Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Αν τα μπαλκόνια σου ειναι σε χαμηλό υψος, μην βάλεις ραντάρ με μεγάλη γωνιά κάλυψης (πχ 90 μοιρών) γιατι αν περνάνε αμάξια απο κατω θα εχεις προβλήματα (βλεπε ανακλασεις κλπ κλπ). Εχω γραψει την γνωμη μου οτι σε εξ. χώρους καλο ειναι να βάζουμε ρανταρ τυπου "κουρτίνα". Εχω γραψει σε πιο παλια ποστ τι ρανταρ προτείνω. Επισης αυτο που σου ειπε ο εγκ/της για τους 1-2 ψευδείς συναγερμούς τον μηνα δεν ισχύει γιατι κανένας δεν μπορεί να κάνει συμφωνία με αυτό το θέμα.

Επισης, αν (ειναι γατονι ο εγκ/της) θα μπορουσε να σου προτείνει το εξής ωραίο. Βάζεις μια εξ. σειρηνα (Οι 2 κατ'εμε ειναι υπερβολή) αλλα βάζεις και ενα εξωτερικό ραντάρ πανω στην σειρήνα τύπου κουρτίνας (πχ OUTGATE) και ετσι προστατεύεις την σειρήνα με του που την πλησιάσει ο διαρρήκτης για να την καταστρέψει, δηλαδή μόλις την πλησιάσει από κάτω ανοιγει η ζωνη και χτυπάει. Αλλα ειπαμε, αυτα βγαίνουν μετα απο εκατοντάδες εγκαταστάσεις, που ετσι αποκτά και κάποιος την ανάλογη εμπειρία.

Το μπαλκόνι είναι στον 2ο οροφο άρα θεωρείς ότι θα μπορούσε να είναι οκ για ραντάρ?

Η πρόταση σου για την κουρτίνα στην σειρήνα πες ότι έγινε ;)

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, userAnon είπε

Το μπαλκόνι είναι στον 2ο οροφο άρα θεωρείς ότι θα μπορούσε να είναι οκ για ραντάρ?

Η πρόταση σου για την κουρτίνα στην σειρήνα πες ότι έγινε ;)

Ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα, ειναι πολυ γενική η ερώτηση.

Παίζουν πολλα ρολο, τι ραντάρ θα βάλεις, που θα το βάλεις πως θα ρυθμιστεί κτλπ

Αν έχεις φυτα στο μπαλκονι και επισκέψεις απο περιστέρια τοτε ίσως και να εχεις και ψευδείς συναγερμούς. Αν αποφασίσεις να βάλεις ραντάρ να ειναι οπως και δηποτε διπλής λειτουργίας (υπέρυθρο+μικροκυμα), μην πας σε κατι ποιο κάτω και φθηνο γιατι θα εχεις θέματα.

 

OPTEX HX-40RAM , στο βίντεο μπορείς να δεις τα συνήθεις προβλήματα που μπορούν να προκαλέσουν ένα ψευδή συναγερμό. Γενικά αυτη η εταιρία βγάζει πολύ καλά εξωτερικά ραντάρ

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2020 στις 11:46 ΜΜ, userAnon είπε

εκεί που χρειάζομαι βοήθεια είναι σχετικά με τα μπαλκόνια και τις σειρήνες και θα ήθελα τις γνώσεις-εμπειρίες όποιου γνωρίζει.

Στα μπαλκόνια (6Χ2,5) ιδανικά θα ήθελα όταν είναι οπλισμένα με το που πατάει κάποιος στο μπαλκόνι να ενεργοποιηθεί ο συναγερμός. 2 τεχνικοί μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται (σημειωτέον έχω και 1 τραπέζι με 2 καρέκλες στο μπαλκόνι) και προτείνουν κουρτίνες. Ο τρίτος τεχνικός μου πρότεινε ραντάρ. Είπε ότι θα κάνουν αυτό που θέλω και θα βγάζουν 1-2 false alarm το 3μηνο..

Να πάω για κουρτίνες ή για ραντάρ και ποια μάρκα προτείνετε?

Για την σειρήνα είναι πιο απλό το ερώτημα. Να βάλω 2 (μια σε κάθε μπαλκόνι - το σπίτι είναι γωνιακό και τα μπαλκόνια σε διαφορετικές πλευρές) ή να βάλω μια? 

 

 Έτσι είναι και το δικό μου σπίτι με λίγο πιο στενά μπαλκόνια από τα δικά σου. Έβαλα outgate κουρτίνα να κοιτάει μόνο μπροστά από τη μπαλκονόπορτα. Αν είχα ραντάρ και κάποια δέσμη ξέφευγε και χτυπούσε στα κάγκελα θα μου έδινε alarm όλη μέρα με τα περιστέρια που πηγαίνουν και κάθονται. Επιπλέον αντί για 2η σειρήνα και από τη στιγμή που θέλεις εξωτερικούς ανιχνευτές, καλύτερα να δόσεις 20-30 ευρώ παραπάνω για ένα extra τροφοδοτικό (με έξοδο trouble σε περίπτωση που καεί) παρά για 2η σειρήνα, και οτιδήποτε είναι εκτός σπιτιού και άρα εκτεθειμένο να το τροφοδοτήσεις από εκεί. Προαιρετικά για 2η σειρήνα, αν θέλεις να φαίνεται κάτι και πίσω, βάλε μια dummy με ένα led που θα του δίνεις ρεύμα από το τροφοδοτικό (μην έχεις να αλλάζεις και μπαταρίες στο led). 

 Στη ρύθμιση του outgate εγώ έχω αυξήσει λίγο ευαισθησία αλλά έχω τη ζώνη στους 2 παλμούς. Πρέπει να πιάσει 2 φορές για να δώσει alarm μέσα σε 3 λεπτά οπότε αν για κάποιο λόγο πιάσει στιγμιαία 1 φορά δεν γίνεται κάτι. Αν μείνεις και πας να δουλέψεις στο παντζούρι θα σε πιάσει άνετα 3-4 φορές. 2 χρόνια δεν έχει δώσει ποτέ ψεύτικο συναγερμό.

Επεξ/σία από akiz90
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2020 στις 11:41 ΠΜ, Petros Electron είπε

Καλημέρα, ειναι πολυ γενική η ερώτηση.

Παίζουν πολλα ρολο, τι ραντάρ θα βάλεις, που θα το βάλεις πως θα ρυθμιστεί κτλπ

Αν έχεις φυτα στο μπαλκονι και επισκέψεις απο περιστέρια τοτε ίσως και να εχεις και ψευδείς συναγερμούς. Αν αποφασίσεις να βάλεις ραντάρ να ειναι οπως και δηποτε διπλής λειτουργίας (υπέρυθρο+μικροκυμα), μην πας σε κατι ποιο κάτω και φθηνο γιατι θα εχεις θέματα.

OPTEX HX-40RAM , στο βίντεο μπορείς να δεις τα συνήθεις προβλήματα που μπορούν να προκαλέσουν ένα ψευδή συναγερμό. Γενικά αυτη η εταιρία βγάζει πολύ καλά εξωτερικά ραντάρ

Ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια.

Θεωρητικά αύριο το απόγευμα θα μου ΄δωσουν τις 2 προσφορές που περιμένω και ενημερώσω.

Ο ένας εγκατάστατης της caddx Μου πρότεινε το ΝΧ8 (16 ζώνες) και ο 2ος το ΝΧ6 (12 ζώνες). 12 είναι ακριβώς όσες χρειάζομαι. Το θέμα είναι τι είναι καλύτερο να επιλέξω για μελλοντική χρήση.

Αν και δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ κάτι επιπλέον στο μέλλον σκέφτομαι για καλό και για κακό να πάρω το NX8

 

** εδώ το λινκ με το ποστ σου με τα προϊόντα που προτείνεις (αν δεν κάνω λάθος)

9 λεπτά πριν, akiz90 είπε

 Έτσι είναι και το δικό μου σπίτι με λίγο πιο στενά μπαλκόνια από τα δικά σου. Έβαλα outgate κουρτίνα να κοιτάει μόνο μπροστά από τη μπαλκονόπορτα. Αν είχα ραντάρ και κάποια δέσμη ξέφευγε και χτυπούσε στα κάγκελα θα μου έδινε alarm όλη μέρα με τα περιστέρια που πηγαίνουν και κάθονται. Επιπλέον αντί για 2η σειρήνα και από τη στιγμή που θέλεις εξωτερικούς ανιχνευτές, καλύτερα να δόσεις 20-30 ευρώ παραπάνω για ένα extra τροφοδοτικό (με έξοδο trouble σε περίπτωση που καεί) παρά για 2η σειρήνα, και οτιδήποτε είναι εκτός σπιτιού και άρα εκτεθειμένο να το τροφοδοτήσεις από εκεί. Προαιρετικά για 2η σειρήνα, αν θέλεις να φαίνεται κάτι και πίσω, βάλε μια dummy με ένα led που θα του δίνεις ρεύμα από το τροφοδοτικό (μην έχεις να αλλάζεις και μπαταρίες στο led). 

 Στη ρύθμιση του outgate εγώ έχω αυξήσει λίγο ευαισθησία αλλά έχω τη ζώνη στους 2 παλμούς. Πρέπει να πιάσει 2 φορές για να δώσει alarm μέσα σε 3 λεπτά οπότε αν για κάποιο λόγο πιάσει στιγμιαία 1 φορά δεν γίνεται κάτι. Αν μείνεις και πας να δουλέψεις στο παντζούρι θα σε πιάσει άνετα 3-4 φορές. 2 χρόνια δεν έχει δώσει ποτέ ψεύτικο συναγερμό.

Το κρατάω αυτό που λες για το extra τροφοδοτικό, αν και είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνω καλά. Μιλάμε για back up του τροφοδοτικού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια.

Θεωρητικά αύριο το απόγευμα θα μου ΄δωσουν τις 2 προσφορές που περιμένω και ενημερώσω.

Ο ένας εγκατάστατης της caddx Μου πρότεινε το ΝΧ8 (16 ζώνες) και ο 2ος το ΝΧ6 (12 ζώνες). 12 είναι ακριβώς όσες χρειάζομαι. Το θέμα είναι τι είναι καλύτερο να επιλέξω για μελλοντική χρήση.

Αν και δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ κάτι επιπλέον στο μέλλον σκέφτομαι για καλό και για κακό να πάρω το NX8

** εδώ το λινκ με το ποστ σου με τα προϊόντα που προτείνεις (αν δεν κάνω λάθος)

Βαλε το ΝΧ8 να εχεις και κενες ζωνες αν χρειαστείς κατι μελλοντικά. ΠΧ μπορεις να θελεις να βαλεις μελλοντικά universal τηλ/μο και να κανεις την 13η ζωνη κλειδοδιακοπτη.

Επισης να προσθέσω στα εξ.ραντάρ και το OPTEX HX-40RAM , καθως και το ΒΟΒΒΥ ΑΜ1673.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Petros Electron είπε

Βαλε το ΝΧ8 να εχεις και κενες ζωνες αν χρειαστεις κατι μελλοντικα. ΠΧ μπορεις να βαλεις να βαλεις μελλοντικά universal τηλ/μο και να κανεις την 13η ζωνη κλειδοδιακοπτη.

Επισης να προσθέσω στα εξ.ραντάρ και το OPTEX HX-40RAM , καθως και το ΒΟΒΒΥ ΑΜ1673.

Τι ακριβώς είναι ο κλειδοδιακόπτης γιατί μου αρέσει όπως ακούγεται ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, userAnon είπε

Τι ακριβώς είναι ο κλειδοδιακόπτης γιατί μου αρέσει όπως ακούγεται ;)

Ανοίγεις και κλείνεις μια ζώνη κατα βούληση (πχ με ένα ασύρματο κουμπί) και όταν της αλλάζεις κατάσταση αυτή σου οπλίζει ή σου αφοπλίζει το συναγερμό. Θα το δεις σαν ζώνη "keyswitch" στο manual του Caddx.

17 λεπτά πριν, userAnon είπε

Το κρατάω αυτό που λες για το extra τροφοδοτικό, αν και είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνω καλά. Μιλάμε για back up του τροφοδοτικού ?

Δεν είναι backup, το βάζεις σαν 2ο και δεν έχει σχέση με το τροφοδοτικό του Caddx. Οτιδήποτε βάλεις εκτός σπιτιού που είναι εκτεθειμένο (σειρήνες, δέσμες, κουρτίνες κτλ.) θα το τροφοδοτήσεις από εκεί. Ό,τι και να σου κάνουν απ' έξω δεν θα πάθει τίποτα η πλακέτα του συναγερμού, στην χειρότερη να σου χαλάσουν το 2ο τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από akiz90
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akiz90 είπε

Ανοίγεις και κλείνεις μια ζώνη κατα βούληση (πχ με ένα ασύρματο κουμπί) και όταν της αλλάζεις κατάσταση αυτή σου οπλίζει ή σου αφοπλίζει το συναγερμό.

η χρήση θα είναι για όπλιση - αφόπλιση? Συγνώμη που ρωτάω δεν είχα ξανα συναγερμό για αυτό και δεν καταλαβαινω σε τι άλλο θα βοηθησει να ανοιγω-κλείνω μια ζώνη. Υπάρχει άλλη πρακτική χρήση?

Κάτι που συζητησα με τον τεχνικό είναι να βάλω sonoff με inching για να κλειδώνει αυτόματα ο συναγερμός όταν φεύγουμε μέσω home assistant (η γυναίκα μου συνήθως θα το ξεχνάει :))

Το θέμα είναι πως θα μπορούσα στο ΗΑ να βλέπω το status, αλλά θα μπορώ μέσω της εφαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, akiz90 είπε

 

Στη ρύθμιση του outgate εγώ έχω αυξήσει λίγο ευαισθησία αλλά έχω τη ζώνη στους 2 παλμούς. Πρέπει να πιάσει 2 φορές για να δώσει alarm μέσα σε 3 λεπτά οπότε αν για κάποιο λόγο πιάσει στιγμιαία 1 φορά δεν γίνεται κάτι. Αν μείνεις και πας να δουλέψεις στο παντζούρι θα σε πιάσει άνετα 3-4 φορές. 2 χρόνια δεν έχει δώσει ποτέ ψεύτικο συναγερμό.

Συμφωνώ. Όταν το εξωτερικό περιβάλλον είναι "ασταθές" τότε κάλο ειναι να έχουμε ζώνη 2 παλμών. Γιατί οποίος πάει να παραβιάσει το χώρο μας είναι αδύνατο να το κάνει σε 1 δευτερόλεπτο. Ανάλογα την περίπτωση. Εγώ πχ στο OPTEX-BX80n δεν χρειάστηκε να το κάνω, άπλα έκανα όσο πιο στενή γινόταν την δέσμη, χαμηλή ευαισθησία και το άφησα ως έχει.

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

η χρήση θα είναι για όπλιση - αφόπλιση? Συγνώμη που ρωτάω δεν είχα ξανα συναγερμό για αυτό και δεν καταλαβαινω σε τι άλλο θα βοηθησει να ανοιγω-κλείνω μια ζώνη. Υπάρχει άλλη πρακτική χρήση?

Κάτι που συζητησα με τον τεχνικό είναι να βάλω sonoff με inching για να κλειδώνει αυτόματα ο συναγερμός όταν φεύγουμε μέσω home assistant (η γυναίκα μου συνήθως θα το ξεχνάει :))

Το θέμα είναι πως θα μπορούσα στο ΗΑ να βλέπω το status, αλλά θα μπορώ μέσω της εφαρμογής

Οχι μονο για οπλιση/αφόπλιση ειναι αυτή η λειτουργία. Οσο για τα υπόλοιπα μου ακούγονται περιττά. Ο συναγερμός είναι ένα εργαλείο ευθύνης.Σαν ενήλικες μπορούμε να εχουμε τον νου μας και να μην τον ξεχνάμε.

Σε κάποια κέντρα υπαρχει αυτη η δυνατότητα να γίνεται αυτόματα, δηλαδή αν η Χ ζωνη δεν ανοίξει/κλείσει σε καποιες ωρες ο πινάκας οπλιζει αυτόματα σε κατάσταση περιμετρική η ολικής όπλισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, userAnon είπε

η χρήση θα είναι για όπλιση - αφόπλιση? Συγνώμη που ρωτάω δεν είχα ξανα συναγερμό για αυτό και δεν καταλαβαινω σε τι άλλο θα βοηθησει να ανοιγω-κλείνω μια ζώνη. Υπάρχει άλλη πρακτική χρήση?

Κάτι που συζητησα με τον τεχνικό είναι να βάλω sonoff με inching για να κλειδώνει αυτόματα ο συναγερμός όταν φεύγουμε μέσω home assistant (η γυναίκα μου συνήθως θα το ξεχνάει :))

Το θέμα είναι πως θα μπορούσα στο ΗΑ να βλέπω το status, αλλά θα μπορώ μέσω της εφαρμογής

Ναι είναι για όπλιση/αφόπλιση. Και το sonoof στην ουσία ένα ρελέ είναι που το χειρίζεσαι από εφαρμογή. Θα το βάλει σε μια ζώνη κλειδοδιακόπτη του CADDX και όταν εσύ θα αλλάζεις την κατάσταση από το ρελέ στο sonoff μέσω APP θα ανοίγεις ή θα κλείνεις την ζώνη αυτή.  Οι ζώνες κλειδοδιακόπτη όταν ανοίγουν ή κλείνουν, οπλίζουν ή αφοπλίζουν το σύστημα αντίστοιχα χωρίς κωδικό, χωρίς τίποτα. Τώρα το πώς θα κλείνει και θα ανοίγει αυτή η ζώνη μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους (ασύρματο κουμπί, sonoff, μέχρι και 2 καλώδια αν τα ακουμπήσεις).  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιες ιδεες προτασεις.χαιρομαι που μπορω να τροποποιησω/επεκτεινω τις δυνατοτητες του συναγερμου.

γιατι ολες αυτες τις δυνατοτητες δεν στις λενε οι εγκαταστατες;;;;🤬

θα ηθελα μια διευκρινηση. ειχα στο μυαλο μου οτι μπορεις να βαλεις  κομματια(επεκτασεις) μονο της ιδιας εταιρειας, καθως αυτα πρεπει να επικοινωνουν και καθε εταιρεια εχει το δικο της πρωτοκολλο επικοινωνιας. διαβασα οτι υπαρχουν καποια universal που κανουν τη δουλεια σε ολα. στην ιδια κατηγορια ανοικουν και τα ασυρματα κουρτινες; δηλ μπορω να βαλω το outgate της sigma σε κεντρο paradox;

στις κουρτινες μπορεις να ορισεις και ανοιγμα και ευαισθησια; στον δικο μου NV35MR απ'  οτι βλεπω στο manual εχει μονο ανοιγμα. Επισης δεν βλεπω πουθενα να λεει για τη λειτουργια 2 παλμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

πολυ ωραιες ιδεες προτασεις.χαιρομαι που μπορω να τροποποιησω/επεκτεινω τις δυνατοτητες του συναγερμου.

γιατι ολες αυτες τις δυνατοτητες δεν στις λενε οι εγκαταστατες;;;;🤬

θα ηθελα μια διευκρινηση. ειχα στο μυαλο μου οτι μπορεις να βαλεις  κομματια(επεκτασεις) μονο της ιδιας εταιρειας, καθως αυτα πρεπει να επικοινωνουν και καθε εταιρεια εχει το δικο της πρωτοκολλο επικοινωνιας. διαβασα οτι υπαρχουν καποια universal που κανουν τη δουλεια σε ολα. στην ιδια κατηγορια ανοικουν και τα ασυρματα κουρτινες; δηλ μπορω να βαλω το outgate της sigma σε κεντρο paradox;

στις κουρτινες μπορεις να ορισεις και ανοιγμα και ευαισθησια; στον δικο μου NV35MR απ'  οτι βλεπω στο manual εχει μονο ανοιγμα. Επισης δεν βλεπω πουθενα να λεει για τη λειτουργια 2 παλμων.

Ναι μπορείς, παρεμπιπτόντως το outgate ειναι της sirsen, και οχι της sigma.

Δεν θα το δεις αυτο στο manual του ανιχνευτη (για τους 2 παλμους) θα το δεις στο manual της εκγαταστασης (installation manual) του κεντρου που εχεις.

Στα παραντοξ ονομαζετε intellizone.

Πως λειτουργει ?

Αρχικά πρέπει να καθορίσουμε τον αριθμό των παλμών της ζώνης ( άνοιγμα επαφής ή διέγερση ραντάρ ) και στην συνέχεια θα πρέπει να ορίσουμε τον χρόνο ( 10 - 255 sec ) μέσα στον οποίο θα πρέπει να λάβουν χώρα οι προαναφερόμενοι παλμοί ( ανοίγματα / κλεισίματα ) της συγκεκριμένης ζώνης.

π.χ εαν έχουμε ορίσει 2 παλμούς και χρονικό διάστημα 40 sec θα πρέπει το ραντάρ να διεγερθεί 2 φορές μέσα σε χρόνο 40 sec για να δοθεί το alarm. Στην περίπτωση που το ραντάρ διεγερθεί μια φόρα στον χρόνο των 40 sec η ζώνη δεν θα δώσει alarm. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγουμε τους ψευδοσυναγερμούς.

Η καθυστέρηση στον χρόνο απόκρισης της ζώνης αφορά την λειτουργία zone speed η οποία είναι διαφορετική απο την λειτουργία της έξυπνης ζώνης. Με το zone speed έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε τον χρόνο απόκρισης της ζώνης σε επίπεδο ms.

έστω ότι έχουμε ορίσει χρόνο απόκρισης 60ms για την ζώνη 5. Στην περίπτωση που διεγερθεί το ραντάρ της ζώνης 5 το alarm θα δοθεί με καθυστέρηση 60ms.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Petros Electron ευχαριστω!! πολυ επεξηγηματικος.

θα το ψαξω αν ειχε ενεργοποιηθει το intellizone, αλλιως θα κοιταξω για αλλους ανιχνευτες.

υπαρχουν gateway ωστε προσαρμοστουν μεσα σε αλλα συστηματα smart home;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

@Petros Electron ευχαριστω!! πολυ επεξηγηματικος.

θα το ψαξω αν ειχε ενεργοποιηθει το intellizone, αλλιως θα κοιταξω για αλλους ανιχνευτες.

υπαρχουν gateway ωστε προσαρμοστουν μεσα σε αλλα συστηματα smart home;

Δεν την κατάλαβα την ερώτηση.

Το gateway είναι ένας ανιχνευτής κίνησης με "ξηρη" επαφή ηλεκτρονόμου (ρελε).

Τωρα αν ενα αλλο σύστημα δέχεται εντολή ρελε για να κάνει κάποια λειτουργία, ναι τοτε θα μπορουσε να συνεργαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gateway εννοω μια πυλη δικτυου με σκοπο την επικοινωνια διαφορετικων συστηματων  δηλ του συναγερμου με αλλο συστημα ελεγχου.

3 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Δεν την κατάλαβα την ερώτηση.

Το gateway είναι ένας ανιχνευτής κίνησης με "ξηρη" επαφή ηλεκτρονόμου (ρελε).

Τωρα αν ενα αλλο σύστημα δέχεται εντολή ρελε για να κάνει κάποια λειτουργία, ναι τοτε θα μπορουσε να συνεργαστεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...