Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Petros Electron είπε

Φιλε ανάλογα που μένεις, και τι ασφάλεια θέλεις. Αν ειναι να σου μπουκάρει ετσι εύκολα τοτε οκ σου βγαζει και ενα κουμπούρι και σου λέει κλείσε τον συναγερμό και μετα αρχίζει το παρτι.. Κατανοητός ?

Δεν είναι ανάλογα που μενεις και τι ασφάλεις θελεις.

Σε διπλανό σπίτι 3 οροφο, βράδυ απο μπαλκόνι σε μπαλκόνι ανεβηκαν στον τρίτο. Είχε ανοιχτά τα παράθυρα και ανιχνευτές κουρτίνα, αλλά τα είχε βάλει έτσι ωστε να μην προλάβει να έρθει κοντά στο παράθυρο.με το που πάτησαν στο μπαλκόνι και περπάτησαν λιγο βάρεσε ο συναγερμός, πήδηξαν σε διπλανό σπίτι (στα τούβλα ήταν ακομη) και εξαφανίστηκαν, το εχω δει με τα ματια μου επειδη εχει και κάμερες.  Μετά απο αυτο έβαλε κανονικό εξωτερικο ραντάρ ώστε να καλυπτει ολο το μπαλκονι. Αν το ειχε να μην πιάσει με την πρωτη τοτε θα ειχαν ερθει ακομη πιο κοντά στο παράθυρο ή ακόμη χειροτερα να είχαν μπει μεσα χωρίς να βαρεσει ο συναγερμός.

Τελος πάντων ο καθένας σκέφτεται και πράττει ανάλογα με τις συνθήκες.

12 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Αν ειναι "γατονι" ο εγκαταστατης και το κεντρο εχει δυνατότητες θα βρει την λυση. Φυσικά καλο ειναι παίρνουμε απο την αρχη σωστα και αξιόπιστα πράγματα για να μην χρειαστεί έπειτα να κάνουμε τέτοιες πατέντες.

Εννοείται αυτό. Ένας καλός εγκατάστάτης που ξέρει τα κόλπα και πάντα αξιόπιστα ραντάρ, πίνακες κτλ ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Τηλεφωνητη με την σημερινή έννοια δεν εχει απο ότι μου ειπαν απο τη security που τον εβαλε/του έκανε συντήρηση για αυτό και για λόγους κόστους αρχικά πρότεινα εγω να αλλάξουν τον αριθμο που εχουν για το ΚΛΣ και να βάλουν να παιρνει στο κινητό μου. Αυτό που καλεί και στέλνει σήμα στο ΚΛΣ θεωρείται τηλεφωνητής;

Το διαγραμμα καλωδιώσης ειναι αυτό

Tech_201000001084.gif

Υποθέτω παίρνοντας το dialer που εδειξα πριν ή κάποιο παρεμφερές παίρνω ρεύμα απο τη μπαταρία του συναγερμού και το + απο τη σειρήνα (εχει και εσωτερικη και εξωτερική οποτε λογικα και 2 καλωδια σε αυτη την κλεμα ή κατι καταλαβαινω λαθος); Αυτό που γραφει για NO/NC ποιο ειναι η περίπτωση μου; ΝΟ να υποθέσω οποτε μόλις παρει το trigger απο τη σειρήνα κανει κληση;

Για το κέντρο είναι ο κωδικοποιητής. 

Εσύ θες τηλεφωνητή.

Δύο καλώδιο + και -  θα πάρεις απο την μπαταρία ή απο τον πίνακα (απο τις επαφές της εξωτερικής σειρήνας ή αν εχει κάποια άλλη έξοδο 12V) αλλά καλό είναι να βάλεις και μια ασφάλεια ώστε σε περίπτωση βραχυκυκλώματος να μην κάψει κάτι άλλο. 

Το  T1 θα το συνδέσεις  στο + της εσωτερικής σειρήνας, αυτή έξοδος έχει 0V  σε ηρεμία και σε συναγερμό έχει 12V.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Πήρα προσφορά σήμερα για CCTV και συναγερμό για ρετιρέ σπίτι με πολύ μεγάλες βεράντες (περίπου 100 τμ βεράντες). Υπάρχει θεωρητική πρόσβαση από την ταράτσα όπου είναι εύκολο για κάποιον να πηδήξει κάτω στην βεράντα, οπότε θέλω προστασία εξωτερική και εσωτερική.

1) Για κύκλωμα TV 

  • Καταγραφικό 4 megapixel full hd με 4bg σκληρό DAHUA
  • 8 κάμερες (5 εξωτερικού χώρου, 3 εσωτερικού) DAHUA
  • Τροφοδοτικό 12V/10A
  • UPS 1000VA

1550 eur από τα οποία τα 500 είναι κόστος εγκατάστασης

2) Για συναγερμό

  • Sigma S-pro 32
  • Sigma Τριτον
  • Sigma Iris (σειρήνα)
  • Sigma Eris plus (εσωτερική σειρήνα)
  • 5 ανιχνευτές κίνησης εσωτερικοί Sigma XIR 100
  • 11 μαγνητικές επαφές κουφωμάτων ALEPH
  • 7 εξωτερικοί ανιχνευτές κίνησης LINCE BOBBY AM
  • Sigma TCP/IP (αυτονόμηση συναγερμού)
  • 4 προβολείς εσωτερικού χώρου
  • Sigma Πυρανιχνευτής καπνού
  • Sigma Κυτίο τροφοδοσίας 12V / 3.5A
  • Εφαρμογή smobile

3137eur από τα οποία 1180 είναι το κόστος εγκατάστασης

Το ποστάρω για οποιοδήποτε σχολιασμό για να καταλάβω αν είναι σωστή επιλογή, και αν οι τιμές είναι λογικές όσον αφορά το γενικό μάρκετ, καθώς είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το θέμα. Η προσφορά έγινε μετά από μελέτη του χώρου.

Προφανώς δεν θα αναφέρω από πού έγινε η προσφορά για να μην εκτεθεί κανείς. 

Thanks

 

 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Οπότε για την εγκατάσταση θα χρειαστώ.

--------------------------------------------------------------------------------------

τον Sigma S PRO 32

πληκτρολόγιο PROTEUS KP/W

το ixion ip/G

---------------------------------------------------------------------------------------

2 "καλές" κουρτίνες (στις μπάλκονόπορτες)

2 εσωτερικούς ανινευτές κίνησης

μετασχηματιστή 

μπαταρία για τον συναγερμό

2 σειρήνες εξωτερικές (στήν κάθε μπαλκονόπορτα)

2 μπαταρίες για τις σειρήνες

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

και έχω την εξής ερώτηση

Μήπως υπάρχει κάποια ένδειξη κόστους (χωρίς τοποθέτηση - ειδικά για τον συναγερμό) για τα παραπάνω και ιδανικά κάποιες προτάσεις για τα παρελκόμενα?

Το διαθέσιμο budget είναι περίπου 700-800 και θα ήθελα να δω αν καλύπτομαι

** σημείωση ότι υπάρχει ήδη προεγκατάσταση και έχουν περαστεί σε όλα τα παράθυρα μαγνητικές παγίδες (150€)

Το τη θα χρειαστέί να βάλεις απο ραντάρ εσωτερικά εξωτερικά αυτό μόνο εσύ και ο εγκαταστάτης θα τα δείτε ανάλογα τις ανάγκες σου νκαι τον χώρο που θέλεις να καλύψεις. 

Μετασχηματιστή αν εννοείς για τον πίνακα, ο s pro τον έχει εγκατεστημένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alex_000 είπε

Καλησπέρα,

Πήρα προσφορά σήμερα για CCTV και συναγερμό για ρετιρέ σπίτι με πολύ μεγάλες βεράντες (περίπου 100 τμ βεράντες). Υπάρχει θεωρητική πρόσβαση από την ταράτσα όπου είναι εύκολο για κάποιον να πηδήξει κάτω στην βεράντα, οπότε θέλω προστασία εξωτερική και εσωτερική.

1) Για κύκλωμα TV 

  • Καταγραφικό 4 megapixel full hd με 4bg σκληρό
  • 8 κάμερες (5 εξωτερικού χώρου, 3 εσωτερικού)
  • Τροφοδοτικό 
  • UPS

1550 eur από τα οποία τα 500 είναι κόστος εγκατάστασης

2) Για συναγερμό

  • Sigma S-pro 32
  • Sigma Τριτον
  • Sigma Iris (σειρήνα)
  • Sigma Eris plus (εσωτερική σειρήνα)
  • 5 ανιχνευτές κίνησης εσωτερικοί
  • 11 μαγνητικές επαφές κουφωμάτων
  • 7 εξωτερικοί ανιχνευτές κίνησης 
  • Sigma TCP/IP (αυτονόμηση συναγερμού)
  • 4 προβολείς εσωτερικού χώρου
  • Πυρανιχνευτής καπνού
  • Κυτίο τροφοδοσίας
  • Εφαρμογή smobile

3137eur από τα οποία 1180 είναι το κόστος εγκατάστασης

Το ποστάρω για οποιοδήποτε σχολιασμό για να καταλάβω αν είναι σωστή επιλογή, και αν οι τιμές είναι λογικές όσον αφορά το γενικό μάρκετ, καθώς είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το θέμα. Η προσφορά έγινε μετά από μελέτη του χώρου.

Προφανώς δεν θα αναφέρω από πού έγινε η προσφορά για να μην εκτεθεί κανείς. 

Thanks

Καποια πραγματα που γραφεις ειναι πολυ γενικα, πχ τι καταγραφικό είναι ?. Άλλο το Hikvision και άλλο το Dahua (παράδειγμα).

Επισης ανιχνευτές εξωτερικού χώρου. Ναι τι μάρκα/τύπος ?. Έχει ραντάρ με 25ευρω και με 150 και δεν είναι το ίδιο όπως καταλαβαίνεις.

To κεντρο της SIgma ειναι πολυ καλο. Δεν εχω ενστάσεις πάνω σε αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, pavloa είπε

Δεν είναι ανάλογα που μενεις και τι ασφάλεις θελεις.

Σε διπλανό σπίτι 3 οροφο, βράδυ απο μπαλκόνι σε μπαλκόνι ανεβηκαν στον τρίτο. Είχε ανοιχτά τα παράθυρα και ανιχνευτές κουρτίνα, αλλά τα είχε βάλει έτσι ωστε να μην προλάβει να έρθει κοντά στο παράθυρο.με το που πάτησαν στο μπαλκόνι και περπάτησαν λιγο βάρεσε ο συναγερμός, πήδηξαν σε διπλανό σπίτι (στα τούβλα ήταν ακομη) και εξαφανίστηκαν, το εχω δει με τα ματια μου επειδη εχει και κάμερες.  Μετά απο αυτο έβαλε κανονικό εξωτερικο ραντάρ ώστε να καλυπτει ολο το μπαλκονι. Αν το ειχε να μην πιάσει με την πρωτη τοτε θα ειχαν ερθει ακομη πιο κοντά στο παράθυρο ή ακόμη χειροτερα να είχαν μπει μεσα χωρίς να βαρεσει ο συναγερμός.

Τελος πάντων ο καθένας σκέφτεται και πράττει ανάλογα με τις συνθήκες.

Εννοείται αυτό. Ένας καλός εγκατάστάτης που ξέρει τα κόλπα και πάντα αξιόπιστα ραντάρ, πίνακες κτλ ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Για το κέντρο είναι ο κωδικοποιητής. 

Εσύ θες τηλεφωνητή.

Δύο καλώδιο + και -  θα πάρεις απο την μπαταρία ή απο τον πίνακα (απο τις επαφές της εξωτερικής σειρήνας ή αν εχει κάποια άλλη έξοδο 12V) αλλά καλό είναι να βάλεις και μια ασφάλεια ώστε σε περίπτωση βραχυκυκλώματος να μην κάψει κάτι άλλο. 

Το  T1 θα το συνδέσεις  στο + της εσωτερικής σειρήνας, αυτή έξοδος έχει 0V  σε ηρεμία και σε συναγερμό έχει 12V.

Παραγγειλα μόλις αυτόν.  +/- 12V Λεω να πάρω απο τη μπαταρία απευθείας (ήδη κατι ακομα παίρνει απο ότι ειδα) και θα πάρω απο τον καυκα αν εχει σήμερα και μια ασφαλεια 2Α για να βαλω στον θετικό (αραγε τύπου αυτοκινήτου μας κάνει;).

Το Τ1 δεν καταλαβα σε ποιο αναφερεσαι... Αραγε στον πίνακα εκει που εχει κλεμα για σειρήνα ειναι για την εσωτερική ή την εξωτερικη;

 

επισης βλεπω γειωση παιρνει απο το - της μπαταρίας και όχι απο κάπου απο την πλακετα, θα κανω το ιδιο σωστα;

 

(σχημα αυτου που παρηγγειλα εδω)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καποια πραγματα που γραφεις ειναι πολυ γενικα, πχ τι καταγραφικό είναι ?. Άλλο το Hikvision και άλλο το Dahua (παράδειγμα).

Επισης ανιχνευτές εξωτερικού χώρου. Ναι τι μάρκα/τύπος ?. Έχει ραντάρ με 25ευρω και με 150 και δεν είναι το ίδιο όπως καταλαβαίνεις.

To κεντρο της SIgma ειναι πολυ καλο. Δεν εχω ενστάσεις πάνω σε αυτο.

Thanks. Έκανα edit το ποστ και έγραψα μάρκες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, alex_000 είπε

Καλησπέρα,

Πήρα προσφορά σήμερα για CCTV και συναγερμό για ρετιρέ σπίτι με πολύ μεγάλες βεράντες (περίπου 100 τμ βεράντες). Υπάρχει θεωρητική πρόσβαση από την ταράτσα όπου είναι εύκολο για κάποιον να πηδήξει κάτω στην βεράντα, οπότε θέλω προστασία εξωτερική και εσωτερική.

1) Για κύκλωμα TV 

  • Καταγραφικό 4 megapixel full hd με 4bg σκληρό
  • 8 κάμερες (5 εξωτερικού χώρου, 3 εσωτερικού)
  • Τροφοδοτικό 
  • UPS

1550 eur από τα οποία τα 500 είναι κόστος εγκατάστασης

2) Για συναγερμό

  • Sigma S-pro 32
  • Sigma Τριτον
  • Sigma Iris (σειρήνα)
  • Sigma Eris plus (εσωτερική σειρήνα)
  • 5 ανιχνευτές κίνησης εσωτερικοί
  • 11 μαγνητικές επαφές κουφωμάτων
  • 7 εξωτερικοί ανιχνευτές κίνησης 
  • Sigma TCP/IP (αυτονόμηση συναγερμού)
  • 4 προβολείς εσωτερικού χώρου
  • Πυρανιχνευτής καπνού
  • Κυτίο τροφοδοσίας
  • Εφαρμογή smobile

3137eur από τα οποία 1180 είναι το κόστος εγκατάστασης

Το ποστάρω για οποιοδήποτε σχολιασμό για να καταλάβω αν είναι σωστή επιλογή, και αν οι τιμές είναι λογικές όσον αφορά το γενικό μάρκετ, καθώς είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το θέμα. Η προσφορά έγινε μετά από μελέτη του χώρου.

Προφανώς δεν θα αναφέρω από πού έγινε η προσφορά για να μην εκτεθεί κανείς. 

Thanks

Αν και περιμένω αύριο τον εγκαταστάτη της Sigma αν τα έχεις ξεχωριστά μπορείς να μου πεις το κόστος για τα παρακάτω

ποιο πληκτρόλογιο έβαλες?

  • Sigma S-pro 32
  • Sigma TCP/IP (αυτονόμηση συναγερμού)
  • Εφαρμογή smobile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Αν και περιμένω αύριο τον εγκαταστάτη της Sigma αν τα έχεις ξεχωριστά μπορείς να μου πεις το κόστος για τα παρακάτω

ποιο πληκτρόλογιο έβαλες?

  • Sigma S-pro 32
  • Sigma TCP/IP (αυτονόμηση συναγερμού)
  • Εφαρμογή smobile

χωρίς ΦΠΑ

Sigma S-pro 32 - 156

TCP / IP - 120 

mobile - 80

Εβαλε το Sigma Tριτον 

https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πληκτρολόγια-s-pro?sort=pd.name&order=DESC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

Παραγγειλα μόλις αυτόν.  +/- 12V Λεω να πάρω απο τη μπαταρία απευθείας (ήδη κατι ακομα παίρνει απο ότι ειδα) και θα πάρω απο τον καυκα αν εχει σήμερα και μια ασφαλεια 2Α για να βαλω στον θετικό (αραγε τύπου αυτοκινήτου μας κάνει;).

Το Τ1 δεν καταλαβα σε ποιο αναφερεσαι... Αραγε στον πίνακα εκει που εχει κλεμα για σειρήνα ειναι για την εσωτερική ή την εξωτερικη;

επισης βλεπω γειωση παιρνει απο το - της μπαταρίας και όχι απο κάπου απο την πλακετα, θα κανω το ιδιο σωστα;

(σχημα αυτου που παρηγγειλα εδω)

Καλύτερα να πάρεις από το AUX του πινάκα τα 12V και οχι απο την μπαταριά. Η έξοδος του AUX ειναι ασφαλισμένη απο υπερφόρτωση και βραχυκύκλωμα, δεν χρειάζονται εξτρα ασφαλειες για τον τηλ/τη ετσι.

Για να ενεργοποιηθεί ο τηλ/της θελει μια θετικη ή μια αρνητική εντολή. Δες η εξ.σειρήνα πως είναι συνδεδεμένη. Μια κλασσική σειρήνα του εμπορίου θέλει το GO+ ή το GO- για να ενεργοποιηθεί, και αναλόγως πρατεις. Αν η σειρήνα σου θέλει μόνιμη εντολή, τοτε η παρνεις εντολη απο το PGM του πινακα (πρέπει να ξερεις να το προγραμματίσεις) η βάζεις ενα μικρο-ρελε στην εντολή σειρήνας και την αντιστρέφεις. Αν πάλι δεν τα καταλαβαίνεις ολα αυτά πες μας ποιος ειναι ο πινάκας σου για να σε βοηθήσουμε.

1 ώρα πριν, alex_000 είπε

Thanks. Έκανα edit το ποστ και έγραψα μάρκες. 

Καλησπέρα.

Εχεις επιλέξει πολύ καλά υλικά. Αν γινει και σωστή εγκατάσταση θα εισαι σε ένα πολυ κάλο επίπεδο ασφάλειας. Τα Bobby AM ειναι πολύ καλά εξ.ραντάρ.

Δεν ξέρω τις οικονομικές σου δυνατότητες αντί για Sigma XIR 100, αν μπορούσες να βάλεις τα BOSCH ISC-BDL2-WP12GE Blue Line Gen 2 TriTech PIR + MW για τον λογο οτι εχουν και μικροκυμα ή εστω τα απλα BLUELINE ISC-BPR2-WP12. Δεν εινα κατι ιδιετερο το XIR 100.

ΥΓ. Δεν είμαι και πολύ FAN των DAHUA κυρίως για λογούς χρήσης.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καλύτερα να πάρεις από το AUX του πινάκα τα 12V και οχι απο την μπαταριά. Η έξοδος του AUX ειναι ασφαλισμένη απο υπερφόρτωση και βραχυκύκλωμα, δεν χρειάζονται εξτρα ασφαλειες για τον τηλ/τη ετσι.

Για να ενεργοποιηθεί ο τηλ/της θελει μια θετικη ή μια αρνητική εντολή. Δες η εξ.σειρήνα πως είναι συνδεδεμένη. Μια κλασσική σειρήνα του εμπορίου θέλει το GO+ ή το GO- για να ενεργοποιηθεί, και αναλόγως πρατεις. Αν η σειρήνα σου θέλει μόνιμη εντολή, τοτε η παρνεις εντολη απο το PGM του πινακα (πρέπει να ξερεις να το προγραμματίσεις) η βάζεις ενα μικρο-ρελε στην εντολή σειρήνας και την αντιστρέφεις. Αν πάλι δεν τα καταλαβαίνεις ολα αυτά πες μας ποιος ειναι ο πινάκας σου για να σε βοηθήσουμε.

Καλησπέρα.

Εχεις επιλέξει πολύ καλά υλικά. Αν γινει και σωστή εγκατάσταση θα εισαι σε ένα πολυ κάλο επίπεδο ασφάλειας. Τα Bobby AM ειναι πολύ καλά εξ.ραντάρ.

Δεν ξέρω τις οικονομικές σου δυνατότητες αντί για Sigma XIR 100, αν μπορούσες να βάλεις τα BOSCH ISC-BDL2-WP12GE Blue Line Gen 2 TriTech PIR + MW για τον λογο οτι εχουν και μικροκυμα ή εστω τα απλα BLUELINE ISC-BPR2-WP12. Δεν εινα κατι ιδιετερο το XIR 100.

ΥΓ. Δεν είμαι και πολύ FAN των DAHUA κυρίως για λογούς χρήσης.

Ευχαριστώ πολυ. Δεν παίρνω το credit εγώ για τις επιλογές, αλλα η εταιρία που πήγα είχε πολύ καλές αξιολογήσεις, σοβαρό κατάστημα, όλες τις άδειες απο την sigma και απο αστυνομία και η επιλογή και προσφορά έγινε μετά απο από αυτοψία του σπιτιού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alex_000 είπε

χωρίς ΦΠΑ

Sigma S-pro 32 - 156

TCP / IP - 120 

mobile - 80

Εβαλε το Sigma Tριτον 

https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πληκτρολόγια-s-pro?sort=pd.name&order=DESC

Ευχαριστώ! ο Triton πόσο κοστίζει? 100€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω προεγκατεστημένο συναγερμό paradox με εσω+εξω συρήνα όλα κομπλέ αλλά χωρίς σύνδεση για σήματα, ούτε κάποιο module να με καλεί. Δεν ξέρω το μοντελό θα πρέπει να ανοίξω το κουτάκι που είναι τοποθετημένη η πλακέτα. Γενικά σκεφτόμουν αν βάλω ένα module να με καλεί από gsm ή να βάλω σαν backup/παράλληλα ένα δεύτερο ασύρματο συναγερμό gsm με μερικές παγίδες σε καίρια σημεία οπότε να μπορώ να ειδποποιηθώ & ίσως κανενα αισθητήρα καπνού και  καμια εξωτερική παγιδα που δεν εχω τώρα. Έχετε να προτείνετε κάτι από αυτα που διαβαζω Chuango g5, Focus ST-IIIB GR; Αν παίζει και μεσω ιντερνετ ταυτοχρονα καλυτερα.

 

Επεξ/σία από gousgounakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Έχω προεγκατεστημένο συναγερμό paradox με εσω+εξω συρήνα όλα κομπλέ αλλά χωρίς σύνδεση για σήματα, ούτε κάποιο module να με καλεί. Δεν ξέρω το μοντελό θα πρέπει να ανοίξω το κουτάκι που είναι τοποθετημένη η πλακέτα. Γενικά σκεφτόμουν αν βάλω ένα module να με καλεί από gsm ή να βάλω σαν backup/παράλληλα ένα δεύτερο ασύρματο συναγερμό gsm με μερικές παγίδες σε καίρια σημεία οπότε να μπορώ να ειδποποιηθώ & ίσως κανενα αισθητήρα καπνού και  καμια εξωτερική παγιδα που δεν εχω τώρα. Έχετε να προτείνετε κάτι από αυτα που διαβαζω Chuango g5, Focus ST-IIIB GR; Αν παίζει και μεσω ιντερνετ ταυτοχρονα καλυτερα.

Έχεις paradox και θέλεις να βάλεις κινεζιά? Κρίμα είναι... Καλύτερα άνοιξε το κουτί σου, δες το μοντέλο η ποσταρε μια φωτο της πλακέτας εδω, να δεις πως μπορείς να το εμπλουτίσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για σύστημα συναγερμού και καμερών.

Μένω σε διαμέρισμα με έτοιμη καλωδίωση για συναγερμό (μόνο αναμονές καλωδίου χωρίς επαφές κτλπ).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει τοποθετήσει κανέις κάποιο αξίπιστο συναγερμό ο οποίος να συνδυάζει συναγερμό και κάμερες και να τα ελέγχεις όλα κεντρικά από μια οθόνη και μεσω app.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Έχω προεγκατεστημένο συναγερμό paradox με εσω+εξω συρήνα όλα κομπλέ αλλά χωρίς σύνδεση για σήματα, ούτε κάποιο module να με καλεί. Δεν ξέρω το μοντελό θα πρέπει να ανοίξω το κουτάκι που είναι τοποθετημένη η πλακέτα. Γενικά σκεφτόμουν αν βάλω ένα module να με καλεί από gsm ή να βάλω σαν backup/παράλληλα ένα δεύτερο ασύρματο συναγερμό gsm με μερικές παγίδες σε καίρια σημεία οπότε να μπορώ να ειδποποιηθώ & ίσως κανενα αισθητήρα καπνού και  καμια εξωτερική παγιδα που δεν εχω τώρα. Έχετε να προτείνετε κάτι από αυτα που διαβαζω Chuango g5, Focus ST-IIIB GR; Αν παίζει και μεσω ιντερνετ ταυτοχρονα καλυτερα.

Δες τι πλακέτα έχεις πρώτα. Απο εκεί και περα υπάρχει universal PSTN τηλεφωνητής με backup GSM (παίρνει και καρτα sim) και σε θα σε καλεί με ηχογραφημένο μήνυμα.

Αν θες βάζεις τον ασύρματο δεκτή της PARADOX RTX-1 ή RTX-3  (αν το κεντρο σου ειναι SPECTRA, οχι παλαιότερο και ver. 4.54 και νεότερη) και προσθέτεις οσες ασύρματες επαφες σου χρειάζονται. Εφόσον ειναι ο ιδιος χωρος δεν χρειάζεται να βάλεις αλλον πρόσθετο ασυρματο συναγερμο, και ποσο κινεζικο.

15 λεπτά πριν, adreas195 είπε

Καλησπέρα ,

Ενδιαφέρομαι και εγώ για σύστημα συναγερμού και καμερών.

Μένω σε διαμέρισμα με έτοιμη καλωδίωση για συναγερμό (μόνο αναμονές καλωδίου χωρίς επαφές κτλπ).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει τοποθετήσει κανέις κάποιο αξίπιστο συναγερμό ο οποίος να συνδυάζει συναγερμό και κάμερες και να τα ελέγχεις όλα κεντρικά από μια οθόνη και μεσω app.

Υπάρχει της BOSCH o AMAX 4000 συναγερμός που παίρνει και κάμερες επάνω του και σε ενημερώνει με push-notification. Ειναι ακριβο κέντρο να ξέρεις αλλα κανει αυτο που θέλεις. Δες εδω ενα βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...