Προς το περιεχόμενο

Η νέα γενιά του S Pen στο Samsung Galaxy Note 9 θα διαθέτει Bluetooth


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι μυστικό ότι η Samsung πρόκειται μαζί με το επερχόμενο Galaxy Note 9 να παρουσιάσει και το ανανεωμένο S Pen.

Στην επίσημη παρουσίαση, η Νοτιοκορεάτικη εταιρεία πρόκειται να βασιστεί αρκετά στις δυνατότητες του S Pen, το οποίο λέγεται πως θα περιλαμβάνει –σύμφωνα με έγγραφα της Ομοσπονδιακής Επιτροπής Εμπορίου των Ηνωμένων Πολιτειών- Bluetooth.

Αυτό ενδεχομένως να σημαίνει ότι θα διαθέτει χαρακτηριστικά απομακρυσμένου ελέγχου της συσκευής. Μπορεί στα έγγραφα να μην αναφέρονται συγκεκριμένα τα χαρακτηριστικά ή οι δυνατότητες που θα υποστηρίζονται, ωστόσο φημολογείται ότι με το stylus ο χρήστης του Note 9 θα μπορεί να ελέγχει την αναπαραγωγή μουσικής μεταξύ άλλων (δεν περιμένουμε να κάνει και πολλά αφού δεν διαθέτει οθόνη και έχει μόνο ένα πλήκτρο, ωστόσο οι χρήστες του Note 9 θα εκτιμήσουν τις όποιες πρόσθετες δυνατότητες όπως το απομακρυσμένο ξεκλείδωμα της συσκευής). Φημολογείται ότι η Νοτιοκορεάτικη εταιρεία θα εισάγει επίσης διάφορα νέα “work modes” με το stylus που θα φανούν ελκυστικά σε επαγγελματίες.

Δεν γνωρίζουμε πως θα μοιάζει το Galaxy Note 9, και ποιος θα είναι ο εξοπλισμός του, ωστόσο λέγεται πως θα βασίζεται στα ίδια SoCs που βασίζεται το Galaxy S9+ (Exynos 9810 Octa ή Snapdragon 845) και πως θα διαθέτει την επόμενη γενιά της πλατφόρμας Bixby. Λέγεται πως θα διαθέτει την ίδια επίσης διπλή κύρια κάμερα με το Galaxy S9+ ωστόσο δεν αποκλείεται να υπάρξουν κάποιες βελτιώσεις. Στις 9 Αυγούστου θα ξέρουμε πάντως περισσότερα.

Engadget

Η παρουσίαση του Galaxy Note 9 θα πραγματοποιηθεί στις 9 Αυγούστου


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά τελείωσε στο Note 4, από εκεί και κάτω έχουν μετατραπεί σε mainstream ελκυστικά τηλέφωνα που απλά έχουν μαζί και ένα πενάκι.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεγαλυτερο ενδιαφερον ΟΛΟΥ του κοσμου ειναι καθαρα στο τι μπαταρια θα φοραει το Note 9(το βασικοτερο παραπονο ολων των κατοχων note 8 οταν το πρωτοπηρανε) .

Μετα σε δευτερη μοιρα η αρχικη του τιμη(σε σχεση με Note 8)και τελος οι οποιες αλλαγες στην καμερα σε σχεση με το S9+.

Μεγαλο θετικο(για χρηση social media,youtube,video/ταινιες,gaming κλπ)το οτι θα εχει και στερεο ηχεια(αλα s9)σε σχεση με το note 8.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιους επαγγελματιες αναφερονται οταν κανουν λογο για το note? Δεν αντιλεγω, ειναι (παντα ηταν) οπλο, αλλα δεν βλεπω κανενα να το χρησιμοποιει επαγγελματικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

σε ποιους επαγγελματιες αναφερονται οταν κανουν λογο για το note? Δεν αντιλεγω, ειναι (παντα ηταν) οπλο, αλλα δεν βλεπω κανενα να το χρησιμοποιει επαγγελματικα.

ξέρω μια περίπτωση, γνωστός μου που έχει μια μονάδα με 10 δωμάτια (ξενοδοχείο) τον βόλευε πολύ το πενάκι για να κρατάει σημειώσεις για κρατήσεις και άλλες πληροφορίες αλλά είχε την ατυχία να αγοράσει ένα προβληματικό Note 4 οπότε το κατσαβίδιασε μια μέρα!!!! 😛

Αυτό πάντως που όλες οι πανάκριβες συσκευές βαφτίζονται επαγγελματικές μου φαίνεται αστείο!!! σάμπως δε μπορείς να επικοινωνείς με κλήσεις, sms, email και να είσαι και στα social media και με αυτή των 100 ευρώ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Voodooman είπε

Η σειρά τελείωσε στο Note 4, από εκεί και κάτω έχουν μετατραπεί σε mainstream ελκυστικά τηλέφωνα που απλά έχουν μαζί και ένα πενάκι.

 

Αιτιολόγηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Bluedive είπε

Αιτιολόγηση? 

Ας πούμε ότι ο κόσμος θέλει τηλέφωνα χωρίς αποσπώμενη μπαταρία, αδιαβροχοποίηση, τεράστιες, μακρόστενες οθόνες με edge. Αυτή είναι η επικρατούσα μόδα αυτόν τον καιρό, αυτό κάνουν όλοι οι κατασκευαστές, αυτό κάνει και η Samsung με τα Notes και απλά προσθέτει και το πενάκι.

Τα παλιότερα Notes ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό μέσα στην γκάμα της Samsung, τώρα πλέον είναι η τρέχουσα ναυαρχίδα συν το S-pen.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Τα παλιότερα Notes ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό μέσα στην γκάμα της Samsung, τώρα πλέον είναι η τρέχουσα ναυαρχίδα συν το S-pen.

είναι αυτό που έχουμε ξαναπεί, ή μάλλον ήταν μια κατηγορία από μόνο του ενώ τώρα είναι όπως το γράφεις. Συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι αποτελεί κάτι ξεχωριστό ως γκατζετάκι, αλλά να εστιάσει στην εμπειρία χρήσης και φυσικά σε ότι αφορά την προτεραιότητα για την κατανάλωση μπαταρίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Voodooman είπε

Ας πούμε ότι ο κόσμος θέλει τηλέφωνα χωρίς αποσπώμενη μπαταρία, αδιαβροχοποίηση, τεράστιες, μακρόστενες οθόνες με edge. Αυτή είναι η επικρατούσα μόδα αυτόν τον καιρό, αυτό κάνουν όλοι οι κατασκευαστές, αυτό κάνει και η Samsung με τα Notes και απλά προσθέτει και το πενάκι.

Τα παλιότερα Notes ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό μέσα στην γκάμα της Samsung, τώρα πλέον είναι η τρέχουσα ναυαρχίδα συν το S-pen.

To design trend ειναι κατι με το οποιο καθε εταιρεια συμβαδιζει θελει δεν θελει. Η μια σπρωχνει την αλλη απο ανταγωνισμο. Εμενα προσωπικα σαν χρηστη Note 4 & Note Edge αυτο που θα μου λειψει οταν παω σε καποιο νεοτερο Note (δεν μπορω πλεον αλλο τηλεφωνο, το πενακι το χρησιμοποιω συχνα) ειναι η αποσπομενη μπαταρια οπου εχω την δυνατοτητα να την αλλαζω οποτε κρινω οτι εχει χασει σε αποδοση, πληρωνοντας ενα πολυ μικρο ποσο.

Αυτο που λες οτι τα Note εχουν γινει η τρεχουσα ναυαρχιδα απλα με πενακι δεν με βρισκει συμφωνο. Θεωρω οτι η σειρα Note εχει μεινει πιο πιστη στις ριζες της (μεγαλες οθονες, extra features) και σε αντιθεση η Samsung ειναι που εχει δημιουργησει μεγαλες εκδοσεις της καθε Galaxy S ναυαρχιδας της καθε χρονο ετσι ωστε το εκαστοτε Galaxy S Plus να ειναι ενα Note χωρις πενακι. Καταλαβαινεις τι θελω να πω. Τα Note ηταν παντοτε μεγαλα τηλεφωνα με πενακι κτλ. Τα Galaxy εγιναν μεγαλα σε μια προσπαθεια της Samsung να δωσει την επιλογη ενος μεγαλου τηλεφωνου στο κοινο που δεν θελει να πληρωσει η να εχει το πενακι.

Σαν χρηστης Note θα ηθελα την σειρα ξεχωριστη απο την Galaxy S αλλα εφοσον η Samsung κρινει οτι στρατηγικα και απο αποψη πωλησεων θελει να δινει και S Plus σε αυτο το κομματι της αγορας που το ζηταει, το καταπινω γιατι δεν μου πεφτει και λογος.

Επεξ/σία από Bluedive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bluedive είπε

To design trend ειναι κατι με το οποιο καθε εταιρεια συμβαδιζει θελει δεν θελει. Η μια σπρωχνει την αλλη απο ανταγωνισμο. Εμενα προσωπικα σαν χρηστη Note 4 & Note Edge αυτο που θα μου λειψει οταν παω σε καποιο νεοτερο Note (δεν μπορω πλεον αλλο τηλεφωνο, το πενακι το χρησιμοποιω συχνα) ειναι η αποσπομενη μπαταρια οπου εχω την δυνατοτητα να την αλλαζω οποτε κρινω οτι εχει χασει σε αποδοση, πληρωνοντας ενα πολυ μικρο ποσο.

Αυτο που λες οτι τα Note εχουν γινει η τρεχουσα ναυαρχιδα απλα με πενακι δεν με βρισκει συμφωνο. Θεωρω οτι η σειρα Note εχει μεινει πιο πιστη στις ριζες της (μεγαλες οθονες, extra features) και σε αντιθεση η Samsung ειναι που εχει δημιουργησει μεγαλες εκδοσεις της καθε Galaxy S ναυαρχιδας της καθε χρονο ετσι ωστε το εκαστοτε Galaxy S Plus να ειναι ενα Note χωρις πενακι. Καταλαβαινεις τι θελω να πω. Τα Note ηταν παντοτε μεγαλα τηλεφωνα με πενακι κτλ. Τα Galaxy εγιναν μεγαλα σε μια προσπαθεια της Samsung να δωσει την επιλογη ενος μεγαλου τηλεφωνου στο κοινο που δεν θελει να πληρωσει η να εχει το πενακι.

Σαν χρηστης Note θα ηθελα την σειρα ξεχωριστη απο την Galaxy S αλλα εφοσον η Samsung κρινει οτι στρατηγικα και απο αποψη πωλησεων θελει να δινει και S Plus σε αυτο το κομματι της αγορας που το ζηταει, το καταπινω γιατι δεν μου πεφτει και λογος.

Σωστό και αυτό, ότι δηλαδή το S9+  είναι ένα Note χωρίς πενάκι. Το θέμα είναι ότι το μόνο που έχει απομείνει στο Note για να διαχωρίζεται από μία ναυαρχίδα είναι το stylus.

Ανήκα και εγώ στους εθισμένους του S-pen, αλλά όταν τα Notes άρχισαν να μακραίνουν και να μη μοιάζουν πια με σημειωματάρια, είπα τέλος. Και εξεπλάγην όταν είδα πόσο καλά είναι τα digitizers των σύγχρονων καλών κινητών και πόσο καλά γράφεις στις σύγχρονες οθόνες με ένα καλό  ηλεκτρονικό stylus + μία καλή εφαρμογή (squid).

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Σωστό και αυτό, ότι δηλαδή το S9+  είναι ένα Note χωρίς πενάκι. Το θέμα είναι ότι το μόνο που έχει απομείνει στο Note για να διαχωρίζεται από μία ναυαρχίδα είναι το stylus.

Ανήκα και εγώ στους εθισμένους του S-pen, αλλά όταν τα Notes άρχισαν να μακραίνουν και να μη μοιάζουν πια με σημειωματάρια, είπα τέλος. Και εξεπλάγην όταν είδα πόσο καλά είναι τα digitizers των σύγχρονων καλών κινητών και πόσο καλά γράφεις στις σύγχρονες οθόνες με ένα καλό  ηλεκτρονικό stylus + μία καλή εφαρμογή (squid).

Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο και με ξενιζει μιας και οπως ειπα θελω την σειρα Note να ξεχωριζει. Δυστυχως ομως ουτε εγω ουτε εσυ εχουμε τον ελεγχο οποτε συμβιβαζομαστε με οτι εχουμε η αλλαζουμε εντελως συσκευη και παμε σε μια αλλη απο τις πολλες αξιολογες χωρις πενακι.  Για την ωρα θα παω σε ελαφρως μεταχ. Note 8 (δεν ειμαι θυμα να δωσω 1000+ Ευρω για το Note 9) και ελπιζω να συνηθισω τον λογο οθονης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...