Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ζω Κύπρο σε διαμέρισμα 1ου ορόφου και αποφάσισα κι εγώ να βάλω συναγερμό.

Η εταιρία από την οποία πήρα προσφορά βάζει συστήματα της Crow. Ο άνθρωπος που ήρθε να δει το χώρο πρότεινε ασύρματο σύστημα με GSM, 1 σειρήνα, 3 ραντάρ εσωτερικά που να πιάνουν όλους τους χώρους (2 δωμάτια και σαλόνι), και μια επαφή μόνο στην εξώπορτα. Στα παραπάνω ζήτησα και 2 ανιχνευτές-κουρτίνα για τα 2 μπαλκόνια. Συνολικό κόστος 700+ΦΠΑ.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι το οποίο ίσως να μπορούσε να γίνει καλύτερα, δεδομένων των παραπάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολυ γενικό το ερώτημα σου, καθοτι δεν εχουμε αποψη του χωρου σου.

Ο Crow ειναι τιμιος συναγερμός. Τα ραντάρ και τα εξ/κα ραντάρ επίσης δεν αναφέρεις τι μαρκα/τυπος ειναι.

Πχ αλλο ρανταρ PIR/MW και αλλο σκετο PIR. Εχει και διαφορα στην τιμη και στην απόδοση.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολογούμαι, μιας και είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα και ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι από αυτό το φόρουμ.

Παρακάτω η προσφορά. Ο χώρος είναι διαμέρισμα γύρω στα 85τμ με σαλόνι που συνδέεται με 2 υπνοδωμάτια μέσω στενού διαδρόμου, ενώ στο σαλόνι (μπροστινή πλευρά, βλέπει δρόμο) και στο ένα υπνοδωμάτιο (πίσω πλευρά, βλέπει στο πάρκινγκ της πολυκατοικίας) έχει μπαλκόνια.

4dbf750f6219dc0616bee584a20adb2a.png
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2021 στις 10:17 ΜΜ, apergisanton είπε

Καλησπέρα σας και ζητάω συγνώμη αν δεν είναι σωστό το topic αλλά δεν έβρισκα που να το γράψω.

Έχω έναν συναγερμό στο σπίτι PARADOX SPECTRA 1728 και προσπάθησα να αλλάξω το panel απο 1686Η σε TM70 Touch panel.

Έκανα σωστά τις συνδέσεις αλλά όταν ξεκινάει μου λέει ότι έχει communication fault. Το manual του TM70 Touch panel λέει οτι είναι συμβατό με τα μοντέλα SPECTRA.

Ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ πολύ.

Φίλε μου ο 1728 δεν συνεργάζεται με ΤΜ70. Πρέπει να αλλάξεις την πλακέτα σε καινούργια σειρά spectra 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cashkader είπε

Απολογούμαι, μιας και είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα και ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι από αυτό το φόρουμ.

Παρακάτω η προσφορά. Ο χώρος είναι διαμέρισμα γύρω στα 85τμ με σαλόνι που συνδέεται με 2 υπνοδωμάτια μέσω στενού διαδρόμου, ενώ στο σαλόνι (μπροστινή πλευρά, βλέπει δρόμο) και στο ένα υπνοδωμάτιο (πίσω πλευρά, βλέπει στο πάρκινγκ της πολυκατοικίας) έχει μπαλκόνια.

4dbf750f6219dc0616bee584a20adb2a.png
 

Tα κουρτινας θα τοποθετηθουν σε προστατευμενο χωρο? (ηλιο και νερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν cashkader

Διαβασα το manual του ρανταρ (κουρτινας) που εχεις στην προσφορά σου.

Αν και το manual δεν αναφερει αν ειναι για εσωτερική ή εξωτερική χρηση, θα σταθώ στο παρακάτω που αναφέρει :

Spoiler

Avoid the following locations:

Facing direct sunlight.

Facing areas that may change temperature rapidly.

Areas where there are air ducts or substantial air

Τα ρανταρ που είναι μονο υπέρυθρα σε αντίθεση με τα υπέρυθρα και μικροκύματα ειναι ποιο επιρεπη στους ψευδη συναγερμούς, και επισης το υπέρυθρο "πεφτει" σε εμβελεια οταν η εξωτερική θερμοκρασία ειναι υψηλή. Επίσης αν το χτυπάει ο ήλιος δεν θα σου λειτουργήσει σωστά.

Απο εμενα ειναι ΟΧΙ, γιατι θα εχεις θέματα. Κατι ποιο κάλο δες για εξ.χρηση και οπωσδήποτε να ειναι PIR/MW.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/4/2021 στις 10:48 ΜΜ, pavloa είπε

Τι να πω.. Γενικά οι επαγγελματίες βαράνε στο κεφάλι.  Εγώ γιαυτό τον λόγο έκατσα και τα πέρασα μόνος μου, γλύτωσα γύρο στα 300 ευρώ, στην ουσία με αυτά τα λεφτά αγόρασα εξωτερικά ραντάρ.

Mporeιν να σου πρότειναν το orpheus επειδή είναι πιο μικρό ενώ το proteus είναι πιο μεγάλο.

Αν μπορείς να πας, πάνε, να σε ενημερώσουν πιο καλά απο κοντά και να τα δεις κιόλας.

καλησπέρα, ποιον συναγερμό έβαλες?

ξέρει κανένας ποιοι ενσυρματοι συναγερμοί έχουν και σαφείς οδηγίες εγκατάστασης?  σκεφτομαι να βαλω έναν στο σπιτι που μενω και θέλω να τον παρω όταν φύγω γιαυτό σκεφτομαι ότι πρεπει να τον μαθω πολύ καλά. 

 

Επεξ/σία από dkstopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2021 στις 10:51 ΜΜ, tasarass77 είπε

Έχει πάρει κανείς το Ring από το Amazon?

Πλέον στέλνει κανονικά Ελλάδα

Εγω εχω παρει απο eBay, για το σπιτι της κορης που σπουδαζει εκτος Αττικης .Τιποτα το ιδιαιτερο ,αλλα απο το τιποτα καλυτερα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dkstopo είπε

καλησπέρα, ποιον συναγερμό έβαλες?

ξέρει κανένας ποιοι ενσυρματοι συναγερμοί έχουν και σαφείς οδηγίες εγκατάστασης?  σκεφτομαι να βαλω έναν στο σπιτι που μενω και θέλω να τον παρω όταν φύγω γιαυτό σκεφτομαι ότι πρεπει να τον μαθω πολύ καλά. 

 

Καλησπέρα. Εγώ έχω βάλει τον sigma s-pro 32. Είναι πάρα πολύ εύκολος στον προγραμματισμό του. Μπες κατέβασε το manual και θα δεις ότι είναι πανευκολο. 

Αν πιάνουν τα χέρια σου δεν είναι τίποτα να το εγκαταστήσεις. Απλά ο s-pro δεν πωλείται σε ιδιώτες αλλά μόνο σε επαγγεματιες. Εγώ είχα πάει σε ένα κατάστημα του είπα ότι θέλω να το αγοράσω και να τι εγκαταστήσω μόνος μου και δέχτηκε να μου το δώσει. Μετά είναι και οsigma Apollo της ίδιας εταιρείας και μπορείς να το βρεις παντού. Ίδιο προγραμματισμό έχει με τον s-pro.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά να ρωτήσω , αυτοί οι συναγερμοί των 50 ευρώ   έχει πάρει κανείς να πει πως του δουλεύουν ,θέλω να καλύψω μια γκαρσονιέρα ,βασικά σαν αποθήκη είναι μια πόρτα και ένα παράθυρο, αν γνωρίζει κάποιος αν αξίζουν τα λεφτά μην χαλάω άσκοπα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καλημερα,

Εχεις κανενα Link να δουμε τι ειναι αυτος ο συναγερμός των 50 ευρω ?

http://shorturl.at/lmEP5αξίζει;

Επεξ/σία από Nikcv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...