Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 Hacking v3


panagob
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

- Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
- Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

- Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
- Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
- Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

----

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα θέμα με ένδειξη led και θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει.

Έχω το xbox 360 fat, και μου έβγαλε τα 2 κόκκινα led (υπερθέρμανση). Όταν ξεκινά η κονσόλα, δουλεύει για δύο λεπτά περίπου και μετά σβήνει μόνο της. Αν την ξανά ανοίξω, δουλεύει μισό-ένα λεπτο και κλείνει πάλι κ.ο.κ.

Εδώ πρέπει να πω πως η κονσόλα είναι flash-αρισμένη.

Πήρα τον τεχνικό που μου την έφτιαξε και μου είπε πως δεν μπορεί να ξέρει τι είναι. Είπε πως μπορεί να είναι από motherboard (40 ευρώ) μεχρι θερμικές πάστες (ή όπως αλλίως λέγονται)(20 ευρώ) και πόλλα άλλα διάφορα, σύνολο μου είπε 4-5 ενδεχόμενες βλάβες. Επίσης είπε πως οτιδήποτε και αν κάνει και επέμβει στην κονσόλα, δεν μπορεί να μου δώσει εγγύηση και δεν είναι σίγουρος ότι μπορεί να διορθωθεί το προβλημα, μιας και μπορεί να εμφανιστεί παλι αυτό το πρόβλημα χωρίς δική του ευθύνη πάντα.

Η κονσόλα έχει δουλέψει πολλές (και λίγες λέω) ώρες στην ζωή της.Τον τελευταίο καιρό κατά την λειτουργία της έκανε αρκετό θόρυβο, όπου είχα εντοπίσει την πηγή του από τα ανεμιστηράκια, οπότε πιστεύω πως είναι πολύ πιθανό να χρειάζονται απλά καθάρισμα, αυτά και η ίδια η κονσόλα, από την σκόνη και αυτό να φταίει για τα 2 led.

Με όλα αυτά που είπα, μπορεί να φανταστεί κάποιος τι είναι πιθανόν να συμβαίνει; Σημείωση πως μου ζήτησε 10 ευρώ για καθαρισμό. Εννοείται πως δεν θα δώσω έτσι λεφτά για το τίποτα, και σκέφτομαι να την ανοίξω και να την καθαρίσω μόνος μου. Σίγουρα υπάρχουν οδηγοί στο internet, αλλά υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαιτερα;

Είναι εύκολη διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 649
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα θέμα με ένδειξη led και θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει.

 

Έχω το xbox 360 fat, και μου έβγαλε τα 2 κόκκινα led (υπερθέρμανση). Όταν ξεκινά η κονσόλα, δουλεύει για δύο λεπτά περίπου και μετά σβήνει μόνο της. Αν την ξανά ανοίξω, δουλεύει μισό-ένα λεπτο και κλείνει πάλι κ.ο.κ.

Εδώ πρέπει να πω πως η κονσόλα είναι flash-αρισμένη.

 

Πήρα τον τεχνικό που μου την έφτιαξε και μου είπε πως δεν μπορεί να ξέρει τι είναι. Είπε πως μπορεί να είναι από motherboard (40 ευρώ) μεχρι θερμικές πάστες (ή όπως αλλίως λέγονται)(20 ευρώ) και πόλλα άλλα διάφορα, σύνολο μου είπε 4-5 ενδεχόμενες βλάβες. Επίσης είπε πως οτιδήποτε και αν κάνει και επέμβει στην κονσόλα, δεν μπορεί να μου δώσει εγγύηση και δεν είναι σίγουρος ότι μπορεί να διορθωθεί το προβλημα, μιας και μπορεί να εμφανιστεί παλι αυτό το πρόβλημα χωρίς δική του ευθύνη πάντα.

 

Η κονσόλα έχει δουλέψει πολλές (και λίγες λέω) ώρες στην ζωή της.Τον τελευταίο καιρό κατά την λειτουργία της έκανε αρκετό θόρυβο, όπου είχα εντοπίσει την πηγή του από τα ανεμιστηράκια, οπότε πιστεύω πως είναι πολύ πιθανό να χρειάζονται απλά καθάρισμα, αυτά και η ίδια η κονσόλα, από την σκόνη και αυτό να φταίει για τα 2 led.

 

Με όλα αυτά που είπα, μπορεί να φανταστεί κάποιος τι είναι πιθανόν να συμβαίνει; Σημείωση πως μου ζήτησε 10 ευρώ για καθαρισμό. Εννοείται πως δεν θα δώσω έτσι λεφτά για το τίποτα, και σκέφτομαι να την ανοίξω και να την καθαρίσω μόνος μου. Σίγουρα υπάρχουν οδηγοί στο internet, αλλά υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαιτερα; Είναι εύκολη διαδικασία;

Λογικα υποθετω εχει μητρικη falcon(Τσεκαρε το βυσμα ρευματος να δεις ποια μητρικη εχεις με βαση την παρακατω εικονα) ή παλιοτερη σωστα?

 

Αν ειναι ετσι τοτε ακομα και να την φτιαξεις το ποιο πιθανο ειναι οτι αργα ή γρηγορα θα τα παιξει και μονιμα.

 

xbox-360-psu.jpg

 

Αν ειναι xenon ή zephyr τοτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα σου χαλασει για παντα αν τωρα ειναι opus ή νεοτερη(Δεξιοτερα ειναι η ποιο νεες) ισως και να σωζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον είναι Xenon, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλα δεν έχει HDMI και από πίσω γραφει ημερομηνία 2005-10-05, οπότε μάλλον Xenox. Γιατί όμως γίνεται αυτό, θέλω να πω τι το προκαλεί;

Η περίπτωση τα ανεμιστηράκια (ή/και η κονσόλα) να είναι γεμάτα σκονη δεν παίζει να είναι η πηγή της υπερθέρμανσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αστο  τοτε μην ασχοληθεις καν δεν συμφαιρει καλυτερα πουλα το για ανταλλακτηκα και παρε ενα jasper που ειναι και σκυλια και φτηνα αυτη την εποχη.

 

Απλα κρατησε το σκληρο δισκο και οταν παρεις τη νεα κονσολα κοτσαρε το σε αυτην και θα εισαι αρχοντας.

 

Αυτο το προκαλει η υπερθερμανση της καρτας γραφικων και αυτο γιατι αν ειναι xenon ή zephyr ειναι απο τα πρωτης ή δευτερης γενιας xbox360 που ειχαν απιστευτω failure rate και χαλαγε το 1 στα 3 και απολυτως τιποτα να μην του εκανες.

Σε καμια των περιπτωσεων δεν φταιει το φλασαρισμα αν διερωτασε κατι τετοιο απλα τα πρωτης ή δευτερης γενιας xbox360 ηταν απιστευτα ελλατωματικα απο την μανα τους γι' αυτο και η ιδια η ms ειχε δωσει σε αυτα 3ετη εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ότι ήταν πολύ ελλατωματικά το γνωρίζω, αλλά το δικό μου (μέχρι πρότινως) δεν είχε κανένα θέμα. Δύο φορές μου είχε βγάλει πριν πολλά χρόνια RROD και με κοπάνημα είχε φτίαξει και τις δύο φορές χωρίς περαιτέρω προβλήματα. Μάλλον έχει έρθει η ώρα του να πάει στον παράδεισο όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ τα παιδιά να μην μου αλλάξουν το topic για να το δουν περισσότερα άτομα που μπορεί να γνωρίζουν κάτι.. Ευχαριστώ

Λοιπόν έχω ένα xbox 360 e (εξωτερικά είναι διαφορετικό από το slim αλλά μέσα στο είναι ίδιο πλιν ότι το slim έχει ένα ακόμα usb) έχω ακούσει από όλους ότι άμα το τσιπαρεις θα φας μπαν από το live και ούτε την κονσόλα δεν θα μπορείς να ανοίξεις, ισχύει αυτό; δηλαδή άμα το τσιπαρεις σωστά με όλες τις σωστές προδιαγραφές και γράφεις τα παιχνίδια σου σωστά τι γίνεται; ας απαντήσει όποιος ξέρει ή έχει προσωπικές εμπειρίες με το θέμα. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μπαναριστει η κονσολα η μονη λειτουργεια που χανεται ειναι η προσβαση στην υπηρεσια xbox live.

Οσο και να προσεχεις παντα υπαρχει ο φοβος και η πιθανοτητα με φλασαρισμενη κονσολα να φας μπαν.

Αν και η Ms εχει χρονια να ριξει μπανακια.Το 2009 αν θυμαμαι καλα επεσαν μπανακια.Απο τοτε δεν εχουν πεσει αλλα μπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή την παραπάνω ερώτηση μου ήρθε η εξής απορία. Ποιές κονσόλες, ποιά μοντέλα δηλαδή, μπορούν να flash-αριστούν; Στα παλιά (fat) ξέρω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Με τις καινούργιες τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου μιας και δεν έχω παίξει ποτέ και ήξερα πως σε βρίσκουν και σε μπανάρουν αμέσως. Δηλαδή μπορείς να παίζεις φυσιολογικα online;

 

Ακόμα μια ερώτηση, επειδη δεν ξέρω και πάρα πολλά και επειδή αυτη την περίοδο δεν έχω χρόνο να ψαξω μόνος μου. Θα μου δωσει φίλος την κονσόλα του και είναι μάλλον το s. Τι είδη σπασίματος μπορούν να γίνουν και με τι κόστος στο περίπου; Θα με ενδιεφερε να μπορούσα να παίζω αντίγραφα από σκληρό δίσκο ή φλασάκι. Αν υπάρχει κάποιο site που να εξηγεί αυτά χωρίς πολλές δύσκολες ορολογίες, θα με βοηθούσατε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φανταστεις πως κανω παπαδες αλλα νταξει..στο youtube θα βρεις αμετρητα βιντεο για το πως μπορεις να φλασαρεις ενα xbox(fat ή slim),ψαξε και θα βρεις σιγουρα κατι,θα μπορεις να παιζεις απο σκληρο και γραμμενα cd.αλλα αμα εχει εγγυηση η κονσολα την χανεις,εγω δεν το κανω γιατι εχω αλλους 10 μηνες online και μισο χρονο εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει το φλασάρισμα του dvd driver οπου μετα παιζεις μόνοαπό δισκάκια και το τσιπάρισμα (rgh) όπου παίζεις από τον σκληρό δίσκο τα παιχνιδια χωρις να ασχολείσαι με δισκάκια μπορείς να τρέξεις και προγράμματα όπως emulators media players να περάσεςι dlc παχνιδιών (επεκτ'ασεις δηλαδή) . xbla παιχνίδια κτλ. Γενικώς ε'ιανι ανώτερο από το φλασάρισμα. Ξεκλειδώνει τελείως. Κοστη τώρα διαφέρουν. Αν ήσουν κρήτη θα έκανες την τύχη σου. Φλασάρισμα σλιμ (που είναι δύσκολο) στα 10 τσιπάρισμα στα 20. Πες μου όμως to mfr date που γράφειστο πίσω μέρος η κονσόλα εκει που ειναι και το  bar code να σου πω αν οντως μπορεί να φλασαριστει. Να πω παιδια οτι με το φλασάρισμα μ'εχρις στιγμής παίζεις άφοβα ονλινε εδω και χρόνια τωρα.

Μήπως έχεις γνωστό φίλο συγγενή κρήτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οπως σου ειπαν καποια μέλει ποιο πανω και μπαν να φας το μονο που χανεις ειναι το online μερος της κονσολας και απολυτως τιποτα αλλο αφου η κονσολα μια χαρα θα δουλευει και θα παιζει και τα αντιγραφα αλλα και τα αυθεντικα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...