Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, thant είπε

Αγόρασα ένα ρολόι από Ali άνω των 22€, με τον πωλητή να δίνει την δυνατότητα αποστολής από Ισπανία, Γαλλια με tracking, και τσεχια χωρίς tracking.

Παρόλο που η αποστολή από τσεχια ήταν η πιο οικονομική, εγώ επέλεξα Ισπανία για να γλιτωσω τελωνείο και να έχω τον αριθμό παρακολούθησης.

Μετα από ένα χαμένο δέμα δεν ήθελα να κάνω ξανά αγορά χωρίς tracking number.

Σήμερα μου ήρθε email οτι η αποστολή έγινε απο Τσεχία(!) με τον αριθμό παρακολουθησης να είναι αυτής της μορφής... 61249901296 

Υπάρχει tracking number αυτής της μορφής; Αν περιμένω θα φανεί κάτι; Αν όχι μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό; μιας και θεωρώ οτι είναι κοροϊδία να μην έχω tracking ενώ το έχω πληρώσει. 

Υπάρχει. Της dhl είναι παρόμοια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα εχω ενα δεμα απο aliexpress με POSTNL της μορφης LTxxxxxxxxNL στο σιτε των ελτα λεει ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΠΕΛΑΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και Περιοχη ΟΛΛΑΝΔΙΑ. Αυτα περνανε τελωνειο? Ειναι σφουγγαρια sound foam αξιας 26 ευρω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα παρέλαβα laser pointer αγορασμενο από aliexpress, αξίας περίπου 8€, μέσω POSTNL και πάνω είχε το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο του τελωνειακού ελέγχου .

Επεξ/σία από FKLDS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MessatsuRoku είπε

Καλησπερα εχω ενα δεμα απο aliexpress με POSTNL της μορφης LTxxxxxxxxNL στο σιτε των ελτα λεει ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΠΕΛΑΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και Περιοχη ΟΛΛΑΝΔΙΑ. Αυτα περνανε τελωνειο? Ειναι σφουγγαρια sound foam αξιας 26 ευρω  

Ναι κανονικά περνάνε αλλά τώρα τελευταία δεν το πολυψάχνουν οπότε αν δεν έχει τιμή εξωτερικά μπορει και να περάσει αέρας.  Δές εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george1551 είπε

Ναι κανονικά περνάνε αλλά τώρα τελευταία δεν το πολυψάχνουν οπότε αν δεν έχει τιμή εξωτερικά μπορει και να περάσει αέρας.  Δές εδώ

Απο τον πωλητη ζητησα να βαλει τιμη 15$, το αντικειμενο δεν ειναι κατι ηλεκτρονικο ουτε εχει καποιο brand name επανω για το αναζητησει ο αλλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, πείτε μου σας παρακαλώ πολύ κάτι. Έχω στείλει στις 14/9 ένα δέμα για Αμερική κ έχει κολλήσει στις 15 εδω:

Procceced through fasility. Athens air mail unit AMU

Τι σημαίνει αυτό?

Μου άνοιξαν case τσο ebay 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, arian18 είπε

Καλημέρα, πείτε μου σας παρακαλώ πολύ κάτι. Έχω στείλει στις 14/9 ένα δέμα για Αμερική κ έχει κολλήσει στις 15 εδω:

Procceced through fasility. Athens air mail unit AMU

Τι σημαίνει αυτό?

Μου άνοιξαν case τσο ebay 

Με τι τροπο αποστολης το εστειλες?

Στελνω παντα με ελτα συστημενο και παραδιδεται Αμερικη σε 2-3 βδομαδες.

Επεξ/σία από kosutasu22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα παραγγελια απο banggood με EU Priority line και γερμανικο ταχυδρομειο εκει που νομιζα ερχεται Ελλαδα κ παραδιδεται με DHL παρατηρω αυτο σε μειλ απαντηση της DHL
Screenshot_1175.jpg.34cfbec420a9f8d71f7446c1a99e1980.jpg


Μετα απο λιγο ψαξιμο σε ενα χακερ σαιτ http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html καταφερα να βρω απο εκει με βαση οσα εβαλα σαν αναζητηση waybill που διαχειριζεται η DHL Express
Πραγματικα ομως γιατι να μου πουν οτι το στελνει ελτα εφοσον υπαρχει waybill ηδη για dhl express

Επεξ/σία από TheTourist098
αλλαγη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο DHL Deutsche Post  αλλο DHL courier

Το πρωτο ερχεται με ελτα.

Εχω και εγω ενα απο Γερμανια που εφυγε 5 Νοεμβρη και εμφανιστηκε κδ Θεσσαλονικης στις 18 του μηνα και ακομα βρισκεται εκει αν και εγω ειμαι στην Αθηνα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kosutasu22 είπε

Αλλο DHL Deutsche Post  αλλο DHL courier

Το πρωτο ερχεται με ελτα.

Εχω και εγω ενα απο Γερμανια που εφυγε 5 Νοεμβρη και εμφανιστηκε κδ Θεσσαλονικης στις 18 του μηνα και ακομα βρισκεται εκει αν και εγω ειμαι στην Αθηνα! 

Tι να σου πω εγω βρηκα waybill DHL Express που λεει απο νυρεμβεργη(λογικα feucht που εφυγε) για αθηνα και δημιουργηθηκε την μερα που εφυγε απο γερμανια
Και δεν το εντοπιζω σε ελτα η ελτα κουριερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, 

 

ο αδερφος μου που μενει στην Καλιφορνια στις ΗΠΑ, εχει ετοιμασει ενα δεμα με διαφορα δωρακια για να μας το στειλει τα Χριστουγεννα. Τα δωρακια αυτα μπορει να ειναι διακοσμητικα και αναμνηστικα απο διαφορες πολεις, ρουχαλακια και μπορει και καποιο ηλεκτρικο ειδος οπως ηλεκτρικη οδοντοβουρτσα. 

Γνωρίζει κανείς από εσας τα τσακάλια, εαν μπορω να του προτεινω καποιον συγκεκριμενο τροπο αποστολής ώστε να επιβαρυνθω με οσο το δυνατον χαμηλοτερο τελωνειο εδω στην Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nteminio είπε

Καλημερα παιδια, 

ο αδερφος μου που μενει στην Καλιφορνια στις ΗΠΑ, εχει ετοιμασει ενα δεμα με διαφορα δωρακια για να μας το στειλει τα Χριστουγεννα. Τα δωρακια αυτα μπορει να ειναι διακοσμητικα και αναμνηστικα απο διαφορες πολεις, ρουχαλακια και μπορει και καποιο ηλεκτρικο ειδος οπως ηλεκτρικη οδοντοβουρτσα. 

Γνωρίζει κανείς από εσας τα τσακάλια, εαν μπορω να του προτεινω καποιον συγκεκριμενο τροπο αποστολής ώστε να επιβαρυνθω με οσο το δυνατον χαμηλοτερο τελωνειο εδω στην Ελλαδα?

Με USPS που εκτελωνίζεται απο ΕΛΤΑ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...