Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, DaRkAnGeL999 είπε


Όσο αφορά τους κραδασμούς που λες εγώ το βρήκα αυτό μόνο στον συναγερμό της Somfy ( https://www.kotsovolos.gr/computing/smart-home/eksupnoi-aisthitires/199365-somfy-home-alarm-σύστημα-ασφαλείας?gclid=CjwKCAiA17P9BRB2EiwAMvwNyBKtwaK6L-SVhDnbnPavUCRKdabaTMtxEXff6KNhQfwpEoVgx8FAfhoCsigQAvD_BwE ) με τα intellitag.

Βέβαια δεν είναι φθηνός ειδικά αν βάλεις αρκετά αξεσουάρ.
Εγώ τώρα που τελειώσα με όλα τα περιφερειακά έχω δώσει περίπου στα 1300€ αλλά εχω 2 αισθητήρες κίνησης, 16 Intellitag (πόρτες και παράθυρα) και 2 ανιχνευτές καπνού.

Το πολύ θετικό εκτός των Intellitag για μένα είναι πως μου στέλνει email και μνμ τζάμπα όποτε χτυπάει ο συναγερμός, ούτε ασχολούμε με SIM Κλπ.
Το αρνητικό για μένα που με βάζει σε σκέψεις να τον αλλάξω είναι το πολύ basic application που έχουν και οτι δεν έχει καλά Integration (apple homekit). 

Αν είχα να επιλέξω τώρα ανάμεσα στο somfy ή σε κάποιο άλλο, δε ξέρω αν θα έπαιρνa σίγουρα τον somfy.

Note: Αν βάλεις συναγερμό μόνο με wifi (όχι gsm) να βάλεις οπωσδήποτε ενα UPS στην συσκευή που σου δίνει Internet, οπότε να ειδοποιηθείς αμέσως ακόμα και αν δεν έχει ρεύμα.

Καλησπέρα @DaRkAnGeL999,

Έχω βρει στην επίσημη σελίδα της Ajax alarm systems κουρτίνες οι οποίες τοποθετούνται στην εξωτερική πλευρά του παραθύρου ή πόρτας, επομένως χτυπάει ο συναγερμός πριν την παραβίαση.

Με μια μικρή έρευνα έχω βρει sim απο το εξωτερικό οι οποίες δεν είναι με μηνιαίο πάγιο και δουλεύουν με όλες τις εταιρείες (wind, cosmote, vodafone). Βέβαια και εκεί ανά 3μηνο ή τον χρόνο δίνεις κάτι αλλά καμία σχέση με τις χρεώσεις των ελληνικών εταιρειών.

Όσον αφορά το application της Ajax δεν το ξέρω ώστε να το συκρίνoυμε με της Somfy.

Σίγουρα η ενημέρωση με αποστολή email και sms είναι δυνατό χαρτί και σπάνιο να είναι δωρεάν!

Εννοείται θα το κουμπώσω σε ups, αν και θα λειτουργεί με wifi και με sim.

Για το πακέτο της Ajax (1 x hub, 2 remote controllers, 2 camera and motion detectors, 6 x MotionProtect Curtain, 6 x DoorProtect, 2 x sirens (1 indoor, 1 outdoor) θα μου κοστίσει περίπου 850 - 900€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, dj_stefan23s είπε

Καλησπέρα @DaRkAnGeL999,

Έχω βρει στην επίσημη σελίδα της Ajax alarm systems κουρτίνες οι οποίες τοποθετούνται στην εξωτερική πλευρά του παραθύρου ή πόρτας, επομένως χτυπάει ο συναγερμός πριν την παραβίαση.

Με μια μικρή έρευνα έχω βρει sim απο το εξωτερικό οι οποίες δεν είναι με μηνιαίο πάγιο και δουλεύουν με όλες τις εταιρείες (wind, cosmote, vodafone). Βέβαια και εκεί ανά 3μηνο ή τον χρόνο δίνεις κάτι αλλά καμία σχέση με τις χρεώσεις των ελληνικών εταιρειών.

Όσον αφορά το application της Ajax δεν το ξέρω ώστε να το συκρίνoυμε με της Somfy.

Σίγουρα η ενημέρωση με αποστολή email και sms είναι δυνατό χαρτί και σπάνιο να είναι δωρεάν!

Εννοείται θα το κουμπώσω σε ups, αν και θα λειτουργεί με wifi και με sim.

Για το πακέτο της Ajax (1 x hub, 2 remote controllers, 2 camera and motion detectors, 6 x MotionProtect Curtain, 6 x DoorProtect, 2 x sirens (1 indoor, 1 outdoor) θα μου κοστίσει περίπου 850 - 900€.

Αυτη εδω https://www.mymemory.co.uk/3-payg-4g-trio-data-sim-pack-with-12gb-data.html  δε θελει καμια ανανεωση,αλλα ληγει σε ενα χρονο μετα την ενεργοποιηση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι οι ajax που προτείνεται αλλά 2 απορίες. Το δοκίμασε κανείς με Home Assistant γιατι βλέπω δεν παίζει. Αυτό που με χαλάει είναι οι επαφές για τα παράθυρα που είναι άσχημες, παίζει να υπάρχουν πιο διακριτικές ή και κρυφές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dj_stefan23s είπε

Καλησπέρα @DaRkAnGeL999,

Έχω βρει στην επίσημη σελίδα της Ajax alarm systems κουρτίνες οι οποίες τοποθετούνται στην εξωτερική πλευρά του παραθύρου ή πόρτας, επομένως χτυπάει ο συναγερμός πριν την παραβίαση.

Με μια μικρή έρευνα έχω βρει sim απο το εξωτερικό οι οποίες δεν είναι με μηνιαίο πάγιο και δουλεύουν με όλες τις εταιρείες (wind, cosmote, vodafone). Βέβαια και εκεί ανά 3μηνο ή τον χρόνο δίνεις κάτι αλλά καμία σχέση με τις χρεώσεις των ελληνικών εταιρειών.

Όσον αφορά το application της Ajax δεν το ξέρω ώστε να το συκρίνoυμε με της Somfy.

Σίγουρα η ενημέρωση με αποστολή email και sms είναι δυνατό χαρτί και σπάνιο να είναι δωρεάν!

Εννοείται θα το κουμπώσω σε ups, αν και θα λειτουργεί με wifi και με sim.

Για το πακέτο της Ajax (1 x hub, 2 remote controllers, 2 camera and motion detectors, 6 x MotionProtect Curtain, 6 x DoorProtect, 2 x sirens (1 indoor, 1 outdoor) θα μου κοστίσει περίπου 850 - 900€.

Για τις κουρτινες δεν το γνωριζα, αν και δε ξέρω αν υπήρχαν πριν χρόνια που έψαχνα(είδα πως έχουν και καινούργια sensors αντιστοιχα των intellitag).

Τώρα πάντως σίγουρα θα σκεφτόμουν και τον ajax γιατί έχω διαβάσει αρκετα καλα review.

Νομίζω η τιμή είναι καλή(μαζί με τα περιφερειακά) για ένα αξιόπιστο ασύρματο συναγερμό, το οποίο δεν θα σε τρελάνει στα false alarm (όπως αυτά του 100ρικου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, DaRkAnGeL999 είπε

Για τις κουρτινες δεν το γνωριζα, αν και δε ξέρω αν υπήρχαν πριν χρόνια που έψαχνα(είδα πως έχουν και καινούργια sensors αντιστοιχα των intellitag).

Τώρα πάντως σίγουρα θα σκεφτόμουν και τον ajax γιατί έχω διαβάσει αρκετα καλα review.

Νομίζω η τιμή είναι καλή(μαζί με τα περιφερειακά) για ένα αξιόπιστο ασύρματο συναγερμό, το οποίο δεν θα σε τρελάνει στα false alarm (όπως αυτά του 100ρικου).

Περιμένω Black Friday μήπως βγει καμιά προσφορά. Θα το πάρω και θα σου πω τις εντυπώσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ηθελα την βοηθεια και τα φωτα σας για μια καμερα εσωτερικου χώρου.
1080p (Απαραιτητο)
30 fps (Απαραιτητο)
Night Vision (Απαραιτητο)
Εγγραφη σε καρτα SD (Απαραιτητο)
Εγγραφή σε cloud (Προαιρετικο)
Υποστηριξη Android/iOs/Alexa/Google Home (Απαραιτητο)  
Διαχείρηση ισως και απο υπολογιστη (Προαιρετικο)

Δεν θελω να κοιτάξω ΚΑΝ για Xiaomi, γιατι η υπαρχουσα ειναι Xiaomi και δεν στελνει Notifications καθόλου εδώ και καιρό και με εχει εκνευρίσει.
Το budget δεν θα ηθελα να παει πολυ ψηλα, γιατι αν μεινω ευχαριστημενος θα ηθελα να πάρω στο μελλον και δευτερη (λογω σκυλου) και να τις διαχειρίζομαι και τις δυο ταυτόχρονα μεσω του ιδιου app/Alexa/Google Home.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από omega
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, omega είπε

Καλησπερα, ηθελα την βοηθεια και τα φωτα σας για μια καμερα εσωτερικου χώρου.
1080p (Απαραιτητο)
30 fps (Απαραιτητο)
Night Vision (Απαραιτητο)
Εγγραφη σε καρτα SD (Απαραιτητο)
Εγγραφή σε cloud (Προαιρετικο)
Υποστηριξη Android/iOs/Alexa/Google Home (Απαραιτητο)  
Διαχείρηση ισως και απο υπολογιστη (Προαιρετικο)

Δεν θελω να κοιτάξω ΚΑΝ για Xiaomi, γιατι η υπαρχουσα ειναι Xiaomi και δεν στελνει Notifications καθόλου εδώ και καιρό και με εχει εκνευρίσει.
Το budget δεν θα ηθελα να παει πολυ ψηλα, γιατι αν μεινω ευχαριστημενος θα ηθελα να πάρω στο μελλον και δευτερη (λογω σκυλου) και να τις διαχειρίζομαι και τις δυο ταυτόχρονα μεσω του ιδιου app/Alexa/Google Home.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σε πολύ καλή τιμή η Imou..Έχει αυτά που χρειάζεσαι πιστεύω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Σε πολύ καλή τιμή η Imou..Έχει αυτά που χρειάζεσαι πιστεύω

Την εχεις δουλεψει εσυ προσωπικα ? Εντυπώσεις ? Ρωτάω επειδη την εταιρεια δεν την γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

37 λεπτά πριν, omega είπε

Εγω σκεφτομαι και αυτήν εδώ  Tapo C200

Θετικά σχόλια έχει και αυτή και είναι vfm..Λίγο που διάβασα, δεν έχει smart tracking και cloud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σήμερα ανακάλυψα ότι έχουμε νήμα για συναγερμούς!

1. Έχω Paradox στο σπίτι και στο εξοχικό. Ξέρετε τι χρειάζεται να του βάλω για να τον ελέγχω από το κινητό; Μου είχαν πει παλιότερα ότι πρέπει να αγοράσω μια επιπλέον κάρτα για να του δώσω δυνατότητες wifi. Επίσης έχει καταφέρει να συνδέσει κανείς Paradox σε Apple Homekit;

2. Και η πιο βασική ερώτηση. Θα πάω σύντομα σε διαμέρισμα που έχει ήδη έτοιμη την καλωδίωση για ενσύρματο συναγερμό. Σκεφτόμουν όμως να πάω σε ασύρματη λύση smart τύπου Aqara (με ενδιαφέρει η υποστήριξη Apple Homekit και Google Home). Έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, k_onstantinos είπε

Καλησπέρα, σήμερα ανακάλυψα ότι έχουμε νήμα για συναγερμούς!

1. Έχω Paradox στο σπίτι και στο εξοχικό. Ξέρετε τι χρειάζεται να του βάλω για να τον ελέγχω από το κινητό; Μου είχαν πει παλιότερα ότι πρέπει να αγοράσω μια επιπλέον κάρτα για να του δώσω δυνατότητες wifi. Επίσης έχει καταφέρει να συνδέσει κανείς Paradox σε Apple Homekit;

2. Και η πιο βασική ερώτηση. Θα πάω σύντομα σε διαμέρισμα που έχει ήδη έτοιμη την καλωδίωση για ενσύρματο συναγερμό. Σκεφτόμουν όμως να πάω σε ασύρματη λύση smart τύπου Aqara (με ενδιαφέρει η υποστήριξη Apple Homekit και Google Home). Έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο;

1) Ip 150 module. Δεν γνωριζω για το Αpple HomeKit.

2) Μπορείς να το κανεις, απλα ανεβάζεις το κόστος, καθοτι ο ενσύρματος ειναι πάντα ποιο οικονομικός απο εναν ασύρματο. Δεν την γνωρίζω αυτήν την μάρκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι παγίδες  παραθύρων θα προτείνατε, ενσύρματες ή ασύρματες που να υποστηρίζεται απο home assistant?

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...