Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/3/2021 στις 8:49 ΜΜ, thanos8527 είπε

Εφόσον θες να το ελέγχεις από το κινητό σου εννοείται . Υπόψιν ότι η εφαρυεχει μια μικρή ετήσια χρέωση ,περίπου 15 ευρώ αν θυμάμαι καλά . Μπορείς να ελέγξεις και pgm κτλ. Αν σε ενδιαφέρει έλεγχος μέσω gprs ,πας σε pcs250 ή κάτι παραπλήσιο 

το εχω και εγω. οτι ειπε ο απο πανω. δεν μετανιωσα που τον εβαλα. βολικο αρκετα με αξιοπρεπη εφαρμογη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, sts4x4 είπε

Από τα στοιχεία της προσφοράς του βλέπω ότι τα προτεινόμενα πληκτρολόγια είναι το Proteus/w αλλά και το Apollo plus.

Επίσης, έγινε συζήτηση για το κέντρο λήψεως σημάτων, οπότε υποθέτω ότι θα έχει συμπεριλάβει στην τιμή και κάποιο από τα ixion ip/c ή ixion ip/g.

Από κει και πέρα, εγώ δεν θα χρειαστώ σειρήνες εφόσον έχω ήδη με το υπάρχον σύστημα μου.

Μπαταρίες δύο όπως προανέφερα και αντικατάσταση 2 παλαιών μαγνητικών επαφών.

Τα πληκτρολόγια που δέχεται ο s-pro είναι αυτά https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πληκτρολόγια-s-pro το apollo plus που σου είπε δεν πρέπει να το δέχεται ο s-pro είναι μόνο για τον πίνακα apollo. 

Ο συναγερμός συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή και μπορεί αν σε παίρνει τηλ  στα τηλέφωνα που έχει καταχωρίσει σε περίπτωση συναγερμού.

Τώρα για το κέντρο μπορείς να συνδεθείς με δύο τρόπους:

Συνδέεις τον συναγερμό με την τηλεφωνική γραμμή και σε περίπτωση που χτυπήσει ο συναγερμός να ειδοποιεί το κέντρο αλλά και εσένα στα τηλ που θα έχεις δηλώσει.

Αν βάλεις το ixion ip τότε το κέντρο θα δέχεται μέσω ιντερνετ κάθε 2 λεπτά (ο χρόνος ρυθμίζεται) σήμα απο τον συναγερμό ότι όλα είναι εντάξει, αν περάσουν τα 2 λεπτά και δεν λάβει σήμα τότε σε ειδοποιούν ότι κάτι έχει γίνει, επίσης μέσω εφαρμογής θα σου έρχεται ειδοποίηση, θα μπορείς να διαχειρίζεσαι και τον πίνακα.

Το ixion ip δουλεύει και χωρίς να το συνδέσεις με το κέντρο, απλά του δίνεις ιντερνετ και έτσι θα μπορείς να διαχειρίζεσαι τον πίνακα και να σου έρχονται ειδοποιήσεις.

Κάνε και μια ερώτηση σε ποιο απο τα δυο θα σε συνδέσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, pavloa είπε

Τα πληκτρολόγια που δέχεται ο s-pro είναι αυτά https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πληκτρολόγια-s-pro το apollo plus που σου είπε δεν πρέπει να το δέχεται ο s-pro είναι μόνο για τον πίνακα apollo. 

Ο συναγερμός συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή και μπορεί αν σε παίρνει τηλ  στα τηλέφωνα που έχει καταχωρίσει σε περίπτωση συναγερμού.

Τώρα για το κέντρο μπορείς να συνδεθείς με δύο τρόπους:

Συνδέεις τον συναγερμό με την τηλεφωνική γραμμή και σε περίπτωση που χτυπήσει ο συναγερμός να ειδοποιεί το κέντρο αλλά και εσένα στα τηλ που θα έχεις δηλώσει.

Αν βάλεις το ixion ip τότε το κέντρο θα δέχεται μέσω ιντερνετ κάθε 2 λεπτά (ο χρόνος ρυθμίζεται) σήμα απο τον συναγερμό ότι όλα είναι εντάξει, αν περάσουν τα 2 λεπτά και δεν λάβει σήμα τότε σε ειδοποιούν ότι κάτι έχει γίνει, επίσης μέσω εφαρμογής θα σου έρχεται ειδοποίηση, θα μπορείς να διαχειρίζεσαι και τον πίνακα.

Το ixion ip δουλεύει και χωρίς να το συνδέσεις με το κέντρο, απλά του δίνεις ιντερνετ και έτσι θα μπορείς να διαχειρίζεσαι τον πίνακα και να σου έρχονται ειδοποιήσεις.

Κάνε και μια ερώτηση σε ποιο απο τα δυο θα σε συνδέσει.

 

Μιλήσαμε για σύνδεση στο κέντρο με αποστολή και λήψη τέστ προς το κέντρο, μου το αναφέρει και στην προσφορά του, οπότε λογικά μιλάμε για το ixion ip.

Το πληκτρολόγιο PROTEUS/W που υπάρχει στην προσφορά του και με καλύπτει.

Για την τιμή πώς το βλέπεις τελικά, με βάσει αυτά που έχουμε πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sts4x4 είπε

Μιλήσαμε για σύνδεση στο κέντρο με αποστολή και λήψη τέστ προς το κέντρο, μου το αναφέρει και στην προσφορά του, οπότε λογικά μιλάμε για το ixion ip.

Το πληκτρολόγιο PROTEUS/W που υπάρχει στην προσφορά του και με καλύπτει.

Για την τιμή πώς το βλέπεις τελικά, με βάσει αυτά που έχουμε πει;

Ιxion ip υπάρχουν 3 και θα τα δεις εδώ https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/tcp-ip-interfaces-s-pro

Βασικά δεν έχουν στην σελίδα του το ixion ip/g που είναι και το πιο ακριβό. 130-140 ευρώ

Και τα 3 την ίδια δουλειά κάνουν απλά το ixion ip/g μπορείς να βάλεις και κάρτα sim αλλά να το έχεις και με το ιντερνετ του σπιιτού.

Με αυτά που είπαμε εγώ νομίζω οτι είναι τσιμπιμένη η τιμή. Ψάξε ή πάρε τηλ στην sigma να σου δώσουν κάποιο τηλ από άλλον επαγγελματία να σου κάνει και αυτός μια προσφορά με τα ίδια που σου είπε και ο προηγούμενος και μετά συγκρίνεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, pavloa είπε

Ιxion ip υπάρχουν 3 και θα τα δεις εδώ https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/tcp-ip-interfaces-s-pro

Βασικά δεν έχουν στην σελίδα του το ixion ip/g που είναι και το πιο ακριβό. 130-140 ευρώ

Και τα 3 την ίδια δουλειά κάνουν απλά το ixion ip/g μπορείς να βάλεις και κάρτα sim αλλά να το έχεις και με το ιντερνετ του σπιιτού.

Με αυτά που είπαμε εγώ νομίζω οτι είναι τσιμπιμένη η τιμή. Ψάξε ή πάρε τηλ στην sigma να σου δώσουν κάποιο τηλ από άλλον επαγγελματία να σου κάνει και αυτός μια προσφορά με τα ίδια που σου είπε και ο προηγούμενος και μετά συγκρίνεις. 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου, θα το ψάξω περισσότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση σχετικα με τον συναγερμο της Ajax και συγκεκριμενα τον αισθητηρα της πορτας.

Πρεπει τα 2 μερη του αισθητηρα να ειναι στην ευθεια? Ρωταω γιατι η πορτα εξεχει μερικα εκατοστα απο την κασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Μια ερωτηση σχετικα με τον συναγερμο της Ajax και συγκεκριμενα τον αισθητηρα της πορτας.

Πρεπει τα 2 μερη του αισθητηρα να ειναι στην ευθεια? Ρωταω γιατι η πορτα εξεχει μερικα εκατοστα απο την κασα.

Αν βαλεις τον μεγαλο μαγνητη ξεκιναει να σου δινει αλαρμ στα 2 εκατοστα ενω αν βαλεις τον μικρο μαγνητη δινει στο 1 εκατοστο.

image.png.29f6bafd2618540901288b5f2ec4bfb9.png

https://ajax.systems/products/doorprotect/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Αν βαλεις τον μεγαλο μαγνητη ξεκιναει να σου δινει αλαρμ στα 2 εκατοστα ενω αν βαλεις τον μικρο μαγνητη δινει στο 1 εκατοστο.

image.png.29f6bafd2618540901288b5f2ec4bfb9.png

https://ajax.systems/products/doorprotect/

Χμμ τοτε μαλλον δεν θα ταιριαζει στην πορτα μου ε?

 

IMG_1396.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. 

Διάβασα αρκετές σελίδες στο thread (ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί συμφορουμίτες που το κατέχουν το σπορ) και ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μένω σε σχετικά νέα πολυκατοικία (ενοίκιο), που έχει κάμερες, καταγραφικό και ασφαλείας στην είσοδο. Μένω στον δεύτερο όροφο (χωρίς να γειτνιάζει με άλλα μπαλκόνια, θέλει δηλαδή καλό spiderman για να το κάνει). Παρά ταύτα, θα ήθελα κάτι λάιτ για να είμαι σίγουρος. Καθώς το μπάτζετ είναι μικρό, δεν υπάρχει κάτι αξιόπιστο για μια ip κάμερα ή αισθητήρα/ες + μια ξεχωριστή (δυνατή) σειρήνα που να συνδέεται στο σύστημα;

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mια τεχνικη ερωτηση για οποιον γνωρίζει.

Ηρθαν, άλλαξαν μπαταρίες, έκαναν το οποιο σερβις.

Η σειρήνα ομως εξω, ενω ειχε 2 φωτάκια να ανάβοσβηνουν συνεχώς το ενα δεξιά, το άλλο αριστερά, τωρα αναβοσβηνει μονο το ένα.

Γιατι ρωτάω εσας; Διοτι δεν μπορω να συννενοηθω με τον τεχνικό. 

Η σειρήνα ειναι τέτοιου τυπου

Spoiler

0100_7362_sirpl.jpg

 

Επεξ/σία από gas7777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2021 στις 12:13 ΜΜ, gas7777 είπε

Mια τεχνικη ερωτηση για οποιον γνωρίζει.

Ηρθαν, άλλαξαν μπαταρίες, έκαναν το οποιο σερβις.

Η σειρήνα ομως εξω, ενω ειχε 2 φωτάκια να ανάβοσβηνουν συνεχώς το ενα δεξιά, το άλλο αριστερά, τωρα αναβοσβηνει μονο το ένα.

Γιατι ρωτάω εσας; Διοτι δεν μπορω να συννενοηθω με τον τεχνικό. 

Η σειρήνα ειναι τέτοιου τυπου

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

0100_7362_sirpl.jpg

 

Η φώτο δεν φαίνεται.

Αν είναι απλές λάμπες τότε μπορεί να κάηκε η μια, αν είναι led τότε μπορεί το κύκλωμα να έπαθε κάτι ή μπορεί κάποιο καλώδιο να κουνήθηκε, επίσης υπάρχει περίπτωση να έφυγε απο τον προγραμματισμό της, μερικές σειρήνες έχουν δυνατότητα προγραμματισμού των led.

Ο τεχνικός τι σου είπε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pavloa είπε

Η φώτο δεν φαίνεται.

Αν είναι απλές λάμπες τότε μπορεί να κάηκε η μια, αν είναι led τότε μπορεί το κύκλωμα να έπαθε κάτι ή μπορεί κάποιο καλώδιο να κουνήθηκε, επίσης υπάρχει περίπτωση να έφυγε απο τον προγραμματισμό της, μερικές σειρήνες έχουν δυνατότητα προγραμματισμού των led.

Ο τεχνικός τι σου είπε?

Ο τεχνικός είναι ένα αδιάφορο παιδαρελι που λέει ότι έχει καει ένα led λαμπάκι στον πίνακα. Άσχετο δηλαδή 

Του λέω έξω είναι το πρόβλημα όχι μέσα και πρότεινε αλλαγή πίνακα.

Δυστυχώς δε μπορώ να πετύχω άλλον τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gas7777 είπε

Ο τεχνικός είναι ένα αδιάφορο παιδαρελι που λέει ότι έχει καει ένα led λαμπάκι στον πίνακα. Άσχετο δηλαδή 

Του λέω έξω είναι το πρόβλημα όχι μέσα και πρότεινε αλλαγή πίνακα.

Δυστυχώς δε μπορώ να πετύχω άλλον τεχνικό.

Καλημερα, αν η εξ/κη σου σειρήνα ειναι σαν και αυτη, ειναι σύνηθες πρόβλημα να χαλάει το ενα απο τα 2 LED. Ο λόγος δεν ειναι το ιδιο το LED (δεν καίγεται) άλλα το κυκλωμα που εχει για την εναλλαγή των 2 (flasher). Ισως οταν άνοιξε την σειρήνα για να αλλάξει μπαταριά πίεσε και στράβωσε το LED και αν αυτο ειχε καποια ψυχρή κόλληση να μην λειτουργεί. Περα απο το οπτικο δεν επηρεάζει την λειτουργία της σειρήνας. Εγω ειχα επισκευάσει το πλακετακι αυτο,  αλλα δεν χρειάζεται να μπεις στον κοπο εχει ανταλλακτικό πολύ φθηνο ειναι, αρκει να μας πεις τι σειρήνα εχεις. Δεν εχει σχέση ο πινάκας με τα LED.

Πετρος

bs-1-exoteriki-seirina-synagermoy-120db-me-flas--11265-800x800.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καλημερα, αν η εξ/κη σου σειρήνα ειναι σαν και αυτη, ειναι σύνηθες πρόβλημα να χαλάει το ενα απο τα 2 LED. Ο λόγος δεν ειναι το ιδιο το LED (δεν καίγεται) άλλα το κυκλωμα που εχει για την εναλλαγή των 2 (flasher). Ισως οταν άνοιξε την σειρήνα για να αλλάξει μπαταριά πίεσε και στράβωσε το LED και αν αυτο ειχε καποια ψυχρή κόλληση να μην λειτουργεί. Περα απο το οπτικο δεν επηρεάζει την λειτουργία της σειρήνας. Εγω ειχα επισκευάσει το πλακετακι αυτο,  αλλα δεν χρειάζεται να μπεις στον κοπο εχει ανταλλακτικό πολύ φθηνο ειναι, αρκει να μας πεις τι σειρήνα εχεις. Δεν εχει σχέση ο πινάκας με τα LED.

Πετρος

 

Πέτρο σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θέλω να φαινεται οκ περισσότερο για λόγους ασφάλειας. Δεν θα θελα δηλαδη να θεωρησει κάποιος οτι κάτι δεν λειτουργει σωστά και να μπει στη διαδικασία να κάνει ζημιά στην οικία.

Η σειρήνα ειναι ακριβως τέτοιου τυπου που εχεις στη φωτο.

Επεξ/σία από gas7777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gas7777

Παρακαλώ.

Γύρω στα 3 ευρώ έχει καινούριο το πλακετακι με 2 LED και υπάρχει και με 4 LED γύρω στα 4 - 4,5 ευρώ. Ταιριάζει στις περισσότερες σειρήνες αυτού του τύπου, ενω υπάρχει και universal που μπαίνει (σχεδόν) σε όλες τις σειρήνες.

Εγω εχω μια εξ/κη σειρήνα της PARADOX από τις παλαιές που δεν είχαν τοτε LED. (Απο εν/ση ήχου σκοτώνει..) Πήρα ενα universal (δες φωτο) και έβαλα και ολα καλα. Κανει ενα effect σαν το αμάξι (ΚΙΤ) του ιππότη της άσφαλτου 😂

ΥΓ. Δεν θεωρώ οτι ο διαρρήκτης αν θελει να κάνει κάτι στην οικία θα λάβει υπόψη του για το αν ανάβει το ενα led στην εξ. σου σειρήνα η τα 2.

Capture.JPG

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...