο ασυρματος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο αξιόπιστοι είναι, ναι οι ενσύρματοι σε θέματα υποκλοπών και διάφορα άλλα. (Αν και λίγο δύσκολο για Ελλάδα να ασχοληθεί ο άλλος με τον ασύρματο και να τον "σπάσει" και τέτοια αλλά οκ,μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις) 

 

Οι ασύρματοι συναγερμοί είναι λύση "ανάγκης" και για να μην περνάς καλωδιώσεις,χαμηλό κόστος ,τοποθετηση τις περισσότερες φορές από τον ίδιο  τον ιδιοκτήτη κτλπ (που για εμένα προσωπικά το να βάλεις τον συναγερμό μόνος σου είναι ότι καλύτερο,από το να μπουν 2-3 άτομα σπίτι σου και να ξέρουν που έχεις το καθετί ;) )

 

Από τον digoo έβαλα 12 παγίδες σε πόρτες και παράθυρα,5 ανιχνευτές κίνησης και 2 σειρήνες (μια ασύρματη και μια ενσύρματη) +ένα ανιχνευτή διαρροης για τυχόν διαρροες στο σπίτι.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Οι πιο αξιόπιστοι είναι, ναι οι ενσύρματοι σε θέματα υποκλοπών και διάφορα άλλα. (Αν και λίγο δύσκολο για Ελλάδα να ασχοληθεί ο άλλος με τον ασύρματο και να τον "σπάσει" και τέτοια αλλά οκ,μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις) 

Οι ασύρματοι συναγερμοί είναι λύση "ανάγκης" και για να μην περνάς καλωδιώσεις,χαμηλό κόστος ,τοποθετηση τις περισσότερες φορές από τον ίδιο  τον ιδιοκτήτη κτλπ (που για εμένα προσωπικά το να βάλεις τον συναγερμό μόνος σου είναι ότι καλύτερο,από το να μπουν 2-3 άτομα σπίτι σου και να ξέρουν που έχεις το καθετί ;) )

Από τον digoo έβαλα 12 παγίδες σε πόρτες και παράθυρα,5 ανιχνευτές κίνησης και 2 σειρήνες (μια ασύρματη και μια ενσύρματη) +ένα ανιχνευτή διαρροης για τυχόν διαρροες στο σπίτι.

Link για τα παραπανω? Ειδα μερικα στο bangood αλλα δεν ξερω ποια πηρες εσυ. Σε ποσες μερες σου ηρθαν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι συνηθησμένοι συναγερμοι, έχουν ένα βασικο προβλημα.

Πως αν εισαι μέσα στο σπίτι και ο εισβολέας δεν κάνει "καθαρή" διάρρηξη, αλλά σπάσει τζάμι, πριονίσει παράθυρο και οι επαφές δεν πειραχτούν, ο συναγερμος δε θα χτυπήσει.

Υπάρχει βέβαια η λύση να ενεργοποιεί κανεις σε ολο το σπίτι τα φωτοκύταρα εκτός από το δωμάτιο που βρίσκεται, το οποίο ομως ειναι αρκετά δυσκολο όταν έχεις παιδιά πχ και εισαι σε ένα διαμέρισμα 70-80 τετραγωνικών.

Δεν ξέρω πως αντιμετωπίζουν οι μεγάλες εταιρίες αυτο το προβλημα και το ρωτάω εδω αν ξέρει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, james9tito είπε

Link για τα παραπανω? Ειδα μερικα στο bangood αλλα δεν ξερω ποια πηρες εσυ. Σε ποσες μερες σου ηρθαν? 

Με priority direct mail (για να μην περάσεις τελωνείο και τα γνωστά) μου ήρθαν σε 14 μέρες.

 

Λινκ δεν μπορώ να σου βάλω γιατί έχω τα app και δεν γίνεται να βάλω.

 

Digoo DG-HOSA λεγεται.εχει πολλά έξτρα και όλα είναι φθηνά.επισεις έχει ωραίο app και βλέπεις από απόσταση τι γίνεται στο σπίτι σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το συγκεκριμένο μοντέλο, αγορασμένο απο άλλο κατάστημα βέβαια. Εγκατεστημένος σε οικία με συνολικά 20 ασύρματες επαφές και 2 ανιχνευτές κίνησης. Μισές επαφές στο σπίτι και μισές στο υπόγειο, έχοντας επιλέξει μια πιο δυνατή σειρήνα. Ο προγραμματισμός ήταν έτοιμος απο την εταιρεία και εγώ με τον φαδερ εγκαταστήσαμε το σύστημα σε περίπου 2 ωρίτσες. 

Τον έχουμε και δουλεύει απροβλημάτιστα θα έλεγα περίπου 5-6 χρόνια (ίσως και περισσότερο), τοποθετείς και το καλώδιο απο το τηλ και σε καλεί σε προκαθορισμένους αριθμούς όταν ενεργοποιείται ή όταν κόβεται το ρεύμα και σου λέει που είναι το πρόβλημα (σε ποια επαφή). Μπορείς να ακούσεις επίσης και τον χώρο αν θες, όπως και να τον διαχειριστείς μέσω τηλεφώνου (ενεργοποίηση/απενεργοποίηση κλπ). Μέχρι στιγμής δεν είχα ΠΟΤΕ false alarm και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Να αναφέρω οτι τον εγκατέστησα περισσότερο για αποτροπή κάποιας ληστείας, είναι 100% σίγουρο οτι αν θέλουν μπορούν να μπουν στο σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, pontez2 said:

Δεν ξέρω πως αντιμετωπίζουν οι μεγάλες εταιρίες αυτο το προβλημα και το ρωτάω εδω αν ξέρει κάποιος.

Τοποθετούν απέξω από τις μπαλκονόπορτές δέσμες beams. Αν κάποιος πλησιάσει στην πόρτα κόβεται η δέσμη και χτυπάει ο συναγερμός πριν να προλαβεί ακόμα και γρατζουνιά να κάνει στην πόρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Πως αν εισαι μέσα στο σπίτι και ο εισβολέας δεν κάνει "καθαρή" διάρρηξη, αλλά σπάσει τζάμι, πριονίσει παράθυρο και οι επαφές δεν πειραχτούν, ο συναγερμος δε θα χτυπήσει.

 

Υπάρχουν παγίδες για το σπάσιμο τζαμιών. Γενικά υπάρχουν λύσεις για όλα, αρκεί να πληρώσεις. Το σημαντικό είναι να βρεις να στα τοποθετήσει κάποιος που ξέρει και να μην έχεις πολλές εσφαλμένες ενεργοποιήσεις. Όπως και να μελετήσει το χώρο για να δει τι ακριβώς πρέπει να παγιδεύσεις.

Οι ασύρματοι έχουν πολλά θέματα αξιοπιστίας - οκ από το τίποτα είναι μια φτηνή αλλά όχι αξιόπιστη λύση. Όποιος σας λέει το αντίθετο σε σύγκριση με την ενσύρματη λύση σας κοροϊδεύει. Και δε μιλάμε μόνο πως ο κλέφτης θα κάνει παρεμβολές στο σύστημα, αλλά και από μόνο του δεν είναι σταθερό και αξιόπιστο. Μετά έχεις και το θέμα, όχι τόσο σημαντικό, με τις μπαταρίες που θέλουν αλλαγή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έμενα σε μονοκατοικία πρώτου ορόφου ειχα βαλει ενα σύστημα συναγερμού με κόστος ~50€.a090.gif

1. Έβαλα εξω απο την πόρτα και ψηλα ενα ομοίωμά σειρήνας που αναβοσβήνει.

2. Ζήτησα απο επαγγελματία συναγερμών ενα αυτοκόλλητο με την επωνυμία του που να γράφει "ο χώρος προστατεύετε" και το κόλλησα στην πόρτα μου.

3. Σε περίπτωση που δεν μασήσει ο "επισκέπτης" και μπουκάρει στο κλιμακοστάσιο, εκεί ειχα βαλει σε μη προσβάσιμο σημείο εναν ασύρματο συναγερμό με ανιχνευτή κίνησης.

Σκοπός μου ήταν να γλιτώσω απο τους ερασιτέχνες. Θεωρώ αν ο άλλος ειναι επαγγελματίας και σε βάλει στο μάτι δύσκολα μπορείς να τον σταματήσεις. Ασε που αυτοι ξέρουν που χτυπάνε, δεν θα έρθουν σε μένα.

ΥΓ: Μετα το παραπανω συστημα οτι και να πειτε θα ειναι λιγο... Γατακια 😛

Επεξ/σία από thant
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακριά απο φτηνιάρικους ασύρματους συναγερμούς..

Μπορεί να είναι οικονομικοί και εύκολοι στην εγκατάσταση επειδή δεν χρειάζονται καλώδια αλλά Μπορούνε εύκολα να κάνουν παρεμβολές ανάμεσα στο ραντάρ και τον πίνακα.

Την έχει πάθει ένας γνωστός μου με ασύρματο, και απο τότε ούτε να το ακούει δεν θέλει.

Για καλό ασύρματο πρέπει να δώσετε πάνω απο 1000 ευρώ.

 

Εγώ στο σπίτι μου έχω τον sigma s-pro 32 

http://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/συστήματα-sigma/πίνακες-sigma

Είναι πάρα πολύ καλός και πανευκολος στον προγραμματισμό του.

Η τιμή του είναι στα 300 ευρώ πίνακας, πληκτρολόγιο, σειρήνα, 4 ραντάρ και 5 μαγνητάκια.

Εμένα μου βγήκε κοντά στα 800 επειδή έχω βάλει πολλά περιφερειακά. (ανιχνευτές καπνού, ανιχνευτές τύπου κουρτίνα, Gsm, εσωτερικά ραντάρ, μαγνητάκια, RTM για να μπορώ να συνδεθώ στον πίνακα και να κανω όπλιση - αφόπλιση να δω τα συμβάντα και άλλα πολλά , ανιχνευτές πλημμύρας)

Aν θέλετε μπορώ να σας βάλω τα λινκ με τις τιμές τους.

 

 

Στα παράθυρα μπαίνουν  εξωτερικά beams (ένα στην τύχη βάζω) https://www.emimikos.gr/Alean-ABI30-482/

ή  αλλιώς ανιχνευτές τύπου κουρτίνα και αυτά εξωτερικά τοποθετούνται (αυτά έχω τοποθετήσει στο σπίτι μου )

https://www.emimikos.gr/VENITEM/FARO-IP-Plus/

https://www.emimikos.gr/VENITEM/FARO-IP-Plus/

Υπάρχουν και άλλα πιο ακριβά αλλά δεν αξίζει.

 

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...