Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, k_onstantinos είπε

Καλησπέρα, ετοιμάζομαι να βάλω συναγερμό στο σπίτι. Θα βάλω Paradox και ο εγκαταστάτης μου προτείνει το πληκτρολόγιο TM50 με την οθόνη. Το έχω δει σε φίλους και δε με εντυπωσίασε. Είχα παλιότερα ένα αντίστοιχο του K32+ και λέω να πάω σε αυτό, μου φαίνεται πιο γρήγορο να έχω κουμπιά απ' ότι οθόνη.

Δε με ενδιαφέρουν οι λειτουργίες προβολής φωτογραφίας κτλ, με ενδιαφέρει ο πίνακας να είναι πρακτικός και γρήγορος. Τι παραπάνω μπορεί να έχω αν πάω στον TM50;

Καλησπερα φίλε μου . Το tm50 ή το Tm70 , λειτουργικά δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη διαφορά , εκτός του ότι μπορεί ο εγκατάστασης να βάλει σχέδια ή φωτογραφίες που θα αντιστοιχούν στις ζώνες που θα έχεις , ώστε όταν έχεις συναγερμό να μπορείς να δεις από που ακριβώς προέρχεται . Από εκεί και πέρα , όπως λέει και ο φίλος πιο πριν , όντως έχουν αργή απόκριση . Βασικά , θέλουν <<καλό >> πάτημα . Είναι θέμα ασφαλείας για να μην πατάς κατά λάθος κουμπιά . Φυσικά χρησιμεύει και σαν κορνίζα , μπορείς να βάλεις εξωτερικό θερμόμετρο κτλ . Αν θες ονομασία στις ζώνες πας σε κάτι τέτοιο ή σε k32 lcd . Διαφορετικα και με led θα είσαι μια χαρά . Επίσης υπάρχει και το K32 lx , το οποίο έχει και ενσωματωμένο πομποδέκτη για να χρησιμοποιείς χειριστήρια ασύρματα ;)

Επεξ/σία από thanos8527
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα πάω σε Κ32 ή Κ35, που τα έχω δοκιμάσει. Γρήγορα και αξιόπιστα.

Μια άλλη ερώτηση, μου είπε ένας εγκαταστάτης ότι με τον ΤΜ50 και ΤΜ70 είναι πολύ πιο εύκολο να ρυθμίσω εγώ ζώνες, να απομονώνω ραντάρ κτλ αν χρειαστεί. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Και κάτι τελευταίο, ξέρει κανείς μπας και η Paradox έχει αναφέρει κάποια υποστήριξη για Apple HomeKit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, k_onstantinos είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα πάω σε Κ32 ή Κ35, που τα έχω δοκιμάσει. Γρήγορα και αξιόπιστα.

Μια άλλη ερώτηση, μου είπε ένας εγκαταστάτης ότι με τον ΤΜ50 και ΤΜ70 είναι πολύ πιο εύκολο να ρυθμίσω εγώ ζώνες, να απομονώνω ραντάρ κτλ αν χρειαστεί. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Και κάτι τελευταίο, ξέρει κανείς μπας και η Paradox έχει αναφέρει κάποια υποστήριξη για Apple HomeKit;

Όντως στα touch είναι πιό εύκολο. Όσον αφορά το homekit, δεν έχει ανακοινωνθεί κάτι επίσημα, αλλά να ξέρεις οτι γενικότερα , απο άποψη ασφάλειας, η Paradox δεν θέλει να <<μπλέκονται>> άλλα συστήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_onstantinos είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα πάω σε Κ32 ή Κ35, που τα έχω δοκιμάσει. Γρήγορα και αξιόπιστα.

Μια άλλη ερώτηση, μου είπε ένας εγκαταστάτης ότι με τον ΤΜ50 και ΤΜ70 είναι πολύ πιο εύκολο να ρυθμίσω εγώ ζώνες, να απομονώνω ραντάρ κτλ αν χρειαστεί. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Και κάτι τελευταίο, ξέρει κανείς μπας και η Paradox έχει αναφέρει κάποια υποστήριξη για Apple HomeKit;

Έχω το tm 50 εδώ και 6 χρόνια.Δεν έχω κανένα πρόβλημα και συνηθίζεις πολύ γρήγορα το σύστημα αφής του αφού δεν είναι σαν iPad και πράγματι χρειάζεται λίγη πίεση.Πράγματι μπορείς πανεύκολα να απομονώνεις ζώνες κάτι που είναι πολύ χρήσιμο.Δεν ξέρω αν στο k35 γίνεται το ίδιο εύκολα μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας! 

Έχω τις εξείς 2 προσφορές. 

Sigma Αίολος Υβριδικό, μισά ασύρματα μισά ενσύρματα στα 680Ε

ΚΑΙ 

Sigma SPro 32, όλα ενσύρματα στα 600Ε. 

Το να είναι ενσύρματα, όπερ τρύπες κλπ δεν είναι πρόβλημα για μένα.

Εξοπλισμός 

4 επαφές 

1 εσωτερικό ραντάρ

1 εξωτερικό ραντάρ 

Σειρήνα εσωτερική - εξωτερική 

Πληκτρολόγιο και ο συναγερμός. 

 

Εγγυήσεις: Αίολος 6 χρόνια, SPro 10 χρόνια 

 

Στον Αίολο με εφαρμογή για κινητό, στον Sigma για εφαρμογή πάμε στα 700. Πράγμα που σκέφτομαι να μην προσθέσω. 

 

Τιμές με τοποθέτηση. 

 

Τείνω να διαλέξω την 2η. 

Γνώμες; 

Επεξ/σία από alagond3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alagond3 είπε

Καλησπέρα σας! 

Έχω τις εξείς 2 προσφορές. 

Sigma Αίολος Υβριδικό, μισά ασύρματα μισά ενσύρματα στα 680Ε

ΚΑΙ 

Sigma SPro 32, όλα ενσύρματα στα 600Ε. 

Το να είναι ενσύρματα, όπερ τρύπες κλπ δεν είναι πρόβλημα για μένα.

Εξοπλισμός 

4 επαφές 

1 εσωτερικό ραντάρ

1 εξωτερικό ραντάρ 

Σειρήνα εσωτερική - εξωτερική 

Πληκτρολόγιο και ο συναγερμός. 

 

Τείνω να διαλέξω την 2η. 

Γνώμες; 

Και ο υβριδικός καλός είναι αλλά απο την στιγμή που έχει τόσες λίγες ζώνες (6) πάρε τον  s-pro.

Εκτός και αν αργότερα αποφασίσεις να βάλεις παραπάνω ζώνες και δεν θέλεις να τραβήξεις καλώδια για να μην φαίνονται τότε αναγκαστικά πας στον υβριδικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, θέλω ακόμα μια μικρή βοήθεια απ' την ομάδα.

Σκέφτομαι να πάρω το Internet Module IP150 της Paradox για να τον ελέγχω από το κινητό.

Το έχει κανείς; Αξίζει τα λεφτά ή δεν έχει νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Άς θέσω και γώ τον δικό μου προβληματισμό, πήρα προσφορά από πιστοποιημένο εγκαταστάτη για αναβάθμιση του ήδη υπάρχοντος συστήματός μου σε κάτι πιο σύγχρονο και με περισσότερες δυνατότητες.

Έχουμε και λέμε, 

  1. Υβριδικός πίνακας με έως 32 ζώνες (μιλήσαμε για τον S-Pro)
  2. Πληκτρολόγιο της Sigma (μου έχει δώσει 4 επιλογές χωρίς καρταναγνώστη)
  3. Μαγνητικές επαφές ( 2 τεμάχια)
  4. Πλακέτα για τον απομακρυσμένο έλεγχο-χειρισμό του συστήματος μέσω application
  5. Μπαταρίες για το σύστημα (2 τεμάχια)
  6. Καλωδίωση για τον διαχωρισμό και την δημιουργία ξεχωριστών ζωνών 
  7. Παραμετροποίηση για την σωστή λειτουργία του νέου συστήματος

Εγγύηση 2 έτη για τα υλικά και 1 έτος για την εργασία.

Τιμή χωρίς φπα, 550,00€  

Πως σας φαίνεται η τιμή και γενικά το πακέτο ;

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, k_onstantinos είπε

Καλημέρα, θέλω ακόμα μια μικρή βοήθεια απ' την ομάδα.

Σκέφτομαι να πάρω το Internet Module IP150 της Paradox για να τον ελέγχω από το κινητό.

Το έχει κανείς; Αξίζει τα λεφτά ή δεν έχει νόημα;

Εφόσον θες να το ελέγχεις από το κινητό σου εννοείται . Υπόψιν ότι η εφαρυεχει μια μικρή ετήσια χρέωση ,περίπου 15 ευρώ αν θυμάμαι καλά . Μπορείς να ελέγξεις και pgm κτλ. Αν σε ενδιαφέρει έλεγχος μέσω gprs ,πας σε pcs250 ή κάτι παραπλήσιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/3/2021 στις 1:31 ΜΜ, sts4x4 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Άς θέσω και γώ τον δικό μου προβληματισμό, πήρα προσφορά από πιστοποιημένο εγκαταστάτη για αναβάθμιση του ήδη υπάρχοντος συστήματός μου σε κάτι πιο σύγχρονο και με περισσότερες δυνατότητες.

Έχουμε και λέμε, 

  1. Υβριδικός πίνακας με έως 32 ζώνες (μιλήσαμε για τον S-Pro)
  2. Πληκτρολόγιο της Sigma (μου έχει δώσει 4 επιλογές χωρίς καρταναγνώστη)
  3. Μαγνητικές επαφές ( 2 τεμάχια)
  4. Πλακέτα για τον απομακρυσμένο έλεγχο-χειρισμό του συστήματος μέσω application
  5. Μπαταρίες για το σύστημα (2 τεμάχια)
  6. Καλωδίωση για τον διαχωρισμό και την δημιουργία ξεχωριστών ζωνών 
  7. Παραμετροποίηση για την σωστή λειτουργία του νέου συστήματος

Εγγύηση 2 έτη για τα υλικά και 1 έτος για την εργασία.

Τιμή χωρίς φπα, 550,00€  

Πως σας φαίνεται η τιμή και γενικά το πακέτο ;

  

Ο s-pro δεν είναι υβριδικός, βασικά γίνετε υβριδικός προσθέτοντας έναν δέκτη, σου είπε οτι είναι μέσα στον πίνακα αυτός ο δέκτης ή θα τον βάλει έξτρα?

682 με το φπα, πολλά σου είπε, πάρε προσφορά και απο άλλον για τον συγκεκριμένο συναγερμό.

Αν στη τιμή σου έχει και τον δέκτη για τα ασύρματα περιφερειακά τότε καλούτσικη είναι η τιμή.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, pavloa είπε

Ο s-pro δεν είναι υβριδικός, βασικά γίνετε υβριδικός προσθέτοντας έναν δέκτη, σου είπε οτι είναι μέσα στον πίνακα αυτός ο δέκτης ή θα τον βάλει έξτρα?

682 με το φπα, πολλά σου είπε, πάρε προσφορά και απο άλλον για τον συγκεκριμένο συναγερμό.

Αν στη τιμή σου έχει και τον δέκτη για τα ασύρματα περιφερειακά τότε καλούτσικη είναι η τιμή.

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχουμε κάνει καμία συζήτηση για ασύρματα περιφερειακά και είναι κάτι που δεν επιθυμώ και γω, καθώς προτιμώ την ενσύρματη σύνδεση των περιφερειακών εφόσον υπάρχουν ήδη οι καλωδιώσεις στο χώρο.

 

Επεξ/σία από sts4x4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sts4x4 είπε

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχουμε κάνει καμία συζήτηση για ασύρματα περιφερειακά και είναι κάτι που επιθυμώ και γω, καθώς προτιμώ την ενσύρματη σύνδεση των περιφερειακών εφόσον υπάρχουν ήδη οι καλωδιώσεις στο χώρο.

 

Οπότε ρώτα τον αν σου έχει στην τιμή τον ασύρματο δέκτη, αν τον έχει πες του να το αφαιρέσει, οι πίνακες s-pro έρχονται χωρίς τον δέκτη, δεν και στο λινκ https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πίνακες-s-pro/S-PRO-32
Ο δέκτης αν θυμάμαι καλά πριν λίγους μήνες που το είχα ψάξει, κοστίζει γύρο στα 60-70 ευρώ.

Noμίζω οτι τσιμπάει στην τιμή. Κάνε και αλλού μια ερώτηση για τα ίδια ακριβώς που σου πρότειναν για να συγκρίνεις τις τιμές. Αν θες πάρε ενα τηλ στην sigma πες σε ποια περιοχή είσαι για να σου προτείνουν κάποιον εγκαταστάτη.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pavloa είπε

Οπότε ρώτα τον αν σου έχει στην τιμή τον ασύρματο δέκτη, αν τον έχει πες του να το αφαιρέσει, οι πίνακες s-pro έρχονται χωρίς τον δέκτη, δεν και στο λινκ https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πίνακες-s-pro/S-PRO-32
Ο δέκτης αν θυμάμαι καλά πριν λίγους μήνες που το είχα ψάξει, κοστίζει γύρο στα 60-70 ευρώ.

Noμίζω οτι τσιμπάει στην τιμή. Κάνε και αλλού μια ερώτηση για τα ίδια ακριβώς που σου πρότειναν για να συγκρίνεις τις τιμές. Αν θες πάρε ενα τηλ στην sigma πες σε ποια περιοχή είσαι για να σου προτείνουν κάποιον εγκαταστάτη.

Η αλήθεια είναι ότι και μένα μου χτύπησε κάπως η τιμή, περίμενα ότι θα είναι αρκετά χαμηλότερη.

Η δική σου εκτίμηση σχετικά με την τιμή με βάσει την προσφορά, ποιά είναι;

Θα με βοηθούσε να έχω μια τάξη μεγέθους για να διαπιστώσω εάν ευθυγραμμίζεται με την δική μου αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, sts4x4 είπε

Η αλήθεια είναι ότι και μένα μου χτύπησε κάπως η τιμή, περίμενα ότι θα είναι αρκετά χαμηλότερη.

Η δική σου εκτίμηση σχετικά με την τιμή με βάσει την προσφορά, ποιά είναι;

Θα με βοηθούσε να έχω μια τάξη μεγέθους για να διαπιστώσω εάν ευθυγραμμίζεται με την δική μου αίσθηση.

Έχω και εγώ τον s-pro 32 στο σπίτι μου και με όσα έχω βάλει που βγήκε γύρο στα 1000-1200 ευρώ μέσα σε 4 χρόνια (εγώ τα έχω περάσει όλα επειδή πιάνουν τα χέρια μου και μου αρέσει να ασχολούμαι)

Πριν 8-10 μήνες έβαλα στην αδερφή μου τον ίδιο συναγερμό s-pro 32 (εγκατάσταση δικιά μου) , αγόρασα απο κατάστημα (επαγγελματία) τον πίνακα s-pro 32 , το πληκτρολόγιo Proteus/w και το ixion ip/c γύρο στα 260-270 ευρώ, μετά απο skroutz αγόρασα τα υπόλοιπα, σειρήνα την sigma venus στα 55 ευρώ, 2 μπαταρίες στα 30 ευρώ, ρανταράκια κτλ. και την καλωδίωση που αυτό δεν μπορείς να το υπολογίσεις επειδή είναι ανάλογα τι καλώδιο θα βάλεις, πόσα μέτρα και  με πόσους αγωγούς θα έχει το καθένα. Tώρα δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει οι τιμές. (οι τιμές που είπα είναι με το φπα)

Επίσης πληκτρολόγιο εγώ εβαλα το proteus 80 ευρώ, τα άλλα που σου πρότεινε δεν ξέρω τι τιμές έχουν, επίσης το ixion ip βγαίνει σε 3 εκδόσεις, ixion ip, ixion ip/g, ixion ip/c και έχουν διαφορετικές τιμές, αν θυμάμαι το ixion ip/c στα 50-60 ευρώ και το ixion ip/g στα 130-140, αυτός ποιο σου έβαλα στο πακέτο που σου πρότεινε? Αν σου έβαλε το ixion ip/g στα 130-140 ευρώ τότε είναι καλούτσικη η τιμή στο σύνολο.

Οι μαγνητικές επαφές είναι φθηνές γύρο στα 2-3 ευρώ η μία.

Και μετά είναι η εργασία και η παραμετροποίηση πόσο θα σου πάρει.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα στοιχεία της προσφοράς του βλέπω ότι τα προτεινόμενα πληκτρολόγια είναι το Proteus/w αλλά και το Apollo plus.

Επίσης, έγινε συζήτηση για το κέντρο λήψεως σημάτων, οπότε υποθέτω ότι θα έχει συμπεριλάβει στην τιμή και κάποιο από τα ixion ip/c ή ixion ip/g.

Από κει και πέρα, εγώ δεν θα χρειαστώ σειρήνες εφόσον έχω ήδη με το υπάρχον σύστημα μου.

Μπαταρίες δύο όπως προανέφερα και αντικατάσταση 2 παλαιών μαγνητικών επαφών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...