Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομαδα, εχω ηδη ενσυρματη εγκατασταση αλλα θα ηθελα αλλαγή λογω παλαιότητας και δυσλειτουργιών.

Εχω ενα ρανταρ και 5 παγιδες, εξωτερικη σειρηνα υπαρχει αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται αλλαγη λογω καποιας ασυμβατοτητας μιας και ειναι τομεας που δεν εχω ασχοληθει καθολου.

Ψαχνω για κατι οικονομικο και αξιοπιστο μιας και οι εποχες δεν ειναι για πολλα, ειμαι ηλεκτρονικος οποτε αν ειναι σε εταιρεια που υπαρχουν μαστερ κωδικοι ωστε να εγκαταστησω/προγραμματισω ακομα καλυτερα.

Wifi ή GSM γαι ενημερωσεις μιας και δεν υπαρχει τηλ.γραμμη στον πινακα.

υγ.Αν ξερετε καποιον αξιοπιστο εγκαταστατη με λογικες τιμες που να καλυπτει Πειραια/Νικαια/Κορυδαλλο στειλτε Pm.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,

θα νοικιάσω ένα ημιόροφο 3φατσο με μπαλκόνια περιμετρικά (η μια πλευρά φαρδιά) με απόσταση από τα κάγκελα του οικοπέδου περίπου μ.ο. 2 μέτρα με πάρκινγκ έχει 2 πόρτες(μία κεντρική) και 6 παράθυρα και 3 μπαλκονόπορτες. 

Θέλω να βάλω συναγερμό αλλά είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.

Η προεγκατάσταση του συναγερμού δηλαδή τράβηγμα καλωδιώσεων για πληκτρολόγιο /σειρήνες κτλ πόσο κοστίζει περίπου? 200-300 e?

Επίσης μετά από έρευνα που έκανα είδα ότι κάποια κιτ paradox ή ids(ζήτησα προσφορά) είναι καλά, σωστά? πάντα με σύνδεση σε ΚΛΣ. 

Τέλος, αρχικά σκεφτόμουν να βάλω κάτι πιο light τύπου simplysafe ή Eufy, αλλά γνωρίζει κανείς εάν 1. είναι το ίδιο αξιόπιστα με τα συμβατικά 2.αυτά τα συστήματα μπορείς να τα συνδέσεις στην Ελλάδα με ΚΛΣ?

τα SimplySafe μαρέσουν πολύ. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ghost1978 είπε

Καλησπέρα στην ομαδα, εχω ηδη ενσυρματη εγκατασταση αλλα θα ηθελα αλλαγή λογω παλαιότητας και δυσλειτουργιών.

Εχω ενα ρανταρ και 5 παγιδες, εξωτερικη σειρηνα υπαρχει αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται αλλαγη λογω καποιας ασυμβατοτητας μιας και ειναι τομεας που δεν εχω ασχοληθει καθολου.

Ψαχνω για κατι οικονομικο και αξιοπιστο μιας και οι εποχες δεν ειναι για πολλα, ειμαι ηλεκτρονικος οποτε αν ειναι σε εταιρεια που υπαρχουν μαστερ κωδικοι ωστε να εγκαταστησω/προγραμματισω ακομα καλυτερα.

Wifi ή GSM γαι ενημερωσεις μιας και δεν υπαρχει τηλ.γραμμη στον πινακα.

υγ.Αν ξερετε καποιον αξιοπιστο εγκαταστατη με λογικες τιμες που να καλυπτει Πειραια/Νικαια/Κορυδαλλο στειλτε Pm.

Ευχαριστω.

 

Για δες τον sigma apollo ή τον s-pro (απλά ο s-pro δεν πωλείται σε ιδιώτες, ρώτα σε κάποιο κατάστημα αν μπορέις να τον αγοράσεις).

Πίνακας apollo https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/Sigma-APOLLO/Πίνακες-APOLLO/apollo-32

Πίνακας s-pro https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πίνακες-s-pro/S-PRO-32

Πληκτρολόγιο apollo https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/Sigma-APOLLO/Πληκτρολόγια-APOLLO

Πληκτρολόγιο s-pro https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πληκτρολόγια-s-pro

Σειρήνα εξωτερική https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/Σειρήνες/Εξωτερικές-σειρήνες/VENUS-RED

Τους κωδικούς τεχνικού και χρήστη τους προγραμματίζεις εσύ.

Για ενημερώσεις αν εννοείς update τότε δεν χρειάζεσαι κάτι παρα μόνο να πάρεις αυτό https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/συσκευές-προγραμματισμου-s-pro/usb-ldl

Μιλάς με την τεχνική υποστήριξη της sigma σου στέλνουν το update και μέσω του pc και του καλωδίου που είπα πιο πάνω κάνεις την ενημέρωση.

Αν εννοείς να έχεις να σου έρχεται ειδοποίηση σε περίπτωση που χτυπήσει ο συναγερμός τότε πάρε ενα gsm https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/Sigma-APOLLO/GSM-GPRS-Interfaces-APOLLO/ORION-G

Τα ραντάρ αν δεν έχουν κάποιο πρόβλημα δεν χρειάζεται να τα αλλάξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, C(r)y είπε

Καλησπέρα σας,

θα νοικιάσω ένα ημιόροφο 3φατσο με μπαλκόνια περιμετρικά (η μια πλευρά φαρδιά) με απόσταση από τα κάγκελα του οικοπέδου περίπου μ.ο. 2 μέτρα με πάρκινγκ έχει 2 πόρτες(μία κεντρική) και 6 παράθυρα και 3 μπαλκονόπορτες. 

Θέλω να βάλω συναγερμό αλλά είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.

Η προεγκατάσταση του συναγερμού δηλαδή τράβηγμα καλωδιώσεων για πληκτρολόγιο /σειρήνες κτλ πόσο κοστίζει περίπου? 200-300 e?

Επίσης μετά από έρευνα που έκανα είδα ότι κάποια κιτ paradox ή ids(ζήτησα προσφορά) είναι καλά, σωστά? πάντα με σύνδεση σε ΚΛΣ. 

Τέλος, αρχικά σκεφτόμουν να βάλω κάτι πιο light τύπου simplysafe ή Eufy, αλλά γνωρίζει κανείς εάν 1. είναι το ίδιο αξιόπιστα με τα συμβατικά 2.αυτά τα συστήματα μπορείς να τα συνδέσεις στην Ελλάδα με ΚΛΣ?

τα SimplySafe μαρέσουν πολύ. 

και τα Nest 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μου σε όλους.

Στο σπίτι μου σε μια ζώνη αντιστοιχούν 2 παράθυρα. Όμως, εδώ και μέρες μονίμως στον πίνακα δείχνει ότι είναι ανοιχτή ενώ είναι κλειστά και τα 2 παράθυρα.

Είναι κάποιο πρόβλημα στις μαγνητικές επαφές, και αν ναι και πως μπορώ να το επαληθεύσω; Μπορώ να επαληθεύσω τη συνέχεια του κυκλώματος με πολύμετρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, charilaos είπε

Την καλησπέρα μου σε όλους.

Στο σπίτι μου σε μια ζώνη αντιστοιχούν 2 παράθυρα. Όμως, εδώ και μέρες μονίμως στον πίνακα δείχνει ότι είναι ανοιχτή ενώ είναι κλειστά και τα 2 παράθυρα.

Είναι κάποιο πρόβλημα στις μαγνητικές επαφές, και αν ναι και πως μπορώ να το επαληθεύσω; Μπορώ να επαληθεύσω τη συνέχεια του κυκλώματος με πολύμετρο;

ακριβως το ιδιο εχει κανει και σε εμενα καποιος πανεξυπνος ηλεκτρολόγος... κ επαθα το ιδιο... ειχε ξεκολησει και μετακινηθει ελαχιστα η μαγνητικη επαφή, την ξανακολλησα εκει που πρεπει και εστρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

ακριβως το ιδιο εχει κανει και σε εμενα καποιος πανεξυπνος ηλεκτρολόγος... κ επαθα το ιδιο... ειχε ξεκολησει και μετακινηθει ελαχιστα η μαγνητικη επαφή, την ξανακολλησα εκει που πρεπει και εστρωσε

Εννοείς τη μαγνητική που είναι πάνω στο παράθυρο που ανοίγει έτσι; Όχι το σταθερό τμήμα που είναι η καλωδίωση;

Κάποιος τρόπος να επαληθεύσω σε ποιο από τα 2 παράθυρα έχω το θέμα προτού αρχίσω να το σκαλίζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, charilaos είπε

Εννοείς τη μαγνητική που είναι πάνω στο παράθυρο που ανοίγει έτσι; Όχι το σταθερό τμήμα που είναι η καλωδίωση;

Κάποιος τρόπος να επαληθεύσω σε ποιο από τα 2 παράθυρα έχω το θέμα προτού αρχίσω να το σκαλίζω;

Πολυ απλα παιρνεις εναν μαγνητη και τον βαζεις στην επαφη (στην σταθερη πλευρα). Αν κλεισει η ζωνη βρηκες τι φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Πολυ απλα παιρνεις εναν μαγνητη και τον βαζεις στην επαφη (στην σταθερη πλευρα). Αν κλεισει η ζωνη βρηκες τι φταιει.

Δεν έχω μαγνήτη, γιαυτό έλεγα μήπως γινόταν να τεστάρω κάπως με πολύμετρο.

Θα κοιτάξω να φτιάξω ηλεκτρομαγνήτη με τα υλικά που έχω εύκαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, charilaos είπε

Δεν έχω μαγνήτη, γιαυτό έλεγα μήπως γινόταν να τεστάρω κάπως με πολύμετρο.

Θα κοιτάξω να φτιάξω ηλεκτρομαγνήτη με τα υλικά που έχω εύκαιρα.

Ναι αυτήν εννοώ την κινούμενη. Μη φτιάχνεις τίποτα απλά βρες ένα κομμάτι μαγνητική επαφή ή ξεκολλά και ξανά κόλλα αυτό που έχεις ήδη εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Ναι αυτήν εννοώ την κινούμενη. Μη φτιάχνεις τίποτα απλά βρες ένα κομμάτι μαγνητική επαφή ή ξεκολλά και ξανά κόλλα αυτό που έχεις ήδη εκεί 

Έγινε, θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι και θα επανέλθω. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από charilaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είναι λάθος να σου έχει δύο επαφές σε μία ζώνη, γιατί σε τέτοιος περιπτώσεις ψάχνεις να βρεις πιο απο τα δυο φταίει.

Δοκίμασε να βάλεις ενα μαγνητάκι στην επαφή και δες αν κλείνει η ζώνη. 

Μπορει να φταίει και το καλώδιο ή η τερματική αντίσταση που έχει βάλει.

Ξεκίνα με το πιο απλό και μετά βλέπουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, pavloa είπε

Καταρχήν είναι λάθος να σου έχει δύο επαφές σε μία ζώνη, γιατί σε τέτοιος περιπτώσεις ψάχνεις να βρεις πιο απο τα δυο φταίει.

Δοκίμασε να βάλεις ενα μαγνητάκι στην επαφή και δες αν κλείνει η ζώνη. 

Μπορει να φταίει και το καλώδιο ή η τερματική αντίσταση που έχει βάλει.

Ξεκίνα με το πιο απλό και μετά βλέπουμε

Ναι, δυστυχώς έτσι ήταν στο σπίτι από όταν το νοίκιασα.

Βάζοντας ένα μαγνητάκι, δεν έκλεινε η ζώνη. Το δοκίμασα και στις 4 σταθερές επαφές(2 ανά παράθυρο).

Όμως, και πρόπερσι είχα ξανά το ίδιο θέμα με αυτή τη ζώνη και είχα φωνάξει αυτόν που τον είχε εγκαταστήσει, και μου είχε αλλάξει μια επαφή από αυτές. Θυμήθηκα ποια είναι, και έκανα το εξής:

Ξεκόλλησα τη σταθερή επαφή και είδα ότι δεν κουνιόταν οι μεταλλικές επαφές με την έλξη του μαγνήτη. Τις πίεσα με το χέρι ώστε να κλείσουν, και όντως τότε έκλεισε η ζώνη. Άρα ξανά η ίδια επαφή, όπως και πρόπερσι, έχει το πρόβλημα. Ορίστε και μια φωτογραφία:

 

1593728856025.JPEG.b192afb056fea440d1748d05f5239083.JPEG

 

Οπότε είμαι να ψάξω να αγοράσω μια τέτοια επαφή τώρα. Ποια είναι αρχή σύνδεσής τους; Είναι εύκολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, charilaos είπε

Οπότε είμαι να ψάξω να αγοράσω μια τέτοια επαφή τώρα. Ποια είναι αρχή σύνδεσής τους; Είναι εύκολο;

δεν εχει κατι... οτι βλεπεις, βγαζεις τη μια βαζεις την αλλη, απλα ελεγξε τις αποστασεις να ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

δεν εχει κατι... οτι βλεπεις, βγαζεις τη μια βαζεις την αλλη, απλα ελεγξε τις αποστασεις να ειναι οκ

Θέλει κολλητήρι; Ή είναι αρκετό να περιστρέψω το σύρμα γύρω από τους ακροδέκτες της επαφής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...