Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, vasilis123 είπε

Καλησπέρα,

έχετε να προτεινετε καποιον αξιοπιστο/οικονομικο ασυρματο συναγερμο; για 2 ρανταρ και μια παγιδα. Ο ασυρματος θέλει την ιδια ρυθμιση οπως και ο ενσυρματος? η είναι πιο εύκολο. 

ευχαριστω

Ajax για νεου τυπου συναγερμοι-smart ,απο τους πλεον καλους.Μετα ολοι οι συναγερμοι γνωστων εταιριων..(paradox,crow,dsc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας!

 

Είμαι σε αναζήτηση συναγερμού και έχω διαβάσει για πολλές μάρκες αλλά οι πιο καλοί συναγερμοί βλέπω πως ξεφεύγουν απο το budget μου. Ψάχνω κάτι βασικό που θα φτάνει μέχρι το σημείο να εμποδίσει κάποιον όχι επαγγελματία αλλά ευκαιριακό διαρρήκτη, καποιόν που θέλω να πιστεύω ότι αν ακούσει θόρυβο συναγερμού θα φύγει γρήγορα από το σπίτι. Εξηγώ στο spoiler γιατί θέλω μόνο μέχρι τέτοιου επιπέδου ασφάλεια.

 

Spoiler

Το σπίτι δεν είναι δικό μου αλλά το νοικιάζω, είναι διαμέρισμα σε πολυκατοικία, και στον ίδιο όροφο υπάρχουν άλλα 3 διαμερίσματα (όπως και στους υπόλοιπους ορόφους, άρα αρκετοί ένοικοι). Έως τώρα έχουν υπάρξει 2 συμβάντα, το ένα ήταν με γύφτισσες που πήγαν να μπούν αλλά ήμουν μέσα, έκανα θόρυβο και έφυγαν αμέσως, και στο 2ο συμβάν κάποιοι είχαν αρχίσει να χαλάνε τη κλειδαρία του γείτονα αλλά και πάλι ήμουν μέσα και κάνοντας θόρυβο φύγανε. Η πόρτα μου πάντως είναι ασφαλείας. Τώρα εφόσον αυτή δεν θα είναι η μόνιμη κατοικία μου και θέλω να πιστεύω πως τα επόμενα συμβάντα θα είναι πάλι από κάποιους που ψάχνουν τυχαιά μια γρήγορη λεία, θέλω κάτι να τους τρομάξει αν λείπω απο το σπίτι.

 

Χρείαζομαι μόνο μια παγίδα για 1 πόρτα, ίσως και μια 2η για πόρτα (κανονική, όχι μπαλκονόπορτα) η οποία είναι στο πίσω μπαλκόνι (το οποίο είναι λίγο επίφοβο, κάποιος τολμηρός θα μπορούσε να σκαρφαλώσει εκεί), και θα προτιμούσα κάτι ενσύρματο που απότι καταλαβαίνω θα έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία από κάποιο φθηνό ασύρματο. Έτσι όπως το φαντάζομαι θέλω κάποιον συναγερμό που να έχει τη κεντρική μονάδα του, μια σειρήνα και 1 με 2 μαγνητικες επαφές (ή κάποιου άλλου είδους ασφάλεια για το άνοιγμα της πόρτας που μπορεί να μη γνωρίζω🤔). Σίγουρα δε θέλω να το παρακάνω με πολλές παγίδες, καλό θα ήταν να υπάρχει η δυνατότητα να με ειδοποιεί σε περίπτωση συμβάντος αλλά δεν το απαιτώ, σύνδεση με αστυνομία ή κάποιο κέντρο δεν χρειάζομαι, και το budget μου είναι γύρω στα 150 ευρώ. Από την προσωπική σας εμπειρία τί έχετε να προτείνετε? Σας ευχαριστώ😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, l3ck είπε

Καλησπέρα σας!

Είμαι σε αναζήτηση συναγερμού και έχω διαβάσει για πολλές μάρκες αλλά οι πιο καλοί συναγερμοί βλέπω πως ξεφεύγουν απο το budget μου. Ψάχνω κάτι βασικό που θα φτάνει μέχρι το σημείο να εμποδίσει κάποιον όχι επαγγελματία αλλά ευκαιριακό διαρρήκτη, καποιόν που θέλω να πιστεύω ότι αν ακούσει θόρυβο συναγερμού θα φύγει γρήγορα από το σπίτι. Εξηγώ στο spoiler γιατί θέλω μόνο μέχρι τέτοιου επιπέδου ασφάλεια.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το σπίτι δεν είναι δικό μου αλλά το νοικιάζω, είναι διαμέρισμα σε πολυκατοικία, και στον ίδιο όροφο υπάρχουν άλλα 3 διαμερίσματα (όπως και στους υπόλοιπους ορόφους, άρα αρκετοί ένοικοι). Έως τώρα έχουν υπάρξει 2 συμβάντα, το ένα ήταν με γύφτισσες που πήγαν να μπούν αλλά ήμουν μέσα, έκανα θόρυβο και έφυγαν αμέσως, και στο 2ο συμβάν κάποιοι είχαν αρχίσει να χαλάνε τη κλειδαρία του γείτονα αλλά και πάλι ήμουν μέσα και κάνοντας θόρυβο φύγανε. Η πόρτα μου πάντως είναι ασφαλείας. Τώρα εφόσον αυτή δεν θα είναι η μόνιμη κατοικία μου και θέλω να πιστεύω πως τα επόμενα συμβάντα θα είναι πάλι από κάποιους που ψάχνουν τυχαιά μια γρήγορη λεία, θέλω κάτι να τους τρομάξει αν λείπω απο το σπίτι.

Χρείαζομαι μόνο μια παγίδα για 1 πόρτα, ίσως και μια 2η για πόρτα (κανονική, όχι μπαλκονόπορτα) η οποία είναι στο πίσω μπαλκόνι (το οποίο είναι λίγο επίφοβο, κάποιος τολμηρός θα μπορούσε να σκαρφαλώσει εκεί), και θα προτιμούσα κάτι ενσύρματο που απότι καταλαβαίνω θα έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία από κάποιο φθηνό ασύρματο. Έτσι όπως το φαντάζομαι θέλω κάποιον συναγερμό που να έχει τη κεντρική μονάδα του, μια σειρήνα και 1 με 2 μαγνητικες επαφές (ή κάποιου άλλου είδους ασφάλεια για το άνοιγμα της πόρτας που μπορεί να μη γνωρίζω🤔). Σίγουρα δε θέλω να το παρακάνω με πολλές παγίδες, καλό θα ήταν να υπάρχει η δυνατότητα να με ειδοποιεί σε περίπτωση συμβάντος αλλά δεν το απαιτώ, σύνδεση με αστυνομία ή κάποιο κέντρο δεν χρειάζομαι, και το budget μου είναι γύρω στα 150 ευρώ. Από την προσωπική σας εμπειρία τί έχετε να προτείνετε? Σας ευχαριστώ😁

Καλησπερα, δες τον SPARTA 200 (Anga) Γυρω στα 115ευρω και τον AR-64. Μια σειρήνα εξωτερική εχει γυρω στα 20ευρω και 2 μπαταρίες κοντά στο 20αρικο οποτε πανω κατω 150-160 ευρω. Οι μαγνητικές ειναι φθηνές. Καλωδιο δεν θα βρεις με το μετρό πουλιόνται σε καρουλια των 100 μετρων.

Στις 4/3/2020 στις 7:33 ΜΜ, vasilis123 είπε

η διαδικασια ρυθμισης ειναι περιπου ιδια και για τους δυο; ενδυρματους ασυρματους?

Ανάλογα το κεντρο. Πχ στα Paradox πρεπει να περασεις τα S/N απο τα ασυρματα κτλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκανα πέρσι ανακαίνιση το σπίτι μου ( όλα από την αρχή) και ο ηλεκτρολόγος μου είχε κάνει δώρο την καλωδίωση για τον συναγερμό ( οπότε πάμε σε ενσύρματο)  ..

 2 μπαλκονόπορτες 

3 παράθυρα  

1 πόρτα 

Ένα παράθυρο  μεγάλο που δεν ανοίγει  οπότε μάλλον  κάτι για θραύση...

Αυτό που θέλω να είναι αξιόπιστο, να μην χτυπάει οπότε νανε  και να μπορώ ω αν γίνεται να το τσεκάρω και από το κινητό...

Budget έλεγα γύρω στο 500αρικο αν είναι αντέξει  αν όχι μπορω να ανέβω λίγο...

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, l3ck είπε

Καλησπέρα σας!

Είμαι σε αναζήτηση συναγερμού και έχω διαβάσει για πολλές μάρκες αλλά οι πιο καλοί συναγερμοί βλέπω πως ξεφεύγουν απο το budget μου. Ψάχνω κάτι βασικό που θα φτάνει μέχρι το σημείο να εμποδίσει κάποιον όχι επαγγελματία αλλά ευκαιριακό διαρρήκτη, καποιόν που θέλω να πιστεύω ότι αν ακούσει θόρυβο συναγερμού θα φύγει γρήγορα από το σπίτι. Εξηγώ στο spoiler γιατί θέλω μόνο μέχρι τέτοιου επιπέδου ασφάλεια.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το σπίτι δεν είναι δικό μου αλλά το νοικιάζω, είναι διαμέρισμα σε πολυκατοικία, και στον ίδιο όροφο υπάρχουν άλλα 3 διαμερίσματα (όπως και στους υπόλοιπους ορόφους, άρα αρκετοί ένοικοι). Έως τώρα έχουν υπάρξει 2 συμβάντα, το ένα ήταν με γύφτισσες που πήγαν να μπούν αλλά ήμουν μέσα, έκανα θόρυβο και έφυγαν αμέσως, και στο 2ο συμβάν κάποιοι είχαν αρχίσει να χαλάνε τη κλειδαρία του γείτονα αλλά και πάλι ήμουν μέσα και κάνοντας θόρυβο φύγανε. Η πόρτα μου πάντως είναι ασφαλείας. Τώρα εφόσον αυτή δεν θα είναι η μόνιμη κατοικία μου και θέλω να πιστεύω πως τα επόμενα συμβάντα θα είναι πάλι από κάποιους που ψάχνουν τυχαιά μια γρήγορη λεία, θέλω κάτι να τους τρομάξει αν λείπω απο το σπίτι.

Χρείαζομαι μόνο μια παγίδα για 1 πόρτα, ίσως και μια 2η για πόρτα (κανονική, όχι μπαλκονόπορτα) η οποία είναι στο πίσω μπαλκόνι (το οποίο είναι λίγο επίφοβο, κάποιος τολμηρός θα μπορούσε να σκαρφαλώσει εκεί), και θα προτιμούσα κάτι ενσύρματο που απότι καταλαβαίνω θα έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία από κάποιο φθηνό ασύρματο. Έτσι όπως το φαντάζομαι θέλω κάποιον συναγερμό που να έχει τη κεντρική μονάδα του, μια σειρήνα και 1 με 2 μαγνητικες επαφές (ή κάποιου άλλου είδους ασφάλεια για το άνοιγμα της πόρτας που μπορεί να μη γνωρίζω🤔). Σίγουρα δε θέλω να το παρακάνω με πολλές παγίδες, καλό θα ήταν να υπάρχει η δυνατότητα να με ειδοποιεί σε περίπτωση συμβάντος αλλά δεν το απαιτώ, σύνδεση με αστυνομία ή κάποιο κέντρο δεν χρειάζομαι, και το budget μου είναι γύρω στα 150 ευρώ. Από την προσωπική σας εμπειρία τί έχετε να προτείνετε? Σας ευχαριστώ😁

Σου έχω λύση δοκιμασμένη.

https://www.skroutz.gr/s/19131991/Chuango-AW2-Ασύρματο-Σύστημα-Συναγερμού-WiFi-με-Εξωτερική-Σειρήνα-AW2-KIT2.html

Πάνω σε αυτόν , προσθέτεις ότι θες απο αξεσουάρ.

Αν θες πολλά αξεσουάρ ακόμα, κοίταξε τα έτοιμα πακέτα που δίνει η συγκεκριμένη μάρκα (που ειναι απολύτως αξιόπιστη).

Την εγκατάσταση την κάνεις μόνος σου και μέσω wifi μπορείς να ενεργοποιείς / απενεργοποιείς το συναγερμό απο το κινητό σου, ενω εχει και ξεχωριστά τηλεχειριστήρια 

15 ώρες πριν, stefanosnik είπε

Καλησπέρα, έκανα πέρσι ανακαίνιση το σπίτι μου ( όλα από την αρχή) και ο ηλεκτρολόγος μου είχε κάνει δώρο την καλωδίωση για τον συναγερμό ( οπότε πάμε σε ενσύρματο)  ..

 2 μπαλκονόπορτες 

3 παράθυρα  

1 πόρτα 

Ένα παράθυρο  μεγάλο που δεν ανοίγει  οπότε μάλλον  κάτι για θραύση...

Αυτό που θέλω να είναι αξιόπιστο, να μην χτυπάει οπότε νανε  και να μπορώ ω αν γίνεται να το τσεκάρω και από το κινητό...

Budget έλεγα γύρω στο 500αρικο αν είναι αντέξει  αν όχι μπορω να ανέβω λίγο...

Ευχαριστώ..

Δοκιμασμένη και αξιόπιστη είναι η Paradox για αυτό που θες. Ένα μειονέκτημα είναι, πως δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση μόνος σου.

Τώρα αν θες, ειδοποιήσεις σε κινητό, τηλεχειριστήρια κλπ, το κόστος ανεβαίνει και μάλλον πρέπει να ψάξεις άλλες εταιρίες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2020 στις 9:28 ΜΜ, stefanosnik είπε

Καλησπέρα, έκανα πέρσι ανακαίνιση το σπίτι μου ( όλα από την αρχή) και ο ηλεκτρολόγος μου είχε κάνει δώρο την καλωδίωση για τον συναγερμό ( οπότε πάμε σε ενσύρματο)  ..

 2 μπαλκονόπορτες 

3 παράθυρα  

1 πόρτα 

Ένα παράθυρο  μεγάλο που δεν ανοίγει  οπότε μάλλον  κάτι για θραύση...

Αυτό που θέλω να είναι αξιόπιστο, να μην χτυπάει όποτε νανε και να μπορώ ω αν γίνεται να το τσεκάρω και από το κινητό...

Budget έλεγα γύρω στο 500αρικο αν είναι αντέξει  αν όχι μπορω να ανέβω λίγο...

Ευχαριστώ..

Στο Bugdet που θέλεις, με το σπίτι που περιγράφεις και με έτοιμη την καλωδίωση είσαι άνετα να βάλεις μια καλή μονάδα, όχι κινέζικη, με το grade της και τα όλα της, όπως επίσης και αξιόπιστα περιφερειακά. Καλύτερα θα ήταν βέβαια να το δει και κάποιος επαγγελματίας να ελέγξει αν έχεις επικίνδυνα σημεία που χρήζουν παραπάνω προστασίας από μία απλή μαγνητική επαφή (π.χ. μπορεί να χρειαστείς κάποιο εξωτερικό ραντάρ).

Στις 9/3/2020 στις 9:28 ΜΜ, stefanosnik είπε

να μην χτυπάει οπότε νανε

Σε αυτό παίζουν ρόλο καθαρά τα περιφερειακά σου. Την πιο ακριβή μονάδα να αγοράσεις αν τα περιφερειακά σου είναι για πέταμα θα χτυπάει όλη μέρα. Πολλοί θεωρούν ότι με ένα καλό brand στη μονάδα έβαλαν καλό συναγερμό. Την αξιοπιστία της εγκατάστασης την κοιτάμε στο σύνολο. Δεν γίνεται να δίνεις 100+ ευρώ για μονάδα/πληκτρολόγιο και να βάζεις ανιχνευτή με 5 ευρώ ή επαφές της πλάκας με αδύναμους μαγνήτες. Αυτά είναι που θα δώσουν το ερέθισμα στη μονάδα για να δώσει συναγερμό. Αν αυτά δεν πιάνουν ή πιάνουν όταν δεν πρέπει δεν γίνεται δουλειά. Οι ανιχνευτές καλό είναι να έχουν πλήθος ρυθμίσεων ευαισθησίας και παλμών για να μπορούν να προσαρμοστούν σε οποιοδήποτε χώρο. Κάθε χώρος είναι διαφορετικός και ο ίδιος ανιχνευτής μπορεί στο ένα σπίτι να δουλεύει καλά ενώ σε κάποιο άλλο να δίνει συναγερμό όλη μέρα. Για μένα ένας απλά καλός ανιχνευτής πρέπει να έχει τουλάχιστον τα 3 βασικά επίπεδα ευαισθησίας (low, medium, high). Οι μαγνητικές επαφές από την άλλη πρέπει να έχουν ένα υποτυπώδη μαγνήτη που να επιτρέπει 2-3 πόντους απόστασης πριν δοθεί συναγερμός. Κάποιες πολύ φθηνές με το που απομακρυνθούν χιλιοστά αρχίζουν τους συναγερμούς. Αρχικά μπορεί να μην έχεις πρόβλημα αλλά εν καιρό που τα αλουμίνια καταπονούνται από το άνοιξε-κλείσε μπορεί να χάσουν λίγα χιλιοστά από εκεί που τερμάτιζαν αρχικά και τότε αρχίζουν τα προβλήματα. Είναι απλά πράματα που δεν έχουν ιδιαίτερο κόστος αλλά κάνουν τεράστια διαφορά στο πως θα συμπεριφέρεται το σύστημα.  

9 ώρες πριν, l3ck είπε

Γνώμη για Defendo ml-7664k?

Καλό για budget σύστημα με ασύρματα/ενσύρματα. Το φοράνε αρκετά σπίτια.

Επεξ/σία από akiz90
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! επειδή βλέπω οτι πολλοί μπαίνουν στο forum και ρωτάνε για κόστη κτλ, εγώ θα ήθελα να σας επισημάνω την προσοχή ,στο ότι μιλάμε για ασφάλεια και εκεί πρέπει να συνυπολογίσετε το σύστημα που θα επιλέξετε, το grade αυτού, το service (αν υπάρχει αντιπρόσωπος κτλ εδώ) αλλά και την ποιότητα της εγκατάστασης. Και εξηγώ....

Το σύστημα απο την άποψη του τι δυνατότητες θέλω να έχει και τι ανάγκες έχει ο χώρος για να καλυφθεί.

Το grade αφορά το πόσο ασφαλή είναι τα περιφερειακά του συστήματος απο κακόβουλες ενέργειες

Το service ,αφορά τόσο την ύπαρξη αντιπροσώπου και όχι κάποιου ευκαιριακού που έκανε μία εισαγωγή,αλλά και την υποστήριξη σε περίπτωση προβλήματος

Η ποιότητα εγκατάστασης, συνοψίζεται στο να καταλαβαίνει ο εγκαταστάτης τι θέλω και τι δεν θέλω(π.χ. μη εμφανή καλωδίωση), να έχει γνώση του κέντρου συναγερμού και να έχει άδεια εγκατάστασης απο την αστυνομία.

Το κόστος έρχεται μετά απο όλα αυτά....Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πάρετε τις εταιρείες, να σας προτείνουν εγκαταστάτες , να έρθουν στον χώρο σας ,να ζητήσετε την άδεια απο την Αστυνομία και ,κατόπιν , να σας κάνουν μία προσφορά. Το να παίρνετε εκτιμήσεις τιμών ρωτώντας αγνώστους και χωρίς κάποια σταθερά κριτήρια ,μπορεί να αποβεί ψευδές αλλά και να σας δημιουργήσει πρόβλημα μετέπειτα.

 Αυτά τα λέω , παρόλο που καταλαβαίνω οτι κάποιοι έχουν γνώση του αντικειμένου στο φόρουμ, για να μπορείτε να έχετε μία βοήθεια ασφάλισης της περιουσίας αλλά και της ζωής σας. Εννοείται οτι δεν θέλω να προσβαλλω κανένα ,ούτε την δουλειά του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanos8527 είπε

Καλημέρα σε όλους! επειδή βλέπω οτι πολλοί μπαίνουν στο forum και ρωτάνε για κόστη κτλ, εγώ θα ήθελα να σας επισημάνω την προσοχή ,στο ότι μιλάμε για ασφάλεια και εκεί πρέπει να συνυπολογίσετε το σύστημα που θα επιλέξετε, το grade αυτού, το service (αν υπάρχει αντιπρόσωπος κτλ εδώ) αλλά και την ποιότητα της εγκατάστασης. Και εξηγώ....

Το σύστημα απο την άποψη του τι δυνατότητες θέλω να έχει και τι ανάγκες έχει ο χώρος για να καλυφθεί.

Το grade αφορά το πόσο ασφαλή είναι τα περιφερειακά του συστήματος απο κακόβουλες ενέργειες

Το service ,αφορά τόσο την ύπαρξη αντιπροσώπου και όχι κάποιου ευκαιριακού που έκανε μία εισαγωγή,αλλά και την υποστήριξη σε περίπτωση προβλήματος

Η ποιότητα εγκατάστασης, συνοψίζεται στο να καταλαβαίνει ο εγκαταστάτης τι θέλω και τι δεν θέλω(π.χ. μη εμφανή καλωδίωση), να έχει γνώση του κέντρου συναγερμού και να έχει άδεια εγκατάστασης απο την αστυνομία.

Το κόστος έρχεται μετά απο όλα αυτά....Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πάρετε τις εταιρείες, να σας προτείνουν εγκαταστάτες , να έρθουν στον χώρο σας ,να ζητήσετε την άδεια απο την Αστυνομία και ,κατόπιν , να σας κάνουν μία προσφορά. Το να παίρνετε εκτιμήσεις τιμών ρωτώντας αγνώστους και χωρίς κάποια σταθερά κριτήρια ,μπορεί να αποβεί ψευδές αλλά και να σας δημιουργήσει πρόβλημα μετέπειτα.

 Αυτά τα λέω , παρόλο που καταλαβαίνω οτι κάποιοι έχουν γνώση του αντικειμένου στο φόρουμ, για να μπορείτε να έχετε μία βοήθεια ασφάλισης της περιουσίας αλλά και της ζωής σας. Εννοείται οτι δεν θέλω να προσβαλλω κανένα ,ούτε την δουλειά του.

Συμφωνώ απολύτως, το εχω αναφέρει και εγω αυτο με το GRADE. Ας πούμε τώρα και λιγο αυτά τον εταιριών..

Επειδή υπήρξα εγκατάστασης συστημάτων ασφάλειας, και εργάστηκα (πριν γίνω ελεύθερος επαγγελματίας, εχω αλλάξει τομέα πλεον και δεν ασχολούμαι με τα ΣΑ ) σε μερικές εταιρίες συστημάτων ασφάλειας, πολυ γνώστες κιόλας (δεν αναφερω τα ονοματα τους για ευνοήτους λογους) και βαση της εμπειρίας μου θα σας πω τα εξης :

Στον βωμό της ζήτησης και της προσφοράς της εργασίας, πολλές εταιρίες προσλαμβάνουν υπαλλήλους μικρής συνήθως ηλικίας χωρίς να έχουν πείρα στο επάγγελμα.Ο λογος?.Οι χαμηλές αποδοχές..

Το να γινει εγκατάσταση σωστή ενός συστήματος ασφάλειας, προϋποθέτει και ο εγκατάστασης να έχει και την ανάλογη εμπειρία. Οταν ενας ειναι πιτσιρικάς λογικό ειναι να μην εχει την ανάλογη εμπειρία και να κάνει κακοτεχνίες. Εχω παει σε παμπολες εγκαταστάσεις και εχω δει τα χειρότερα. Δηλαδή μη σωστές διακλαδώσεις, μη σωστές τοποθετημένες μαγνητικές επαφές, μη σωστός προγραμματισμός και τερματισμός καλωδίων στον πινάκα, μη σωστή ρύθμιση και θεση των εξωτερικών ραντάρ και άλλα διάφορα..

Αυτο που θελω να πω, γιατί δεν είναι ο κάνονας φυσικά, οτι αν επιλέξετε μια εταιρία θα έρθει ο ΧΨ άσχετος πιτσιρικάς να βάλει το σύστημα, καλο είναι παίρνετε πρόσφορες απο 2-3 εταιρίες και να βλέπετε και τον υποψήφιο εγκ/τη. Άλλη εμπειρία θα έχει ένας 40αρης και άλλη πχ ένας 20αρης. Δεν έχω τίποτα με την νεολαία, προς θεου μην παρεξηγηθώ, αλλα  σε αυτο το επάγγελμα παίζει μεγάλο ρόλο η εμπειρία - οπως και σε ολα τα τεχνικα επαγγελματα - και η συνεχής ενημέρωση και εκπαίδευση των συστημάτων. Πχ όταν εγώ ήμουν ενεργός στο επάγγελμα, και ήθελα να βάλω τον ΧΨ πινάκα για πρώτη φορά τον έβαζα στον παγκο πρώτα και τον τάραζα στις δόκιμες, ακόμη και σε βραχυκυκλώματα για να δω πως θα συμπεριφερθεί.Το ιδιο με ενα καινουριο εξωτερικο ρανταρ κλπ. Γιατι η ασφαλεια ειναι μεγαλο κομματι και δεν πρεπει να ειναι ουτε διαπραγματεύσιμη ουτε και λαχειο.

Μου ειχε πει καποιος που ειχε παρει προσφορα, οτι ο εγκ/της δεν ηξερε τα εξωτερικά ραντάρ της OPTEX. Και λεω ειναι δυνατόν?, Δεν μιλαμε για εταιρια της πλακας. Απο εκει καταλαβαινεις και το τι εμπειρια εχει ο καθενας. Το να πάρει άδεια απο την αστυνομία και να εχει μια επιχείρηση, τον κατοχυρώνει νομικά μεν, αλλα οχι και τεχνικά.

Αυτά τα λιγα, καλη συνεχεία και προσοχή στις επιλογές σας.

 

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο φίλο εγκαταστατη, Συναγερμός PARADOX με ασύρματες/ενσύρματες ζώνες, πληκτρολόγιο touch ΤΜ50 και ιντερνετικο module Ip150.

Πολυ καλες εντυπώσεις άφησε το νέο εξωτερικό ραντάρ της OPTEX HX-40DAM με την ευελιξία του σε ότι αφορά τις ρυθμίσεις μικροκυματος και υπερύθρου και την μεγάλη του εμβέλεια (12m), και την άριστη λειτουργία.

 

Collage_Fotor.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα
Σε paradox συναγερμό, έβγαλε ένδειξη για πρόβλημα στην τροφοδοσία καθώς μου έιχε σταλεί και mail από την μονάδα οτι χρειάζονται αλλαγή οι μπαταρίες καθώς έχει παρέλθει η 2ετία κτλ. Το μήνυμα στο πληκτρολογιο λέει πατήστε TBL να δείτε το πρόβλημα και μετα clear. βλέπω οτι λέει πρόβλημα τροφοδοσίας, παταω το clear και δεν κάνει τίποτα. Ο συναγερμός πλέον δεν οπλίζει και εννοειται οτι επικοινωνησα με τεχνικο για αλλαγή μπαταριών, αλλα μου είπε οτι λόγω της κατάστασης υπάρχει τεράστια έλλειψη και πρέπει να περιμένω.  Το θέμα ειναι.. μέχρι την αλλαγη των μπαταριών δεν μπορει να λέιτουργει ο συναγερμος με κάποιον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2020 στις 7:51 ΠΜ, agamoi-thytai είπε

Δεν λειτουργεί καθόλου;

εχει επιλογή να οπλίζει η όχι αν η μπαταρία είναι πεσμένη.

Όχι δεν λειτουργει καθολου. Που ειναι κρυμενη αυτη η εντολή γιατι εψαχνα στο manual αλά δεν βρήκα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...