Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Στο θέμα του συναγερμου με απασχολεί 1 πράγμα (ως συγγενης ανθρωπου που την έπαθε).

Μπήκαν, ο συναγερμος χτυπησε, πηραν τηλεφωνο τον ιδιοκτητη, τους ειπε να καλεσουν αστυνομια, η οποία πηγε στο 20λεπτο. Ειχαν ηδη προλάβει να κάνουν το σπιτι χάλια και να φυγουν.

Βλέποντας παράλληλα και το βιντεο που εδωσε ιδιωτης στη δημοσιότητα που έλειπε στο εξωτερικο, ο συναγερμος χτυπαγε και αυτοι έκλεβαν ανενόχλητοι, αναρωτιέμαι πλέον για τη χρησιμότητα. Δηλαδη, ημαρτον ο άλλος ειχε κάμερα και δε μάσησαν. 

σωστός ο προβληματισμός σου - και φαντάσου οτι το 20λεπτο θα πρέπει να ήταν και από τους καλούς χρόνους ανταπόκρισης. Άρα ο θρασύς ληστής δεν θα πτοηθεί από την σειρήνα και την κάμερα (καλά η κάμερα έτσι και αλλιώς μόνο ως motion detection έχει πια αξία, αφού μπαίνουν καμουφλαρισμένοι πια). Με αυτή τη λογική, αν είναι δηλαδή να αποτρέψουμε μόνο τους τυχάρπαστους και φοβιτσιάρηδες κλέφτες, αρκεί να βάλουμε μια ψευτοσειρήνα με led που αναβοσβήνει και να νομίσουν οτι έχουμε πλήρες σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Στο θέμα του συναγερμου με απασχολεί 1 πράγμα (ως συγγενης ανθρωπου που την έπαθε).

Μπήκαν, ο συναγερμος χτυπησε, πηραν τηλεφωνο τον ιδιοκτητη, τους ειπε να καλεσουν αστυνομια, η οποία πηγε στο 20λεπτο. Ειχαν ηδη προλάβει να κάνουν το σπιτι χάλια και να φυγουν.

Βλέποντας παράλληλα και το βιντεο που εδωσε ιδιωτης στη δημοσιότητα που έλειπε στο εξωτερικο, ο συναγερμος χτυπαγε και αυτοι έκλεβαν ανενόχλητοι, αναρωτιέμαι πλέον για τη χρησιμότητα. Δηλαδη, ημαρτον ο άλλος ειχε κάμερα και δε μάσησαν.  

Αν δεν είχε συναγερμό θα το είχαν αδειάσει όλο το σπίτι! Ο συναγερμός τους βάζει ένα μέγιστο χρόνο που μπορούν να ψάχνουν. Άλλο να ψάξεις το σπίτι 10 λεπτά και άλλο 3 ώρες.

*Πάντα υπάρχουν τσιλιαδόροι σε μικρή απόσταση ώστε να καλύπτουν έγκαιρα την κάθε πιθανή αστυνομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν δεν είχε συναγερμό θα το είχαν αδειάσει όλο το σπίτι! Ο συναγερμός τους βάζει ένα μέγιστο χρόνο που μπορούν να ψάχνουν. Άλλο να ψάξεις το σπίτι 10 λεπτά και άλλο 3 ώρες.

Και εδω έρχομαι τωρα στο επομενο ερωτημα (και ελπιζω να μην ειμαι εντελως offtopic).

Και ερχεται η αστυνομία, ο ιδιοκτήτης ειναι εκτός περιοχης. Τι κάνει?Περνάει απο κάτω και κοιτάζει το μπαλκόνι; Χτυπαει το κουδούνι που δεν απαντάει κανεις; Και ο κλέφτης συνεχιζει ανενόχλητος να κάνει ότι έκανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συναγερμός αρχικά λειτουργεί αποτρεπτικά. Αν είσαι κλέφτης προτιμάς σπίτι χωρίς συναγερμό, απο άλλο που έχει. Εκτός αν το έχεις βάλει στο μάτι για κάποιο λόγο (ο ιδιοκτήτης φοράει Rolex και έχει ακριβό αυτοκίνητο ας πούμε).

Η αστυνομία αν μπορεί να πλησιασει, θα πλησιάσει. Αν δεν της ανοίγει κανείς, δεν θα κάνει τίποτα! Τι να κάνει? Να γκρεμίσει την κλειστή πόρτα? Θα κοιτάξει και αν δει κατι και ανάλογα με την πληθώρα των συμβάντων, την περιοχή, τον κίνδυνο κλπ ίσως φέρει ενισχύσεις.

Απλή λογική είναι όλα. Λογικές κινήσεις ουσιαστικά. Ούτε θαυματα γίνονται, ούτε η λογική "αν είναι να γίνει, θα γίνει οπότε δεν βάζω τίποτα" έχει ουσία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν από 22 χρόνια πριν παντρευτώ έβαλα συναγερμό με κόστος 300.000 δρχ και καλωδίωση δικιά μου,αφού ζήτησαν 1000 δρχ το μέτρο.Ολοι γνωστοί και φίλοι με κορόιδευαν ότι πεταω τα λεφτά μου και οτι γινομαι στοχος των κλεφτων με τη λογική ότι αφού έχω συναγερμό έχω και πολλά αντικείμενα μεγάλης αξίας.

Μέσα σε αυτό το διάστημα των 22 ετών, το 100% των φίλων και γνωστών έπεσαν θύματα κλοπών και μερικοί από αυτούς πάνω από 2 φορές. 

Εγώ άραγε έπεσα;

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Ο συναγερμός αρχικά λειτουργεί αποτρεπτικά. Αν είσαι κλέφτης προτιμάς σπίτι χωρίς συναγερμό, απο άλλο που έχει.

Ωραία, τότε θα πάω να βάλω σκέτο εκείνο το κουτί με το λαμπάκι, θα βάλω κι εκείνη την ταμπέλα που λέει ότι ο χώρος φυλάσσεται και θα κάνω την ίδια δουλειά.

Θα βάλω κι εκείνο το πράμα στα παράθυρα που σφυρίζει, και με ένα αμελητέο κόστος δε θα έχω και μεγάλη διαφορά από όσους πληρώνουν ένα σκασμό λεφτά και σηκώνουν και τις γύρω γειτονιές στο πόδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντο και θα γλυτωσεις απο αυτους που βλεπουν ταμπελα και ψαρωνουν. 

Δεν θα γλυτωσεις απο αυτους που λενε θα δοκιμασω και βλεπουμε. 

Το θεμα της ασφαλειας ειναι επενδυση. Οσο πιο πολλα βαζεις τοσο λιγοστευουν οι πιθανοτητες να σε κλεψουν . 

Εσυ με την ταμπελα πχ εντελως μπακαλιστικα θα εχεις ποσοστο 50% να σε κλεψουν. Οποιος βαλει κανονικο συναγερμο 30%. Αν βαλεις και κλειδαριες και πορτες ασφαλειας 20%. Αν παρεις και 2 ντοπερμαν πας στο 10%. Αν προσλαβεις και φυλακα (λεμε τωρα)  1%. 

Ξαναλεω ,αυθαιρετα τα νουμερα. Εσυ διαλεγεις ποσα θα επενδυσεις και θα εχεις το αναλογο αποτελεσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φορουμ , αφού λοιπόν μου άνοιξαν το σπίτι πρόσφατα αποφάσισα να βάλω συναγερμό ... Και μιας και δεν έχω γνώσεις σχετικά με το θέμα αποφάσισα να έρθω εδώ για άλλη μια φορά.

Ψάχνω για συναγερμό ασύρματο , μικρό διαμέρισμα , 1 πόρτα (1 μαγνήτης) , 2 μπαλκονόπορτες διπλές συρόμενες σε 2 διαφορετικά δωμάτια και σκέφτομαι απλά να βάλω 2 ραντάρ σε αυτά , θα είμαι οκ πιστεύετε? Έχω δει τους eTiger και τους Chuango μέχρι τώρα και σκέφτομαι κάτι από αυτά.  Μια γνώμη για τις εταιρίες αυτές ? Κάποια αντιπρόταση ?

https://www.bmac.gr/alarm-systems-/aw1_chuango_asurmato-susthma-sunagermou_wifi_me-seirhna_bmac.html
https://www.bmac.gr/chuango_h4_plus_wifi_gsm_smart-home_sistima_sinagermou_h4-plus-kit2.html

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Chuango g5 εχω βάλει τουλάχιστον 3 χρόνια, σε 4 διαφορετικά σπίτια (δικό μου αλλά και της οικογένειας) 

Αξιοπρεπεστατος. Κάνει ότι λέει και το κόστος είναι απόλυτα σωστό. Τον εφερνε και το plaisio με λογότυπο turbo x και τα Leroy merlin με λογότυπο s manos

Το νέο μοντέλο με το WiFi είναι ακόμα καλύτερο γιατί δεν χρεώνεσαι και τα sms που απαιτούν οι ρυθμίσεις του. Βέβαια μάλλον δε θα το δούλευα μόνο μέσω Internet αλλά θα επέλεγα και να με καλεί μέσω gsm

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ τις εμπειρίες μου.. έχω συνεργείο αυτοκινήτων.. 

Έχω συναγερμό και το έχω συνδεμένο σε κέντρο λήψης.

Πριν 4 χρόνια μπούκαραν και μέσα σε 10 λεπτά είχαν εξαφανιστεί. Αυτό έγινε τετάρτη βράδυ στις 22:30.

Το  σπίτι μου με το αυτοκίνητο είναι 5-7 λεπτά μακριά απο το συνεργείο.

Αν δεν υπήρχε ο συναγερμός θα κάθονταν περισσότερη ώρα άρα θα έκλεβαν πιο πολλά.

Την παρασκευή περίπου στις 22:00 το βράδυ ξανα χτυπάει ο συναγερμός.Πηγαίνουμε και βλέπουμε τους προβολείς σπασμένους κάτι σχηνιά πεταμένα κάτω.

Μάλλον τους έπιασε ο συναγερμός πριν προλάβουν να κάνουν κάτι και έφυγαν.

Μέσα σε ένα μήνα τάραξαν όλα τα συνεργεία και μαγαζιά τις περιοχής μου.. Και πόσες φορές χτύπησε ο συναγερμός και κατεβήκαμε να δούμε τι γίνετε.

Μετά έβαλα κάμερες και απο τοτε δεν είχα άλλο κρούσμα.

Πριν 4-5 μήνες 3 τα ξημερώματα χτυπάει ο συναγερμός στο συνεργείο, πετάγομαι κοιτάω τις κάμερες και βλέπω 2 τύπους με γάντια και κουκούλες και εναν φακό να προσπαθούν να ανοίξουν με τα χέρια τους μια συρόμενη πόρτα..

Ο συναγερμός χτυπούσε, αυτοκίνητα περνούσαν και αυτοί εκεί προσπαθούσαν.

Σε 5 λεπτά είχαν φύγει, εγώ είχα ήδη  πάρει την αστυνομία και πήγαμε στο συνεργείο.

Ο συναγερμός και οι κάμερες του φοβίζουν και δεν τους αφήνει αρκετό χρόνο ώστε να ψάξουν και να κλέψουν και άλλα..

Φανταστείτε να μην είχα κάμερες και συναγερμός θα μου τα είχαν σηκώσει όλα.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sacurtele είπε

Καλησπέρα στο φορουμ , αφού λοιπόν μου άνοιξαν το σπίτι πρόσφατα αποφάσισα να βάλω συναγερμό ... Και μιας και δεν έχω γνώσεις σχετικά με το θέμα αποφάσισα να έρθω εδώ για άλλη μια φορά.

Ψάχνω για συναγερμό ασύρματο , μικρό διαμέρισμα , 1 πόρτα (1 μαγνήτης) , 2 μπαλκονόπορτες διπλές συρόμενες σε 2 διαφορετικά δωμάτια και σκέφτομαι απλά να βάλω 2 ραντάρ σε αυτά , θα είμαι οκ πιστεύετε? Έχω δει τους eTiger και τους Chuango μέχρι τώρα και σκέφτομαι κάτι από αυτά.  Μια γνώμη για τις εταιρίες αυτές ? Κάποια αντιπρόταση ?

https://www.bmac.gr/alarm-systems-/aw1_chuango_asurmato-susthma-sunagermou_wifi_me-seirhna_bmac.html
https://www.bmac.gr/chuango_h4_plus_wifi_gsm_smart-home_sistima_sinagermou_h4-plus-kit2.html

Ευχαριστώ πολύ!

Μην βαλεις μαγνητες. Ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει. Οπως και τα ρανταρ χωρου. Κοιτα να προστατεψεις τον εξωτερικο χωρο πρι καν μπουν μεσα. Αμα μπουν μεσα τι να το κανω. Εγω σπιτι εχω στις μπαλκονοπορτες αισθητηρες τυπου κουρτινας και στην πορτα beam. Τα λιμιτακια η μαγνητακια που τα λετε ειναι αχρηστα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Chuango g5 εχω βάλει τουλάχιστον 3 χρόνια, σε 4 διαφορετικά σπίτια (δικό μου αλλά και της οικογένειας) 

Αξιοπρεπεστατος. Κάνει ότι λέει και το κόστος είναι απόλυτα σωστό. Τον εφερνε και το plaisio με λογότυπο turbo x και τα Leroy merlin με λογότυπο s manos

Το νέο μοντέλο με το WiFi είναι ακόμα καλύτερο γιατί δεν χρεώνεσαι και τα sms που απαιτούν οι ρυθμίσεις του. Βέβαια μάλλον δε θα το δούλευα μόνο μέσω Internet αλλά θα επέλεγα και να με καλεί μέσω gsm

Σε ευχαριστώ φίλε μου , ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν .

 

49 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μην βαλεις μαγνητες. Ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει. Οπως και τα ρανταρ χωρου. Κοιτα να προστατεψεις τον εξωτερικο χωρο πρι καν μπουν μεσα. Αμα μπουν μεσα τι να το κανω. Εγω σπιτι εχω στις μπαλκονοπορτες αισθητηρες τυπου κουρτινας και στην πορτα beam. Τα λιμιτακια η μαγνητακια που τα λετε ειναι αχρηστα. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση , απλά είμαι σε πολυκατοικία και δεν είμαι και σχετικός με αυτά τα πράγματα , τι να βάλω δλδ αντί για αυτά ? Τι κάνουν οι αισθητήρες τύπου κουρτίνας και τα beam ? Ευχαριστώ και πάλι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Sacurtele είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου , ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν .

Σε ευχαριστώ για την απάντηση , απλά είμαι σε πολυκατοικία και δεν είμαι και σχετικός με αυτά τα πράγματα , τι να βάλω δλδ αντί για αυτά ? Τι κάνουν οι αισθητήρες τύπου κουρτίνας και τα beam ? Ευχαριστώ και πάλι . 

Εγω εχω βαλει στις μπαλκονοπορτες τυπου κουρτινας paradox, στην εξωπορτα beam. Μην μπερδευεσε με τους ανοιχνευτες ογκου. Οι τυπου κουρτινας πιανουν στο μισο μετρα και το beam οταν ο αλλος πλησιασει αρα δεν εχεις θεμα να πιανει τα παντα. Κεντρικη μοναδα βαλε  οικονομικη και το ιδιο οικονομικο πληκτρολογιο. Οι αισθητηρες και οι δυο σειρηνες. πρεπει να ειναι καλοι paradox, sigma κλπ. Το θεμα ειναι να μην μπει μεσα ο κλεφτη. Τωρα κατι μαγνητακια που βαζουν ολοι ειναι τζαμπα λεφτα. Το θεμα ειναι να μην μπει μεσα. Με 700 ευρω μαζι με την τοποθετηση εισαι οκ. Ασε που οι πιο πολλοι εγκαταστατες δεν εχουν ιδεα απο τυπου κουρτινας. Πασαρουν κατι βλακειες μαγνητακια η κατι ογκου εσωτερικου χωρου και ο πιο πολυς κοσμος το χαβει οτι εχει ασφαλεια. 

proc-ABI10-1086-310x400.jpg

460-paradox-.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mp123 είπε

Εγω εχω βαλει στις μπαλκονοπορτες τυπου κουρτινας paradox, στην εξωπορτα beam. Μην μπερδευεσε με τους ανοιχνευτες ογκου. Οι τυπου κουρτινας πιανουν στο μισο μετρα και το beam οταν ο αλλος πλησιασει αρα δεν εχεις θεμα να πιανει τα παντα. Κεντρικη μοναδα βαλε  οικονομικη και το ιδιο οικονομικο πληκτρολογιο. Οι αισθητηρες και οι δυο σειρηνες. πρεπει να ειναι καλοι paradox, sigma κλπ. Το θεμα ειναι να μην μπει μεσα ο κλεφτη. Τωρα κατι μαγνητακια που βαζουν ολοι ειναι τζαμπα λεφτα. Το θεμα ειναι να μην μπει μεσα. Με 700 ευρω μαζι με την τοποθετηση εισαι οκ. Ασε που οι πιο πολλοι εγκαταστατες δεν εχουν ιδεα απο τυπου κουρτινας. Πασαρουν κατι βλακειες μαγνητακια η κατι ογκου εσωτερικου χωρου και ο πιο πολυς κοσμος το χαβει οτι εχει ασφαλεια. 

proc-ABI10-1086-310x400.jpg

460-paradox-.jpg

μου ανεβάζεις αρκετά το budget άλλα θα περιμένω να δω τι λένε και οι υπόλοιποι , σε ευχαριστώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o συναγερμος εχει την εννοια της αποτροπης ... βασικη αρχη, κανενας δε θελει να καταληξει φυλακη. Ο χεστης κλεφτης θα φυγει αν δει κινεζικο λεντ σε κουφια σειρηνα. Ο ευκαιριακος οταν βαρεσει ο συναγερμος και ο επαγγελματιας x λεπτα αφου βαρεσει. Αρα οσο πιο νωρις βαρεσει τοσο λιγοτερη ωρα θα εχει ο κλεφτης να ... κλεψει. Η κουρτινα βαραει πριν κανει παραβιαση, αρα ο κλεφτης ειναι ακομα εξω απο το σπιτι. Αμα ειναι καρφωτος επαγγελματιας που ξερει γιατι ηρθε και ξερει οτι λειπεις ταξιδι κατα πασα πιθανοτητα δε θα ψαρωσει, θα κανει τη διαρηξη και θα κατσει 15 λεπτα (πχ) μεσα να βρει οτι μπορει. Απο αυτον ελαχιστα μπορουν να σε προστευσουν, μονο αν εχεις 24/7 φυλαξη. Αλλα οι περισσοτεροι δε θα πεσουν σ΄αυτη τη κατηγορια κλεφτη.  Αυτη η κατηγορια κλεφτη παει στοχευμενα, εκει που ξερει οτι υπαρχουν μετρητα η αντικειμενα αξιας. Οι περισσοτεροι πεφτουν στον ευκαιριακο κλεφτη που βρηκε συνθηκες καταλληλες για διαρρηξη. Σπιτι φαινομενικα αδειο, ησυχια, γειτονες μακρυα κλπ.Αυτον οσο νωριτερα τον 'τρομαξεις' τοσο καλυτερα. Εκει βοηθανε καμερες, κουρτινες κλπ. Αν εχεις μαγνητακια, αισθητηρες θραυσης κρυσταλλων κλπ ναι θα τρομαξει, αλλα θα εχεις φαει ζημια καποιων εκατονταδων ευρω. Και παιζει κι η πιθανοτητα να πει ε αφου μεσα ειμαι, ας το ψαξω 5 λεπτα. Και να βρεις σπιτι μνι.

 

having said all that κανενα συστημα δεν ειναι τελειο υπο την εννοια 100% εγγυηση οτι δε θα σε κλεψουν. Απλα οσο πιο δυσκολη τους κανεις τη ζωη τοσο μειωνεις τις πιθανοτητες να πετυχουν. Και μη νομιζεις οτι το χειροτερο ειναι η κλοπη, και να γυρισεις να βρεις ενα σπιτι μνι σε τσακιζει ψυχολογικα κι ας μη λειπει ουτε βιδα.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...