Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτασε ο καιρός της μετακόμισης και δεν ξέρω τι ακριβώς βολεύει περισσότερο να κάνουν έμε των συναγερμό που έχουμε τοποθετήσει στο σπίτι που θα αφήσουμε.
Ο συναγερμος είναι paradox sp 5500 με 3 ρανταρ και 7 ζώνες αν δεν κανω λάθος, με παγιδες σε παράθυρα, πόρτες, παντζούρια, 13 αν δεν κάνω λάθος. Απο εκεί και έπειτα το νέο σπίτι δεν έχει εγκατάσταση για συναγερμό, και σκέφτομαι κατά πόσο συμφέρει να τον απεγκαταστήσουμε απο εδώ και να τοποθετηθεί στο νέο σπίτι, που σίγουρα θα χρειαστει ασύρματα ρανταρ και τις ανάλογες προσθήκες στην κεντρική μονάδα, ή αν μπορεί να πωληθεί όπως είναι και να πάμε απο την αρχή σε καινούργιο συστημα φυσικά με ασύρματες παγίδες, ρανταρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ο SP5500 εχει 5 ζώνες οπου μπορεί να γινει 10 με διπλασιασμό και +ζωνη πληκτρολογίου = 11 τελικές ζώνες. Μπορείς να ξηλώσεις μόνο τον πινάκα και το πληκτρολόγιο αφήνοντας ολα τα άλλα (ραντάρ,παγίδες, εκτος αν τα ραντάρ ειναι PIR/MICROWAVE παρε και αυτα ειναι ακριβά..) αντε να πάρεις και την εξ/κη σειρήνα αν είναι καμιά ακριβή, αν ειναι σαν και αυτής την φώτο που εχω βάλει σε μερικά ποστ ποιο πίσω, αστην δεν εχει μεγάλη αξια..

Στο νεο σπίτι αφού δεν έχεις καλωδιωσεις βάζεις το Paradox RTX3 και τον μετατρέπεις σε ασύρματο.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, johnyboy είπε

στα μπάνια βάζετε motion sensor ή δεν χρειάζεται? 

Αν εχει παραθυρο βαζεις μια επαφη και εισαι οκ. Motion Sensor νομιζω ειναι too much και θα εχεις και false alarm λογικα με την θερμοκρασια κλπ.

Επεξ/σία από vforvaggelis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Αν εχει παραθυρο βαζεις μια επαφη και εισαι οκ. Motion Sensor νομιζω ειναι too much και θα εχεις και false alarm λογικα με την θερμοκρασια κλπ.

έχει παράθυρο ναι αλλά είναι μεγάλο, 60 πλάτος και 160 ύψος και σκέφτομαι ότι αν κόψει κάποιος το τζάμι και μπει μέσα δεν θα παίξει ποτέ. 

 

επίσης 2ο όροφο που έχει κάποιος πρόσβαση με σκάλα, βάζουμε σενσορ ή είναι υπερβολή? 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

έχει παράθυρο ναι αλλά είναι μεγάλο, 60 πλάτος και 160 ύψος και σκέφτομαι ότι αν κόψει κάποιος το τζάμι και μπει μέσα δεν θα παίξει ποτέ. 

 

επίσης 2ο όροφο που έχει κάποιος πρόσβαση με σκάλα, βάζουμε σενσορ ή είναι υπερβολή? 

Μέσα στο μπάνιο δεν θα συνιστούσα να βάλεις ραντάρ, σίγουρα θα σου δώσει ψευδοσυναγερμό, μπορείς όχι αμέσως αλλά κάποια στιγμή από την αλλαγή της θερμοκρασίας και τους υδρατμούς σίγουρα θα δώσει.

Μαγνητική επαφή επίσης δεν θα το συνιστούσα από την στιγμή που είναι μεγάλο το παράθυρο.

Το παράθυρο του μπάνιου βλέπει σε μπαλκόνι ή στον ακάλυπτο?

Δες λίγο την λύση για εξωτερικό ραντάρ κουρτίνα. Το βάζεις εξωτερικά στην πάνω μεριά του παραθύρου και το καλύπτει όλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pavloa είπε

Μέσα στο μπάνιο δεν θα συνιστούσα να βάλεις ραντάρ, σίγουρα θα σου δώσει ψευδοσυναγερμό, μπορείς όχι αμέσως αλλά κάποια στιγμή από την αλλαγή της θερμοκρασίας και τους υδρατμούς σίγουρα θα δώσει.

Μαγνητική επαφή επίσης δεν θα το συνιστούσα από την στιγμή που είναι μεγάλο το παράθυρο.

Το παράθυρο του μπάνιου βλέπει σε μπαλκόνι ή στον ακάλυπτο?

Δες λίγο την λύση για εξωτερικό ραντάρ κουρτίνα. Το βάζεις εξωτερικά στην πάνω μεριά του παραθύρου και το καλύπτει όλο.

ειναι ισόγειο οπότε έχει πρόσβαση από την αυλή. η κουρτίνα του ajax δεν είναι για έξω. το εξωτερικό ραντάρ θα πιάνει και τους γείτονες στο συγκεκριμένο σημείο. Η κουρτίνες θα ήταν η καλύτερη λύση αλλά του ajax δεν είναι για έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, johnyboy είπε

ειναι ισόγειο οπότε έχει πρόσβαση από την αυλή. η κουρτίνα του ajax δεν είναι για έξω. το εξωτερικό ραντάρ θα πιάνει και τους γείτονες στο συγκεκριμένο σημείο. Η κουρτίνες θα ήταν η καλύτερη λύση αλλά του ajax δεν είναι για έξω. 

Αα τον ajax έχεις?σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω, καλύτερα να σου πει κάποιος που ξέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pavloa είπε

Αα τον ajax έχεις?σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω, καλύτερα να σου πει κάποιος που ξέρει. 

θα σου πω πως το έχω στο νου μου. το σπίτι είναι 2οροφο με πρόσβαση στον 2ο από κάποια σημεία αν σκαρφαλώσεις και μεγάλη αυλή περιμετρικά. θα υπάρχουν κάμερες χωρίς νεκρά σημεία. 

περιμετρικά εξωτερικά 5 outdoor motion sensor (τελικά ρυθμίζουν οπότε δεν θα πιάνουν πέρα από τα όρια του σπιτιού), motion sensor σε κάθε δωμάτιο πάνω και κάτω συν στους διαδρόμους και σκάλα που έχει παράθυρα. οπότε και να μην πιάσει ένα εξωτερικό σενσορ να πιάσει σίγουρα το εσωτερικό. Απλά δεν ξέρω αν είναι υπερβολικά όλα αυτά και δεν χρειάζονται ή είναι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

Έχω ένα συναγερμό Crow runner 8 

Άλλαξα σπίτι και το κόστος εγκατάστασης είναι δυσβάσταχτο. 

Θέλω να το εγκαταστήσω προγραμματίσω μόνος μου.

Πιάνουν τα χέρια μου και είμαι software engineer στο επάγγελμα. (απλά εννοώ ότι ξέρω από πρόγραμματα και γνκ μελέτη)

Έχει κάνει κάτι κάποιος μόνος του? Έχει παγίδες? Είμαι διατεθειμένος να διαβάσω όσο χρειαστεί. Τι πρέπει να προσέξω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Χτίζω σπίτι και παρατήρησα ότι ο ηλεκτρολόγος μου έβαλε το καλώδιο του ραντάρ ακριβώς πάνω από το σημείο που θα βάλω ένα μεγάλο καλοριφέρ.

Ερώτηση 1η: Είναι ανάγκη να τον βάλω να το μετακινήσει, ή υπάρχουν τύποι ραντάρ που να μην επηρεάζονται από το καλοριφέρ; Εννοείται ότι δεν θέλω να το πληρώσω ακριβά.

Ερώτηση 2η: Υπάρχει πρόβλημα αν μετακινήσω το ραντάρ και έχει στο οπτικό του πεδίο άλλο καλοριφέρ;

Ερώτηση 3η: Στο σπίτι που μένω τώρα έχω συναγερμό της paradox και δουλεύει άψογα, θέλω να πάρω την ίδια μάρκα πάλι. Ποια εξαρτήματα μου προτείνετε για σπίτι με 8 ανοίγματα και 4 ραντάρ;

Επεξ/σία από andreasl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, andreasl είπε

Καλησπέρα! Χτίζω σπίτι και παρατήρησα ότι ο ηλεκτρολόγος μου έβαλε το καλώδιο του ραντάρ ακριβώς πάνω από το σημείο που θα βάλω ένα μεγάλο καλοριφέρ. Είναι ανάγκη να τον βάλω να το μετακινήσει, ή υπάρχουν τύποι ραντάρ που να μην επηρεάζονται από το καλοριφέρ; Εννοείται ότι δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία.

Θέλω επίσης να ρωτήσω και το εξής: Στο σπίτι που μένω τώρα έχω συναγερμό της paradox και δουλεύει άψογα, θέλω να πάρω την ίδια μάρκα πάλι. Ποια εξαρτήματα μου προτείνετε για σπίτι με 8 ανοίγματα και 4 ραντάρ;

Τα εσωτερικά ρανταρ δεν πρέπει να τοποθετούνται πάνω απο σώματα, δίπλα απο παράθυρα, σε σημεία που το χτυπάει ο ήλιος. Επίσης να προσέξεις την διαρύθμιση του σπιτιού, για παράδειγμα μπορεί να έχεις το ρανταρ σε ένα σημείο και απο δίπλα να βάλεις έπιπλο ή κάτι άλλο και έτσι δεν θα μπορεί να καλύψει όλο τον χώρο.

Δες την φώτο,

Σ.jpg

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pavloa είπε

Τα εσωτερικά ρανταρ δεν πρέπει να τοποθετούνται πάνω απο σώματα, δίπλα απο παράθυρα, σε σημεία που το χτυπάει ο ήλιος.

Δες την φώτο,

Σ.jpg

Πόση απόσταση μπορεί να έχει από παράθυρο ή από σώμα καλοριφέρ για να είμαστε ασφαλείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, andreasl είπε

Πόση απόσταση μπορεί να έχει από παράθυρο ή από σώμα καλοριφέρ για να είμαστε ασφαλείς;

Πιο δίπλα από το σωμα να είναι δεν πειράζει. Ακριβώς από πάνω πειράζει επειδή ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω  θα το μπερδεύει και θα σου δώσει συναγερμό. Εγώ στο σπίτι μου το έχω στο ένα μέτρο πιο δίπλα από το σώμα. 7 χρόνια τώρα ποτέ δεν έδωσε συναγερμό.

Επίσης στα παράθυρα δεν πρέπει να είναι ακριβώς δίπλα για μην δώσει συναγερμό από ρεύμα αέρα. Υπολόγισε το γύρο στο ένα με ενάμιση μέτρο πιο δίπλα. 

Αυτά που σου λέω είναι με την εμπειρία που έχω στο δικό μου σπίτι και με όσα έχω διαβάσει.

Καλύτερα φώναξε ένα επαγγελματία να δει τον χώρο και να σου πει ππου ακριβώς να πέρασε τα καλώδια ο ηλεκτρολόγος. Πες του να έρθει να σου κάνει και καλά μια προσφορά για συναγερμό αλλιώς αν του πεις να έρθει μόνο για τα καλώδια σιγά μην έρθει.

αν θες ρίξε μια ματιά εδώ μήπως Μπρουκ να σε βοηθήσουν περισσότερο. https://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=341

 

Στις 7/4/2021 στις 2:59 ΠΜ, drago21n είπε

Καλησπέρα σας

Έχω ένα συναγερμό Crow runner 8 

Άλλαξα σπίτι και το κόστος εγκατάστασης είναι δυσβάσταχτο. 

Θέλω να το εγκαταστήσω προγραμματίσω μόνος μου.

Πιάνουν τα χέρια μου και είμαι software engineer στο επάγγελμα. (απλά εννοώ ότι ξέρω από πρόγραμματα και γνκ μελέτη)

Έχει κάνει κάτι κάποιος μόνος του? Έχει παγίδες? Είμαι διατεθειμένος να διαβάσω όσο χρειαστεί. Τι πρέπει να προσέξω? 

Να σε βοηθήσω δεν μπορώ επειδή δεν ξέρω την λειτουργία του συγκεκριμένου συναγερμού. Ρίξε μια ματιά μήπως βρεις πληροφορίες. εδώ https://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=341

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, andreasl είπε

Πόση απόσταση μπορεί να έχει από παράθυρο ή από σώμα καλοριφέρ για να είμαστε ασφαλείς;

Οτι σου έγραψε ο Παύλος και απλα να προσθέσω οτι αν θελεις να μην εχεις προβλήματα ποτε με εσωτερικά ρανταρ να παρεις PIR/MICROWAVE αντι για σκέτο υπέρυθρο (PIR). Εγω εχω της Bosch (Tri-Tech) πάνω απο 10 χρονιά ουτε μια φορα δεν είχα ψευδή συναγερμό. Ειναι ακριβά αλλα οτι πληρώνεις παίρνεις. 

images.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...