Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/1/2021 στις 9:04 ΜΜ, pavloa είπε

Θα τον εγκαταστήσεις εσύ ή επαγγελματίας?

Εγώ σου προτείνω sigma apollo αν το περάσεις μόνος σου ή sigma s-pro απο επαγγελματία.

Εξωτερική σειρήνα θα βάλεις ώστε να ακούγεται https://www.emimikos.gr/IBIS-Orange/ ή https://www.emimikos.gr/sigma/VENUS-PLUS/

Εσωτερική σειρήνα https://www.emimikos.gr/AL-103-RED/ ή https://sigmasec.gr/site/ERIS-PLUS-BLUE

Μια μαγνητική επαφή στην πόρτα σου. https://www.emimikos.gr/DC-1561W/

Ενα ή δυο ρανταράκια μέσα στο σπίτι. https://www.emimikos.gr/BOSCH/ISC-BPR2-W12/

Στις μπαλκονόπορτες μπορείς να βάλεις εξωτερικό ραντάρ κουρτίνα

 https://www.emimikos.gr/OUTGATE_White/ ή https://www.emimikos.gr/EEA-SECURITY-VELVET-DT-CUT/ το δεύτερο δεν είναι εντελώς αδιάβροχο, αν μπει σε σημείο που βρέχεται τότε θα πάρεις αυτό https://www.emimikos.gr/EEA-SECURITY-VELVET-DT-FACTORY/ 

Στα παράθυρα αν έχεις κάγκελα τότε δεν είναι απαραίτητο να βάλεις κάποιο ραντάρ. 

Αλλά αν θέλεις μπορείς να βάλεις αυτά https://www.emimikos.gr/Myni-DT-CUT-White/ ή όπως είπες μπορείς να βάλεις μόνο μαγνητικές επαφές.

Το καλώδιο που βρίσκεται στο μπαλκόνι περνάει πάνω απο τα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες? αν ναι τότε θα το προστατέψεις με τα ραντάρ που θα μπουν.

Αυτά είναι τα απαραίτητα, μετά έχει και έξτρα για απομακρυσμένη όπλιση αφόπλιση κτλ. 

Επίσης αν έχει γραμμή voip τότε θα χρειαστείς ενα ups για το ρούτερ ώστε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος να συνεχίσεις να έχεις τηλ στον συναγερμό.

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Σκεφτόμουν να φωνάξω επαγγελματία προκειμένου να γίνει πιο σωστά η δουλειά.

Δυστυχώς το καλώδιο δεν περνάει πάνω από τα παράθυρα. 

Ο συναγερμός θα είναι συνδεδεμένος στο internet του σπιτιού; 

Δεν έχω γραμμή τηλεφώνου στο σπίτι! Το ίντερνετ παρέχεται ασύρματα μέσω ανεξάρτητου παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alagond3 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Σκεφτόμουν να φωνάξω επαγγελματία προκειμένου να γίνει πιο σωστά η δουλειά.

Δυστυχώς το καλώδιο δεν περνάει πάνω από τα παράθυρα. 

Ο συναγερμός θα είναι συνδεδεμένος στο internet του σπιτιού; 

Δεν έχω γραμμή τηλεφώνου στο σπίτι! Το ίντερνετ παρέχεται ασύρματα μέσω ανεξάρτητου παρόχου.

Ναι το πιο σωστό είναι να βρεις έναν επαγγελματία να έρθει να δει τον χώρο και να σου προτείνει τι να βάλεις.

Οπότε το καλώδιο που ανέφερες έρχεται στο σπίτι σου, συνδέεται σε ρούτερ και σου δείνει ασύρματο ίντερνετ?

Είναι σε σημείο που εύκολα το φτάνει κάποιος? Από πιο σημείο ακριβώς περνάει το καλώδιο?

 

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, pavloa είπε

Ναι το πιο σωστό είναι να βρεις έναν επαγγελματία να έρθει να δει τον χώρο και να σου προτείνει τι να βάλεις.

Οπότε το καλώδιο που ανέφερες έρχεται στο σπίτι σου, συνδέεται σε ρούτερ και σου δείνει ασύρματο ίντερνετ?

Είναι σε σημείο που εύκολα το φτάνει κάποιος? Από πιο σημείο ακριβώς περνάει το καλώδιο?

 

 

Έτσι ναι. Αρκετά εύκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2021 στις 1:42 ΠΜ, alagond3 είπε

Έτσι ναι. Αρκετά εύκολο 

Υπόψιν οτι όλα τα συστήματα έχουν GPRS / GSM modules, τα οποία επικοινωνούν μέσω μίας κάρτας sim ουσιαστικά και έχεις ένα πρόβλημα λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ας μου απαντησει καποιος γνωστης επι του θεματος παρακαλω.

1. Αυτος ο Ajax συναγερμος εαν εχω διακοπη ρευματος ή τηλεφωνου συνεχειζει να λειτουργει?

2. Αν γινει jammed θα χτηπησει η σειρηνα? Εγω θα ειδοποιηθω?

3. Αναμεσα σε ενσυρματο η ασυρματο τι θα διαλεγατε και γιατι? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ioulios1 είπε

Καλησπερα, ας μου απαντησει καποιος γνωστης επι του θεματος παρακαλω.

1. Αυτος ο Ajax συναγερμος εαν εχω διακοπη ρευματος ή τηλεφωνου συνεχειζει να λειτουργει?

2. Αν γινει jammed θα χτηπησει η σειρηνα? Εγω θα ειδοποιηθω?

3. Αναμεσα σε ενσυρματο η ασυρματο τι θα διαλεγατε και γιατι? 

 

1. ναι

2. ναι

3. προσωπική άποψη μιας και είμαι στο ίδιο δίλημμα, ασύρματο. ο λόγος είναι ότι θα τον βάλω όπου θέλω εγώ και μπορώ προσθέσω ή να αφαιρέσω  χωρίς περιορισμούς. η μόνη περίπτωση να βάλεις ενσύρματο είναι αν θες να βάλεις grade 3 συναγερμό που δεν νομίζω ότι χρειάζεται. ακόμα ένας λόγος που εγώ θα προτιμήσω ajax είναι ότι είναι 200 χρόνια μπροστά από τους υπόλοιπους με ωραίο design και εφαρμογή που τα σπάει και δεν χρειάζεται να βάλω πάνελ και σαχλαμάρες στον τοίχο και να παλεύω να βάλω κωδικό μια ώρα με πράγματα στα χέρια. 

 

αυτά είναι προσωπική άποψη με όσα έχω διαβάσει ως τώρα και χωρίς να είμαι ειδικός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτιμώ τους ενσύρματους.

Μπορεί να χρειάζεται να περάσεις παντού καλώδια αλλά τους εμπιστεύομαι πιο πολύ. Και δεν θα έχω το μυαλό μου να μην μείνει από μπαταρία κάποιο ραντάρ ή μαγνητική επαφή.

Σκέψου να φύγεις ταξίδι για μέρες και να σου βγάλει off κάποια ζώνη λόγο μπαταρίες. Τι θα κάνεις σε αυτή την περίπτωση? Θα έχεις μια αφύλακτη περιοχή είτε είναι η κεντρική είσοδος είτε κάποιο παράθυρο.

Δεν έχω δει από κοντά κάποια εγκατάσταση για να δω πως λειτουργεί κτλ. Αλλά εμένα αυτή είναι η άποψη μου.

 

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

ακόμα ένας λόγος που εγώ θα προτιμήσω ajax είναι ότι είναι 200 χρόνια μπροστά από τους υπόλοιπους με ωραίο design και εφαρμογή που τα σπάει και δεν χρειάζεται να βάλω πάνελ και σαχλαμάρες στον τοίχο και να παλεύω να βάλω κωδικό μια ώρα με πράγματα στα χέρια.

Για design σε ενσύρματο έχει πολύ ωραίο πληκτρολόγιο η sigma.

Επειδή δεν ξέρω την λειτουργία του ajax την όπλιση και την αφόπλιση πως την κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pavloa είπε

Εγώ προτιμώ τους ενσύρματους.

Μπορεί να χρειάζεται να περάσεις παντού καλώδια αλλά τους εμπιστεύομαι πιο πολύ. Και δεν θα έχω το μυαλό μου να μην μείνει από μπαταρία κάποιο ραντάρ ή μαγνητική επαφή.

Σκέψου να φύγεις ταξίδι για μέρες και να σου βγάλει off κάποια ζώνη λόγο μπαταρίες. Τι θα κάνεις σε αυτή την περίπτωση? Θα έχεις μια αφύλακτη περιοχή είτε είναι η κεντρική είσοδος είτε κάποιο παράθυρο.

Δεν έχω δει από κοντά κάποια εγκατάσταση για να δω πως λειτουργεί κτλ. Αλλά εμένα αυτή είναι η άποψη μου.

 

Για design σε ενσύρματο έχει πολύ ωραίο πληκτρολόγιο η sigma.

Επειδή δεν ξέρω την λειτουργία του ajax την όπλιση και την αφόπλιση πως την κάνεις?

πληκτρολόγιο, remote key, κινητό. το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω πληκτρολόγιο στον τοίχο, δεν μου αρέσει και ούτε βολεύει. έχω την δυνατότητα ακόμα να βάλω ενσύρματο, αλλά δεν το βλέπω. 

Οι μπαταρίες στους ajax πάνε 5+ χρόνια στα περισσότερα σενσορ. πρέπει να είσαι πολύ καλλιτέχνης για να μείνεις από μπαταρία, θέλει τρελή προσπάθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnyboy είπε

πληκτρολόγιο, remote key, κινητό. το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω πληκτρολόγιο στον τοίχο, δεν μου αρέσει και ούτε βολεύει. έχω την δυνατότητα ακόμα να βάλω ενσύρματο, αλλά δεν το βλέπω. 

Οι μπαταρίες στους ajax πάνε 5+ χρόνια στα περισσότερα σενσορ. πρέπει να είσαι πολύ καλλιτέχνης για να μείνεις από μπαταρία, θέλει τρελή προσπάθεια. 

Μα και στους ενσύρματους αν θέλεις μπορείς να έχεις εκτός από το πληκτολογιο που μπορείς να το βάλεις κάπου που να μην φαίνεται (δίπλα από τον πίνακα) μπορείς να έχεις  remote key , εφαρμογή στο κινητό επίσης μερικοί συναγερμοι στο πληκτρολόγιο έχουν rfid για εύκολη όπλιση αφόπλιση (για όσους δεν έχουν θέμα να φαίνεται το πληκτολογιο). Οπότε στην ουσία την ίδια διαδικασία θα κάνεις για όπλιση αφόπλιση και στους δύο συναγερμούς.

Για τις μπαταρίες δεν ξέρω δεν έχω δει από κοντά κάποια εγκατάσταση για να ξέρω λεπτομέλεπτομέρειες.

Κοίτα μπορεί να τα λέω αυτά τώρα αλλά αν δω απο κοντά κάποια εγκατάσταση μπορεί να αλλάξω γνώμη για τους ασύρματους συναγερμούς. Φυσικά είναι και το οικονομικό στην μέση.

Δεν τα λέω με κακή έννοια, συζήτηση κάνουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pavloa είπε

Μα και στους ενσύρματους αν θέλεις μπορείς να έχεις εκτός από το πληκτολογιο που μπορείς να το βάλεις κάπου που να μην φαίνεται (δίπλα από τον πίνακα) μπορείς να έχεις  remote key , εφαρμογή στο κινητό επίσης μερικοί συναγερμοι στο πληκτρολόγιο έχουν rfid για εύκολη όπλιση αφόπλιση (για όσους δεν έχουν θέμα να φαίνεται το πληκτολογιο). Οπότε στην ουσία την ίδια διαδικασία θα κάνεις για όπλιση αφόπλιση και στους δύο συναγερμούς.

Για τις μπαταρίες δεν ξέρω δεν έχω δει από κοντά κάποια εγκατάσταση για να ξέρω λεπτομέλεπτομέρειες.

Κοίτα μπορεί να τα λέω αυτά τώρα αλλά αν δω απο κοντά κάποια εγκατάσταση μπορεί να αλλάξω γνώμη για τους ασύρματους συναγερμούς. Φυσικά είναι και το οικονομικό στην μέση.

Δεν τα λέω με κακή έννοια, συζήτηση κάνουμε.

 

ε ναι εννοείται, δεν ειμαι εξάλλου ειδικός για να ξέρω περισσότερα. απλά κοιτάζω το κάθε σύστημα και συγκρίνω και μέχρι στιγμής δεν βρίσκω κάποιο λόγο να πάω σε ενσύρματο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ετοιμάζομαι να βάλω συναγερμό στο σπίτι. Θα βάλω Paradox και ο εγκαταστάτης μου προτείνει το πληκτρολόγιο TM50 με την οθόνη. Το έχω δει σε φίλους και δε με εντυπωσίασε. Είχα παλιότερα ένα αντίστοιχο του K32+ και λέω να πάω σε αυτό, μου φαίνεται πιο γρήγορο να έχω κουμπιά απ' ότι οθόνη.

Δε με ενδιαφέρουν οι λειτουργίες προβολής φωτογραφίας κτλ, με ενδιαφέρει ο πίνακας να είναι πρακτικός και γρήγορος. Τι παραπάνω μπορεί να έχω αν πάω στον TM50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2021 στις 7:32 ΠΜ, johnyboy είπε

1. ναι

2. ναι

3. προσωπική άποψη μιας και είμαι στο ίδιο δίλημμα, ασύρματο. ο λόγος είναι ότι θα τον βάλω όπου θέλω εγώ και μπορώ προσθέσω ή να αφαιρέσω  χωρίς περιορισμούς. η μόνη περίπτωση να βάλεις ενσύρματο είναι αν θες να βάλεις grade 3 συναγερμό που δεν νομίζω ότι χρειάζεται. ακόμα ένας λόγος που εγώ θα προτιμήσω ajax είναι ότι είναι 200 χρόνια μπροστά από τους υπόλοιπους με ωραίο design και εφαρμογή που τα σπάει και δεν χρειάζεται να βάλω πάνελ και σαχλαμάρες στον τοίχο και να παλεύω να βάλω κωδικό μια ώρα με πράγματα στα χέρια. 

 

αυτά είναι προσωπική άποψη με όσα έχω διαβάσει ως τώρα και χωρίς να είμαι ειδικός. 

ο ajax ειναι κορυφαιος παντως παιδια κ δουλευει αψογα..του ειχα βαλει κ τα wall switch στο κλιματιστικο,θερμοσυφωνα και σε κατι φωτα κ ηταν ακομα καλυτερος..εφαρμογη απιαστη κτλ κτλ... τωρα τα εβγαλα αυτα κ επειδη δεν τα χρησιμοποιω πλεον σκεφτομαι να τα πουλησω..αν καποιος ενδιαφερεται μου το λεει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, k_onstantinos είπε

Καλησπέρα, ετοιμάζομαι να βάλω συναγερμό στο σπίτι. Θα βάλω Paradox και ο εγκαταστάτης μου προτείνει το πληκτρολόγιο TM50 με την οθόνη. Το έχω δει σε φίλους και δε με εντυπωσίασε. Είχα παλιότερα ένα αντίστοιχο του K32+ και λέω να πάω σε αυτό, μου φαίνεται πιο γρήγορο να έχω κουμπιά απ' ότι οθόνη.

Δε με ενδιαφέρουν οι λειτουργίες προβολής φωτογραφίας κτλ, με ενδιαφέρει ο πίνακας να είναι πρακτικός και γρήγορος. Τι παραπάνω μπορεί να έχω αν πάω στον TM50;

Καλύτερα κουμπιά φίλε μου.

Από κριτικές έχω δει ότι το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο πάσχει λίγο σε χρόνους απόκρισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, bill999r είπε

Καλύτερα κουμπιά φίλε μου.

Από κριτικές έχω δει ότι το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο πάσχει λίγο σε χρόνους απόκρισης.

Καλησπέρα και το Paradox Κ35 είναι αρκετά γρήγορο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...