Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@john_petrucci7 Θα μπορούσες να κάνεις κάποια πρόταση για ασύρματο συναγερμό (με sim), κατά βάση σε paradox ; Εξ όσων έχω διαβάσει, πρόκειται για αρκετά αξιόπιστη μάρκα.

Τα παρελκόμενα είναι κατά κύριο λόγο 6 ασύρματες επαφές και ένα ή δύο ραντάρ χώρου.

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

@john_petrucci7 Θα μπορούσες να κάνεις κάποια πρόταση για ασύρματο συναγερμό (με sim), κατά βάση σε paradox ; Εξ όσων έχω διαβάσει, πρόκειται για αρκετά αξιόπιστη μάρκα.

Τα παρελκόμενα είναι κατά κύριο λόγο 6 ασύρματες επαφές και ένα ή δύο ραντάρ χώρου.

Σε ευχαριστώ.

Εκτός από paradox σε ασύρματο σύστημα είναι καλά και τα inim (ιταλικά). Πες μου αν θες το budget σου να δω τιμές σε paradox. Απλά να ξέρεις ότι το ελάχιστο σε καλό ασύρματο όλα τα μέρη πάει από 700€ και πάνω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Εκτός από paradox σε ασύρματο σύστημα είναι καλά και τα inim (ιταλικά). Πες μου αν θες το budget σου να δω τιμές σε paradox. Απλά να ξέρεις ότι το ελάχιστο σε καλό ασύρματο όλα τα μέρη πάει από 700€ και πάνω. 

Σε ευχαριστώ. Είμαστε στα 700-800€ θα έλεγα. Ζητούμενο είναι και η δυνατότητα άμεσης αποξήλωσης του συστήματος, προκειμένου αυτό να μεταφερθεί σε άλλο ακίνητο (είμαστε στο νοίκι όπως καταλαβαίνεις, διαφορετικά θα μπορούσα εξαρχής να επενδύσω παραπάνω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Σε ευχαριστώ. Είμαστε στα 700-800€ θα έλεγα. Ζητούμενο είναι και η δυνατότητα άμεσης αποξήλωσης του συστήματος, προκειμένου αυτό να μεταφερθεί σε άλλο ακίνητο (είμαστε στο νοίκι όπως καταλαβαίνεις, διαφορετικά θα μπορούσα εξαρχής να επενδύσω παραπάνω). 

Σε paradox με 7 επαφές τα βγάζω πάνω από 1000€ κι αυτά χωρίς εργασία που πιθανόν να σου πάρει κάποιος εκτός αν ξέρεις να τα ρυθμίσεις εσύ. Αυτά στα λέω με τιμές λιανικής γιατί δεν είμαι επαγγελματίας. Δες σε κάποιο έτοιμο όπως οι ajax. Απ όσο ξέρω είναι αξιόπιστοι, εύκολοι στη ρύθμιση κι έχει kit έτοιμο στα 800€. Δεν αξίζει να πας σε τόσο ακριβό σύστημα εγώ αν έδινα τόσα λεφτά θα πέρναγα έστω καλωδίωση (μη σε τρομάζει είναι ανεπαίσθητη) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω κινεζικό συναγερμό αγορασμενο το 2012.

3 παγίδες πόρτας,ένα αισθητήρα κινησης.

Δουλεύει τέλεια από τοτε........

*Κάθε τόσο τον πατάω να χτυπάει η σειρήνα να ξέρει η γειτονιά......🤣😂.

2 κάμερες xiaomi xiaofang 24ωρης καταγραφής.

Η μία βλέπει πίσω αυλή (το πιθανότερο σημείο αν ποτέ δεχθώ εισβολή)από μέσα από την τζαμαρία.

Στην ίδια πλευρά υπάρχει αυτόματο φως γερμανικής προέλευσης (αγορά 60€ το 2012) το οποίο δουλεύει επίσης τέλεια με την ίδια λάμπα!!!!!!

Η άλλη xiaomi βλέπει μπροστινή πλευρά εισοδου.....προφυλαγμένη σε διάφανο κουτί.........

Οι κάμερες δίνουν εικόνα σε σταθερό τάμπλετ στο σπίτι αλλά και στο κινητό.....

250€ όλα μαζί.......

*Το σπίτι ενώ μπροστά είναι ισόγειο με 4 σκαλιά,πίσω είναι πρώτος όροφος.....😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/6/2020 στις 12:08 ΜΜ, akiz90 είπε

Τι χρειάζεσαι?

Θα προσπαθήσω όσο τα θυμάμαι να τα περνώ εδώ. Ευχαριστώ.

1. Μπορεί να μη κάνει ήχο ενεργοποίησης όταν οπλίζεις περιμετρικά και είσαι μέσα στο σπίτι; Τους υπόλοιπους ήχους (chime ζωνών πχ πόρτες, παράθυρα που ανοίγουν να ηχούν κανονικά) όπως και όταν οπλίζει όλο, να ηχούν κανονικά όταν φεύγεις.

2. Η τάση της μπαταρίας και του συναγερμού πως ελέγχεται από χρήστη; Δηλαδή είναι εύκολο μέσα από εφαρμογή iOS;

3. Έχω πολλά gsm faults, τι μπορεί να συμβαίνει;

4. Για να ελέγξεις φωτισμό/πρίζες, πρέπει να έχεις περάσει σε όλο το σπίτι extra καλωδιώσεις; Δεν υπάρχει εναλλακτική λύση;

5. Ποια εξωτερική σειρήνα συνεργάζεται καλύτερα με inim;

6. Ραντάρ εσωτερικού και εξωτερικού χώρου με ενσωματωμένη κάμερα συνδέεται στον inim, κάποια πρόταση;

Επεξ/σία από gousias
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gousias είπε

Θα προσπαθήσω όσο τα θυμάμαι να τα περνώ εδώ. Ευχαριστώ.

1. Μπορεί να μη κάνει ήχο ενεργοποίησης όταν οπλίζεις περιμετρικά και είσαι μέσα στο σπίτι;

2. Η τάση της μπαταρίας και του συναγερμού πως ελέγχεται από χρήστη; Δηλαδή είναι εύκολο μέσα από εφαρμογή iOS;

3. Έχω πολλά gsm faults, τι μπορεί να συμβαίνει;

4. Για να ελέγξεις φωτισμό/πρίζες, πρέπει να έχεις περάσει σε όλο το σπίτι extra καλωδιώσεις; Δεν υπάρχει εναλλακτική λύση;

5. Ποια εξωτερική σειρήνα συνεργάζεται καλύτερα με inim;

6. Ραντάρ εσωτερικού και εξωτερικού χώρου με ενσωματωμένη κάμερα συνδέεται στον inim, κάποια πρόταση;

1) Κάποια από τα πράματα που ζητάς όπως ο ήχος του πληκτρολογίου λογικά θα πρέπει να γίνουν μέσω προγραμματισμού (αν γίνονται και δεν δουλεύει έτσι από default  η μονάδα). 

2) Προβλήματα σε τάση Auxiliary ή μπαταρίας θα σου έρθουν στο κινητό εάν έχεις τον συναγερμό online διαφορετικά θα σου ανάψει το  λαμπάκι προβλήματος στο πληκτρολόγιο (ή θα στο γράφει στην οθόνη αν είναι LCD).

3)GSM έχεις ή GPRS?  Μήπως δουλεύει με SIM και την έχεις απλήρωτη?  Άλλο σύνηθες φαινόμενο να κολλάνε μερικά GSM/GPRS και να μην στέλνουν τίποτα οπότε έχουν στο μενού τους αυτόματο reboot αν αποτύχει η επικοινωνία και ξεμπλοκάρει. Αν δεν έχει λογικά μπορεί να το προγραμματίσει ο εγκαταστάτης να κάνει ένα reboot 1 φορά τη μέρα μέσω PGM από τη μονάδα της Inim. Αν πάλι έχεις GPRS με polling και χάνει καναδυό τη μέρα λογικά δεν είναι κάτι απλά στιγμιαία χάνεται το δίκτυο. Ο εγκαταστάτης σου μπορεί να σε καθοδηγήσει.

4) Ξέρω ότι η INIM βγάζει ασύρματα ρανταράκια/παγίδες...δεν ξέρω αν βγάζει και αυτοματισμούς ασύρματους.

5) Όλες συνεργάζονται αλλά έχει και δική της που κουμπώνει το BUS οπότε μπορείς να βάλεις τη δική της.

6) Δεν γνωρίζω αν βγάζει τέτοιο πράμα η INIM...ρώτα τον εγκαταστάτη σου.

Όπως καταλαβαίνεις στα περισσότερα από αυτά που ζητάς  θα σου δώσει λύση ο εγκαταστάτης σου που γνωρίζει τον προγραμματισμό της μονάδας και τα παρελκόμενα της. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akiz90 είπε

1) Κάποια από τα πράματα που ζητάς όπως ο ήχος του πληκτρολογίου λογικά θα πρέπει να γίνουν μέσω προγραμματισμού (αν γίνονται και δεν δουλεύει έτσι από default  η μονάδα). 

2) Προβλήματα σε τάση Auxiliary ή μπαταρίας θα σου έρθουν στο κινητό εάν έχεις τον συναγερμό online διαφορετικά θα σου ανάψει το  λαμπάκι προβλήματος στο πληκτρολόγιο (ή θα στο γράφει στην οθόνη αν είναι LCD).

3)GSM έχεις ή GPRS?  Μήπως δουλεύει με SIM και την έχεις απλήρωτη?  Άλλο σύνηθες φαινόμενο να κολλάνε μερικά GSM/GPRS και να μην στέλνουν τίποτα οπότε έχουν στο μενού τους αυτόματο reboot αν αποτύχει η επικοινωνία και ξεμπλοκάρει. Αν δεν έχει λογικά μπορεί να το προγραμματίσει ο εγκαταστάτης να κάνει ένα reboot 1 φορά τη μέρα μέσω PGM από τη μονάδα της Inim. Αν πάλι έχεις GPRS με polling και χάνει καναδυό τη μέρα λογικά δεν είναι κάτι απλά στιγμιαία χάνεται το δίκτυο. Ο εγκαταστάτης σου μπορεί να σε καθοδηγήσει.

4) Ξέρω ότι η INIM βγάζει ασύρματα ρανταράκια/παγίδες...δεν ξέρω αν βγάζει και αυτοματισμούς ασύρματους.

5) Όλες συνεργάζονται αλλά έχει και δική της που κουμπώνει το BUS οπότε μπορείς να βάλεις τη δική της.

6) Δεν γνωρίζω αν βγάζει τέτοιο πράμα η INIM...ρώτα τον εγκαταστάτη σου.

Όπως καταλαβαίνεις στα περισσότερα από αυτά που ζητάς  θα σου δώσει λύση ο εγκαταστάτης σου που γνωρίζει τον προγραμματισμό της μονάδας και τα παρελκόμενα της. 

Και είχα την εντύπωση ότι γνωρίζεις, φυσικά και έχω κάνει προσπάθειες μέσω εγκαταστάτη, αλλά για να ρωτώ κι εδώ...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gousias είπε

Και είχα την εντύπωση ότι γνωρίζεις, φυσικά και έχω κάνει προσπάθειες μέσω εγκαταστάτη, αλλά για να ρωτώ κι εδώ...

Αν δεν βγάζεις άκρη με τον εγκαταστάτη τουλάχιστον πάρε τον κωδικό τεχνικού γιατί χωρίς αυτόν δεν θα μπορέσεις να κάνεις τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δοκιμασει κανεις ενσυρματο εγκαταστατη θεσσαλονικη , να μου δωσει τα φωτα του?

θελω ενα συστημα συναγερμου σε ηδη υπαρχουσα ενσυρματη εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, gousias είπε

Θα προσπαθήσω όσο τα θυμάμαι να τα περνώ εδώ. Ευχαριστώ.

1. Μπορεί να μη κάνει ήχο ενεργοποίησης όταν οπλίζεις περιμετρικά και είσαι μέσα στο σπίτι; Τους υπόλοιπους ήχους (chime ζωνών πχ πόρτες, παράθυρα που ανοίγουν να ηχούν κανονικά) όπως και όταν οπλίζει όλο, να ηχούν κανονικά όταν φεύγεις.

2. Η τάση της μπαταρίας και του συναγερμού πως ελέγχεται από χρήστη; Δηλαδή είναι εύκολο μέσα από εφαρμογή iOS;

3. Έχω πολλά gsm faults, τι μπορεί να συμβαίνει;

4. Για να ελέγξεις φωτισμό/πρίζες, πρέπει να έχεις περάσει σε όλο το σπίτι extra καλωδιώσεις; Δεν υπάρχει εναλλακτική λύση;

5. Ποια εξωτερική σειρήνα συνεργάζεται καλύτερα με inim;

6. Ραντάρ εσωτερικού και εξωτερικού χώρου με ενσωματωμένη κάμερα συνδέεται στον inim, κάποια πρόταση;

Δεν μου λες, σεκιουριτάς;

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...