Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bjj-p είπε

Gateway εννοω μια πυλη δικτυου με σκοπο την επικοινωνια διαφορετικων συστηματων  δηλ του συναγερμου με αλλο συστημα ελεγχου.

 

Συνήθως οι συναγερμοί, και για λόγους ασφάλειας δεν "παντρεύονται" με άλλα συστήματα έλεγχου σε οτι αφορα την εποικοινωνια τους. Από εκεί και πέρα κάθε κεντρο έχει εξόδους PGM. Μερικοί κατασκευαστές πχ οπως η BOSCH έχουν αναπτύξει και πρωτοκολλά για συνεργασία με IP κάμερες με σκοπο την ενημέρωση συμβάντων τύπου "push notification"

Η PGM είναι μια έξοδο η οποία προγραμματίζετε απο το μενού του κέντρου και μετα την οδηγείς μεσώ ηλεκτρονομων (ρελε) στο να κανει κάποιες "δουλείες". Πχ μπορείς σε κατάσταση συναγερμού ή και άλλων συμβάντων να ανάβεις τα φωτά, ή να ξεκινάς κάποιον άλλο αυτοματισμό, πχ να κλείνει μια ηλεκτρική γκαραζοπορτα.Σε συνδυασμό ενός αυτοματισμού "έξυπνου σπιτιού" ο συναγερμός μεσώ αυτων των εξόδων PGM μπορεί να συμβάλει σε κάποιες διεργασίες, η να αναφέρει μια κατάσταση.

Ελπίζω να κατάλαβες και να μην σε μπέρδεψα.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Συνήθως οι συναγερμοί, και για λόγους ασφάλειας δεν "παντρεύονται" με άλλα συστήματα έλεγχου σε οτι αφορα την εποικοινωνια τους. Από εκεί και πέρα κάθε κεντρο έχει εξόδους PGM. Μερικοί κατασκευαστές πχ οπως η BOSCH έχουν αναπτύξει και πρωτοκολλά για συνεργασία με IP κάμερες με σκοπο την ενημέρωση συμβάντων τύπου "push notification"

Η PGM είναι μια έξοδο η οποία προγραμματίζετε απο το μενού του κέντρου και μετα την οδηγείς μεσώ ηλεκτρονομων (ρελε) στο να κανει κάποιες "δουλείες". Πχ μπορείς σε κατάσταση συναγερμού ή και άλλων συμβάντων να ανάβεις τα φωτά, ή να ξεκινάς κάποιον άλλο αυτοματισμό, πχ να κλείνει μια ηλεκτρική γκαραζοπορτα.Σε συνδυασμό ενός αυτοματισμού "έξυπνου σπιτιού" ο συναγερμός μεσώ αυτων των εξόδων PGM μπορεί να συμβάλει σε κάποιες διεργασίες, η να αναφέρει μια κατάσταση.

Ελπίζω να κατάλαβες και να μην σε μπέρδεψα.

Μια χαρα καταλαβα. Σε ευχαριστω!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμαστε με τον ιδιοκτήτη του 1 ορόφου να βάλουμε κάποιον προβολέα led με ανιχνευτή κίνησης. Έχουν βάλει τα 2 κτίρια απέναντι μας.

Ποια η γνώμη σας και αν έχετε κάτι να προτείνετε? (αδιάβροχος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια άποψη για τα παρακάτω υλικά ?

- SNIPER-PET Ανιχνευτής διπλής τεχνολογίας, υπερύθρων και μικροκυμάτων, με αγνόηση μικρών ζώων και προστασία antimasking

- IRIS FSD B Αυτόνομη, σειρήνα με LED Flash μπλέ χρώματος. Ακουστική ισχύς 122dBστο 1μ. Polycarbonate κουτί, Ανιχνευτής αφρού

- CYLIX PRO Εξωτερικός ανιχνευτής κουρτίνας με ένα υπέρυθρο PIR και έναν αισθητήρα μικροκυμάτων (MW), ελεγχόμενος από μικροϋπολογιστή. Μέγιστη απόσταση ανίχνευσης: 12m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, userAnon είπε

Κάποια άποψη για τα παρακάτω υλικά ?

- SNIPER-PET Ανιχνευτής διπλής τεχνολογίας, υπερύθρων και μικροκυμάτων, με αγνόηση μικρών ζώων και προστασία antimasking

- IRIS FSD B Αυτόνομη, σειρήνα με LED Flash μπλέ χρώματος. Ακουστική ισχύς 122dBστο 1μ. Polycarbonate κουτί, Ανιχνευτής αφρού

- CYLIX PRO Εξωτερικός ανιχνευτής κουρτίνας με ένα υπέρυθρο PIR και έναν αισθητήρα μικροκυμάτων (MW), ελεγχόμενος από μικροϋπολογιστή. Μέγιστη απόσταση ανίχνευσης: 12m

1) SNIPER-PET - Δεν εχω γνώμη δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε, ανάλογα την τιμή που το βρίσκεις, τοπ ρανταρ (κατά την γνώμη μου) παραμένει το BOSCH ISC-BDL2-WP12GE  Blue Line Gen 2 TriTech PIR + MW Pet Friendly.

2) IRIS FSD B - πολύ πλαστικουρα, για έμενα η VENUS είναι μακρά η καλύτερη σειρήνα της SIGMA.

3) CYLIX PRO - Δεν εχω γνώμη και αυτο δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε, αναλογα την τιμη, αν εχει το ιδιο με το OUTGATE θα προτιμούσα το 2ο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

1) SNIPER-PET - Δεν εχω γνώμη δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε, ανάλογα την τιμή που το βρίσκεις, τοπ ρανταρ (κατά την γνώμη μου) παραμένει το BOSCH ISC-BDL2-WP12GE  Blue Line Gen 2 TriTech PIR + MW Pet Friendly.

2) IRIS FSD B - πολύ πλαστικουρα, για έμενα η VENUS είναι μακρά η καλύτερη σειρήνα της SIGMA.

3) CYLIX PRO - Δεν εχω γνώμη και αυτο δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε, αναλογα την τιμη, αν εχει το ιδιο με το OUTGATE θα προτιμούσα το 2ο

SNIPER-PET = 25€ 

IRIS FSD B = 80€

CYLIX PRO = 110€

αυτές τις τιμές έχω ανά μονάδα (είναι προ ΦΠΑ)

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

SNIPER-PET = 25€ 

IRIS FSD B = 80€

CYLIX PRO = 110€

αυτές τις τιμές έχω ανά μονάδα (είναι προ ΦΠΑ)

Με 80+ΦΠΑ για εξ.σειρήνα εγω θα εβαζα την PARADOX SIR/PLL την οποία την βρίσκεις γύρω στα 65€ και ειναι σαφώς πολύ καλύτερη σειρήνα απο όλες τις αναφερθείσες, και με GRADE 3.

CYLIX PRO - Πολύ ακριβό κατα την γνώμη μου σε σχέση με το OUTGATE.

SNIPER-PET - Για PIR/MW ρανταρ η τιμη του είναι καλη. Αν εχει ρύθμιση ευαισθησίας για το μικροκυμα τοτε ειναι καλη περιπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2020 στις 10:31 ΜΜ, Petros Electron είπε

Μας έβγαλες λίγο τα μάτια, άλλα οκ.

Λοιπόν παρατήρηση νο 1.

Δεν βλέπω να είναι γειωμένη η πλακέτα, και πολύ κακώς. Έπρεπε να ειναι γειωμένη στο GND (κενή κλεμα).

παρατήρηση νο 2.

Βλεπω οτι εχει συνδέσει ενα καλώδιο (ασπρο) στο AUX1, δεν ξέρω τον λόγο, sorry βαριέμαι και λίγο να διαβάσω τωρα το manual του εγκ/τη.😂 Στο AUX2 δεν εχει τίποτα επάνω, ενω στην σειρήνα (SIREN/COM) βλέπω διπλά καλώδια, υποθέτω οτι το ρελε θα ειναι απο την μερια της σειρήνας.

Αν δεν εχει βαλει καθόλου ρελε, πολυ κακώς γιατι θα μπορουσε να είχε "ξεπατώσει" την έξοδο. H αντίσταση ειναι για την εποπτεία του καλωδίου της σειρήνας, αν δεν ειχε μπει θα είχες σφάλμα στο πληκτρολόγιο, Κανονικά  αυτή τοποθετείτε απο την μερια της σειρήνας και οχι απο την μεριά του πινάκα, αλλα να έχουμε να λέμε...

Η τροφοδοσία της σειρήνας ειναι κατευθείαν στην μπαταριά, Σωστό γιατί τραβάει (σε περίπτωση συναγερμού) πάνω απο 1-1.5Α οποτε η AUX δεν θα την σήκωνε.

Μετρα με ενα πολυμετρο το COM και POS. Αν εχεις εκει +12VDC (που θα εχεις) βαλε εκει την τροφοδοσία του τηλ/τη και ολα καλα.

Την εντολή τώρα του τηλ/τη (trigger) βαλτην ειτε στο siren + (αν παρεις το θετικο trigger) ειτε στο COM (αν παρεις το αρνητικο trigger). Καλυτερα να παρεις το θετικό.

Απο περιέργεια τωρα μετρα το AUX1 μεταξύ με COM και δες αν έχει ταση. Αν δεν έχει δώσε έναν συναγερμό και μετρά πάλι ενω χτυπάει να δεις αν εχεις τάση.Αν εχεις ταση τοτε το ΑUX1 λειτουργεί σαν PGM και μπορείς εκει να βαλεις το θετικό trigger.

Θα δω και το manual του τηλ/τη και αν εχει κατι το περίεργο θα επανέλθω με EDIT.

EDIT : Απο οτι διαβασα στο manual του τηλ/τη καλύτερα να βάλεις ενα ρελεδακι (12VDC) του οποίου το πηνίο θα το οδηγείς από την SIREN/COM. το Common (του ρελε θα ειναι στο - της τροφοδοσιας του τηλ/τη) και απο το μενου του τηλ δηλωνεις αν θα λειτουργεί σαν ΝΟ ή ΝC όποτε συνδέεις και την αντίστοιχη εξοδο του μικρο ρελε. Συνιστάτε και μια δίοδο γενικής χρήσης πχ ΙΝ4007 ανάστροφα πολωμένη στο πηνίο του ρελε για προστασία από βραχυκύκλωμα και άλλους παράγοντες οπως ανάστροφα ρεύματα. Ενα απλο και ωραίο βιντεακι που το εξηγεί. Δεν χρειαζόμαστε LED μια απλή δίοδος αρκεί

Κάτι έπιασα κάτι έχασα. Σήμερα λοιπόν θα ασχοληθώ επιτέλους με το συναγερμό μιας κ το ΣΚ είχα και 2 false alarm. Για αυτό το θέμα κατά 99.9% θεωρω ότι φταίει η μαγνητική της πόρτας καθως όταν πίεσω την πόρτα κλείνει η ζώνη ειδάλλως κάποιες φορές δείχνει ανοιχτή. 
 

επι του θεματος

1) έχει γείωση (Καλώδιο) πίσω από το κουτί, προτείνεις να τη συνδέσω στο earth? Υπάρχει κάποιος λόγος που ο εγκατάστατης μπορεί να μη το έκανε; Κ εμένα μου φαίνεται κουλό...

 

2) πηρα τον τηλεφωνητή και με το πολύμέτρο μέτρησα πέντε πράγματα 

στο siren έχει ένα μόνο καλώδιο το άλλο δεν είναι Απλά είναι δίπλα κ ξεγελάει. Επίσης πατάει εκεί κ στο com μια αντίσταση όπως καλά είδες 

 

μέτρησα το com/pos και πηρα 14.4 volt. 

aux1/com 0.04 

aux2/com 0.03

siren/com 0.44

 

Από το edit σου δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα 
 

επισυνάπτω φωτογραφίες από το dialer κ την πλακέτα του NX4 και θα χαρώ να έχω τη γνώμη σου (ή οποιουδήποτε άλλου φυσικά :) ) για τις συνδέσεις. 
 

τελος, ασφάλεια 2Α έψαξα σε Κάφκα και Leroy κ δε βρηκα...επίσης μπορώ να παίξω με cat5e καλώδιο για τις συνδέσεις ή να πάω να πάρω συναγερμού;;

0740D549-E150-4BD1-A6B7-A4F51B1B9219.jpeg

1318E9E4-E3E1-4A79-B174-6056E95659C5.jpeg

7AF37C80-74BD-4C99-B22F-947FF57B806E.jpeg

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, paylidis είπε

Κάτι έπιασα κάτι έχασα. Σήμερα λοιπόν θα ασχοληθώ επιτέλους με το συναγερμό μιας κ το ΣΚ είχα και 2 false alarm. Για αυτό το θέμα κατά 99.9% θεωρω ότι φταίει η μαγνητική της πόρτας καθως όταν πίεσω την πόρτα κλείνει η ζώνη ειδάλλως κάποιες φορές δείχνει ανοιχτή. 
 

επι του θεματος

1) έχει γείωση (Καλώδιο) πίσω από το κουτί, προτείνεις να τη συνδέσω στο earth? Υπάρχει κάποιος λόγος που ο εγκατάστατης μπορεί να μη το έκανε; Κ εμένα μου φαίνεται κουλό...

2) πηρα τον τηλεφωνητή και με το πολύμέτρο μέτρησα πέντε πράγματα 

στο siren έχει ένα μόνο καλώδιο το άλλο δεν είναι Απλά είναι δίπλα κ ξεγελάει. Επίσης πατάει εκεί κ στο com μια αντίσταση όπως καλά είδες 

μέτρησα το com/pos και πηρα 14.4 volt. 

aux1/com 0.04 

aux2/com 0.03

siren/com 0.44

Από το edit σου δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα 
 

επισυνάπτω φωτογραφίες από το dialer κ την πλακέτα του NX4 και θα χαρώ να έχω τη γνώμη σου (ή οποιουδήποτε άλλου φυσικά :) ) για τις συνδέσεις. 
 

τελος, ασφάλεια 2Α έψαξα σε Κάφκα και Leroy κ δε βρηκα...

0740D549-E150-4BD1-A6B7-A4F51B1B9219.jpeg

1318E9E4-E3E1-4A79-B174-6056E95659C5.jpeg

7AF37C80-74BD-4C99-B22F-947FF57B806E.jpeg

1) Πίσω απο το κουτί?, εννοείς οτι έχει γειώσει το ερμαριο? η ειναι στον αερα?, Αν ναι τράβα μια γεφυρα και γείωσε και την πλακέτα. Δηλαδή απο την παροχη 220V η γείωση θα πηγαίνει και στο ερμαριο και πλακετα.Ναι υπάρχει ο λόγος που μπορεί να μην το έκανε και ονομάζετε ΒΑΡΕΜΑΡΑ.

2) Ναι στην καινούρια φώτο φαίνεται καθαρά. Να σου πω έχεις και εσωτερική σειρήνα? γιατί σκέπτομαι το σενάριο οτι στο SIREN και COM έχει συνδέσει την εσωτερική και στο AUX1 το άσπρο καλώδιο παίρνει την εντολή για την εξ.σειρήνα. Οι μετρήσεις έγιναν φαντάζομαι με τον πινάκα σε αναμονή και όχι σε συναγερμό. Για αυτο και δεν εχεις ταση.Οταν χτυπάει η σειρήνα λογικά στο AUX1 και COM θα πρέπει να εχεις τάση.Ομοίως και στο SIREN με COM.

3) Δεν χρειάζεται προσθετή ασφάλεια για τον τηλ/τη θα τον συνδέσεις εκεί που είπαμε, pos/com (πινάκας) σε +12/Gnd (τηλεφωνητή).Μην σε ανησυχει που ειναι πανω απο 12V η ταση παντα ετσι ειναι οταν ειναι η μπαταριά επανω, ο φορτιστής την κρατάει σταθερά πάνω απο 12V, εκει κοντα στα 14.

Για την ενεργοποίηση του τηλ/τη θα σου κάνω ενα σχεδιακι για να καταλάβεις, γιατί εφόσον δείχνει στο manual να μπει μικρορελε ετσι ειναι το σωστο να το κανεις. Θα χρειαστείς ένα ρελεδακι 12Vdc και μια διοδο 1N4007. Κόστος γύρω στο 1-1.5 ευρώ. Λιγο καλώδιο 0,19mm ή 0,22mm και κολλητήρι για να κολλήσεις στα πόδια του ρελε  τα καλώδια και την δίοδο.

 

s-l1600-2.jpg

IN4007-Diode-4.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

1) Πίσω απο το κουτί?, εννοείς οτι έχει γειώσει το ερμαριο? η ειναι στον αερα?, Αν ναι τράβα μια γεφυρα και γείωσε και την πλακέτα. Δηλαδή απο την παροχη 220V η γείωση θα πηγαίνει και στο ερμαριο και πλακετα.Ναι υπάρχει ο λόγος που μπορεί να μην το έκανε και ονομάζετε ΒΑΡΕΜΑΡΑ.

2) Ναι στην καινούρια φώτο φαίνεται καθαρά. Να σου πω έχεις και εσωτερική σειρήνα? γιατί σκέπτομαι το σενάριο οτι στο SIREN και COM έχει συνδέσει την εσωτερική και στο AUX1 το άσπρο καλώδιο παίρνει την εντολή για την εξ.σειρήνα. Οι μετρήσεις έγιναν φαντάζομαι με τον πινάκα σε αναμονή και όχι σε συναγερμό. Για αυτο και δεν εχεις ταση.Οταν χτυπαει η σειρήνα λογικά στο AUX1 και COM θα πρεπει να εχεις τάση.Ομιως και στο SIREN με COM.

3) Δεν χρειάζεται προσθετή ασφάλεια για τον τηλ/τη θα τον συνδέεις εκεί που είπαμε, pos/com (πινάκας) σε +12/Gnd (τηλεφωνητή).

Για την ενεργοποίηση του τηλ/τη θα σου κάνω ενα σχεδιακι για να καταλάβεις, γιατί εφόσον δείχνει στο manual να μπει μικρορελε ετσι ειναι το σωστο να το κανεις. Θα χρειαστείς ένα ρελεδακι 12Vdc και μια διοδο 1N4007. Κόστος γύρω στο 1-1.5 ευρώ. Λιγο καλώδιο 0,19mm ή 0,22mm και κολλητήρι για να κολλήσεις στα πόδια του ρελε  τα καλώδια και την δίοδο.

s-l1600-2.jpg

IN4007-Diode-4.jpg

Στον αέρα χύμα το έχει όποτε Θα το ανοίξω και θα το βάλω στην ανάλογη κλεμα

 

οι μετρήσεις έγιναν υπό αναμονή όντως. Επίσης ναι έχω και εσωτερική και εξωτερική σειρήνα Όποτε όπως το λες είναι λογικά. Από κολλητήρι κλπ κατέχω από ρελε και διόδους δεν κατέχω κ το που θα βρω στα βόρεια τέτοια ηλεκτρονικά (ένας που είχα έκλεισε πριν κάνα χρόνο)    Αυτός που τον πηρα Δε μου είπε για ρελε απλά να πάρω siren/com όπως είπες κ εσυ στην αρχή  

 

οι συνδέσεις θα πρέπει να γίνουν με σβηστή την πλακέτα/ρεύμα/εκτός μπαταρίας  ή δεν έχει θέμα;

 

Η φωτό Από το μανιουαλ που είχε στο κουτί: 

D7989C7D-6752-4D41-8A49-2ECEFE3033AD.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Στον αέρα χύμα το έχει όποτε Θα το ανοίξω και θα το βάλω στην ανάλογη κλεμα

οι μετρήσεις έγιναν υπό αναμονή όντως. Επίσης ναι έχω και εσωτερική και εξωτερική σειρήνα Όποτε όπως το λες είναι λογικά. Από κολλητήρι κλπ κατέχω από ρελε και διόδους δεν κατέχω κ το που θα βρω στα βόρεια τέτοια ηλεκτρονικά (ένας που είχα έκλεισε πριν κάνα χρόνο)    Αυτός που τον πηρα Δε μου είπε για ρελε απλά να πάρω siren/com όπως είπες κ εσυ στην αρχή  

οι συνδέσεις θα πρέπει να γίνουν με σβηστή την πλακέτα/ρεύμα/εκτός μπαταρίας  ή δεν έχει θέμα;

Η φωτό Από το μανιουαλ που είχε στο κουτί: 

D7989C7D-6752-4D41-8A49-2ECEFE3033AD.jpeg

Όχι μην σβήσεις τον πινάκα όπως είναι θα κάνεις τις συνδέσεις. Προσοχή μόνο στην πολικότητα. Ρελεδακι και δίοδο θα βρεις σε μαγαζιά ηλεκτρονικών όπως Ράδιο Κατουμα, πανηλεκτρονικη, δεν είναι κάτι δύσκολο σαν υλικό.

Ο λόγος που θέλουμε το ρελε ειναι γιατί αν δεις στο σχέδιο του τηλ/τη τον εχει στην σύνδεση όποτε κάλο είναι να ακολουθούμε τις οδηγίες του κάθε κατασκευαστή.

Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, η εντολή SIREN/COM ειναι εντολή τρανζίστορ και οχι επαφη ρελε όποτε δεν μπορει να παρει μεγάλο φορτιο. Επισης στο σχεδιο του τηλ/τη βλεπουμε οτι λειτουργει μονο με αρνητικο trigger οποτε δεν γινεται να το βαλουμε στην πλακετα χωρις το ρελε. Αν ειχε και θετικη εντολη θα σου ελεγα να το βαλεις στην AUX1 και θα τελειωνε το θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Όχι μην σβήσεις τον πινάκα όπως είναι θα κάνεις τις συνδέσεις. Προσοχή μόνο στην πολικότητα. Ρελεδακι και δίοδο θα βρεις σε μαγαζιά ηλεκτρονικών όπως Ράδιο Κατουμα, πανηλεκτρονικη, δεν είναι κάτι δύσκολο σαν υλικό.

Ο λόγος που θέλουμε το ρελε ειναι γιατί αν δεις στο σχέδιο του τηλ/τη τον εχει στην σύνδεση όποτε κάλο είναι να ακολουθούμε τις οδηγίες του κάθε κατασκευαστή.

Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, η εντολή SIREN/COM ειναι εντολή τρανζίστορ και οχι επαφη ρελε όποτε δεν μπορει να παρει μεγάλο φορτιο. Επισης στο σχεδιο του τηλ/τη βλεπουμε οτι λειτουργει μονο με αρνητικο trigger οποτε δεν γινεται να το βαλουμε στην πλακετα χωρις το ρελε. Αν ειχε και θετικη εντολη θα σου ελεγα να το βαλεις στην AUX1 και θα τελειωνε το θεμα.

Γράφει ότι έχει και θετική εντολή..!; Για αυτό το παρήγγειλα κιόλας αυτό βασικά  

έκανα σαχλαμάρα αγορά ή γράφουν ότι να ναι στο μανιουαλ;

 

υγ κατάλαβα γιατί δεν έβαλε γείωση.....ήταν κοντό το καλώδιο!

 

9728A69B-78F5-4805-8062-D3707438DE28.jpeg

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Γράφει ότι έχει και θετική εντολή..!; Για αυτό το παρήγγειλα κιόλας αυτό βασικά  

έκανα σαχλαμάρα αγορά ή γράφουν ότι να ναι στο μανιουαλ;

υγ κατάλαβα γιατί δεν έβαλε γείωση.....ήταν κοντό το καλώδιο!

9728A69B-78F5-4805-8062-D3707438DE28.jpeg

Τι να σου πω αλλο εχει στο σχέδιο και άλλο γράφει στο βιβλίο. Στο σχέδιο δείχνει μόνο αρνητική εντολή (μεσώ ρελε) με κατάσταση ΝΟ ή ΝC. 

Τώρα απο οτι βλέπω στο βιβλίο στην εισοδο Ip3:2 το δείχνει σαν θετικο trigger με επαφη N.O.  Σε αυτη την περίπτωση μπορεις να βαλεις το SIREN απο τον πινακα εκει. Οποτε σε κατασταση ηρεμίας του πινάκα η ταση ειναι κατω απο 3.5V και σε συναγερμο πανω απο 3.5V και θα εχεις ενεργοποιηση του τηλεφωνητή.

Εγω θα δοκιμαζα τον τηλ/τη στον παγκο για να βεβαιωθώ οτι λειτουργεί αυτή η είσοδο (με θετικο trigger) οπως λεει το manual, πριν τον συνδέσω με τον πινάκα. Απλα του δινεις μια ταση 12V και κανεις μια γέφυρα μεταξύ +12 και Ip3 για να δεις αν θα ενεργοποιηθεί ο τηλ/της. Αν ενεργοποιηθεί τότε συνδέεις το Ip3 στο SIREN και καθαρισες.

EDIT: εκει στις 2 τελευταίες κλεμμες που γράφει RELAY, εξηγεί στο βιβλιαράκι για πιο σκοπό είναι ?

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Τι να σου πω αλλο εχει στο σχέδιο και άλλο γράφει στο βιβλίο. Στο σχέδιο δείχνει μόνο αρνητική εντολή (μεσώ ρελε) με κατάσταση ΝΟ ή ΝC. 

Τώρα απο οτι βλέπω στο βιβλίο στην εισοδο Ip3:2 το δείχνει σαν θετικο trigger με επαφη N.O.  Σε αυτη την περίπτωση μπορεις να βαλεις το SIREN απο τον πινακα εκει. Οποτε σε κατασταση ηρεμίας του πινάκα η ταση ειναι κατω απο 3.5V και σε συναγερμο πανω απο 3.5V και θα εχεις ενεργοποιηση του τηλεφωνητή.

Εγω θα δοκιμαζα τον τηλ/τη στον παγκο για να βεβαιωθώ οτι λειτουργεί αυτή η είσοδο (με θετικο trigger) οπως λεει το manual, πριν τον συνδέσω με τον πινάκα. Απλα του δινεις μια ταση 12V και κανεις μια γέφυρα μεταξύ +12 και Ip3 για να δεις αν θα ενεργοποιηθεί ο τηλ/της. Αν ενεργοποιηθεί τότε συνδέεις το Ip3 στο SIREN και καθαρισες.

EDIT: εκει στις 2 τελευταίες κλεμμες που γράφει RELAY, εξηγεί στο βιβλιαράκι για πιο σκοπό είναι ?

Όχι οι οδηγίες είναι κινεζικού τύπου-λίγα και ακατάληπτα... κ εγώ όπως το λες το αντιλαμβάνομαι. Με μια μπαταρία δίνω 12 βολτ για το ρεύμα συνδέω τηλέφωνο το σεταρω στον πάγκο κ έπειτα από το ίδιο + της μπαταρίας του δίνω trigger να δω τι θα κάνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι. Δούλεψε όπως το είπες. 
 

σκεφτομαι τώρα το ενδεχόμενο να έβαζα άλλου το dialer (δίπλα στο ρουτερ) και όχι δίπλα στο κουτί του συναγερμού και να το τροφοδότησω με ένα ανάλογο 12v 2A τροφοδοτικό που θα είναι πάνω σε ups και απλά να μεταφέρω την εντολή με ένα καλώδιο Από τη γραμμή τηλεφώνου. Ακούγεται λογικό ή θα έχω θέμα με την εντολή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...