Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καλύτερα να πάρεις από το AUX του πινάκα τα 12V και οχι απο την μπαταριά. Η έξοδος του AUX ειναι ασφαλισμένη απο υπερφόρτωση και βραχυκύκλωμα, δεν χρειάζονται εξτρα ασφαλειες για τον τηλ/τη ετσι.

Για να ενεργοποιηθεί ο τηλ/της θελει μια θετικη ή μια αρνητική εντολή. Δες η εξ.σειρήνα πως είναι συνδεδεμένη. Μια κλασσική σειρήνα του εμπορίου θέλει το GO+ ή το GO- για να ενεργοποιηθεί, και αναλόγως πρατεις. Αν η σειρήνα σου θέλει μόνιμη εντολή, τοτε η παρνεις εντολη απο το PGM του πινακα (πρέπει να ξερεις να το προγραμματίσεις) η βάζεις ενα μικρο-ρελε στην εντολή σειρήνας και την αντιστρέφεις. Αν πάλι δεν τα καταλαβαίνεις ολα αυτά πες μας ποιος ειναι ο πινάκας σου για να σε βοηθήσουμε.

O NX-4 είναι. Γενικά κατι επιασα και κατι έχασα απο όσα μου έγραψες... Σιγουρα θα ήθελα καποια βοηθεια για σιγουρια και για να αποφυγω τυχον ζημιές... Αυριο θα τον εχω στα χέρια μου τον dialer...

Εν προκειμένω λοιπόν, στο σχήμα καλωδίωσης που έβαλα πιο πάνω βλέπω μια AUX και απο κάτω της μια γειωση, μου κάνουν αυτά; και για το trigger; και στο dialer θα συνδεσω το + στο no?

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, paylidis είπε

O NX-4 είναι. Γενικά κατι επιασα και κατι έχασα απο όσα μου έγραψες... Σιγουρα θα ήθελα καποια βοηθεια για σιγουρια και για να αποφυγω τυχον ζημιές...

Εν προκειμένω λοιπόν, στο σχήμα καλωδίωσης που έβαλα πιο πάνω βλέπω μια AUX και απο κάτω της μια γειωση, μου κάνουν αυτά; και για το trigger;

Είδα το διάγραμμα. Μπορείς να το βάλεις στο KPcom (-) και ΚPpos (+) γιατι γράφει οτι είναι για πληκτρολόγια και additional devices, η αλλιώς στο AUX το (+) και οποιοδήποτε common (εκτός από αυτά για τις ζώνες) το (-). Άπλα δεν ξέρω αν πρέπει να προγραμματιστεί η AUX για το αν θα δίνει + ή - .  Αν έχεις ένα βολτόμετρο μετρά στο συνεχές (DC)  να δεις αν βγάζει η ΑUX1 με COM +12Vdc αλλιώς μπορείς να το βάλεις και στο KPcom,KPpos. Αν δεις ότι εκεί (ΑUX1) καταλήγουν πολλά καλώδια είναι οι τροφοδοσίες των ρανταρ όποτε το βάζεις παράλληλα εκει και ολα κάλως. Απο οτι ειδα ειναι μεχρι 250mA οποτε δεν εχεις θεμα. Αν εχεις NX-4 V,2  το βάζεις στο COM και POS. προσοχή στην πολικότητα για να μην κάνεις καμιά ζημια. Αυτα οσο αφορα την τροφοδοσια.

Οσο αφορα την εντολη λογικα ο εγκ/της σου θα εχει βαλει ενα ρελε στην εξοδο της σειρηνας Siren και COM γιατι ειναι συνηθως επαφη τρανζιστορ και δεν μπορει να παρει μεγαλο φορτιο. Αναλογα τι δινει μετα το ρελε για εντολη + ή - βαζεις και το trigger του τηλ/τη. Αν θες ανεβασε μια φωτο με τις συνδεσεις να σου πω για πιο σιγουρα.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για CADXX NX8 υπάρχει κάποιο universal module για GPRS/GSM?

μου έχουν πει για universal GSM (μόνο) το οποίο βγαίνει στα 200€. Αλλά δεν είναι καλύτερα να είναι και GPRS?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Είδα το διάγραμμα. Μπορείς να το βάλεις στο KPcom (-) και ΚPpos (+) γιατι γράφει οτι είναι για πληκτρολόγια και additional devices, η αλλιώς στο AUX το (+) και οποιοδήποτε common (εκτός από αυτά για τις ζώνες) το (-). Άπλα δεν ξέρω αν πρέπει να προγραμματιστεί η AUX για το αν θα δίνει + ή - .  Αν έχεις ένα βολτόμετρο μετρά στο συνεχές (DC)  να δεις αν βγάζει η ΑUX1 με COM +12Vdc αλλιώς μπορείς να το βάλεις και στο KPcom,KPpos. Αν δεις ότι εκεί (ΑUX1) καταλήγουν πολλά καλώδια είναι οι τροφοδοσίες των ρανταρ όποτε το βάζεις παράλληλα εκει και ολα κάλως. Απο οτι ειδα ειναι μεχρι 250mA οποτε δεν εχεις θεμα. Αν εχεις NX-4 V,2  το βάζεις στο COM και POS. προσοχή στην πολικότητα για να μην κάνεις καμιά ζημια. Αυτα οσο αφορα την τροφοδοσια.

Οσο αφορα την εντολη λογικα ο εγκ/της σου θα εχει βαλει ενα ρελε στην εξοδο της σειρηνας Siren και COM γιατι ειναι συνηθως επαφη τρανζιστορ και δεν μπορει να παρει μεγαλο φορτιο. Αναλογα τι δινει μετα το ρελε για εντολη + ή - βαζεις και το trigger του τηλ/τη. Αν θες ανεβασε μια φωτο με τις συνδεσεις να σου πω για πιο σιγουρα.

Θα ανεβασω αναλυτικη φωτογραφία το απογευματακι... ευχαριστω για τις πληροφοριες και παλι!
 

εντιτ βρηκα μια προχθεσινή που έψαχνα το μοντέλο 

Βοηθάει;

7067D63E-3DA3-42FC-B76E-8B3F96D612FF.jpeg

 

και εδω το μανιουλ με τη συνδεσμολογία του τηλεφωνητη που αγορασα 

 

(πολυμετρο και ορεξη διαθετω)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, userAnon είπε

για CADXX NX8 υπάρχει κάποιο universal module για GPRS/GSM?

μου έχουν πει για universal GSM (μόνο) το οποίο βγαίνει στα 200€. Αλλά δεν είναι καλύτερα να είναι και GPRS?

Ναι υπάρχει universal για ολα τα κέντρα.Kαι IP/GPRS υπάρχει επίσης με θυρα ETHERNET

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ναι υπάρχει universal για ολα τα κέντρα.Kαι IP/GPRS υπάρχει επίσης με θυρα ETHERNET

Σε παρακαλώ δωσε 1 λινκ αν γίνεται να το ζητήσω... μου είπαν ότι είναι μονο GSM..

φαντάζομαι το ethernet είναι ξεχωριστό.. και αυτό θα το ήθελα αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος (και πάλι αν έχεις κάποιο λινκ να το κρατήσω για αργότερα)

 

edit: Μπερδεύτηκα. τι διαφορά έχει το IP/GPRS από το GSM/GPRS?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Δες τι πλακέτα έχεις πρώτα. Απο εκεί και περα υπάρχει universal PSTN τηλεφωνητής με backup GSM (παίρνει και καρτα sim) και σε θα σε καλεί με ηχογραφημένο μήνυμα.

Αν θες βάζεις τον ασύρματο δεκτή της PARADOX RTX-1 ή RTX-3  (αν το κεντρο σου ειναι SPECTRA, οχι παλαιότερο και ver. 4.54 και νεότερη) και προσθέτεις οσες ασύρματες επαφες σου χρειάζονται. Εφόσον ειναι ο ιδιος χωρος δεν χρειάζεται να βάλεις αλλον πρόσθετο ασυρματο συναγερμο, και ποσο κινεζικο.

Υπάρχει της BOSCH o AMAX 4000 συναγερμός που παίρνει και κάμερες επάνω του και σε ενημερώνει με push-notification. Ειναι ακριβο κέντρο να ξέρεις αλλα κανει αυτο που θέλεις. Δες εδω ενα βιντεο

Σε ευχαριστώ. Η πλακέτα είναι SP5500 J006 V4.54 48/10 και βλέπω και μια υποδοχή "DIALER" . Με ενδιαφέρει μόνο για GSM με κάρτα SIM. Αν υπάρχει και WIFI δυνατότητα παράλληλα με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, paylidis είπε

Θα ανεβασω αναλυτικη φωτογραφία το απογευματακι... ευχαριστω για τις πληροφοριες και παλι!
 

εντιτ βρηκα μια προχθεσινή που έψαχνα το μοντέλο 

Βοηθάει;

7067D63E-3DA3-42FC-B76E-8B3F96D612FF.jpeg

και εδω το μανιουλ με τη συνδεσμολογία του τηλεφωνητη που αγορασα 

(πολυμετρο και ορεξη διαθετω)

Μας έβγαλες λίγο τα μάτια, άλλα οκ.

Λοιπόν παρατήρηση νο 1.

Δεν βλέπω να είναι γειωμένη η πλακέτα, και πολύ κακώς. Έπρεπε να ειναι γειωμένη στο GND (κενή κλεμα).

παρατήρηση νο 2.

Βλεπω οτι εχει συνδέσει ενα καλώδιο (ασπρο) στο AUX1, δεν ξέρω τον λόγο, sorry βαριέμαι και λίγο να διαβάσω τωρα το manual του εγκ/τη.😂 Στο AUX2 δεν εχει τίποτα επάνω, ενω στην σειρήνα (SIREN/COM) βλέπω διπλά καλώδια, υποθέτω οτι το ρελε θα ειναι απο την μερια της σειρήνας.

Αν δεν εχει βαλει καθόλου ρελε, πολυ κακώς γιατι θα μπορουσε να είχε "ξεπατώσει" την έξοδο. H αντίσταση ειναι για την εποπτεία του καλωδίου της σειρήνας, αν δεν ειχε μπει θα είχες σφάλμα στο πληκτρολόγιο, Κανονικά  αυτή τοποθετείτε απο την μερια της σειρήνας και οχι απο την μεριά του πινάκα, αλλα να έχουμε να λέμε...

Η τροφοδοσία της σειρήνας ειναι κατευθείαν στην μπαταριά, Σωστό γιατί τραβάει (σε περίπτωση συναγερμού) πάνω απο 1-1.5Α οποτε η AUX δεν θα την σήκωνε.

Μετρα με ενα πολυμετρο το COM και POS. Αν εχεις εκει +12VDC (που θα εχεις) βαλε εκει την τροφοδοσία του τηλ/τη και ολα καλα.

Την εντολή τώρα του τηλ/τη (trigger) βαλτην ειτε στο siren + (αν παρεις το θετικο trigger) ειτε στο COM (αν παρεις το αρνητικο trigger). Καλυτερα να παρεις το θετικό.

Απο περιέργεια τωρα μετρα το AUX1 μεταξύ με COM και δες αν έχει ταση. Αν δεν έχει δώσε έναν συναγερμό και μετρά πάλι ενω χτυπάει να δεις αν εχεις τάση.Αν εχεις ταση τοτε το ΑUX1 λειτουργεί σαν PGM και μπορείς εκει να βαλεις το θετικό trigger.

Θα δω και το manual του τηλ/τη και αν εχει κατι το περίεργο θα επανέλθω με EDIT.

EDIT : Απο οτι διαβασα στο manual του τηλ/τη καλύτερα να βάλεις ενα ρελεδακι (12VDC) του οποίου το πηνίο θα το οδηγείς από την SIREN/COM. το Common (του ρελε θα ειναι στο - της τροφοδοσιας του τηλ/τη) και απο το μενου του τηλ δηλωνεις αν θα λειτουργεί σαν ΝΟ ή ΝC όποτε συνδέεις και την αντίστοιχη εξοδο του μικρο ρελε. Συνιστάτε και μια δίοδο γενικής χρήσης πχ ΙΝ4007 ανάστροφα πολωμένη στο πηνίο του ρελε για προστασία από βραχυκύκλωμα και άλλους παράγοντες οπως ανάστροφα ρεύματα. Ενα απλο και ωραίο βιντεακι που το εξηγεί. Δεν χρειαζόμαστε LED μια απλή δίοδος αρκεί.

 

5 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Σε ευχαριστώ. Η πλακέτα είναι SP5500 J006 V4.54 48/10 και βλέπω και μια υποδοχή "DIALER" . Με ενδιαφέρει μόνο για GSM με κάρτα SIM. Αν υπάρχει και WIFI δυνατότητα παράλληλα με ενδιαφέρει.

Στην υποδοχή αυτη μπαίνει ο τηλ/της της PARADOX VDMP3. Δεν είναι ανάγκη να τον βάλεις, άπλα αυτός σου δίνει την δυνατότητα να έχεις ηχογραφημένο μήνυμα και διαχείριση του πινάκα απο το τηλ/νο. Τωρα αν θελεις να εχεις (το τονίζω αυτό) ΜΟΝΟ GSM, τοτε η πιο οικονομική λύση είναι να πάρεις ενα GSM GATEWAY και την είσοδο του την βάζεις στο RNG και TIP. Απο το manual του χρήστη περνάς τα τηλ που θέλεις, (λεει πως να το κάνεις) και θα σε καλεί μεσω GSM GATEWAY TERMINAL. To τελευταιο δηλαδη λειτουργει σαν ενα τερματικο κινητο τηλ/νο. Οσο για ασύρματα εγραψα παραπανω τι μπορείς να βαλεις αν θελεις. Εκει θα χρειαστει εγκ/τη γιατι θελει και προγραμματισμο τοσο το κεντρο, τοσο και οι ασυρματες επαφες.

 

gsm-gateway-wireless-terminal-home-burglar-alarm-dialer-system.jpg

9 ώρες πριν, userAnon είπε

Σε παρακαλώ δωσε 1 λινκ αν γίνεται να το ζητήσω... μου είπαν ότι είναι μονο GSM..

φαντάζομαι το ethernet είναι ξεχωριστό.. και αυτό θα το ήθελα αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος (και πάλι αν έχεις κάποιο λινκ να το κρατήσω για αργότερα)

edit: Μπερδεύτηκα. τι διαφορά έχει το IP/GPRS από το GSM/GPRS?

Το ip παιρνει και ethernet και στελνει απο εκει τα σηματα, και αν χαθει το δίκτυο εχει την δυνατοτητα μεσω GSM. Επισης εχει και επαφες επανω του για να μπορεις μεσω ETHERNET να τις ενεργοποιήσεις. Πανω κατω κοστος στα 120,0ευρο

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο πέρασαν 2 εγκαταστατες για έλεγχο του χώρου και προσφορά.

Ο ένας ήταν από την G4S. Δεν μπορώ να πω ότι με έπεισε για το σύστημα τους και γενικά παραείναι corporate η προσέγγιση τους. Δηλαδή πρέπει να κάνουν αυτοί την εγκατάσταση, έχουν δέσμευση σχετικά με τα service (με πακέτο επέκτασης εγγύησης,συντήρησης,τεχνικής κάλυψης) και το κόστος για συναγερμό + περιφερειακά βγαίνει το ίδιο με την προσφορά που πήρα για caddx.

O δεύτερος μπορεί να τοποθετήσει πολλά συστήματα,  έτσι αν και τους είχα καλέσει για το Sigma S Pro32, τους ζήτησα και μια προσφορά για το Caddx για να έχω μέτρο σύγκρισης. Μου είπαν μάλιστα ότι υπάρχει universal module όπου έχω gsm/gprs και εφαρμογή στο κινητό με περίπου 150€ όταν ο προηγούμενος με την προσφορά για Caddx μου είπε ότι μπαίνει μονο GSM/GPRs και θα μπορώ να το οπλίζω-αφοπλίζω από το κινητό με sms!

 

Περιμένω τα κόστη για να αποφασίσω (από ότι κατάλαβα για αυτά που ζητάω σε όλους είναι περίπου 900€) και πλέον είμαι πιο κοντά να επιλέξω τον caddx. Για 100€ διαφορά για παράδειγμα δεν νομίζω ότι αξίζει να πάω στo Sigma.

 

εκεί που χρειάζομαι βοήθεια είναι σχετικά με τα μπαλκόνια και τις σειρήνες και θα ήθελα τις γνώσεις-εμπειρίες όποιου γνωρίζει.

Στα μπαλκόνια (6Χ2,5) ιδανικά θα ήθελα όταν είναι οπλισμένα με το που πατάει κάποιος στο μπαλκόνι να ενεργοποιηθεί ο συναγερμός. 2 τεχνικοί μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται (σημειωτέον έχω και 1 τραπέζι με 2 καρέκλες στο μπαλκόνι) και προτείνουν κουρτίνες. Ο τρίτος τεχνικός μου πρότεινε ραντάρ. Είπε ότι θα κάνουν αυτό που θέλω και θα βγάζουν 1-2 false alarm το 3μηνο..

Να πάω για κουρτίνες ή για ραντάρ και ποια μάρκα προτείνετε?

Για την σειρήνα είναι πιο απλό το ερώτημα. Να βάλω 2 (μια σε κάθε μπαλκόνι - το σπίτι είναι γωνιακό και τα μπαλκόνια σε διαφορετικές πλευρές) ή να βάλω μια? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πριν λίγο πέρασαν 2 εγκαταστατες για έλεγχο του χώρου και προσφορά.

Ο ένας ήταν από την G4S. Δεν μπορώ να πω ότι με έπεισε για το σύστημα τους και γενικά παραείναι corporate η προσέγγιση τους. Δηλαδή πρέπει να κάνουν αυτοί την εγκατάσταση, έχουν δέσμευση σχετικά με τα service (με πακέτο επέκτασης εγγύησης,συντήρησης,τεχνικής κάλυψης) και το κόστος για συναγερμό + περιφερειακά βγαίνει το ίδιο με την προσφορά που πήρα για caddx.

O δεύτερος μπορεί να τοποθετήσει πολλά συστήματα,  έτσι αν και τους είχα καλέσει για το Sigma S Pro32, τους ζήτησα και μια προσφορά για το Caddx για να έχω μέτρο σύγκρισης. Μου είπαν μάλιστα ότι υπάρχει universal module όπου έχω gsm/gprs και εφαρμογή στο κινητό με περίπου 150€ όταν ο προηγούμενος με την προσφορά για Caddx μου είπε ότι μπαίνει μονο GSM/GPRs και θα μπορώ να το οπλίζω-αφοπλίζω από το κινητό με sms!

Περιμένω τα κόστη για να αποφασίσω (από ότι κατάλαβα για αυτά που ζητάω σε όλους είναι περίπου 900€) και πλέον είμαι πιο κοντά να επιλέξω τον caddx. Για 100€ διαφορά για παράδειγμα δεν νομίζω ότι αξίζει να πάω στo Sigma.

εκεί που χρειάζομαι βοήθεια είναι σχετικά με τα μπαλκόνια και τις σειρήνες και θα ήθελα τις γνώσεις-εμπειρίες όποιου γνωρίζει.

Στα μπαλκόνια (6Χ2,5) ιδανικά θα ήθελα όταν είναι οπλισμένα με το που πατάει κάποιος στο μπαλκόνι να ενεργοποιηθεί ο συναγερμός. 2 τεχνικοί μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται (σημειωτέον έχω και 1 τραπέζι με 2 καρέκλες στο μπαλκόνι) και προτείνουν κουρτίνες. Ο τρίτος τεχνικός μου πρότεινε ραντάρ. Είπε ότι θα κάνουν αυτό που θέλω και θα βγάζουν 1-2 false alarm το 3μηνο..

Να πάω για κουρτίνες ή για ραντάρ και ποια μάρκα προτείνετε?

Για την σειρήνα είναι πιο απλό το ερώτημα. Να βάλω 2 (μια σε κάθε μπαλκόνι - το σπίτι είναι γωνιακό και τα μπαλκόνια σε διαφορετικές πλευρές) ή να βάλω μια? 

Αν τα μπαλκόνια σου ειναι σε χαμηλό υψος, μην βάλεις ραντάρ με μεγάλη γωνιά κάλυψης (πχ 90 μοιρών) γιατι αν περνάνε αμάξια απο κατω θα εχεις προβλήματα (βλεπε ανακλασεις κλπ κλπ). Εχω γραψει την γνωμη μου οτι σε εξ. χώρους καλο ειναι να βάζουμε ρανταρ τυπου "κουρτίνα". Εχω γραψει σε πιο παλια ποστ τι ρανταρ προτείνω. Επισης αυτο που σου ειπε ο εγκ/της για τους 1-2 ψευδείς συναγερμούς τον μηνα δεν ισχύει γιατι κανένας δεν μπορεί να κάνει συμφωνία με αυτό το θέμα.

Επισης, αν (ειναι γατονι ο εγκ/της) θα μπορουσε να σου προτείνει το εξής ωραίο. Βάζεις μια εξ. σειρηνα (Οι 2 κατ'εμε ειναι υπερβολή) αλλα βάζεις και ενα εξωτερικό ραντάρ πανω στην σειρήνα τύπου κουρτίνας (πχ OUTGATE) και ετσι προστατεύεις την σειρήνα με του που την πλησιάσει ο διαρρήκτης για να την καταστρέψει, δηλαδή μόλις την πλησιάσει από κάτω ανοιγει η ζωνη και χτυπάει. Αλλα ειπαμε, αυτα βγαίνουν μετα απο εκατοντάδες εγκαταστάσεις, που ετσι αποκτά και κάποιος την ανάλογη εμπειρία.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε
6 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Σε ευχαριστώ. Η πλακέτα είναι SP5500 J006 V4.54 48/10 και βλέπω και μια υποδοχή "DIALER" . Με ενδιαφέρει μόνο για GSM με κάρτα SIM. Αν υπάρχει και WIFI δυνατότητα παράλληλα με ενδιαφέρει.

Στην υποδοχή αυτη μπαίνει ο τηλ/της της PARADOX VDMP3. Δεν είναι ανάγκη να τον βάλεις, άπλα αυτός σου δίνει την δυνατότητα να έχεις ηχογραφημένο μήνυμα και διαχείριση του πινάκα απο το τηλ/νο. Τωρα αν θελεις να εχεις (το τονίζω αυτό) ΜΟΝΟ GSM, τοτε η πιο οικονομική λύση είναι να πάρεις ενα GSM GATEWAY και την είσοδο του την βάζεις στο RNG και TIP. Απο το manual του χρήστη περνάς τα τηλ που θέλεις, (λεει πως να το κάνεις) και θα σε καλεί μεσω GSM GATEWAY TERMINAL. To τελευταιο δηλαδη λειτουργει σαν ενα τερματικο κινητο τηλ/νο. Οσο για ασύρματα εγραψα παραπανω τι μπορείς να βαλεις αν θελεις. Εκει θα χρειαστει εγκ/τη γιατι θελει και προγραμματισμο τοσο το κεντρο, τοσο και οι ασυρματες επαφες.

Μπορώ να επιλέξω το PCS250g ; Tι διαφορά έχει με το PCS250; Από οτι κατάλαβα μόνο για sms συνδέεται στο ebus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Μπορώ να επιλέξω το PCS250g ; Tι διαφορά έχει με το PCS250; Από οτι κατάλαβα μόνο για sms συνδέεται στο ebus.

Φυσικά και μπορείς, απλα ειναι ποιο ακριβό απο την λυση που σου εδωσα. Επισης χρειάζεσαι και εγκαταστατη γιατι θελει και παραμετροποίηση το κεντρο. Και τα 2 μεσω BUS συνδέονται, απλα το g εχει λιγότερες λειτουργίες από το σκέτο. Δεν τα προτείνω τα SMS γιατι αν η κυψέλη καμιά φορα ειναι φορτωμένη τοτε το SMS μπορεί να αργήσει να σου έρθει. Αν θες σονι ντε και καλα μονο SMS υπάρχουν και φθηνότερα universal modules που στέλνουν απλο SMS μεσω trigger.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Φυσικά και μπορείς, απλα ειναι ποιο ακριβό απο την λυση που σου εδωσα. Επισης χρειάζεσαι και εγκαταστατη γιατι θελει και παραμετροποίηση το κεντρο. Και τα 2 μεσω BUS συνδέονται, απλα το g λιγότερες λειτουργίες από το σκέτο.

Η οικονομική λύση AG-1106 χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία, δεν παίρνει από την πλακέτα όπως το PCS250g; Στην πλακέτα βρήκα τα RING & TIP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gousgounakos είπε

Η οικονομική λύση AG-1106 χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία, δεν παίρνει από την πλακέτα όπως το PCS250g; Στην πλακέτα βρήκα τα RING & TIP.

 

Πως δεν παίρνει ?, βάζεις τροφοδοσία 12V απο το AUX του πινάκα.

"Σημείωση: H συσκευή ∆ΕΝ διαθέτει τροφοδοτικό και μπαταρία αυτονομίας, χρησιμοποιεί το τροφοδοτικό και την μπαταρία του συστήματος συναγερμού στο οποίο θα συνδεθεί ώστε να μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί σε περίπτωση διακοπής ρεύματος."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Μπορώ να επιλέξω το PCS250g ; Tι διαφορά έχει με το PCS250; Από οτι κατάλαβα μόνο για sms συνδέεται στο ebus.

Το ενα είναι μόνο GPRS (data) και το άλλο είναι και GSM (κλήσεις) και GPRS.

6 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Η οικονομική λύση AG-1106 χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία, δεν παίρνει από την πλακέτα όπως το PCS250g; Στην πλακέτα βρήκα τα RING & TIP.

Προσοχή στις τροφοδοσίας αλλα συσκευών γιατί αν ξεπεράσει το όριο που έχει ο κατασκευαστής, μπορείς να κάνει shutdown η πλακέτα όταν δεν πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...