Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Φίλε δεν αντιλέγω, ανάλογα πως το βλεπει ο καθένας.

Παντως δεν ειναι θεμα με τον κωδικο το να κρατήσεις τον πελάτη. Αν ο πελατης δεν σε θελει πια θα βρει άλλον, θα κανει εργοστασιακές ρυθμίσεις στον πινάκα και θα τον προγραμματίσει απο την αρχη, αν για ΧΨ λόγο ο αρχικός εγκατάστασης δεν υπάρχει ή εχει εξαφανιστεί, η δεν θελει να τον δώσει.

Έκτος αν εχει κλειδώσει και αυτη την λειτουργία τότε πρέπει να παει η πλακέτα για αναπρογραμματισμο. Εγω προσωπικά ποτε δεν ενεργοποιούσα αυτήν την λειτουργία (να μην γίνεται reset πλακέτας)

Κι όμως το κάνουν, δεν δίνουν τον κωδικό στον πελάτη και κλειδώνουν να μην αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, G.bar είπε

Ναι φυσικά, την άλλαξα ήδη.

Απο περιεργεια, την προηγουμενη ποσα χρονια την ειχες επανω?. Φαντάζομαι οτι θα άλλαξες και της εξ.σειρήνας μαζι με του κεντρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2020 στις 6:18 ΜΜ, Petros Electron είπε

Απο περιεργεια, την προηγουμενη ποσα χρονια την ειχες επανω?. Φαντάζομαι οτι θα άλλαξες και της εξ.σειρήνας μαζι με του κεντρου.

2,5 χρόνια. Μαζί με της σειρήνας ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
3 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Ανάμεσα σε τελετεκ, texecom και paradox, υπάρχει λόγος να προτιμήσω κάποιον? Και αν ναι, ποιον?

Paradox. Ο λόγος ειναι το όνομα και η αξιοπιστία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Paradox. Ο λόγος ειναι το όνομα και η αξιοπιστία. 

Οπότε, αν πουμε ότι οι paradox είναι οι καλύτεροι, τι προτεινεις σαν value for money επιλογή? Οι ajax έχω δει να παίρνουν καλές κριτικές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2020 στις 7:46 ΜΜ, johnieXoX είπε

Ανάμεσα σε τελετεκ, texecom και paradox, υπάρχει λόγος να προτιμήσω κάποιον? Και αν ναι, ποιον?

Δες και τους sigma s-pro. Και αυτοί είναι πάρα πολυ καλοί συναγερμοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Οπότε, αν πουμε ότι οι paradox είναι οι καλύτεροι, τι προτεινεις σαν value for money επιλογή? Οι ajax έχω δει να παίρνουν καλές κριτικές..

Πόσα διαθέτεις?,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Πόσα διαθέτεις?,

Σχετικά είναι όλα... 

το σπίτι έχει ήδη καλωδίωση για παγίδες και ραντάρ.

- έχει τρεις μπαλκονόπορτες μονές με παντζούρια

- μια μπαλκονόπορτα διπλή με παντζούρια

- ένα επάλληλο παράθυρο με ρολό 

Ψάχνω για παγίδες παντού, τζάμι και παντζούρι. Στα δύο παντζούρια ίσως προτιμηθεί ραντάρ κουρτίνα. Δύο ραντάρ θα μπουν στο εσωτερικό. Και δύο σειρήνες, έξω και μέσα. Πληκτρολόγιο με LCD, σύνδεση με κέντρο σημάτων και δυνατότητα χειρισμού μέσω κινητού.

 

για ένα ενσύρματο σύστημα υπολογίζω 700-800 €, αν επρόκειτο για κάποιο επιπέδου και ονόματος paradox, με την επεκτασιμότητα και λειτουργίες που προσφέρει..

για κάποιο σύστημα από δευτεροκλασάτη εταιρεία, θα πήγαινα κάπου στα 500 - 600 € (για ενσύρματα πάντα)

 

για κάποια άλλη εξειδικευμένη λύση, θα πήγαινα και στα 1.000 €, αρκεί να είχε κάτι παραπάνω να μου προσφέρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Σχετικά είναι όλα... 

το σπίτι έχει ήδη καλωδίωση για παγίδες και ραντάρ.

- έχει τρεις μπαλκονόπορτες μονές με παντζούρια

- μια μπαλκονόπορτα διπλή με παντζούρια

- ένα επάλληλο παράθυρο με ρολό 

Ψάχνω για παγίδες παντού, τζάμι και παντζούρι. Στα δύο παντζούρια ίσως προτιμηθεί ραντάρ κουρτίνα. Δύο ραντάρ θα μπουν στο εσωτερικό. Και δύο σειρήνες, έξω και μέσα. Πληκτρολόγιο με LCD, σύνδεση με κέντρο σημάτων και δυνατότητα χειρισμού μέσω κινητού.

για ένα ενσύρματο σύστημα υπολογίζω 700-800 €, αν επρόκειτο για κάποιο επιπέδου και ονόματος paradox, με την επεκτασιμότητα και λειτουργίες που προσφέρει..

για κάποιο σύστημα από δευτεροκλασάτη εταιρεία, θα πήγαινα κάπου στα 500 - 600 € (για ενσύρματα πάντα)

για κάποια άλλη εξειδικευμένη λύση, θα πήγαινα και στα 1.000 €, αρκεί να είχε κάτι παραπάνω να μου προσφέρει.

Εγω θα σου πω ότι στο σπίτι μου που είχε ήδη καλωδίωση (σημαντικό στο κόστος για μένα) έχω 6 παγίδες -πόρτα και ρολα-, 3 ραντάρ το ένα στο σαλόνι είναι το nv5 ψηφιακό αλλά μικρές οι διαφορές με το 476, πληκτρολόγιο το k32lx που έχει και ασύρματο δεκτή οπότε πιο ακριβο και όλα τα παρελκόμενα σειρήνες μπαταρίες κλπ συν τη μονάδα 5 ζωνών. Το είχα βάλει πριν 3 χρόνια 490€ αλλά πολύ τίμιος ο τεχνικός λιανική που τα υπολόγισα ερχόντουσαν πάνω από 400€ οπότε το θεωρώ τίμιο. Το ποσό των 700-800€ το θεωρώ too much μπορείς μ αυτο μέχρι και εξωτερικό ραντάρ να βάλεις και gsm μ αυτά τα λεφτά. Ενδεικτικά μετά που έβαλα εξωτερικό ραντάρ paradox μου πήγε 90€ και ασύρματη κουρτίνα 120€. Οπότε με το ποσο που διαθέτεις μπορείς να βάλεις παπάδες σε paradox και να μην ασχοληθείς να το χτίσεις καθόλου στο μέλλον.. Κέντρο σημάτων υπολόγισε από 120 μέχρι 150€ το χρόνο και ίσως και το πιο σημαντικό σ ένα συναγερμό για μένα αυτό είναι. 

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μάλλον θα καταλήξω στον sigma

- πίνακας aeolus 32 ζωνών

- πληκτρολόγιο aeolus με lcd

- σειρήνα 120db με led

- 2 radar bosch

- 13 παγίδες aleph

- ixion ip για χρήση μέσω κινητού

Σύνολο 620 € με εργασία

Και 220 € για wireless radar optex BX-80NR, και αντίστοιχο wireless module στον πίνακα, για το μπαλκόνι

840 € όλα μαζί.. πως φαίνεται στους ειδικούς του thread??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ, όλες οι προσφορές που μου έχουν δώσει οι εγκαταστάτες, είναι χωρίς ΦΠΑ.

Ας πούμε ένα πλήρες σύστημα της paradox, αποτελούμενο από

-πίνακα SP6000 με κουτί και μπαταρία

- 2 radar nv5

- σειρήνα sir/vs με μπαταρία

- ip150 για έλεγχο από κινητό

- rx1 για wireless αισθητήρες

- radar optex bx-80nr

- πληκτρολόγιο k32+

- 13 παγίδες alephΤ

το χρεώνουν 1.000 € με εγκατάσταση, χωρίς ΦΠΑ. Δηλαδή 1.240 € τελική τιμή με ΦΠΑ, αν θες να χεις παραστατικά για αν χρειαστείς εγγύηση..

 

Όμως, αν ψάξεις λίγο στο skroutz, τα υλικά τα βρίσκεις εύκολα 800-810 € με εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας.. και οι τιμές αυτές είναι με αποδείξεις φυσικά..

Μιλάμε για κόστος εργασίας πάνω από 400 € για μερικές ώρες δουλειάς. Χώρια το κέρδος που βγάζουν από την πώληση των υλικών, αφού σαν εγκαταστάτες τα αγοράζουν χονδρική.

 

Οπότε που καταλήγουμε? Τα παίρνω μόνος μου και ψάχνω εγκαταστάτη με 150-200 € και να πάνε να @&@?!$¢!  :P

Μην αρχίσω με τις τιμές που έχουν τα προϊόντα της paradox στη Βουλγαρία.. σχεδόν μισή τιμή κάτω.. http://www.sectronics.info/

Αυτά που λέτε ύστερα από 5-6 εγκαταστάτες που ήρθαν να μου δώσουν προσφορά.. όλοι προσφορές χωρίς ΦΠΑ.. και όλοι και καλά εργασία 100-150 €...

λες και δε θα το ψάξει ο άλλος να δει πως οι τιμές που σου δίνουν είναι σα να περιέχουν ΦΠΑ, ενώ δεν περιέχουν.. 800 ευρώ τα υλικά χωρίς παραστατικά.. κερδίζει και το ΦΠΑ, δείχνει και λιγότερα έσοδα, οπότε μικρότερη φορολογία.. λες και τόσα κατάστημα που δίνουν τα ίδια πράγματα με αποδείξεις στην ίδια τιμή δεν βγάζουν κέρδος.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnieXoX είπε

Εντωμεταξυ, όλες οι προσφορές που μου έχουν δώσει οι εγκαταστάτες, είναι χωρίς ΦΠΑ.

Ας πούμε ένα πλήρες σύστημα της paradox, αποτελούμενο από

-πίνακα SP6000 με κουτί και μπαταρία

- 2 radar nv5

- σειρήνα sir/vs με μπαταρία

- ip150 για έλεγχο από κινητό

- rx1 για wireless αισθητήρες

- radar optex bx-80nr

- πληκτρολόγιο k32+

- 13 παγίδες alephΤ

το χρεώνουν 1.000 € με εγκατάσταση, χωρίς ΦΠΑ. Δηλαδή 1.240 € τελική τιμή με ΦΠΑ, αν θες να χεις παραστατικά για αν χρειαστείς εγγύηση..

Όμως, αν ψάξεις λίγο στο skroutz, τα υλικά τα βρίσκεις εύκολα 800-810 € με εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας.. και οι τιμές αυτές είναι με αποδείξεις φυσικά..

Μιλάμε για κόστος εργασίας πάνω από 400 € για μερικές ώρες δουλειάς. Χώρια το κέρδος που βγάζουν από την πώληση των υλικών, αφού σαν εγκαταστάτες τα αγοράζουν χονδρική.

Οπότε που καταλήγουμε? Τα παίρνω μόνος μου και ψάχνω εγκαταστάτη με 150-200 € και να πάνε να @&@?!$¢!  :P

Μην αρχίσω με τις τιμές που έχουν τα προϊόντα της paradox στη Βουλγαρία.. σχεδόν μισή τιμή κάτω.. http://www.sectronics.info/

Αυτά που λέτε ύστερα από 5-6 εγκαταστάτες που ήρθαν να μου δώσουν προσφορά.. όλοι προσφορές χωρίς ΦΠΑ.. και όλοι και καλά εργασία 100-150 €...

λες και δε θα το ψάξει ο άλλος να δει πως οι τιμές που σου δίνουν είναι σα να περιέχουν ΦΠΑ, ενώ δεν περιέχουν.. 800 ευρώ τα υλικά χωρίς παραστατικά.. κερδίζει και το ΦΠΑ, δείχνει και λιγότερα έσοδα, οπότε μικρότερη φορολογία.. λες και τόσα κατάστημα που δίνουν τα ίδια πράγματα με αποδείξεις στην ίδια τιμή δεν βγάζουν κέρδος.. 

Το ίδιο αντιμετώπισα και εγώ.. Ακόμα είμαι σε σκέψη μήπως ακολουθήσω αυτή την καριέρα 😂

Θα σου πρότεινα να καταλήξεις σίγμα. Η paradox είναι γενικά πιο ακριβή, χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο, επίσης πολλοί τοποθετούν προϊόντα παραεισαγωγης, με αποτέλεσμα η paradox hellas να μην τα δέχεται σε περίπτωση που έχεις εγγύηση και γενικά δεν είναι καθόλου φιλική-συνεργασιμη αντιπροσωπεία. Η σίγμα είναι ακριβώς το αντίθετο.

Αν καταλήξεις σε paradox, στείλε ένα email στην paradox hellas να δεις αν είναι συνεργάτης τους, η εταιρεία που θα επιλέξεις.

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Εντωμεταξυ, όλες οι προσφορές που μου έχουν δώσει οι εγκαταστάτες, είναι χωρίς ΦΠΑ.

Ας πούμε ένα πλήρες σύστημα της paradox, αποτελούμενο από

-πίνακα SP6000 με κουτί και μπαταρία

- 2 radar nv5

- σειρήνα sir/vs με μπαταρία

- ip150 για έλεγχο από κινητό

- rx1 για wireless αισθητήρες

- radar optex bx-80nr

- πληκτρολόγιο k32+

- 13 παγίδες alephΤ

το χρεώνουν 1.000 € με εγκατάσταση, χωρίς ΦΠΑ. Δηλαδή 1.240 € τελική τιμή με ΦΠΑ, αν θες να χεις παραστατικά για αν χρειαστείς εγγύηση..

Όμως, αν ψάξεις λίγο στο skroutz, τα υλικά τα βρίσκεις εύκολα 800-810 € με εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας.. και οι τιμές αυτές είναι με αποδείξεις φυσικά..

Μιλάμε για κόστος εργασίας πάνω από 400 € για μερικές ώρες δουλειάς. Χώρια το κέρδος που βγάζουν από την πώληση των υλικών, αφού σαν εγκαταστάτες τα αγοράζουν χονδρική.

Οπότε που καταλήγουμε? Τα παίρνω μόνος μου και ψάχνω εγκαταστάτη με 150-200 € και να πάνε να @&@?!$¢!  :P

Μην αρχίσω με τις τιμές που έχουν τα προϊόντα της paradox στη Βουλγαρία.. σχεδόν μισή τιμή κάτω.. http://www.sectronics.info/

Αυτά που λέτε ύστερα από 5-6 εγκαταστάτες που ήρθαν να μου δώσουν προσφορά.. όλοι προσφορές χωρίς ΦΠΑ.. και όλοι και καλά εργασία 100-150 €...

λες και δε θα το ψάξει ο άλλος να δει πως οι τιμές που σου δίνουν είναι σα να περιέχουν ΦΠΑ, ενώ δεν περιέχουν.. 800 ευρώ τα υλικά χωρίς παραστατικά.. κερδίζει και το ΦΠΑ, δείχνει και λιγότερα έσοδα, οπότε μικρότερη φορολογία.. λες και τόσα κατάστημα που δίνουν τα ίδια πράγματα με αποδείξεις στην ίδια τιμή δεν βγάζουν κέρδος.. 

Δεν διαβάζεις όμως τι γράφω. Πάμε πάλι. Κρατάς την 6000 με 85€, δύο nv5 με 40€, 13 aleph 1561 με 20€, καταργεις το rx1 και βάζεις αυτό που σου έγραψα πληκτρολόγιο k32lx που είναι ΚΑΙ ασύρματος δέκτης 230€. Σειρήνα βάζεις την bs1 ελληνική με 20€ και αν έχεις καλώδιο ανάλογο δίνεις και στο εξωτερικό ραντάρ από τη σειρήνα αλλά 90€ το ραντάρ. Κράτας και το module 130€ και τέλος. Αν θες ασύρματο βάζεις paradox dctxp2 (90€) και κουμπώνεις ότι θες πάνω σε ραντάρ universal. Πάνω από 650€ λιανική δεν έχουν βάλε ότι ο τεχνικός έχει και την έκπτωση του. Θες και 100€ εργασία? Αλλιώς πάρε τα υλικά μονος σου και φώναξε απλά να στα βάλουν. 

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...